Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

TEST: První česká elektronická čtečka zvládá skoro vše, má ovšem mouchy

Čtečka eReading.cz přináší do Česka legální a pohodlný způsob, jak nakupovat originální české knížky přímo do zařízení. Potěšila nás dobrou nabídkou českých titulů, komfortním čtením PDF dokumentů, perfektním displejem a širokou podporou formátů. Nedostatků jsme ale našli také hodně. Dají se obvykle přičíst tomu, že je ambiciózní projekt teprve v začátcích.

Čtečka eReading je se svými 240 gramy o něco těžší než Kindle, a o trošku tlustší. Povrch je příjemný, a i když vypadá levně a plastově, rozhodně nevypadá ošklivě. | foto: Pavel Kasík, Technet.cz

"A jak do toho dostanete české knížky?" ptají se mne všichni, když mě vidí se čtečkou. U Kindlu musím vysvětlovat, že je to trochu složité, že není žádná oficiální cesta. U čtečky eReading můžu říci: "Koupím přímo v čtečce." Ale na trhu s elektronickými knihami přituhuje, a na čtečky jsou kladeny větší nároky.

První generace čteček eReading.cz je odvážným pokusem o český Kindle. Narozdíl od Amazonu s tisíci zaměstnanci a obrovským zázemím ale eReading.cz patří spíše mezi nadšené start-upy. A jako takový si za portál s elektronickými knihami eReading a provázání s e-inkovou čtečkou zaslouží obdiv.

Pokud budeme porovnávat eReading s Amazonem, bude pochopitelně mezinárodní Amazon vítězit ve většině oblastí. Ale jednou z těch, kde má eReading jednoznačně navrch, je čeština.

Chtějí Češi českou čtečku?

Český knižní trh zatím není na mapě firmy Amazon. To znamená, že jakkoli špičkové jejich čtečky Kindle jsou, českou knížku si v nich zatím nekoupíte. Můžete si do nich nahrát některé koupené české knížky, ale ne všechny.

"Z našeho pohledu je Kindle pro český trh nevhodný, protože neumožňuje chránit české knížky proti kopírování, ani nepodporuje standardní epub nebo Adobe DRM," vysvětluje Martin Lipert. I proto se tři nadšenci z projektu eReading.cz rozhodli přinést na trh "první skutečně českou čtečku" provázanou s českým on-line knihkupectvím. Pomohla jim v tom již existující čínská čtečka Hanlin, distributor Kasa.cz a řada nakladatelů i individuálních autorů, jejichž knížky si tak mohou najít ke čtenářům novou cestu skrze elektronický papír.

S velkými očekáváními jsme tedy rozbalili krabici se čtečkou eReading.cz první generace a pustili se do testování. Recenzovali jsme úplně první verzi s firmwarem verze 1.0.0, k dostání je za tři a půl tisíce korun.

Hardware

Hned zpočátku zamezíme častému nedorozumění: eReading.cz pochopitelně nezkonstruoval vlastní čtečku, ale ve spolupráci s čínskou firmou Hanlin upravil pro český trh a potřeby eReading jejich čtečku V60 s displejem využívajícím technologii Pearl E-ink. Oproti standardní verzi se hardwarově prakticky neliší. Protože jde u nás o celkem neznámou čtečku, představíme si ji podrobněji.

Na první pohled čtečka připomíná čtečku Amazon Kindle první generace - tam se ostatně učí de facto všichni výrobci čteček. Bílý plášť vypadá levně, ale pěkně a na zadní straně potěší vaše prsty pogumovaný povrch. Velikostně čtečka nijak nevybočuje ze standardu, co do hmotnosti mírně převyšuje Kindle (eReading bez pouzdra váží přibližně jako Kindle s pouzdrem).

Ke čtečce získáte pouzdro, příručku k rychlému spuštění a manuál, sluchátka,
Čtečka eReading.cz
Čtečka eReading.cz

Ke čtečce získáte pouzdro, příručku k rychlému spuštění a manuál, sluchátka, nabíječku a kabel.

Hned při vybalení čtečky zjistíte, že pouzdro máte v ceně čtečky. Protože vím, jak křehké čtečky mohou být, tak tento bonus chválím. Pouzdro se celkem obtížné sundává a nasazuje, při ohýbání plastových paciček musíte zabrat víc, než se sluší. Ale pokud čtečku zrovna nerecenzujete, nebudete ji nejspíš z obalu vyndávat.

Opravdovou kuriozitou jsou dvířka na zadní straně, která ukrývají miniaturní
Opravdovou kuriozitou jsou dvířka na zadní straně, která ukrývají miniaturní

Kuriozitou jsou dvířka na zadní straně, která ukrývají miniaturní hlavní vypínač zpřístupněný uživatelům. Vzhledem k nízké spotřebě ve stavu spánku není nic takového reálně potřeba, pokud tedy nechcete čtečku natvrdo resetovat.

Uživatele Kindlu překvapí, že tlačítka pro listování stránkami jsou jen na levé straně, pokud držíte knížku jen jednou rukou, nemáte tedy na výběr. Tlačítka se navíc mačkají přesně naopak než u Kindle a stisk musí být jistější.

Čtečka eReading.cz první generace
Při čtení jsou samozřejmě nejpoužívanější tlačítka na otáčení stránek. Oproti

Při čtení jsou nejpoužívanější tlačítka na otáčení stránek. Oproti Kindle se hůře mačkají (kolébka směřuje dovnitř, stisk musí tedy směřovat shora a blíže k displeji) a jsou bohužel jen na jedné straně. Pokud držíte čtečku jen v pravé ruce, musíte nepohodlně přehmatávat. Kdybych ale nebyl zvyklý na Kindle, zřejmě by mi druhá sada tlačítek nechyběla.

Na čtečce je nejdůležitější displej, a tady se eReading.cz vyrovná, nebo téměř vyrovná, fantastickému displeji Amazon Kindle. Oba využívají stejnou technologii E-ink Pearl, což znamená, že displej nevyzařuje, šetří energii, můžete jej číst na ostrém světle a že všech úhlů, neunavuje oči a má jemné rozlišení.

V porovnání s displejem Kindle se může na první pohled zdát tmavší, ale jde zřejmě jen o iluzí způsobenou kontrastem se světlým, respektive tmavým okolím displeje obou čteček.

Porovnání stejné knížky na dvou čtečkách

Porovnání stejné knížky na dvou čtečkách

Při podrobném srovnání za identických světelných podmínek byly displeje v jednom testu nastejno, v jednom byl lepší Kindle, a v jednom dokonce nepatrně eReading. Rozdíly jsou tak zanedbatelné, že není důvod nevěřit dohadům, že jde o displeje totožné, licencované různým distributorům.

Porovnání displejů čtečky Kindle (nalevo) a eReading.cz (napravo). U eReading

Porovnání displejů čtečky Kindle (nalevo) a eReading.cz (napravo). U eReading je patrné drobné zrnění, které se vyskytuje při zapnuté wi-fi. Když není wi-fi aktivní, zrnění zmizí.

Vlevo Kindle, vpravo eReading. Čitelnost hodně závisí na zvoleném fontu a

Vlevo Kindle, vpravo eReading. Čitelnost hodně závisí na zvoleném fontu a velikosti. Kvalita displejů je v zásadě srovnatelná.

Vlevo eReading, vpravo Kindle. Čitelnost hodně závisí na zvoleném fontu a

Vlevo eReading, vpravo Kindle. Čitelnost hodně závisí na zvoleném fontu a velikosti. Kvalita displejů je v zásadě srovnatelná.

Klávesnice obsahuje všechna písmena, po stisku Alt píšete čísla a funkční klávesy vás pošlou na domovskou stránku, do menu, zvětšování či vyhledávání. Při psaní textu přibližně každý dvacátý stisk tlačítka nebyl zaregistrován. Ale na psaní textu snad čtečku (jakoukoli) nikdo kupovat nebude. Pípnutí potvrdí stisk, což je vzhledem k nestoprocentní klávesnici asi dobrý nápad.

Je škoda, že kurzorové klávesy jsou zamaskované mezi ostatními klávesami, kolébka nebo všesměrový ovladač by rozhodně byly výraznější. Naštěstí se programátorům povedlo vytvořit firmware ovládaný i číselnými klávesovými zkratkami, takže na kurzorových klávesách nejste závislí.

Software

Právě software (firmware) je to, co proměnilo čtečku Hanlin V60 ve čtečku eReading.cz. Nutno říci, že velká část původního firmwaru (běžícího na linuxovém jádru) byla zachována, proměnilo se hlavně menu. Domovská obrazovka obsahuje devět velkých popsaných ikon pro snazší orientaci. Pro mnoho lidí je přehledné hlavní menu dobrá zpráva.

Čtečka eReading.cz první generace

Čtečka eReading.cz první generace

Pro jiné to znamená, že se ke knížkám dostanou až v dalších úrovních. Pokračování v četbě poslední rozečtené knížky je jednoduché, zato přepínání mezi více knížkami už si vyžádá zanoření se hlouběji do struktury menu, případně i struktury adresářů.

Čtení knížky na čtečce eReading
Seznamte se: kolečko, jehož točení signalizuje, že čtečka pracuje. V tomto

Seznamte se: kolečko, jehož točení signalizuje, že čtečka pracuje. V tomto případě otevírá knihu zakoupenou on-line na eReading.cz přímo ze čtečky.

Orientaci výrazně usnadňují čísla, která jsou zobrazena u každé možnosti: stisknutím příslušného tlačítka (bez Alt) zvolíte danou možnost. To urychluje práci a v podstatě kompenzuje jak místy nelogické uspořádání položek v menu, tak poněkud horší orientaci pomocí kurzorových kláves.

První dojmy

Moje první zkušenosti se čtečkou nebyly právě pozitivní. Sešlo se mi hned několik problémů, jejichž kombinace by mi v podstatě znemožňovala napsat na čtečku recenzi. Nejprve jsem měl problémy s připojením k wi-fi. Čtečka se po kliknutí na wi-fi v hlavním menu začala připojovat ke všem nezabezpečeným bezdrátovým sítím v okolí, kterých bylo dost, ale žádná nepatřila mně. Po tomto zdržení čtečka nabídla připojení se k zabezpečené síti, ale spojení se nezdařilo. Teprve napotřetí se mi připojení podařilo, a to přes kombinaci Nastavení - Síťová nastavení.

Verze firmwaru 1.0

Verze firmwaru 1.0

Nabídka Nastavení

Nabídka Nastavení

Na skutečný kámen úrazu jsem narazil, když jsem si koupil knihy. Tituly mi měly přijít do několika minut, ale stažení neproběhlo, přestože čtečka byla připojena. Po pokusu o restart už se přístroj neprobral.

Martin Lipert, technická podpora a tiskový mluvčí eReadingu v jedné osobě, mi druhý den do čtečky nahrál firmware (stejnou verzi, kterou jsem měl původně) a čtečka se probrala k životu. Hned si také stáhla knížky, které jsem si koupil, připojila se k wi-fi a vůbec začala sekat dobrotu. Dostala tedy šanci udělat na mne druhý první dojem.

Nákup knih na eReading.cz

Obchod eReading.cz je přístupný přímo ze čtečky, a je velice povedený. Zvláštní

Obchod eReading.cz je přístupný přímo ze čtečky a je velice povedený. Zvláštní pochvalu si zaslouží, že ho lze ovládat nejen pomocí kurzorových kláves, ale i číslicových zkratek a stránkovacích tlačítek.

Portál eReading.cz se na čtečce zobrazil velice hezky. Bylo vidět, že jej tvořili nadšení uživatelé čteček. Nabízí snadnou orientaci (i pomoci již zmíněných číslicových zkratek) a i po stránce grafické se mu v jeho jednoduchosti nedá příliš vytknout. Některé nekonzistence možná budou někomu vadit, ale na funkci nemají vliv. Nakupovat můžete knížky, které se vám rovnou stáhnou do čtečky. Zdarma si u jednotlivých knížek můžete stáhnout i bezplatné ukázky, abyste se mohli lépe rozhodnout, zda knížka za nákup stojí.

Protože se čtečkou dostanete i kredit 200 Kč na zakoupení knížek, můžete se po přihlášení rovnou ponořit do nakupování.

Při nakupování vidíte svůj kredit, můžete si přímo koupit knihu (stáhne se

Při nakupování vidíte svůj kredit, můžete si přímo koupit knihu (stáhne se automaticky do čtečky) nebo si nechat stáhnout ukázku zdarma.

On-line knihkupectví eReading.cz mne hned na první pohled příjemně překvapilo nabídkou titulů. V českých on-line knihkupectvích jsem zvyklý hledat několik minut, než narazím na titul, který mne alespoň trochu zaujme. Tady jsem našel tři zajímavé hned na úvodní stránce. A také v jednotlivých kategoriích to vypadá nadějně. Protože knižní vkus je individuální, rozhodně se před případnou koupí čtečky podívejte, jestli si vyberete.

Porovnání stejné knížky na dvou čtečkách

Porovnání stejné knížky na dvou čtečkách

Mimochodem, z portálu eReading.cz si mnohé z knížek můžete zakoupit kromě ePub i ve formátech PDF a MOBI a nahrát si je pak legálně i do Kindlu nebo jiných čteček. Jinými slovy, nemusíte mít čtečku eReading, abyste mohli kupovat jejich knížky. Pouze u knih chráněných Adobe DRM jste ve výběru čtečky omezeni.

Další podporované formáty

Čtečka eReading první generace má sice pouze 400MHz procesor, ale díky softwarovému vybavení na bázi Linuxu si poradí s mnoha souborovými formáty. Z těch klasických eBookových zvládá PDF, EPUB a PDB, ale i obskurnější WOL, CHM, FB2, DjVu a LIT.

Verze firmwaru 1.0

Verze firmwaru 1.0

Bez konverze si poradí i s DOC, RTF a TXT. Podpora audioformátů je na čtečku více než dostatečná: WAV, MP3 i OGG. Obrázky (samozřejmě pouze ve stupních šedi) vyčte ze souborů BMP, JPG, PNG i GIF.

Pochvalu si také zaslouží fakt, že čtečka plně respektuje adresářovou strukturu, takže co na ni přes USB nahrajete, to na ní najdete, a najdete to v té složce, do které jste soubory zkopírovali. I tak by se ale hodilo, aby bylo možné si na čtečku posílat nové soubory či texty prostřednictvím e-mailu, podobně jako to umí právě Kindle.

Přehrávač hudby nabízí mnohem více možností, než ten na Kindle. Úplně svádí k

Přehrávač hudby nabízí mnohem více možností než ten na Kindle. Úplně svádí k tomu, abyste jej začali ovládat dotykovým ovládáním, místo toho ale máte dole přehled klávesových zkratek. Reproduktory jsou dostatečně výkonné na to, abyste si před spaním pustili mluvené slovo. Třeba přes sluchátka si pak můžete pouštět hudbu i na pozadí, při čtení.

Na čtečce si také zobrazíte webové stránky, ačkoli v menu ikonku prohlížeče nenajdete. Je sympatické, že eReading nechce čtečku prezentovat jako "zařízení pro pohodlný přístup k internetu", protože tím samozřejmě žádná e-ink čtečka není. Ale pokud na web zabrousit chcete a nic jiného po ruce nemáte, stačí v rámci procházení portálu změnit URL adresu v menu. Prohlížeč je srovnatelný s tím v Kindle třetí generace.

Google.com

Google.com

iDNES.cz v prohlížeči čtečky eReading

iDNES.cz v prohlížeči čtečky eReading

Čtení PDF - přeřádkování a další užitečné funkce

Kdybych měl vybrat nejlepší stránku čtečky eReading, byla by to její práce s PDF soubory. Zatímco na Kindle je čtení celostránkových PDF spíše utrpení (a majitelé Kindlu si musejí pomáhat konverzí pomocí "convert" v předmětu - viz naše tipy), čtečka eReading zvládá čtení PDF na jedničku. Možná na jedna minus, vezmeme-li v úvahu, že je někdy přeci jen i na čtení trochu pomalá.

Jak číst velkou stránku A4 na malém displeji? Při čtení PDF máte na výběr několik způsobů, jak si písmo zvětšit:

 • Můžete si nechat pomocí Lupy text přeřádkovat (reflow). Obrázky zůstanou zachovány (i když občas narazíte na problémy s tabulkami nebo složitější grafikou).
 • Můžete si nechat obsah přizpůsobit na šířku displeje.
 • Můžete si ručně zvolit ořez stránek (uvítáte zvláště u PDF, jež mají nesmyslně široké okraje).

Čtení PDF knihy na čtečce může být obtížné, ale čtečka eReading se s tím
Čtení PDF knihy na čtečce může být obtížné, ale čtečka eReading se s tím
Čtení PDF knihy na čtečce může být obtížné, ale čtečka eReading se s tím
Čtení PDF knihy na čtečce může být obtížné, ale čtečka eReading se s tím
Čtení PDF knihy na čtečce může být obtížné, ale čtečka eReading se s tím
Čtení PDF knihy na čtečce může být obtížné, ale čtečka eReading se s tím

Čtení PDF knihy na čtečce může být obtížné, ale čtečka eReading se s tím vypořádává překvapivě dobře. Kromě přeřádkování (Lupa 2 a výše) nabízí i různé formy ořezu a roztažení na celý displej.

Pro koho čtečka eReading je a pro koho ne?

Projekt eReading.cz si už od začátku získal moje sympatie. Bylo vidět, že jim na čtenářích záleží a chtějí u českých knížek umožnit pohodlné elektronické čtení, takové, na jaké jsme si s anglickými knížkami z Amazonu tak rychle zvykli díky propracovanému Kindle.

Fotogalerie

Pravdou je, že pokud bychom měli eReading srovnávat s Kindlem, byl by výsledek jasný. Kolega Vokáč to z legrace shrnul: "Je to, jako kdyby se v Číně rozhodli udělat Kindle, ale v každém ohledu o trošičku horší." Na třetí nebo čtvrtou generaci čtečky Kindle zkrátka eReading nedosáhne rychlostí, pohodlím ani kvalitou konstrukce.

Když odmyslím první nepříjemnosti se čtečkou (které se mohou týkat i dalších čteček, ale spíše jde o záležitost "smolného novinářského kusu"), vede si čtečka již lépe. Zvláště na českém prostředí vyniká eReading kombinací výborného e-ink displeje a provázáním s českým obchodem. Díky tomu může oslovit celou řadu čtenářů, kteří nemají o anglický obsah zájem a pohodlnou možnost legálního zakoupení českých knížek uvítají.

Jednoduše řečeno: pokud čtete především anglicky, je Kindle stále jasná volba. Pokud naopak čtete jen česky a chcete si nové knížky kupovat pohodlně a legálně, eReading nabízí první použitelnou českou čtečku, která i přes své mouchy splní to, co slibuje, a nabídne i několik nadstandardních a velmi užitečných funkcí. Nezbývá než držet projektu eReading.cz palce, aby se jim první Vánoce na českém trhu vydařily. Pro eBooky v Česku je jejich nadšená práce každopádně dobrá zpráva.

eReading čtečka - první generace
Proč koupitProč nekoupit
 • pohodlné provázání s českým on-line knihkupectvím
 • dobrá nabídka knížek
 • podpora mnoha formátů
 • kvalitní displej s elektronickým inkoustem
 • velmi dobré čtení PDF
 • pohodlný přehrávač hudby
 • ovládání pomocí číslicových zkratek
 • kompletní ovládání v češtině
 • obal a bonusy v ceně
 • SD karta, možnost uspořádání souborů do adresářové struktury
 • čtečka je místy velmi pomalá
 • otáčení stránek pouze na jedné straně
 • vyšší hmotnost, kuriózní zadní strana přístroje
 • připojování na wi-fi má své mouchy
 • občas špatná odezva tlačítek
 • místy nelogické uspořádání menu
 • nemožnost podtrhávat v knížce (lze však přidat poznámku)
 • zatím chybí některé nadstandardní funkce
 • začínající projekt, který se nepochybně musí prát s neochotným českým knižním trhem
Autor:

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

 • Nejčtenější

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

Sraženiny po vakcínách: jak vznikají, jak jsou časté a jak se projevují

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znáte letadla studené války? Mnohá bojovala i v horkých konfliktech

Bojová letadla z hloubi studené války k nám dnes přiletí prostřednictvím rozpoznávacího kvízu. Ať už si chcete...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

 • Další z rubriky

Velký bratr na vašem malém gauči. Co všechno o vás ví vaše elektronika?

Premium Když si varnou konvici zapnete přes mobil, ušetříte 8 sekund. Je to hodně, nebo málo výměnou za informaci, kdy, kde a...

SpaceX chtělo rychle vyřešit exploze svých lodí. A způsobilo tím další

Poslední explozi prototypu lodi Starship zřejmě způsobil dodatečně nainstalovaný náhradní systém. Ten loď paradoxně...

Vědci konečně ukázali, jak opravdu fungoval „počítač“ starý 2000 let

Je známý jako mechanismus z Antikythéry, ale hovoří se o něm jako o 2 000 let starém počítači, byť patrně vznikl již...

KOMENTÁŘ: Vrátí se důstojné létání? Krize jako příležitost pro restart

Pasažéři na palubách letadel si dnes často připadají jako substrát přepravovaný z místa A do místa B, a nikoli jako...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...