Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Počet úmrtí na covid-19 má pomoci snížit známý lék za pár desítek korun

  18:39aktualizováno  22:12
Běžný přípravek může výrazně snižovat počet úmrtí u pacientů s velmi vážným průběhem nemoci covid-19. Tvrdí to autoři velké britské studie na tisícovkách lidí. Detailní výsledky ovšem zatím nebyly zveřejněny.

Pacient s nemocí covid-19 na jednotce intenzivní péče v milánské nemocnici San Raffael | foto: Reuters

Největší klinická zkouška možných způsobů léčby nemoci covid-19 přišla s velmi pozitivním, byť zatím neověřeným výsledkem. V rámci zkoušky nazvané RECOVERY vědci zjistili, že podávání protizánětlivého léku Dexamethasone výrazně snižuje počet úmrtí u pacientů ve vážném stavu.

RECOVERY je největší zkouška svého typu na světě a prověřuje různé postupy proti covidu-19, včetně například zkoušek remdesiviru či hydroxychlorochinu. Dexamethason je protizánětlivá látka (kortikosteroid). Nepůsobí tedy přímo proti viru, spíše potlačuje přehnanou funkci imunitního systému, který v určitých případech může tělu způsobit větší škody než virus samotný. (Na vysvětlenou: Dexamethasone s -e na konci a velkým písmenem je název léku, s malým d a bez -e jde o název účinné látky.)

V rámci studie RECOVERY se sledovala především míra přežití pacientů, a to po čtyřech týdnech od začátku léčby. Dexamethasone v jejím rámci dostalo 2 104 pacientů. Všichni dostávali jednou denně dávku šesti miligramů účinné látky, a to buď nitrožilně, či orálně.

Koronavirus ve světě

Zdravotní sestry z wuchanské nemocnice se účastní slavnostního ceremoniálu...
Uzavřená pláž Cala Major na Mallorce (12. května 2020)
Chlapec skotačí v tělocvičně školy v kraji Piemont v severozápadní Itálii....

Lék pomáhal pouze pacientům s těžkým průběhem nemoci. Mezi těmi, kdo potřebovali ventilátor a dostali Dexamethasone, byla smrtnost (tj. poměr lidí s nákazou, kteří zemřou) zhruba o třetinu nižší než ve skupině pacientů na ventilátoru, která místo něj dostávala placebo. V této tzv. kontrolní skupině bylo také několik tisíc lidí.

U těch, kteří dostávali pouze kyslík navíc a nebyli připojeni k ventilátoru, Dexamethasone snižoval počty úmrtí výrazně méně znatelně, řádově o jednotky procent. U pacientů, kteří se obešli bez kyslíku i bez ventilátoru, lék riziko smrti nijak nesnížil.

Pokud by výsledky obstály, znamenalo by to ovšem významné rozšíření repertoáru postupů účinných proti covidu-19. Nějakou účinnost zatím potvrdil pouze remdesivir, ovšem ten funguje poněkud jinak. Jeho hlavním účinkem je zkrácení pobytu v nemocnici, alespoň zatím naměřený vliv na smrnost není tak dobře potvrzený a tak silný. A z principu působení remdesviru také vyplývá, že by měl fungovat především v rané fázi nemoci, jak naznačují i pokusy na zvířatech.

Proti remdesiviru má Dexamethasone i tu výhodu, že jde o látku běžně používanou a na poměry zdravotnictví velmi levnou. Pohled do sazebníku prozrazuje, že jedna tableta stojí český zdravotnických systém řádově nízké desítky korun podle obsahu účinné látky. Remdesivir stanovenou cenu ještě nemá, na základě dnešní praxe se však odhaduje řádově na stovky tisíc korun.

Na druhou stranu se zdá, že obě látky se mohou vzájemně doplňovat: jedna by měla zabírat prakticky výhradně u pacientů v nejtěžší fázi nemoci, druhou by bylo vhodné podávat dříve u pacientů, kteří jsou nemocí nejhůře ohroženi. Musíme ovšem varovat, že jde o odhad založený na předběžných informacích.

Co nám ještě chybí

Řada informací nám stále chybí. Zpráva se zatím zakládá pouze na tiskovém prohlášení autorů studie RECOVERY (zde v PDF). Ti podle svých slov pracují na co nejrychlejším vydáním, přípravě podrobnějšího popisu výsledků a zpřístupnění dat o průběhu studie, zatím je ovšem jednoduše nemáme. Ve chvíli, kdy vzniká článek, tak například není jasné, jak velký byl rozdíl mezi těmi, kdo lék dostávali v tabletách a těmi, kterým byl podán nitrožilně, zda má, či nemá vliv na délku pobytu v nemocnici, rekonvalescenci atp.

Zveřejňování výsledků bez podrobností, které obvykle zahrnují vědecké články, je postup popisovaný obvykle „věda skrze tiskové zprávy“ („science through press-release“). Jde o pejorativní termín, protože velmi často vede ke zkreslení původních výsledků. Obecně se vyplatí přístup založený na principu předběžné opatrnosti: pokud není k dispozici podrobnější popis, ideálně tedy článek popisující daný experiment, a přímo naměřené údaje, které si ostatní vědci mohou ověřit, nelze výsledek brát vážně.

V tomto případě postup autoři hájí pochopitelným argumentem, že včasné zveřejnění může zachránit životy. Svou roli hraje i reputace. Na rozdíl od nedávné doslova skandální studie o účincích hydroxychlorochinu je studie RECOVERY transparentní. Jde o největší klinickou studii hledající účinné postupy proti nemoci covid-19, a stojí za ní velká jména i instituce. Pravděpodobnost, že byl výsledek museli autoři za několik dní či týdnů odvolat, se zdá v tuto chvíli nízká. S detailnějším hodnocením bude ovšem lepší počkat na chvíli, kdy se kolegové budou moci seznámit s podrobnějšími výsledky.

Snad nebude v brzké době poslední. V běhu je celá řada dalších klinických studií různých preparátů a postupů, které prověřují i další nové, a především „staré“ látky proti novému koronaviru.

Těžké tedy v tuto chvíli nelze přesně říci, jak budou lékaři s nemocí bojovat za pár měsíců – třeba i za dexamethason se najde něco lepšího. V tuto chvíli se ovšem postupuje spíše opačně: postupně se „odepisují“ terapie neúčinné. Například tolik zmiňovaný hydroxychlorochin s největší pravděpodobností ve zvládání pandemie covidu-19 zřejmě velkou roli nesehraje. Výzkumníci se od něj postupně odvracejí (a to i přes již zmiňované stažení studie, která na základě patrně falešných dat dospěla k názoru, že pacientům spíše ubližuje).

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Nejde ani tak o často diskutované vedlejší účinky. Především chybí data, která by ukazovala, že pacientům pomáhá: žádná větší studie některé nadějné první výsledky z malých zkoušek (někdy doslova na jednotkách účastníků) nepotvrdila. Ostatně hydroxychlorochin se neosvědčil ani v rámci zkoušky RECOVERY (viz toto PDF). V tuto chvíli se již nedoporučuje na léčbu covidu-19 ani v USA, ani ve velké části Evropy, včetně České republiky.

Oprava: Článek v první verzi zaměnil výrazy úmrtnost a smrtnost. Za nepřenost se omlouváme. 

Autor:
  • Nejčtenější

ANALÝZA: Poté, co neuspěl v té první, Putin chystá „Novou válku“

Premium Tváří v tvář dění posledních týdnů na ukrajinských frontách, vyhlásil Vladimir Putin částečnou mobilizaci. Jak...

Je redaktor užitečný idiot? Odpovídáme čtenáři rozčílenému elektromobily

Jen málokterá technologie polarizuje společnost tak jako elektromobilita. Někteří jí nekriticky fandí, jiní ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejjasnější pohled za 30 let. Webbův teleskop vyfotil prstence planety Neptun

Vesmírný teleskop Jamese Webba prokázal své další schopnosti. Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila nové snímky...

Pozoruhodný projekt polského lehkého bitevníku Skorpion se neujal

V letech 1987 až 1995 se v Polsku pracovalo na projektu lehkého bitevního letounu PZL-230 Skorpion. Neortodoxní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

USB-C kabel vládne všem. Umíte poznat ten správný?

Premium Není kabel jako kabel. Zatímco Evropská unie rozhodla, spotřebitelé to budou mít nadále obtížné. Řeč je o kabelech...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Rozšíření oparů souvisí s rozmachem líbání v době bronzové, tvrdí vědci

Příčinou šíření oparů je pravděpodobně rozmach líbání v době bronzové. Vyplývá to ze studie, o které informoval deník...

Znečištění ovzduší může „probudit“ poškozené buňky a vyvolat rakovinu

Rakovina plic je nejvíce spojována s kouřením, ale roli hrají při vzniku tohoto onemocnění i další faktory. Nově vědci...

Byli Češi černoši? A jaké pleti byl Ježíš? Změny barvy kůže mají vysvětlení

Premium Věda rozbíjí obraz světa, až to občas bolí. Pořád je to však lepší než zůstávat lapeni v pavučině pomýlených předsudků....

Jak si savci vedli při katastrofě, která vyhubila dinosaury

Savci přečkali nejhorší důsledky masivního impaktu, na rozdíl od všech neptačích dinosaurů, ale také mnohých ptáků a...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...