Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

V Pekingu vyrostl gigantický letištní terminál. Megalomanský, přesto úsporný

  0:30aktualizováno  11:35
Olympijské hry přinesly do Pekingu největší letecký terminál světa. Využívá zajímavé nápady pro úsporu energie, pro zavazadla po něm jezdíte vláčkem a navrhl jej anglický architekt Norman Foster.

Termiál 3 Pekingského letiště - noční vizualizace | foto: Foster + Partners

Více než čtyři roky trvala stavba nového terminálu v hlavním městě Číny. Byl otevřen 28. února 2008 a celkové náklady se vyšplhaly na více než 3,6 miliardy USD (cca 55 mld. Kč) a při 986 000 metrech čtverečních má o 17 procent větší podlahovou plochu než všechny odbavovací haly na letišti Heathrow, včetně nejnovějšího, pátého. Jeho délka se blíží třem kilometrům.

Plocha střechy zabírá více než 80 akrů a v nejširší části měří 800 metrů, celková plocha terminálu zabírá 1,3 milionu metrů čtverečních. Letiště se stalo vstupní branou do Číny, přičemž využívá tradiční čínské barvy a symboly. V noci je možné vidět zářící červená, oranžová a žlutá světla rámující siluetu terminálu.

Termiál 3 Pekingského letiště - vizualizace nočního provozu

Právě nyní se připravuje na největší nápor, do Pekingu přijíždějí statisíce sportovních fanoušků.

Terminál jako letiště

Terminál 3 zdvojnásobuje oproti předchozímu stavu na letišti počet bran, které slouží pro příchod cestujících k letadlům, na 120.

Termiál 3 Pekingského letiště - vizualizace příchodu k letadlům

Celé letiště nyní disponuje 300 odbavovacími prostory. Zatímco loni tak zvládl pekingský vzdušný přístav přijmout a odeslat zhruba 52 milionů cestujících při necelých 400 000 odbavených letadlech, letošní odhady hovoří až o 76 milionech cestujících.

V nejbližších dnech se přitom očekává nápor kolem 1 500 letadel s odbavením až 260 000 cestujících denně. Úctyhodný je i počet zavazadel, který má nový terminál zvládnout - každou hodinu může projít až necelých 20 000 kusů bagáže.

Prostor pro nakládání se zavazadly využívá žluté vozíky označené čárovým kódem, který odpovídá kódu zavazadel. To má pomoci při případném hledání. Dění v tomto prostoru je monitorováno asi 200 kamerami. Pohyblivé pásy pro zavazadla se pohybují rychlostí deset metrů za sekundu. Z nejvzdálenějšího konce terminálu jsou tak schopné dopravit zavazadla do prostor pro jejich vyzvednutí za necelých pět minut.

V terminálu také naleznete 64 restaurací a 90 obchodů. Nabídka restaurací bude začínat klasickou čínskou kuchyní přes fast foody až po stánky s pečivem, zmrzlinou a jídlem západního stylu. Čína slibuje stejné ceny jako v centru Pekingu. 

K pohodlí cestujících jsou na konci každé z laviček k dispozici elektrické zásuvky. Terminál je vybaven 243 výtahy, eskalátory a pohyblivými pásy.

Vlak z letiště dopraví cestující do centra města za 15 minut. Kolektiv 35 000 zaměstnanců má ke konci roku rozšířit dalších 5000. Kompex je umístěn mezi existující východní ranvejí a budoucí třetí.

Termiál 3 Pekingského letiště - architektonický návrh

Energeticky úsporný terminál

Díky své jihovýchodní orientaci využívá v hojné míře energii z prostředí a řadí se podle svých tvůrců k pasivním budovám, které maximálně šetří energii. Ráno totiž umožňuje maximalizovat zisk tepla ze slunečního záření a integrovaný kontrolní systém vnitřního prostředí minimalizuje spotřebu energie. Sluneční světlo ohřívá vzduch, což minimalizuje potřebu topení. Díky promyšlenému designu se minimalizují i náklady na chlazení v létě. 

Termiál 3 Pekingského letiště - odletová hala

Souvisí to i s využitím okolního světla, které díky skleněným stěnám a zmíněné orientaci proudí dovnitř v maximální možné míře. Denní světlo proudí prostřednictvím trojúhelníkových střešních průhledů a prochází do celé budovy. Samotná konstrukce je vyrobena z kvalitní oceli, dovezené až z Austrálie.

Termiál 3 Pekingského letiště - odbavovací hala Termiál 3 Pekingského letiště - detail střešního průhledu

Podle zadání bylo potřeba vytvořit prostředí, které umožní pasažérům jednoduchou orientaci. Celý terminál je rozdělen na tři hlavní části - odletová a příletová hala (1.), mezinárodní brány včetně tzv. Olympijské haly, kam budou mířit charterové olympijské lety (2.), a brány pro domácí lety (3.). Odletové a příletové prostory jsou na různých úrovních. Nejvýše jsou položeny brány pro mezinárodní cesty, aby měli cestující nejlepší výhled na celý prostor letiště. Celý komplex disponuje pěti nadzemními podlažími a dvěma podzemními. Do podzemních garáží se vejde až 7 000 automobilů.

Přístupové cesty pro vozidla jsou rozděleny pro soukromé automobily, letištní autobusy a taxi.  

Termiál 3 Pekingského letiště

Vnější vzhled budovy byl dán požadavky na maximalizaci prostorů parkování letadel bez zbytečného prodlužování budovy. Nebyly zde tedy příliš využity pravé úhly. Vstup do budovy je napojen na okolní krajinu, architekti při jeho návrhu využili pomoci odborníků na techniku Fenk Shui.

Aerodynamicky tvarovaná střecha s inspirací v dračích tvarech podle mytických čínských příběhů pracuje s opakujícími se vzory a tradičními čínskými barvami.

 Termiál 3 Pekingského letiště - vizualizace z letadla

Budovu navrhl britský architekt Norman Foster, který projektoval například hongkongské letiště Chep Lap Kok.

Zdroje:

Hlavní architekt: fosterandpartners.com
Stránky se soutěží na architektonický návrh terminálu:
Wikipedia: Pekingské letiště
designbuild-network.com
danda.be
Guardian: The city that ate the world

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....