Některé vědecké studie hledají odpovědi na závažné otázky. Jiné oznamují převratné objevy a technologie. Ale některé studie prostě jen ukazují, co všechno už je dnes možné. Do té poslední kategorie patří i příspěvek publikovaný v prestižním časopise Nature: „Zakódování digitálního filmu do genomu živých bakterií pomocí CRISPR-Cas“.
Nástroj genetických úprav CRISPR v posledních letech dominuje genetickým konferencím a jde o jedno z nejrychleji se rozvíjejících odvětví současné genetiky. Cílem aktuální studie amerických vědců je ukázat, jak spolehlivé je ukládání informace do DNA pomocí tohoto nástroje a následné čtení této informace.
K demonstraci této schopnosti si vybrali slavnou animaci amerického vynálezce Jamese Muybridge z roku 1878 (více o této animaci).
Vědci tuto animaci ve formátu GIF (zdroj zde) zakódovali do DNA populace bakterií Escherichia coli. „Posunuli jsme tak technické limity ukládání informací a optimalizovali strategie, které slouží k minimalizaci technických omezení,“ uvedli vědci v práci.
„Náš systém ukazuje, že je možné zachytit a spolehlivě uložit užitečné množství reálných informací v rámci genomu živých buněk,“ vysvětluje tým Setha Shipmana z lékařské fakulty Harvadrovy univerzity.
Samotné detaily tohoto ukládání jsou samozřejmě příliš komplikované na to, aby laikům něco ozřejmilo. Studie nicméně dokazuje, že rčení „má hudbu v genech“ nemusí být do budoucna jen metaforou. Může jít o prosté konstatování, že si někdo svoje MP3 soubory uložil do DNA.