Kromě elektřiny vyrábí ČEZ i energosádrovec. Vzniká při odsiřování

  5:00 – ADVERTORIAL
Ten rozdíl je obrovský, až neuvěřitelný. Zatímco v roce 1980 napočítaly měřiče ve vzduchu bezmála celkem 367 985 tun smrtonosného popílku, před dvěma lety už jen 1 421 tun. Tedy pouhý zlomek. Podobně statistiky hovoří také u nebezpečného oxidu siřičitého.

Elektrárna Tušimice II byla uvedena do provozu v letech 1974 / 1975. V letech 2007 – 2012 byla kompletně modernizována. | foto: ČTK

Díky historicky výjimečnému odsíření uhelných elektráren, které společnost ČEZ zvládla v 90. letech minulého století v rekordním čase šesti let, se Čechům dnes výrazně lépe dýchá.

Kam popílek zmizel? A jak oxid siřičitý dostali technici ze zplodin? Jako dominantní způsob odsíření použili v uhelných elektrárnách ČEZ metodu takzvané vápencové vypírky vyzkoušené předtím například v USA nebo Německu.

30 let energetiky

Farma větrných elektráren Kryštofovy Hamry z vrcholu Mědník u obce Měděnec v...

Z čeho se vyráběla elektřina v roce 1981? A z čeho loni? Kolik hnědouhelných bloků se v Česku odstavilo od Sametové revoluce a kde? Jak se odsíření odrazilo ve vypouštěných škodlivinách?

To vše najdete přehledně ve speciálu 30 let energetiky.

Jak funguje: do kouřových plynů se rozstřikuje směs práškového vápence a vody. Výsledkem chemického procesu je vznik dihydrát síranu vápenatého, kterému se říká také energosádrovec (chemicky CaSO4 x 2H2O). Lze jej pak využít dále, například pro výrobu sádrokartonu nebo sádry. Používá se také při výrobě cementu nebo omítkových směsí.

Jinými slovy: při výrobě elektrické energie v uhelných elektrárnách v procesu odsiřování spalin vzniká produkt, který může ČEZ dále zpeněžit. „Vyrábí” jej pět elektráren: Ledvice, Prunéřov II, Dětmarovice, Mělník a Počerady.

U sedmi elektráren ČEZ využil při odsíření také další vápencovou metodu: nahradil klasické kotle takzvanými fluidními. Šlo o technologii, při níž dochází k odsíření spalin přímo v kotli – díky přidávání vápence.

Šlo však o méně používaný způsob, zejména kvůli vyšším nákladům. Spotřebovalo se při něm mimo jiné více vápence než u výše popsané vypírky. Produktem byl stejně jako u vypírky energosádrovec (v tomto případě smíšený s popílkem).

Teplické bouře

Všechny tyto procesy byly přitom za minulého režimu spíše utopií. Ještě před třicet lety se lidé na severu Čech probouzeli do šedivých dnů. Slunci stínila neprostupná mlha a štiplavý vzduch nebylo skoro možné dýchat. Málokdo už si dnes vzpomene na to, že jen pár dnů před 17. listopadem 1989 demonstrovali lidé v Teplicích: ne za svobodu, ale za lepší podmínky k životu v jejich městě pod Krušnými horami (o protestech čtěte zde)

Takzvané pohřebné, které jim úřady za komunismu vyplácely jako náhradu za strádání, už přestalo stačit.

V severních Čechách totiž tepalo energetické srdce tehdejšího státu, které prostřednictvím komínů elektráren chrlilo vstříc lidem tuny oxidu siřičitého, dusičitého nebo popílku. Jedy ve vzduchu navíc neničily jen lidi. Kyselé deště je snesly na stromy v Krušných a Jizerských horách – zbavily je jehličí, zelené barvy a proměnily je v holé svědky tehdejší bezohledné energetické politiky (velkou fotogalerii zničených Krušných hor najdete zde)

„Ekologie tehdy nebylo téma. Kouřící továrny se považovaly za znak prosperity a fungujícího průmyslu,“ vzpomíná Ladislav Štěpánek, který ve společnosti ČEZ řídí divizi Klasická energetika. Na západní technologie tehdy nebyly peníze, nevyužily se ani technologie ze sovětského bloku. Ano, v druhé polovině 80. let minulého století sice vznikl v Československu program týkající se odsíření velkých elektráren, ale zůstalo spíše u záměru. Úředníci a politici zkrátka zavřeli oči.

Zavírání bloků

Se společenskou změnou v listopadu 1989 šla v ruku v ruce i ta ekologická. Odsíření elektráren se stalo jedním z důležitých politických témat. Nástrojem se stal zákon z roku 1991, který společnosti ČEZ nařídil utáhnout jedům pomyslné kohoutky do roku 1998 a stanovil přísné emisní limity, které bude muset splnit. Šibeniční termín s neuvěřitelně vysokým rozpočtem.

Koncepce byla ale zřejmá: část energetických bloků zavřít a část odsířit pomocí dostupných technologií na čistění spalin (více čtěte zde). Pro lepší představu: v roce 1989 měly československé elektrárny celkový instalovaný výkon 8 482 MW. První zastavené bloky byly v elektrárnách Tisová 2 a Prunéřov 1 (oba bloky o výkonu 110 MW), celkem se zavřely bloky o výkonu 2020 MW.

„Dalších zhruba 3000 MW plánujeme odstavit přibližně do roku 2035. Záležet bude ale také na tom, jak se bude vyvíjet postoj k uhlí v Evropě a jakým směrem se budou vyvíjet evropské limity, které se pravidelně zpřísňují,“ podotýká mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Celkově investovala energetická skupina do ekologizace a obnovy uhelných zdrojů více než 200 miliard korun. Nejvíce pak mezi zmíněnými lety 1992 a 1998 – 111 miliard. Klíčovou byla půjčka od Světové banky podepsaná ve Washingtonu v červenci 1992, historicky první pro obchodní společnost z východního bloku.

I díky tomu získala o dva roky později dobré ratingové hodnocení od prestižní agentury Standard&Poors, což ČEZ následně umožnilo výrazné emise dluhopisů ve stovkách milionů dolarů. Jejich prostřednictvím si společnost půjčila peníze na energetický program. Pomoc Světové banky byla důležitá nejen ve finančním přínosu, ale týkala se i řízení samotného projektu, který byl v řadě ohledů výjimečný. Šlo o nejrychlejší proces odsíření ze zemí východního bloku.

ČEZ se díky půjčeným penězům mohl technologicky rozmáchnout. Poslední odsířený blok v rámci šestileté bitvy s jedy si ČEZ odškrtl v elektrárně Mělník v listopadu 1998. Odsířeny byly dohromady bloky o neuvěřitelném výkonu 5 930 MW. Ale cesta k větší ekologičnosti výroby energie pro ČEZ nekončí. Společnost investuje nadále miliardy korun do dalšího snižování emisí kvůli evropským limitům platným od příštího roku.

Autor:
  • Nejčtenější

Šarlatán, či génius? Vědec se před 100 lety chlubil vynálezem paprsku smrti

v diskusi je 17 příspěvků

6. dubna 2024

Před 100 lety lidé doslova hltali v novinách zprávy o převratném vynálezu „the death ray“, tedy...

Hlavně zaujmout. Do Sněmovny dorazili před 100 lety komunisti z Podkarpatské Rusi

v diskusi je 20 příspěvků

7. dubna 2024

Na začátku dubna 1924 se poprvé do Prahy na schůze Národního shromáždění dostavili premiérově nově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

Apple vzdal vlastní auto, ale chystá se domácnosti zaplavit roboty

v diskusi je 32 příspěvků

5. dubna 2024

I Apple si někdy dokáže ukousnout příliš velké sousto, které se mu pak vzpříčí v hrdle. Naposledy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 17 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Zachraňte Chandru! Vědci volají po záchraně důležité vesmírné observatoře

v diskusi nejsou příspěvky

12. dubna 2024  13:30

Vesmírná sonda Chandra způsobila zásadní posun v chápání vesmíru. Díky svému unikátnímu poslání...

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 3 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Tyto obrázky určitě budete znát. Všechny ikonické tapety z Windows XP

v diskusi je 37 příspěvků

12. dubna 2024

Jsou to fotografie či grafické motivy, které mnozí z nás vídali denně. Sada základních tapet pro...

Messenger opravuje směšné nedostatky, a přidává nové funkce

v diskusi je 9 příspěvků

11. dubna 2024  12:41

Společnost Meta oznámila nové funkce „kecálka“ Messenger. Při odesílání fotek přibude tlačítko...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...