Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Tryskový batoh a rukavice: dárky pod stromeček 2009 podle Romana

  0:45
Přát si každý rok deset zajímavých věcí, které by někdo mohl chtít pod stromeček, není žádná legrace. Zvláště pokud se člověk nemá opakovat a měl by pokud možno myslet na všechny čtenáře Technetu.

Nanoboti vám pomohou udržet tělo zdravé a mladé - ale až za pár desítek let

Nabízím vám tedy dárky za pár tisíc, za několik milionů, ale i zatím nedostupné nápady, které se možná objeví až v budoucnosti. Nezapomněl jsem ani na věc, kterou bych rozhodně nikdy nechtěl, a myslím, že vy také ne.

Tento článek je součástí textu 40 nejlepších dárků. Napsali jsme Ježíškovi za vás

Osobní létající stroj

Lidé chtějí létat od nepaměti. Stroje, které to nyní umožňují, jsou však neskladné, drahé a náročné na provoz. Dokud nebude vynalezeno antigravitační zařízení, musíme se spokojit se systémy, jako je například tryskový batoh. Muf od Jů a Hele by jej určitě doporučil.

Tryskový batoh Martin Jetpack

Vznikl na Novém Zélandu a přijde bratru na 150 000 novozélandských dolarů (NZD, cca 1 850 000 Kč). Firma Martin Aircraft Company však věří, že při dostatečném počtu objednávek a nasazení do sériové výroby půjde cena výrazně dolů.

Zájemce o tento způsob dopravy musí mít hmotnost něco mezi 63 až 109 kilogramy. Nejdříve je nutné projít 15hodinovým školením, než se člověk vůbec může pustit do pilotáže.

Zařízení dokáže vyvinout maximální rychlost 100km/h a má dolet asi 50 km. Za hodinu letu spotřebuje asi 40 litrů paliva. Běžná cestovní rychlost by z bezpečnostního hlediska neměla přesáhnout 10 km/h ve výšce zhruba metr nad zemí. Tryskový batoh je vybaven padákem pro krizové situace.

Vyhřívané rukavice

Při letu s tryskovým batohem se vám určitě budou hodit vyhřívané rukavice. Ostatně v ceně předchozího dárku by se ztratily. Stojí necelých 1 500 korun.

Vyhřívané rukavice napájí Li-Ion akumulátor

Na jejich výrobě se podílí plzeňská firma Applycon, která má na svědomí i řadu dalších zařízení pro výrobu tzv. inteligentního oblečení. Tyto vyhřívané rukavice HSP-5 využívají vyhřívací infračervenou technologii označovanou jako FIR.

Podle výrobce dokážou rukavice při okolní teplotě 0 až 10 °C v krátkém čase a s nízkým příkonem dosáhnout teploty v rukavicích 25°C. Mezitím je produkováno také infračervené záření, která rezonuje s molekulami vody pod kůží.

Hlavní součástí vyhřívané rukavice jsou tyto miniaturní vodiče

S nízkým napětím 3,7 V DC má být systém bezpečný, a proto se může dotýkat lidského těla bez problémů. S lithiovou baterií může pracovat 2 – 4 hodiny.

Solární elektrárna

Samozřejmě že dobíjet takové rukavice musíte ekologicky. Jinak by vám politici přibyvší tryskáči na kodaňský summit o globálním oteplování vyčinili. K tomu může sloužit jeden z nejužitečnějších dárků tohoto přehledu, kterým je solární elektrárna.

V lokalitách, kde je dostatek prostoru, může vzniknout i velká elektrárna

Musí být ale postavena v Česku na správném místě a s vyřízenými náležitostmi. V Česku proto, že náš stát nabízí tak dobré výkupní ceny elektřiny, až se jich sám zalekl a hodlá je snižovat. Správné místo je nutné k tomu, aby tam alespoň občas svítilo sluníčko. A mezi náležitosti patří nejen stavební povolení, ale i smlouva s místně příslušnou elektrárenskou společností, které budete za státem stanovených podmínek elektřinu prodávat.

No nekupte to! Tedy v našem případě: No odmítněte to!

Audionahrávky Toulky českou minulostí

Po předchozím dárku již budeme finančně zajištěni. Tak by bylo vhodné peníze jen neprojíst, ale myslet i na potravu ducha. Jedním z takových děl, které přinese i notnou dávku poučení, jsou knihy Petra "Hory" Hořejše s názvem Toulky českou minulostí.

Jak ale víme z průzkumů, lidé si stále více odvykají číst knihy (i když v tomto případě je skvostem i jejich grafická úprava). O to více je populární poslech doma, na cestách, prostě kdekoliv.

Na základě výše zmíněného svazku však natáčí Český rozhlas již patnáctým rokem rozhlasové Toulky českou minulostí. I toto dílo je úctyhodné svým rozsahem i kvalitou a může řadě lidí nabourat stereotypní pohled na naši minulost.

Toulky českou minulostí

Toulky mají speciální stránku ne webu ČRo zde , kde najdete i odkaz na stažení již vysílaných dílů i možnost objednat si je na CD u vydavatele RadioServis.

Soundbar s prostorovým efektem

Kolega audiofil Vašek říká, že nic nedokáže nahradit kvalitní hudební sestavu. U její instalace však musíte přemýšlet o tom, kam umístíte zadní reproduktory, aby nepřekážely, nehyzdily pokoj a přitom byly správně postaveny. A také zjišťovat, kudy táhnout dráty, minimálně ty od napájení.

Existuje však poměrně nová alternativa, která má své mouchy, ale může pomoci. Jmenuje se soundbar. Z jednoho místa, zpravidla pod televizorem, pomocí soustavy reproduktorů simuluje prostorový zvuk.

Soundbar Philips HTS8160B/12

Nejdůležitější je počáteční nastavení, které musí odpovídat rozměrům a tvaru místnosti. Většinou by však měl pomoci kalibrační mikrofon.

Pokud se vše podaří, máte pak k dispozici systém domácího kina v jediné jednotce a to u některých modelů třeba s integrovaným přehrávačem disků Blu-Ray.

Digitální parťák pro běžce

Zatímco Honzovi pomáhá s běháním iPod a Nike, mně se více líbí systém od Garminu. Ten ve své řadě Forerunner nabízí ucelenou řadu tzv. sporttesterů.

Jde o systémy, které sledují činnost vašeho těla v průběhu sportovního výkonu. Ty dražší jsou odolné proti prachu i vodě a může je tak využít nejeden železný muž.

Navigace Garmin Forerunner

Vestavěný GPS modul umožní sledovat výkon v průběhu celé trasy. Když tu samou trasu běžíte znovu, můžete se porovnávat se svými předchozími výkony.

Robotický mazlíček Pleo

Máte doma malé dítě nebo alespoň kluka či holku v sobě? Určitě vás potěší malý robotický dinosaurus.

Je miloučký, hodňoučký a hodně se od vás může naučit. Když se narodí, moc toho neumí a je jen na vás, jak ho vychováte.

Pleo

Pokud si pořídíte dva, mohou si spolu hrát, zdraví se, hladí se. Mohou se na sebe i rozčílit.

Pleo je řízen dvěma 32-bit mikroprocesory, které se starají o vyhodnocení podnětů, zpracování obrazů, orientaci a učení. Dva 8-bit subprocesory se pak starají o motoriku dinosaurka. Pohyby má na starosti 14 miniaturních motorků a více než sto různých převodů.

SSD disk

Do přehledu se mi dostal i jeden opravdický hardwarový dárek. Jaké překvapení na Technet.cz, že?

SSD disky v řadě důležitých parametrů překonávají ty současné pevné disky s pohyblivými součástmi. Avšak pro zákazníky nedůležitější poměr ceny za kapacitu je stále příliš vysoký. A to nemluvíme o maximálních velikostech, které nám výrobci nabízejí. Zatímco u HDD se bojuje o 2TB hranici, u SDD se ještě nepodařilo pokořit 0,5 TB.

Kingstone SSD 40GB

Jinak už jen samá pozitiva a jistoty. Nemusíte se bát jejich pádu a vysoce překonávají své předchůdce i v rychlosti práce. Méně se zahřívají a jsou absolutně nehlučné.

Jen ta cena....

Nanoboti do těla

Tenhle dárek slibuje věčné mládí a pevné zdraví, ale až za pár let. Zatím mohou vaši přátelé začít šetřit, protože to určitě nebude placené ze zdravotního pojištění.

Mají za to být nanoboti – miniaturní roboti, které vypustíme do svého těla. Co více si přát? Snad více rozumu :-)

Nanotechnologie by měla být do roku 2030 již tak pokročilá, že by tito malí roboti měli být schopni zastat práci řady našich životně důležitých orgánů.

Nanoboti prý budou moci třeba nahradit krvinky a přitom dělat svou práci tisíckrát efektivněji.

Nanobot

Prostě zvládnou opravovat člověka možná donekonečna, nebo dokud jej to nepřestane bavit.

Jen si musíme dát pozor, aby se z lidí za pár desítek let nestali kyborgové.


A na závěr něco, co bych určitě nechtěl.

A vítězem se stává...šlechtický titul ze Skotska za pár stovek.

Nejde ani tak o ten titul, spíše o způsob, jakým se prodává. Tak trochu to připomíná studium některých osob na plzeňské právnické fakultě.

No posuďte sami.

Šlechtický titul ze Skotska prý může na základě registrace získat každý vlastník půdy ve Skotsku. Někoho napadlo, že bude prodávat miniaturní kousky půdy a umožní tak jejich majitelům využívat šlechtický titul.

Skotský šlechtický titul

Prodejci nabízí kompletní balíček s dokumenty za něco více než 1 000 korun. Tomu se říká devalvace.

Vy si ale nenechte devalvovat svátky. Ty nejsou ani o věcech ani o titulech, ale o vašich zážitcích a pocitech, které se přetvoří ve vzpomínky.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....