Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 15. července 2020 Jindřich

Nový televizor někdy DVB-T2 nenaladí. Problém mají i ty nejlepší

aktualizováno 
I s novým televizorem s DVB-T2 tunerem, dekódováním HEVC a nálepkou DVB-T2 ověřeno nemusí být přechod na nový vysílací standard snadný. Jsou lokality, kdy se signály vysílačů sejdou tak, že si s nimi některé přístroje neporadí. Sami jsme to experimentálně ověřili.

Některé televizory mají s příjmem DVB-T2 problém. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

S postupujícím přechodem na vysílací standard DVB-T2 a vypínáním vysílačů končícího DVB-T roste i počet těch, u kterých tato technická změna neproběhla bez komplikací. Ačkoli si koupili nový televizor splňující všechny požadavky, doma jej nainstalovali, ale některé multiplexy vůbec nenaladili. I když jiný televizor ve vedlejší místnosti nebo u souseda bez potíží naladil vše. Signál z účastnické zásuvky přitom podle měřicího zařízení odpovídal normě, televizor však nebyl schopen čistého příjmu.

„Ano, s tímto specifickým problémem jsme se setkali, zpravidla u televizorů Samsung, v některých případech LG a ojediněle i Philips. V některých případech se problém podařilo vyřešit vhodným nastavením antény. Nastavení musí provádět technik s kvalitním měřicím zařízením a ideálně i se znalostí dané lokality,“ vysvětluje Miroslav Kežlínek z ostravské společnosti Atos Elektro.

O vyjádření jsme požádali i nejčastěji zmiňované výrobce. „Televizory Samsung všech modelových řad, ovšem nejedná se pouze o tuto značku, mají obecně citlivější tunery DVB-T2, což se ve zmiňovaných situacích (velká SFN síť, více vysílačů podobného výkonu blízko sebe) může projevovat problematickým příjmem těch televizních sítí, které vysílají na velkém území na shodném kanálu a divák se nachází v blízkosti dvou podobně silných vysílačů,“ uvedl pro redakci Technet.cz Jan Potůček ze společnosti Taktiq, která mediální komunikaci značky Samsung na českém trhu zajišťuje. Pomoci by měl podle Potůčka nový firmware, na kterém firma pracuje a měl by být k dispozici do konce března.

Fotogalerie

Tereza Zmijová za společnosti Kindred zastupující společnost LG odpověděla, že ve společnosti LG tyto problémy neevidují a takové vady nelze spojovat s produktem jako takovým, vznikají nejspíše kvůli jiným aspektům. 

Sdílnější byl Petr Valoušek, ředitel společnosti TP Vision (Philips) pro Českou republiku. „Zatím jsme ze servisní sítě zaznamenali pouze minimum reklamací ke stabilitě signálu po přechodu na DVB-T2. Protože se jedná o lokální fenomény a skutečně pouze jednotky případů, řešíme to s uživateli individuálně a v případě potřeby provádíme měření v domácnosti. Zákazníkům doporučujeme, ať se v případě problémů s příjmem DVB-T2 obrací na linku naší zákaznické podpory,“ uvedl Valoušek.

Odeslání přístroje do servisu přitom nic nevyřeší, tam se televizor zpravidla chová přesně tak, jak má. Stejně tomu je i v lokalitě, kde děláme redakční testy televizorů, ani tam jsme na žádný problém s příjmem DVB-T2 nenarazili. Zákazník tak má funkční přístroj, který z pohledu výrobce nesplňuje nároky na reklamaci, ale zároveň zákazníkovi neplní svoji základní funkci.

Vzali jsme proto dva menší modely z aktuálních produktových řad, Samsung QE43LS03RAU jako zástupce problematické skupiny a Panasonic TX-40GX810E pro porovnání příjmových vlastností, a se specialistou na anténní systémy ze společnosti DVB & DAB Servis Jakubem Melínem se vypravili do Jizerských hor, kde lze snadno vyzkoušet příjem různých kombinací vysílačů z různých směrů.

Jeden napsal „žádný signál“, druhý ukázal čistý obraz

Oba televizory byly zapojeny přes anténní rozdělovač Schweiger a měly tak zcela stejný vstupní signál, oba přístroje jsme před začátkem zkoušky resetovali do továrního nastavení. Signál dodávala anténa Fracarro LP45F, ke kontrolnímu měření signálu posloužil měřicí nástroj Rover HD TAB 7 Evo. 

Prvním zjištěním bylo, že v příjmu vysílání v končícím standardu DVB-T jsou oba televizory rovnocenné. Rychle se však ukázalo, že v DVB-T2 je tomu jinak. Po naladění kanálu 44, na kterém vysílá Multiplex 24 společnosti Digital Brodcasting, televizor Panasonic ukázal sílu signálu 86 % procent a kvalitu signálu 75 %, bez jakýchkoli problémů vysílání zobrazil. Televizor Samsung ukázal sílu signálu 0 % a vysílání pochopitelně nezobrazil vůbec. 

kanál 44
Výsledek ladění kanálu 44 - Panasonic 14 stanic, Samsung 0.

Panasonic na kanálu 44 našel a bez potíží přijímal 14 televizních kanálů, Samsung 0.

A to přesto, že se echa (signály jiných vysílačů na stejném kanálu) vešla do takzvaného ochranného limitu, kde by si s nimi tuner měl bez potíží poradit.

Ch44

Všechny echa přijímaného kanálu jsou v ochranném intervalu, Samsung však stanice nenaladil.

Překvapivě opačně dopadl další test s kanálem 26, na kterém je vysílán Multiplex 21 České Televize a který bývá v souvislosti s příjmovými problémy televizorů Samsung zmiňován nejčastěji - je to celoplošná jednofrekvenční síť. Ačkoli byl podle měřicího zařízení příjem rušen pre-echy i echy, se kterými mají televizory Samsung problém, byly zřejmě v konstelaci, kdy tuneru nevadily a televizor multiplex bez problémů naladil.

K26

Na kanálu 26, což je celoplošná SFN síť, jsou problémy nejčastěji. Sami vidíte řadu pre-ech i ech z různých vysílačů. Televizor Samsung si s ním přesto (překvapivě) poradil.

Vše fungovalo, i když byl signál útlumovými členy snížen až hluboko pod úroveň stanovenou normou, Samsung přestal přijímat při síle signálu 25 dB, Panasonic 22 dB, což je v obou případech skvělý výsledek.

Co bylo překvapivé, že se samsungu někdy na určitém kanálu podařilo multiplex jednou přijmout a indikovat 100% kvalitu signálu, při dalším ladění ale na stejném kanálu nechytl vůbec nic a kvalitu signálu označil za hodnotou 0 %. Může se tedy stát, že při automatickém ladění některé multiplexy vynechá a při opakování ladění je třeba nalezne. Spolehlivější zřejmě bude ruční vyhledávání, kdy můžete v případě nezdaru proces na konkrétním kanálu snadno opakovat a výsledek pak uložit.

Ukázalo se, že problémy s příjmem nastávají ve velmi specifických případech, kdy ani s pomocí měřicího zařízení nelze dopředu s jistotou říci, zda na rizikových televizorech příjem fungovat bude, nebo nebude. Nakolik Samsungu pomůže slíbená firmwarová aktualizace, která bude distribuována přes internet přímo do televizorů a bude také ke stažení na webu výrobce pro aktualizaci přes USB, zatím nevíme.

SFN, pre-echo... o co vlastně jde?

Proč tuner, který bez potíží přijímá DVB-T signál, má problémy s DVB-T2 signálem? „Komplikace vznikla kvůli kmitočtové nouzi a frekvenční koordinaci s ostatními státy. U nás se tak zvolily takzvané jednofrekvenční (Single Frequency Network, SFN - poznámka redakce) sítě, kdy kupříkladu Multiplex 21 je vysílán téměř ze všech vysílačů na kanálu 26, tedy na stejné frekvenci. V některých oblastech, například Polabí nebo vyvýšených lokalitách, je těchto vysílačů vidět více najednou a signály se překrývají. To u DVB-T nebylo,“ vysvětluje Jakub Melín ze společnosti DVB & DAB Servis. 

Pokud jsou pre-echa a echa v rámci takzvaného ochranného intervalu, měly by si s nimi tunery televizorů bez problémů poradit. Ochranný interval totiž řeší to, že se signál nechová jako rušení. V České republice byl zvolen ochranný interval 1/8, vysílače mohou být od sebe až 134 kilometrů, přičemž se nepočítá rozdíl mezi vysílači, ale mezi příjmovým místem a vysílači.  Pokud je rozdíl vzdáleností vysílačů menší (tj. je v rámci ochranného intervalu), tunery by si s ním měly bez problémů poradit.

„Když se echa špatně poskládají tak, že signály blízkého a vzdáleného vysílače jsou stejně silné, což se děje třeba u Prahy, kde je silný Cukrák a Žižkov, ale z větší vzdálenosti svítí velmi silná Buková hora nebo Klínovec, tak to pak může tuner špatně vyhodnocovat. Rozdíly v úrovni signálů jsou malé a rozdíly vzdáleností tak velké, že se vzdálenější signály chovají jako rušení bližších,“ doplňuje Melín. Problémy se navíc podstatně prohlubují při podzimních inverzích, kdy signál vysílačů může dosáhnout i do míst, kde normálně není. A také při použití málo směrové antény, kterou nelze přesněji zaměřit na konkrétní vysílač.

Za zmínku stojí, že české DVB-T2 využívá vysoké modulace 256QAM, díky čemuž má jeden kanál propustnost 33 Mbit a vejde se tak do něj více televizních stanic, nebo programy ve vyšším rozlišení. V Německu využívají modulaci 64QAM, takže mají datový tok „jen“ 26 Mbit, ale zase o něco robustnější a pro příjem o trochu méně náročnější síť. 

„S kvalitním tunerem by vše výše vyřčené neměl být větší problém, ale ne všichni výrobci osazují své televizory a set-top-boxy kvalitními tunery. Nikoho nenapadlo, že problém se SFN bude tak velký,“ doplňuje Melín.

Problémy s tunery podle Melína stojí jen za zlomkem problémů s příjmem,
v 80 až 90 % případů je problém na straně diváka - špatné nebo špatně nasměrované antény, případně nevhodné kabeláže. Tuto problematiku však probereme v samostatném článku. 

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Čech vyfotil kometu Neowise, obrázek v NASA vybrali za snímek dne

Český fotograf Miloslav Druckmüller zabodoval u americké NASA. Agentura vybrala jeho snímek komety Neowise za...

Obří výpadek služeb T-Mobile způsobily dvě chyby v diskovém poli

Přesně před týdnem se T-Mobile potýkal s velkým výpadkem služeb. Nefungovala samoobsluha, aplikace, web, infolinka,...

Delší než z Prahy do Košic. Nový rekordní blesk nemusel být výjimečný

Extrémní přírodní jevy vždy přitahovaly pozornost, už jen proto, že se odehrávají mimo naši kontrolu a navíc ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obrněnou drezínu vyvinula Tatra pro Polsko, v naší armádě sloužila jediná

Mezi zajímavé bojové prostředky vyráběné v prvorepublikovém Československu patří obrněná drezína Tatra T 18. O co však...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Levnější Spotify Duo je v Česku. Vyplatí se jen poctivým posluchačům

Streamovací služba Spotify uvedla tarif Duo na dalších 55 trhů a Česká republika je mezi nimi. Oproti rodinnému...

Drsný humor a otravování na Facebooku. Otestovali jsme finská sluchátka

Premium Koupíte je jen v jednom finském e-shopu a urazí vás, jen co otevřete návod k obsluze. Díky dřevěným krytům ozvučnic...

Sony ukázalo, že to s Android TV umí. Televizní novinka funguje výborně

Android TV se netěší úplně dobré pověsti, ale v testované novince od Sony mu nemáme mnoho co vytknout. Ostatně jako...

Fotoaparáty Olympus mění majitele, další možná budou pod jinou značkou

Jedna z ikon fotografického průmyslu, a jeden z předních producentů digitální systému Micro 4/3, společnost Olympus,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Sedmnáctiletá přítelkyně Bohuše Matuše je těhotná

Bohuš Matuš (46) a jeho partnerka, o devětadvacet let mladší Lucie (17), se těší na svého prvního potomka. Dítě by se...

Depp a Heardová u soudu perou špinavé prádlo. Kromě drog došlo i na výkaly

Johnny Depp popřel, že by během pobytu na svém soukromém ostrově na Bahamách zaútočil na exmanželku Amber Heardovou....

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Zemřela herečka Kelly Prestonová, manželka Johna Travolty

Americká herečka Kelly Prestonová zemřela v 57 letech na rakovinu prsu. Manželka herce Johna Travolty, který její smrt...