Pátek 10. července 2020, svátek má Libuše, Amálie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. července 2020 Libuše, Amálie

Ve Wu-chanu byl covid-19 od léta 2019, tvrdí analýza satelitních snímků

  8:37aktualizováno  8:37
Virus SARS-CoV-2 se šířil v okolí Wu-chanu od konce léta 2019, myslí si vědci z Harvardovy univerzity na základě analýzy satelitních snímků parkovišť u tamních nemocnic. Čína protestuje a tentokrát pro to má i poměrně dobré důvody. Široce medializovaná studie nepředkládá příliš silné důkazy.

Rezident si u vstupu do svého bytového domu ve městě Wu-chan nakupuje potraviny. (22. února 2020) | foto: Reuters

Skupina vědců z Harvardovy univerzity se rozhodla podívat na epidemii nového koronaviru SARS-CoV-2 v čínském Wu-chanu z jiné perspektivy, a to z oběžné dráhy.

Elaine Nsoesie s kolegy se v případě pandemie nového viru rozhodli použít přístup, který si poprvé vyzkoušeli na běžné chřipce v Latinské Americe. Tam si ověřovali, zda lze nástup chřipkové sezony a její intenzitu poznat podle obsazenosti parkovišť u nemocnic, kterou posuzovali právě na základě satelitních snímků.

Výsledky byly poměrně povzbudivé, na základě snímků okolí zhruba 50 nemocnic v Mexiku, Chile a Argentině dokázali autoři z Harvardu relativně spolehlivě, byť ne bezchybně, zachytit nástup chřipkové sezony. Ověřování ovšem probíhalo zpětně, proti údajům z databáze o počtu chřipkových onemocnění v daných zemích (konkrétně v letech 2010 a 2013). Jak autoři napsali, metoda by mohla být zajímavým způsobem, jak relativně rychle zachytit výskyt nových onemocnění. 

Zaměřeno na koronavirus

Přišel rok 2020 a týmu se naskytla nečekaná příležitost si postup vyzkoušet na opravdové nové nákaze. Zaměřili se na první epicentrum nákazy, čínský Wu-chan. Zkoumali snímky parkovišť u šesti nemocnic ve Wu-chanu, které pořídily komerční satelity. Jejich analýza ukazuje, že na podzim roku 2019, zhruba od září, došlo ve srovnání se stejným obdobím v roce 2018 k výraznému navýšení obsazenosti parkovišť u nemocnic.

Porovnání vytížení parkoviště u nemocnice Tianyou ve Wu-chanu v říjnu 2018...

Porovnání vytížení parkoviště u nemocnice Tianyou ve Wu-chanu v říjnu 2018 (vlevo), v září (vpravo dole) a v říjnu 2019.

K tomu dodejme, že v Číně i v řadě dalších zemí funguje zdravotnický systém jinak, než jsme zvyklí. Lidé chodí či jezdí do nemocnice i s potížemi, se kterými bychom v Česku šli za svým praktickým lékařem. Jejich síť není ani v řadě zemí zdaleka tak hustá jako u nás, a tak koncentrace pacientů u nemocnic umožňuje z oběžné dráhy lépe sledovat vývoj poptávky po lékařské pomoci.

Vědci ze 140 snímků dospěli k názoru, že mezi lety 2018 a 2020 došlo k nárůstu počtu návštěv v nemocnicích. Počty návštěv začaly výrazně stoupat zhruba od září 2019, vrchol pak přišel v prosinci. V lednu pak následoval výrazný pokles spojený se zavedením karanténních opatření.

Vytíženost parkovišť u šesti wu-chanských nemocnic zrekonstruovaná na základě...

Vytíženost parkovišť u šesti wu-chanských nemocnic zrekonstruovaná na základě snímků z družic. Během podzimu 2019 došlo ke znatelnému nárůstu vytížení oproti roku předchozímu. Ale zda to bylo kvůli horší chřipkové sezoně, či něčemu jinému, to z dat není jasné.

Satelitní sledování doplnili autoři v nové studii o druhou složku, a to sledování trendů ve vyhledávání na internetu. To už je metoda ověřenější, v epidemiologii se již několik let používá a má poměrně zajímavé výsledky. Na podzim 2019 lidé z Wu-chanu a okolí na čínském internetovém vyhledávači Baidu začali podle studie podstatně častěji zadávat slova, která charakterizují symptomy nemoci covid-19, jako je „kašel“ nebo „průjem“.

Průjem je poněkud diskutabilní volba, protože s infekcí viru SARS-CoV-2 nemusí nutně souviset. Byť je pravdou, že u části pacientů se skutečně střevní potíže objevují. Například v květnu zveřejněná studie pravě z Wu-chanu (navíc z nemocnice, která byla zahrnuta do vyhodnocování návštěvnosti ze satelitních snímků) uvádí, že průjem měl zhruba každý šestý z dvou set sledovaných pacientů.

Důkaz nějaké nezaznamenané epidemie covid-19 již během roku 2019 to samozřejmě není, jak ostatně i autoři v textu uznávají. Podle nich jejich práce „podporuje hypotézu, že koronavirus přirozeně vznikl v jižní Číně a v době zachycení případů ve Wu-chanu již volně cirkuloval“. I to je dosti silné tvrzení, podle našeho názoru silnější, než by na základě výsledků mělo být.

Mnoho nejistot

Je však pravděpodobnější, že obojí (zvýšené návštěvy nemocnic i vyhledávání) bylo pouze projev nadprůměrně silné chřipkové sezony, která ve Wu-chanu začíná stejně jako u nás na podzim a letos byla alespoň zpočátku poměrně vážná. S nástupem karanténních opatření by se pak samozřejmě zastavilo i šíření chřipky. (V Hongkongu podle jedné analýzy zkrátila opatření proti šíření virus SARS-CoV-2 chřipkovou sezonu zhruba na třetinu a snížila počet zachycených případů chřipky také zhruba na třetinu počtu z roku 2019.)

Nahlášené případy „chřipkových“ onemocnění (zelená) a potvrzených případů...

Nahlášené případy „chřipkových“ onemocnění (zelená) a potvrzených případů nemoci covid-19 ve Wu-chanu podle údajů z čínského systému epidemiologického sledování. Autoři harvardské analýzy upozorňují na „vrchol“ v průběhu podzimu, nedokládají ovšem nijak přesvědčivě, že nemohlo jít o normální průběh chřipkové sezony.

Zaprvé proto, že výsledky za rok 2019 jsou sice srovnávány s rokem 2018, ale delší pohled do minulosti chybí. Možná to v roce 2017 bylo ještě horší než v roce 2019, to v tuto chvíli nevíme, a tak je těžké označovat minulý rok za abnormální. Podle autorů je satelitních snímků ze starších let na podobné analýzy málo. Ostatně, ani pro roky 2018 a 2019 jich není mnoho: autoři měli k dispozici pouze 140 snímků na šest nemocnic, takže jejich data jsou velmi „řídká“, v údajích jsou veliké mezery.

Problematické je i to, že výrazy „kašel“ a „průjem“ lidé nezačali vyhledávat zcela současně a stejně často. „Průjem“ vyhledávali lidé relativně stále stejně často od srpna do přelomu roku. Vyhledávání výrazu „kašel“ stoupalo s nástupem chřipkové sezony.

Počty vyhledávání výrazů „kašel“ (modře) a „průjem“ (červeně) v internetovém...

Počty vyhledávání výrazů „kašel“ (modře) a „průjem“ (červeně) v internetovém vyhledávači Baidou z okolí Wu-chanu v průběhu roku 2019

Hypotézu o skrytém dlouhodobém šíření viru ve Wu-chanu podkopávají i další údaje. Ve městě podle dostupných údajů není mnoho lidí, kteří proti viru mají protilátky. Například podle studie publikované na začátku června v časopise Nature Medicine je procento lidí s protilátkami v podstatě velmi podobné jako v České republice, tedy v jednotkách procent.

Mezi zhruba 18 tisíci testovanými, kterým vědci odebrali a analyzovali žilní krev, bylo zhruba 2,5 až 5,5 procenta pozitivních na výskyt protilátek. (Pro všechny, kdo přečetli naše články o testování, dodáváme, že specificita byla 99,3 procenta pro IgG protilátky a 100 procent pro IgM.) Připomínáme, že v Česku se výsledek velké studie Preval pohyboval v rozmezí mezi 0 až 3 procenty.

Koronavirus ve světě

Muž v roušce odpočívá na pláži v Kolombu, hlavním městě Srí Lanky. (28. května...
Návštěvník prochází před obrazem francouzského malíře Georgese de La Toura ve...
Zdravotníci demonstrují v pařížské nemocnici Robert Debre. Snaží se prosadit...

Kdyby ve městě probíhala epidemie od srpna, počet lidí s protilátkami by patrně měl být výrazně vyšší. Analýza satelitních snímku nenabízí tak pádné důkazy, aby všechny ostatní údaje jedním rázem „přebila“.

Harvard vs Čína

Jak je v posledních dnech a týdnech obvyklé, harvardský výsledek byl rychle zpolitizován. O výsledku, konkrétně především o možném (a dodejme, že opravdu velmi spekulativním) výskytu SARS-CoV-2 ve Wu-chanu už možná v srpnu či v září, referovala řada médií. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí na zveřejnění výsledku rychle reagovala a označila studii za „naprosto směšnou“.

Což je především politicky motivované prohlášení. Na druhou stranu, sledování vývoje nákazy z oběžné dráhy je stále neověřená inovace, která má řadu úskalí. I když se může sledování satelitních údajů zdát jako univerzálně použitelný postup, pravda je jiná.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Někde vysloveně záleží na lokálních podmínkách. Například ve Wu-chanu byla řada dní tak zamračených či ovzduší tak plné smogu, že z nich žádné spolehlivé údaje nejsou. Svou roli hrálo i to, že některá nemocniční parkoviště jsou přes den ve stínu. To podle autorů studie stačí na to, aby se ze snímků nedalo spolehlivě poznat, kolik vozů u nemocnice stojí.

Pokud se ovšem výsledky podaří ověřit i na jiných případech, mohla by si metoda najít místo v epidemiologii blízké budoucnosti. Především v takových zemích a oblastech, které spoléhají na nemocnice jako páteř zdravotnictví a mají méně výkonné systémy pro sběr a vyhodnocování epidemiologických údajů.

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Varování: probíhá útok na RDP protokol pro vzdálený přístup k počítači

O probíhajícím útoku na protokol RDP, který je používán některými programy pro vzdálený přístup k ploše, informovala...

Pořídí si Česko „neviditelné“ stíhačky? Problém je cena za hodinu letu

V roce 2027 končí pronájem stíhacích strojů Gripen. Jaká je možnost, že místo nich pořídíme „neviditelné“ stroje F-35?

Co nahradí gripeny? Ve hře jsou všichni kromě Číny a Ruska

Páteří české protivzdušné obrany jsou dnes letouny JAS 39 Gripen. Jejich pronájem končí v roce 2027, což vzhledem k...

Spojené státy mají covidový problém. I lepší nástroje na jeho zvládnutí

V USA se virus SARS-CoV-2 podle všeho rychle šíří ve státech, které se během jara nejhoršímu vyhnuly. Není jasné, zda v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obří výpadek služeb T-Mobile způsobily dvě chyby v diskovém poli

Přesně před týdnem se T-Mobile potýkal s velkým výpadkem služeb. Nefungovala samoobsluha, aplikace, web, infolinka,...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

STO OBJEVŮ: První krok na Měsíci udělal Armstrong za tónů Novosvětské

Seriál Jedno z největších technologických vzepětí lidstva bylo i úžasným dobrodružstvím a velikánským objevem. Hrdinou...

STO OBJEVŮ: Hodiny studia, píle a sounáležitost vznesly Wrighty do nebe

Seriál Byli dva, rodáci z amerického Daytonu. Starší Wilbur a o čtyři roky mladší Orville: bratři Wrightové. Jako první...

Spojené státy mají covidový problém. I lepší nástroje na jeho zvládnutí

V USA se virus SARS-CoV-2 podle všeho rychle šíří ve státech, které se během jara nejhoršímu vyhnuly. Není jasné, zda v...

Mohli dinosauři sedět na vejcích? Velká část z nich zřejmě ne

Nový objev překvapivě ukazuje, že řada dinosaurů snášela vejce s měkkou skořápkou. To nám zase naznačuje leccos o...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Velká část českých potravin není ve skutečnosti česká, říká šéf Globusu

Návrh na povinný podíl českých potravin by z regálů vymetl i některé české výrobky, říká v rozhovoru pro MF DNES...