Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chrlí moderní sušiče rukou do okolí zárodky nemocí?

  7:00
Silný proud vzduchu, který během několika sekund usuší vaše ruce, podle nedávné studie může představovat také ideální dopravní prostředek pro viry i bakterie.

Asi nejznámější, a v pokusu Westminsterské univerzity použitý „proudový“ či „turbo“ sušič rukou, Dyson Airblade. | foto: Migmoug CC-BY-NDCreative Commons

Znáte tenhle? Pán na letišti vyjde ze záchodu mokrý a s nevěřícím výrazem řekne čekající ženě: „Ta nová mušle mě celého postříkala...“ Ano, vtip vznikl v době, kdy se začaly nejen na letištích poprvé objevovat sušiče rukou, které pokožku zbavují vlhkosti pomocí rychlého proudu vzduchu.

Nová technologie vzbudila zájem i u zainteresovanější části veřejnosti. A tak se třeba strhla ne úplně nezajímavá debata o tom, zda novinka vlastně nepřináší nečekaná rizika. Letos v lednu k ní přispěl i malý tým z Westminsterské univerzity v Londýně, který měřil, kolik potenciálních patogenů mohou sušiče rozprašovat po okolí.

V experimentu byl použitý virus MS2, který dokáže infikovat pouze bakterie, ale v mnoha jiných ohledech je podobný častým lidským patogenům. Figuranti si pak umyli ruce (v rukavicích) v roztoku s tímto bakteriofágem a pak si je usušili jednou ze tří metod: pomocí ručníku, sušice rukou s horkým vzduchem nebo sušičem využívajícím proud studený a velmi rychlý, který z rukou strhne kapičky vody. Experimentátoři pak sledovali, co se s těmito kapičkami a viry děje dále. Do blízkosti sušičů postavili několik desek s baktériemi a sledovali, na kterých deskách bakterie zmizí, když se na ně dostane dostatečně silný kontingent jejich přirozených virových nepřátel.

„Terč“ s koloniemi bakterií pro kontrolu přítomnosti virů

Výsledky zveřejněné v časopise Journal of Applied Microbiology (abstrakt zde) celkem jednoznačně říkají, že v tomto konkrétním testu si nejhůře vedly „turbo“ sušiče rukou. Do okolí rozšířily mnohonásobně více (řádově v desítkách) částeček než pomalejší sušiče využívající teplý vzduch. Ve srovnání s ručníkem byl rozdíl ještě o řád vyšší. Což asi nikoho nepřekvapí, protože vzduch ze sušáků se pohybuje opravdu rychle, v některých typech rychlostí přes 600 kilometrů za hodinu. Proti tomu utírání rukou do ručníku prakticky žádný pohyb vzduchu nevyvolá. Podobně dopadly i analýzy vzorků vzduchu z okolí sušičů - kolem „turbo“ sušičů bylo zhruba 100krát více virových částeček než v blízkosti ručníku, kolem sušiče s horkým vzduchem zhruba 50krát.

Další bitva v dlouhé válce?

Nejznámějšímu výrobci sušičů rukou, firmě Dyson, se výsledek samozřejmě nelíbil. V krátkém vyjádření pro deník The Independent se její mluvčí proti studii ohradil s tím, že použitý postup dává zavádějící výsledky, které nemají nic společného s realitou. Figuranti měli při mytí na rukou opravdu nezvykle vysoké dávky virové kontaminace a ještě navíc rukavice, takže odpad byl také podstatně větší než obvyklé. (Firma naznačila i to, že studii platila konkurence, ale o tom žádné jasné důkazy nejsou, podle dostupných údajů byla zaplacena z prostředků univerzity.)

Námitku proti metodice nepoužívá Dyson poprvé. Před dvěma lety tak firma, třeba ve svém videu, podle nás oprávněně napadla jinou práci, tentokrát z univerzity v Helsinkách, která také označovala otírání rukou za hygieničtější než osušování. Studie, kterou mimochodem na svých stránkách vystavuje evropské asociace výrobců textilních ručníků, totiž měřila množství bakterií, které vám na rukou zůstane, pokud si před utřením dotyčný vůbec neomyl ruce. Taková situace jistě může nastat, ale Dyson celkem pochopitelně ukazuje, že to zdaleka není normální.

V tomto případě se firma pokusila o něco podobného, ale její argument se na první pohled zdá poněkud slabší. Jistě, tak silná kontaminace jako ve studii není asi úplně běžná - lidé si obvykle nemyjí ruce ve vodě plné virů a rukavice nejsou totéž jako pokožka. Ale na druhou stranu v běžném životě si také nemyjeme ruce úplně důkladně a virové částečky či bakterie nám na nich zůstávají celkem pravidelně, to není nic kontroverzního. A pokud je bude sušič šířit do okolí, jisté riziko šíření infekcí tu je.

Je pravdou, že v místech, kde na hygieně opravdu záleží, třeba v nemocnicích, zůstává králem sušících technik tradiční papírový ručník, jak ukazuje třeba i tato srovnávací studie z roku 2012. Sušiče, hlavně ty, které nevyužívají proud teplého vzduchu, jsou zase úspornější a levnější. Těžko tedy čekat, že by tento a podobné výsledky znamenaly jejich konec.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 173 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 9 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 2 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 4 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Pronájem bytu 1kk, 27 m2
Pronájem bytu 1kk, 27 m2

Generála Svobody, Liberec - Liberec XIII-Nové Pavlovice
11 000 Kč/měsíc

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...