Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. července 2021 Jakub

Hitler zakázal "nadlidem" cigarety. Němci je poprvé spojili s rakovinou

Lékaři nacistického Německa jako první prokázali nebezpečí cigaret pro lidské zdraví. Adolf Hitler dokonce svým vojákům zakazoval kouřit. Výzkum německých vědců byl však poskvrněn nacistickou rasovou rétorikou a po porážce Německa se na rakovinotvorné účinky cigaret téměř zapomnělo.

Nacistické Německo jako první stát výrazně bojovalo proti kouření na veřejnosti. Kromě vědeckých argumentů se úřad oháněly i „rasovou čistotou“. | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

To, že kouření cigaret zvyšuje pravděpodobnost rakoviny plic a dalších desítek onemocnění, je dnes dobře zdokumentovaná skutečnost, kterou už obvykle nepopírají ani výrobci tabákových výrobků. Ještě před půl stoletím se však jednalo o velmi kontroverzní otázku. I proto, že výrobci cigaret úmyslně zamlžovali či zlehčovali jim nepohodlné vědecké poznatky.

Jak kouření škodí zdraví - důkazy

Od přelomové zprávy amerického hlavního hygienika (1964) získali vědci velké množství dokladů o škodlivosti kouření.

Kouření způsobuje nejen rakovinu, ale desítky dalších nemocí a zdravotních...

Přitom již koncem třicátých let a počátkem čtyřicátých let 20. století měli vědci dostatek důkazů k tomu, aby označili kouření cigaret za zdraví škodlivé. Měli dokonce doklady o tom, že způsobuje rakovinu. Proč trvalo tak dlouho, než se tyto poznatky prosadily? Důvod je jednoduchý - k závěrům o škodlivosti kouření dospěli němečtí vědci ve službách Adolfa Hitlera. Interpretace jejich výzkumu měla tedy do značné míry ideologický podtext.

První případy: kde se vzala rakovina plic?

Zatímco pro dnešní doktory je rakovina plic notoricky známou nemocí, na počátku 20. století šlo o raritu. Do roku 1898 bylo případů rakoviny plic zaznamenáno po celém světě pouze 140 a rakovina plic tvořila sotva procento všech rakovin.

V prvních desetiletích 20. století - především po první světové válce - však případů této „nové nemoci“ rapidně přibývalo. Patologové i toxikologové po celém světě si lámali hlavu, čím může být tato záhadná a smrtelná choroba způsobená. Počet výskytů totiž nešlo snadno vysvětlit jen zlepšením diagnostické metody.

Masová produkce cigaret

Přestože to v roce 1920 vědci ještě netušili, klíčový moment pro rakovinu plic se udál v roce 1880, kdy americký vynálezce James Bonsack představil stroj na automatickou výrobu cigaret. Do té doby se cigarety balily ručně, což zvyšovalo cenu a neumožňovalo nasytit poptávku. Jediný stroj dokázal zabalit 200 cigaret za minutu. Celosvětová výroba a spotřeba cigaret stoupla také ve spojení s první světovou válkou, cigarety patřily takřka ke standardnímu proviantu vojáků.

Patologové v Německu byli jedni z prvních, kteří si „epidemie“ rakoviny plic všimli už krátce po první světové válce. Teprve ve třicátých letech ale vědci poprvé navrhli jako jedno z možných vysvětlení neobvyklého rozmachu rakoviny plic kouření tabáku. V prestižní publikaci Speciální patologie z roku 1930 najdeme u rakoviny plic řadu hypotéz a pokusů o její vysvětlení: urbanizace společnosti, automobilová doprava, prach v ovzduší, asfaltové silnice... Jednou či dvěma větami je zde zmíněné i kouření, ovšem s upozorněním, že konkrétní důkaz o souvislosti nebyl nalezen.

Důkaz o spojení rakoviny plic a kouření cigaret

Statistické analýzy spojovaly kouření s rakovinou už od roku 1929, kdy Fritz Lickint označil konzumaci tabáku za „nejlepší způsob, jak vysvětlit nárůst rakoviny plic.“ Vycházel mimo jiné z toho, že drtivá většina lidí, kteří rakovinu plic dostali, byli kuřáci.

Nacisté proti cigaretám - podívejte se na reklamy

Přelomový - byť nepřímý důkaz - o škodlivosti kouření přinesl na samém počátku války německý vědec (a zároveň člen strany NSDAP) Franz Müller. Ve své dizertační práci Tabakmissbrauch und Lungencarcinom z roku 1939 představil historicky první epidemiologickou studii s kontrolními mechanismy. Ta jasně ukázala: kuřáci dostávají rakovinu plic častěji než nekuřáci.

Výzkumem vlivu kouření na zdraví člověka se pak přímo zabýval speciální institut Wissenschaftliches Institut zur Erforschung der Tabakgefahren založený v dubnu 1941 na Univerzitě v Jeně za přítomnosti politických špiček Třetí říše. Při inaugurační ceremonii prezident říšského úřadu pro veřejné zdraví prorokoval, že institut „zachrání život statisícům drahocenných německých pracujících.“ To ale rozhodně nebyla jediná politizace tohoto vědeckého výzkumu...

Zdraví nadčlověka nesmí být pošpiněno!

Hitler a cigarety

Sám Adolf Hitler býval v mládí „těžkým kuřákem“. Svého zlozvyku se prý zbavil sám, protože mu připadal jako „mrhání peněz“. Později se Hitler stal výrazným propagátorem boje proti kouření. Ve svém okolí přesvědčoval lidi, aby s kouřením přestali. Rozmach kouření mezi vojáky považoval za velkou chybu a po válce plánoval v německé armádě zavést zákaz kouření. Hitler je označován za prvního státníka, který bojoval proti cigaretám.

Kouření cigaret bylo v hledáčku německých úřadů i z jiných důvodů. Připisovali kouření zvýšené riziko srdečních chorob, což byla ve třicátých letech mnohem prominentnější skupina onemocnění než rakovina. Varovali také, že ženy, které kojí, předávají svému dítěti nikotin skrze mateřské mléko. (Dnes víme, že obě tyto obavy byly oprávněné.)

V nacistické rétorice „rasové čistoty“ a „nové rasy nadlidí“ ale tažení proti kouření dostávalo i rozměr rasově kultivační. „Boj proti kouření byl součástí většího hnutí, které se bálo pošpinění německého těla vnějšími jedy. Němci zkoumali karcinogenní vlivy barviva, azbestu, radioaktivních látek, rtuti,“ všímá si americký vědecký historik Robert Proctor, mimo jiné autor knihy Nacistické tažení proti kouření. „Úřady pečovaly o „čistotu německého jídla“ a tato snaha byla spojena s ideologickým tažením proti „vlivům cizích ras“ na německé obyvatelstvo.“

První číslo časopisu „Reine Luft“ (Čistý vzduch) z roku 1941 upozorňovalo na...

První číslo časopisu „Reine Luft“ (Čistý vzduch) z roku 1941 upozorňovalo na spojení kouření a rakoviny (německy Krebs, tedy rak) a přirovnávalo kouření k ďáblu.

Jako škodlivé bylo kouření spatřováno z hlediska zdravotního, ekonomického i ideologického. V Německu byl dokonce boj proti kouření podpořen i řadou oficiálních zákazů. Kouřit nesměli vojáci sloužící u letectva (Luftwaffe) ani zaměstnanci pošty (Reichspost). Zákaz kouření dále platil v nemocnicích, při porodech a na některých veřejných místech.

Rozjela se také reklamní kampaň, která vyzdvihovala výhody zdravého životního stylu (preventivní medicína byla nacistické ideologii vlastní). Hlavní hvězdou nacistického protikuřáckého hnutí byl pak pochopitelně samotný Adolf Hitler. Jedna z kampaní například připomínala: „Bratři národní socialisté, víte, že váš vůdce je proti kouření, a že každý člověk je v našem společenství zodpovědný za své činy, a nemá právo ničit své tělo drogami?“

Pošpiněná a zapomenutá věda

Boj proti kouření byl v nacistickém Německu součástí tzv. rasové hygieny, která zahrnovala také eugeniku, rasově orientovanou reproduktivní medicínu a samozřejmě i „konečné řešení židovské otázky“. Je tedy zcela pochopitelné, že zahraniční vědci brali německé výsledky týkající se škodlivosti kouření s velkou rezervou.

V důsledku se tak vědecké poznání výrazně zpomalilo. Dodnes je ostatně nacistický boj proti kouření vnímán některými zastánci konspiračních teorií jako důkaz toho, že argumenty proti kouření jsou smyšlené „protitabákovou lobby“ (ať už by to měl být kdokoli). Německé studie, které přesvědčivě dokazovaly rakovinotvorné účinky cigaret, upadly v nemilost nebo v zapomnění.

Ne že by výzkum neprobíhal i jinde. Americké tabákové koncerny disponovaly jasnými doklady o škodlivosti kouření už v polovině padesátých let. Rozhodly se ale tyto výsledky zatajit, zkreslit, zpochybnit a zamést. Nacistické zákazy kouření tak paradoxně využili jako argument proti zákazům kouření. Který rozumně uvažující politik by se chtěl inspirovat v nacistickém Německu?

To, co tabákové firmy předvedly v následujících pěti dekádách - a budeme se tomu věnovat v dalších článcích - znovu ukázalo na to, jak lze vědecké poznání v očích veřejnosti pokroutit a využít k vlastní propagandě.

Autor:
  • Nejčtenější

Opravdová vesmírná turistika začala. Bezos s hosty strávili minuty v kosmu

O něco málo více než deset minut trvala celá cesta od startu do přistání pro čtyři vesmírné turisty, kteří se v úterý...

Rusko ukázalo novou „neviditelnou“ stíhačku. Šach mat má vzlétnout za dva roky

Rusko představilo chystaný „neviditelný“ letoun 5. generace. Stíhačka s přezdívkou Šach mat má jeden motor, v budoucnu...

Událost, která vyhubila dinosaury, přichází průměrně za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že Chicxulubský asteroid byl temný kosmický tulák. Na zkoumání...

První velký export vojenské techniky z ČSR po roce 1945 mířil do Švýcarska

Mezi velké exportéry zbraní patřilo i malé Československo. Většina jeho zbrojního exportu mezi lety 1945 a 1989 šla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak začalo strategické bombardování a budování první protivzdušné obrany

Pod pojmem letecký souboj si většina lidí představí boj dvou letounů. V počátcích letectví se však utkávaly i letouny...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

STO OBJEVŮ: Nepochopení dohnalo otce umělé inteligence Turinga k sebevraždě

Seriál Povídáme si s ní, slouží nám a jednou nám možná bude vládnout. Umělá inteligence je podle mnohých cesta budoucnosti,...

Událost, která vyhubila dinosaury, přichází průměrně za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že Chicxulubský asteroid byl temný kosmický tulák. Na zkoumání...

STO OBJEVŮ: Na parket! I rokenrol je jedním z největších objevů lidstva

Seriál Máloco zasáhlo do muziky 20. století tak jako Rock’ n’ Roll. Od 50. let se valil světem a ani razítko „ideově závadné...

Jméno polárního dinosaura vzniklo jako poděkování soukromé společnosti

Fantazie vědců při pojmenovávání dinosaurů je takřka bezmezná a mnozí obyvatelé druhohorního světa by se lidské...

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...

Pornoherečka se zastřelila kvůli rakovině. Její kolega se zabil na motorce

Americká pornoherečka Dahlia Sky spáchala sebevraždu. Měla rakovinu prsu a podle lékařů poslední fáze nemoci provázely...