Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Koronavirem zastavený přechod na nové televizní vysílání skončí asi v říjnu

  10:11
Přechod na nové televizní pozemní vysílání se zastavil v podstatě uprostřed svého časového plánu. Od poloviny března se až na jednu výjimku žádný DVB-T vysílač neodmlčel a žádný nový DVB-T2 vysílač nezačal šířit signál. Nyní se již rýsuje termín, kdy bude přechod pokračovat.

Piktogram, který upozorňuje diváky na blížící se přeladění na DVB-T2 | foto: iDNES.cz

Přechod na nové televizní vysílání DVB-T2 se zastavil přesně 16. března 2020. Tedy v den, kdy se měly odmlčet vysílače Cheb – Zelená hora a Jáchymov – Klínovec s vysíláním multiplexu 2 (soubor kanálů na jedné frekvenci) ve formátu DVB-T. Tehdy se počítalo s tím, že odklad bude zhruba čtrnáctidenní. 

Test set-top boxů

Aby vám televize nepřestala fungovat. Vyberte si set-top box pro DVB-T2

Vládní nařízení č. 120/2020 Sb. z 23. března vše změnilo, když přechod zastavilo na neurčito. Důvodem bylo zajištění informovanosti veřejnosti v době mimořádných opatření kvůli šíření koronaviru. Svůj vliv také mělo, že vláda nařídila zavření většiny obchodů, včetně těch s elektronikou. 

Všechno kroky byly zmrazené, až na vypnutí 30. kanálu vysílače Jihlava – Javořice. Zde bylo nutné uvolnit frekvenci kvůli navazujícímu využití tohoto kanálu v Rakousku, jak bylo domluveno v mezinárodních koordinačních dohodách.  

Zastavení vypínání šíření DVB-T signálu veřejnoprávní televize se dotklo především diváků v Jihočeském, Pardubickém, Vysočině, Jihomoravském, Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Teprve nyní je navržen termín, kdy by se mohlo vysílání znovu rozjet. 

Od července do října

„Když vypínání přesuneme o čtyři měsíce, tak bychom ho mohli restartovat 16. července,“ řekl Radiožurnálu ředitel regulace radiokomunikací Marcel Procházka.

Aktualizovaný harmonogram by měl podle Procházky respektovat původní intervaly mezi vypínáním jednotlivých vysílačů. To znamená, že přechod by mohl skončit v říjnu. Definitivní slovo však bude mít vláda. 

Zkrácení plánu není možné jak z technických důvodů, tak proto, aby diváci měli dostatek času se na změnu připravit. Domácnosti pro naladění nového signálu potřebují televizi nebo set-top box, které DVB-T2 umí přijímat.

Konečný harmonogram České Radiokomunikace připravují s Českým telekomunikačním úřadem a ministerstvem průmyslu a obchodu, poté ho bude muset schválit vláda. Podle náměstka ministra průmyslu Petra Očka by nový harmonogram mohl kabinet projednat během tří až čtyř týdnů. 

„Situaci neustále vyhodnocujeme z pohledu schopnosti realizovat servisní služby nebo dostupnosti elektroniky. V současné době je televizní vysílání nezbytně důležité pro všechny občany,“ řekl Radiožurnálu. Zároveň nevylučuje případné dřívější, nebo pozdější obnovení přechodu podle stavu epidemie.

Boříme mýty o DVB-T2. Speciální anténu nepotřebujete, vysvětlují experti

„V současné době se připravuje další novela technického plánu přechodu, která bude obsahovat aktualizovaný harmonogram procesu přechodu zemského digitálního televizního vysílání na moderní standard DVB-T2. Tuto novelu bude však možné přijmout až v závislosti na aktuálním vývoji stavu a v okamžiku, kdy budou ukončena stanovená omezení alespoň v rozsahu, který umožní bezproblémové pokračování procesu přechodu jak na straně divácké veřejnosti, tak na straně operátorů vysílacích sítí,“ vysvětluje Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Rušení televizního vysílání

S televizním vysíláním souvisí i aktuální informace ČTÚ. Ten v březnu zkontroloval rušení televizního signálu na základě téměř sedmdesáti stížností. V jednom případě byla zdrojem tohoto rušení základnová stanice LTE. 

„Jako zdroj rušení příjmu DVB-T2 byla v 49 případech závada zařízení diváka, v sedmi případech rušení ustalo, nebo mělo sporadický výskyt, ve dvou případech se jednalo o příčiny mimo vysílací a přijímací stranu (zastínění, odrazy od terénních překážek),“ uzavírá další zjištění ve své zprávě ČTÚ.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc
Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

NASA ruší projekt roveru, který měl hledat vodu na Měsíci

Už minulý rok měla na Měsíc vyrazit pojízdná laboratoř Viper, jejímž cílem mělo být hledání vody a ledu na naší přirozené oběžnici. Neustálé zdržování a růst nákladů vedly nakonec k tomu, že se celý...

22. července 2024  18:01

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Barbone. To jsou extrémně výkonné počítače pro gamery i revoluční PC s nano nástřikem

Advertorial

Stolní počítače si na trhu udržely své místo i přes masivní nástup levných notebooků. Mezi přední značky stolních počítačů na českém trhu patří značka Barbone od společnosti T.S.BOHEMIA, která letos...

22. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...