Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ve Wu-chanu byl covid-19 od léta 2019, tvrdí analýza satelitních snímků

  8:37
Virus SARS-CoV-2 se šířil v okolí Wu-chanu od konce léta 2019, myslí si vědci z Harvardovy univerzity na základě analýzy satelitních snímků parkovišť u tamních nemocnic. Čína protestuje a tentokrát pro to má i poměrně dobré důvody. Široce medializovaná studie nepředkládá příliš silné důkazy.

Rezident si u vstupu do svého bytového domu ve městě Wu-chan nakupuje potraviny. (22. února 2020) | foto: Reuters

Skupina vědců z Harvardovy univerzity se rozhodla podívat na epidemii nového koronaviru SARS-CoV-2 v čínském Wu-chanu z jiné perspektivy, a to z oběžné dráhy.

Elaine Nsoesie s kolegy se v případě pandemie nového viru rozhodli použít přístup, který si poprvé vyzkoušeli na běžné chřipce v Latinské Americe. Tam si ověřovali, zda lze nástup chřipkové sezony a její intenzitu poznat podle obsazenosti parkovišť u nemocnic, kterou posuzovali právě na základě satelitních snímků.

Výsledky byly poměrně povzbudivé, na základě snímků okolí zhruba 50 nemocnic v Mexiku, Chile a Argentině dokázali autoři z Harvardu relativně spolehlivě, byť ne bezchybně, zachytit nástup chřipkové sezony. Ověřování ovšem probíhalo zpětně, proti údajům z databáze o počtu chřipkových onemocnění v daných zemích (konkrétně v letech 2010 a 2013). Jak autoři napsali, metoda by mohla být zajímavým způsobem, jak relativně rychle zachytit výskyt nových onemocnění. 

Zaměřeno na koronavirus

Přišel rok 2020 a týmu se naskytla nečekaná příležitost si postup vyzkoušet na opravdové nové nákaze. Zaměřili se na první epicentrum nákazy, čínský Wu-chan. Zkoumali snímky parkovišť u šesti nemocnic ve Wu-chanu, které pořídily komerční satelity. Jejich analýza ukazuje, že na podzim roku 2019, zhruba od září, došlo ve srovnání se stejným obdobím v roce 2018 k výraznému navýšení obsazenosti parkovišť u nemocnic.

Porovnání vytížení parkoviště u nemocnice Tianyou ve Wu-chanu v říjnu 2018 (vlevo), v září (vpravo dole) a v říjnu 2019.

K tomu dodejme, že v Číně i v řadě dalších zemí funguje zdravotnický systém jinak, než jsme zvyklí. Lidé chodí či jezdí do nemocnice i s potížemi, se kterými bychom v Česku šli za svým praktickým lékařem. Jejich síť není ani v řadě zemí zdaleka tak hustá jako u nás, a tak koncentrace pacientů u nemocnic umožňuje z oběžné dráhy lépe sledovat vývoj poptávky po lékařské pomoci.

Vědci ze 140 snímků dospěli k názoru, že mezi lety 2018 a 2020 došlo k nárůstu počtu návštěv v nemocnicích. Počty návštěv začaly výrazně stoupat zhruba od září 2019, vrchol pak přišel v prosinci. V lednu pak následoval výrazný pokles spojený se zavedením karanténních opatření.

Vytíženost parkovišť u šesti wu-chanských nemocnic zrekonstruovaná na základě snímků z družic. Během podzimu 2019 došlo ke znatelnému nárůstu vytížení oproti roku předchozímu. Ale zda to bylo kvůli horší chřipkové sezoně, či něčemu jinému, to z dat není jasné.

Satelitní sledování doplnili autoři v nové studii o druhou složku, a to sledování trendů ve vyhledávání na internetu. To už je metoda ověřenější, v epidemiologii se již několik let používá a má poměrně zajímavé výsledky. Na podzim 2019 lidé z Wu-chanu a okolí na čínském internetovém vyhledávači Baidu začali podle studie podstatně častěji zadávat slova, která charakterizují symptomy nemoci covid-19, jako je „kašel“ nebo „průjem“.

Průjem je poněkud diskutabilní volba, protože s infekcí viru SARS-CoV-2 nemusí nutně souviset. Byť je pravdou, že u části pacientů se skutečně střevní potíže objevují. Například v květnu zveřejněná studie pravě z Wu-chanu (navíc z nemocnice, která byla zahrnuta do vyhodnocování návštěvnosti ze satelitních snímků) uvádí, že průjem měl zhruba každý šestý z dvou set sledovaných pacientů.

Důkaz nějaké nezaznamenané epidemie covid-19 již během roku 2019 to samozřejmě není, jak ostatně i autoři v textu uznávají. Podle nich jejich práce „podporuje hypotézu, že koronavirus přirozeně vznikl v jižní Číně a v době zachycení případů ve Wu-chanu již volně cirkuloval“. I to je dosti silné tvrzení, podle našeho názoru silnější, než by na základě výsledků mělo být.

Mnoho nejistot

Je však pravděpodobnější, že obojí (zvýšené návštěvy nemocnic i vyhledávání) bylo pouze projev nadprůměrně silné chřipkové sezony, která ve Wu-chanu začíná stejně jako u nás na podzim a letos byla alespoň zpočátku poměrně vážná. S nástupem karanténních opatření by se pak samozřejmě zastavilo i šíření chřipky. (V Hongkongu podle jedné analýzy zkrátila opatření proti šíření virus SARS-CoV-2 chřipkovou sezonu zhruba na třetinu a snížila počet zachycených případů chřipky také zhruba na třetinu počtu z roku 2019.)

Nahlášené případy „chřipkových“ onemocnění (zelená) a potvrzených případů nemoci covid-19 ve Wu-chanu podle údajů z čínského systému epidemiologického sledování. Autoři harvardské analýzy upozorňují na „vrchol“ v průběhu podzimu, nedokládají ovšem nijak přesvědčivě, že nemohlo jít o normální průběh chřipkové sezony.

Zaprvé proto, že výsledky za rok 2019 jsou sice srovnávány s rokem 2018, ale delší pohled do minulosti chybí. Možná to v roce 2017 bylo ještě horší než v roce 2019, to v tuto chvíli nevíme, a tak je těžké označovat minulý rok za abnormální. Podle autorů je satelitních snímků ze starších let na podobné analýzy málo. Ostatně, ani pro roky 2018 a 2019 jich není mnoho: autoři měli k dispozici pouze 140 snímků na šest nemocnic, takže jejich data jsou velmi „řídká“, v údajích jsou veliké mezery.

Problematické je i to, že výrazy „kašel“ a „průjem“ lidé nezačali vyhledávat zcela současně a stejně často. „Průjem“ vyhledávali lidé relativně stále stejně často od srpna do přelomu roku. Vyhledávání výrazu „kašel“ stoupalo s nástupem chřipkové sezony.

Počty vyhledávání výrazů „kašel“ (modře) a „průjem“ (červeně) v internetovém vyhledávači Baidou z okolí Wu-chanu v průběhu roku 2019

Hypotézu o skrytém dlouhodobém šíření viru ve Wu-chanu podkopávají i další údaje. Ve městě podle dostupných údajů není mnoho lidí, kteří proti viru mají protilátky. Například podle studie publikované na začátku června v časopise Nature Medicine je procento lidí s protilátkami v podstatě velmi podobné jako v České republice, tedy v jednotkách procent.

Mezi zhruba 18 tisíci testovanými, kterým vědci odebrali a analyzovali žilní krev, bylo zhruba 2,5 až 5,5 procenta pozitivních na výskyt protilátek. (Pro všechny, kdo přečetli naše články o testování, dodáváme, že specificita byla 99,3 procenta pro IgG protilátky a 100 procent pro IgM.) Připomínáme, že v Česku se výsledek velké studie Preval pohyboval v rozmezí mezi 0 až 3 procenty.

Koronavirus ve světě

Muž v roušce odpočívá na pláži v Kolombu, hlavním městě Srí Lanky. (28. května...
Návštěvník prochází před obrazem francouzského malíře Georgese de La Toura ve...
Zdravotníci demonstrují v pařížské nemocnici Robert Debre. Snaží se prosadit...

Kdyby ve městě probíhala epidemie od srpna, počet lidí s protilátkami by patrně měl být výrazně vyšší. Analýza satelitních snímku nenabízí tak pádné důkazy, aby všechny ostatní údaje jedním rázem „přebila“.

Harvard vs Čína

Jak je v posledních dnech a týdnech obvyklé, harvardský výsledek byl rychle zpolitizován. O výsledku, konkrétně především o možném (a dodejme, že opravdu velmi spekulativním) výskytu SARS-CoV-2 ve Wu-chanu už možná v srpnu či v září, referovala řada médií. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí na zveřejnění výsledku rychle reagovala a označila studii za „naprosto směšnou“.

Což je především politicky motivované prohlášení. Na druhou stranu, sledování vývoje nákazy z oběžné dráhy je stále neověřená inovace, která má řadu úskalí. I když se může sledování satelitních údajů zdát jako univerzálně použitelný postup, pravda je jiná.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Někde vysloveně záleží na lokálních podmínkách. Například ve Wu-chanu byla řada dní tak zamračených či ovzduší tak plné smogu, že z nich žádné spolehlivé údaje nejsou. Svou roli hrálo i to, že některá nemocniční parkoviště jsou přes den ve stínu. To podle autorů studie stačí na to, aby se ze snímků nedalo spolehlivě poznat, kolik vozů u nemocnice stojí.

Pokud se ovšem výsledky podaří ověřit i na jiných případech, mohla by si metoda najít místo v epidemiologii blízké budoucnosti. Především v takových zemích a oblastech, které spoléhají na nemocnice jako páteř zdravotnictví a mají méně výkonné systémy pro sběr a vyhodnocování epidemiologických údajů.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 115 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 115 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Týrají nabíječky a elektroauta, aby pak netrpěl řidič

v diskusi je 24 příspěvků

23. dubna 2024

Prozkoumali jsme speciální laboratoř, kde E.ON v extrémních podmínkách testuje nabíjecí stanice pro...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Jediný vrtulník, který létal na jiné planetě, se loučí poslední zprávou

v diskusi je 9 příspěvků

22. dubna 2024  17:31

Tři roky poté, co se vůbec poprvé na jiné planetě sluneční soustavy roztočily rotory létajícího...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...