Riziko jaderných technologií by bylo záhodno realisticky hodnotit z pohledu naší schopnosti udržet je bezpečně pod kontrolou. Nelze se však divit, že je vnímáno i prismatem ceny, kterou bychom museli zaplatit, kdyby se jádro kontrole vymklo. Jaderná energetika bezpochyby je rizikové průmyslové odvětví. Není ale zdaleka jediné a ani v energetickém sektoru není tím nejrizikovějším. Katastrofy v uhelných dolech, protržené přehradní hráze nebo exploze plynu si vyžádaly nesrovnatelně více obětí.
Sledujte přednáškuživě od cca. 9:45 do 11:45 z Laborek ve Slaném Přednášku vám přináší Technet.cz, pořádá Gymnázium Václava Beneše Třebízského ve Slaném a talentcentrum LABORKY.CZ. Stream zajišťuje společnost NETREX s.r.o. pomocí aplikace CamStreamer. |
Po Hirošimě, Černobylu a Fukušimě však symboly spojované v pravé polovině našeho mozku s jadernou energií neodbytně malují obraz světa po jaderné havárii. Naše mysli na něm usilovně pracovaly více než šedesát let za vydatné pomoci katastrofických románů a filmů, článků v rádoby seriózním i otevřeně bulvárním tisku a televizních programů. Po šedesáti letech tohoto „konstruktivního“ přístupu vedly u řady lidí předsudky ke vzniku pseudo-reality, kdy se už více nenamáhají hledat objektivní informace a přemýšlet kriticky o obrazu světa, který si lidé vytvořili. Pojďme tedy na malý výlet za odvrácenou tváří jaderné energetiky, jak ji vidí člověk spoluzodpovědný za regulaci jejích skutečných rizik.
Záznam přednášky bude k dispozici na stránkách gymnázia ve Slaném, a to od čtvrtka 26. února.