To, co mají děti v plenkách, dokáže zázraky. Vyzkoušejte superabsorbent

aktualizováno 
Některé převratné technologie připomínají více než elegantní výrobky z chladného kovu spíše beztvarou krupičnou kaši. Právě bez nich by však náš každodenní život vypadal úplně jinak. Superabsorbenty jsou chemické látky schopné pohltit množství vody mnohasetnásobně převyšující jejich vlastní váhu.

Pokus, na který se můžete podívat na videu a sami si ho doma vyzkoušet, ilustruje vlastnosti superabsorbentu. Vlastnosti této „zázračné krupičné kaše“ si vyzkoušíme při pěstování velikonočního osení. Na podobném principu je založeno dnes velmi populární hydroponické pěstování rostlin. Další superabsorbenty pak i ve vaší ledničce pohlcují šťávu vytékající z baleného masa nebo zachytávají vysráženou vodu v nádrži automobilu (viz níže).

Pomůcky

Co budeme potřebovat

  • dětskou jednorázovou plenku (nepoužitou)
  • uzavíratelnou plastovou krabičku
  • sklenici vody
  • nádobu na rozmíchání
  • nůžky
  • čajovou lžičku
  • osení (nebo jiná semena snadno klíčících rostlin)
  • keramickou misku nebo jinou nádobu na pěstování

Jako vydatný zdroj superabsorbentu nám poslouží jednorázová dětská plenka. Dále budeme k pokusu potřebovat vodu, semena ječmene a misku na jeho pěstování.

Jak pěstovat na plence

Novou nepoužitou plenku podélně rozstřihneme nad plastovou krabičkou a rozevřeme ji tak, aby se její obsah mohl snadno vysypat ven. Obě poloviny vložíme spolu se lžičkou do krabičky, důkladně zavřeme víčko a krabičkou asi půl minuty intenzivně třepeme.

Po vyndání zbytků plenky spolu s uvolněnými chomáči vaty nalezneme na dně malou hromádku bezbarvých kuliček polyakrylátu sodného.

Kuličky přesypeme do misky a zalejeme 2–3 dl vody. Během krátké chvíle kuličky všechnu vodu absorbují a sklenici vyplní vlhkou hmotou připomínající sníh. Pokud misku nakloníme, nabobtnalý gel veškerou vodu bezpečně zadrží uvnitř.

Vypěstujte si velikonoční osení v plenkách. Tohle všechno budete potřebovat.

Vypěstujte si velikonoční osení v plenkách. Tohle všechno budete potřebovat.

Dvě třetiny vzniklého gelu přesypeme do připravené misky a rovnoměrně jej rozprostřeme. Na jeho plochu vysejeme semena osení a opatrně je převrstvíme zbytkem gelu tak, aby byla všechna zakrytá. Misku s osením umístíme na teplé světlé místo a v případě potřeby zavlažíme vodou pomocí postřikovače nebo opatrným zalitím. Jednou denně je třeba misku otočit, aby rostlinky nerostly šikmo za světlem. Během týdne nám rostlinky vytvoří známý hustý zelený porost.

Jak ten zázrak funguje

Suché kuličky gelu připomínají svojí strukturou klubko náhodně smotaných plastových provázků navzájem propojených do husté sítě. Z chemického hlediska jsou to zesíťované polymerní molekuly polyakrylátu sodného. Tyto obří molekuly obsahují ve své struktuře velké množství záporně nabitých karboxylových skupin pevně držících kladně nabité sodné ionty.

Při kontaktu s vodou se sodné ionty uvolní do roztoku a jejich kladný náboj přestane kompenzovat záporně nabité „provázky“ polyakrylátu. Ty se začnou navzájem elektrostaticky odpuzovat a snaží se co nejvíce vzdálit. Volná síť „provázků“ se tak napne a vytvoří uvnitř kuličky kapsy vyplněné okolní vodou vháněnou dovnitř osmotickou silou. Kuličky polymeru díky tomu rychle zvětšují svůj objem a během krátké chvíle jsou schopny v sobě zadržet vodu odpovídající více než dvousetnásobku své vlastní váhy.

Superabsorbenty pro vesmír, dům i zahradu

Doslova hvězdná dráha superabsorbentů začala poměrně nenápadně. Začátkem šedesátých let minulého století vědci v USA pátrali v rámci projektu ministerstva zemědělství po novém materiálu schopném opakovaně zadržovat a uvolňovat v půdě velká množství vody. Výsledkem jejich výzkumu byl materiál nazývaný Super Slurper („Super Srkač“) schopný zadržet množství vody až čtyřsetnásobně převyšující jeho váhu.

Ministerstvo následně poskytlo tento koncept několika komerčním firmám k dalšímu vývoji a první komerční výstupy na sebe nenechaly dlouho čekat. Různé druhy superabsorbentů založených především na bázi polyakrylátu nalezly již počátkem sedmdesátých let použití v dětských plenkách i hygienických vložkách pro ženy, odkud se v následujících desetiletích rozšířily prakticky do všech průmyslových odvětví.

Dnes nám tak například pomáhají pohlcovat vytékající šťávu u baleného masa, zachytávat vysráženou vodu v nádržích automobilů, chránit elektrické kabely před korozí, efektivně hasit požáry nebo hydroponicky pěstovat rostliny ve sklenících. Jejich schopnost bezpečně pohltit překvapivě velká množství produktů dětského metabolismu dokonce inspirovala NASA na konci 80. let k vytvoření oblečení nazývaného „Maximum Absorbency Garment (MAG)“. Tyto důmyslné plenky pro dospělé se tak staly díky své schopnosti zadržet až 2 litry moči nezbytnou pomůckou astronautů během mnohahodinových výstupů do vesmíru.

Experiment vznikl díky VŠCHT.

Experiment vznikl díky VŠCHT.

Tento experiment pro vás připravili Jan Havlík, Tomáš Belloň a Petr Holzhauser z katedry učitelství a humanitních věd, VŠCHT Praha.

Autoři:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Prázdninový dinosaurus. Chorvatsko obýval neznámý ještěr z Istrie

Chorvatské městečko Bale (či italsky Valle d’Istria), nedaleko kterého byl v...

Letní prázdniny jsou v plném proudu a mnozí z vás možná zamíří k moři do Chorvatska. Pokud ano, za dinosaury to asi...

Jen ticho. Největší pátrání po mimozemšťanech vydalo průběžné výsledky

Na hledání mimozemských signálů v rámci Breakhtrough Listen se podílel i...

Od roku 2016 běží projekt Breakthrough Listen, dosud největší program na zachycení mimozemských signálů. Letos v létě...

Google má zřejmě peněz nazbyt. Zaplatil výzkum fyzikálního přeludu

Nechtěl by to mít v garáži každý? Takhle kouzelně vypadá provoz fuzoru

Společnost Google během posledních let v experimentu, o kterém prakticky nikdo nevěděl, nechala prověřit proslulou...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 24 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.cz