Hasiči si vyzkoušeli, jak chladit temelínský reaktor jako Fukušimu

  16:36aktualizováno  16:36
Havárie ve Fukušimě ukázala, že musí existovat chlazení reaktoru, které funguje bez eklektického napájení. Pokud v Temelíně selže deset variant elektrického napájení, které je potřebné pro zajištění chlazení reaktoru, nově dodají potřebou chladící vodu hasiči.

Havárie ve Fukušimě ukázala, že musí existovat chlazení reaktoru, které funguje bez eklektrického napájení. Pokud v Temelíně selže deset variant elektrického napájení, které je potřebné pro zajištění chlazení reaktoru, nově dodají potřebou chladící vodu hasiči.. | foto: ČEZ

Když v japonské elektrárně Fukušima tsunami vyřadila z provozu všechna záložní bezpečnostní opatření a reaktory se začaly přehřívat, pokusila se společnost TEPCO provoz chlazení zajistit přivezenými dieselovými agregáty. Ale agregát nebylo jak jednoduše připojit, protože konstrukce s takovou událostí nepočítala, a tak došlo i na další nezvyklé kroky, na použití vojenských a policejních vodních děl.

Aby se to neopakovalo, musí být atomové elektrárny ve většině zemí světa připraveny k napájení zvenčí. A nyní k nim patří i Temelín. "Technici  v Jaderné elektrárně Temelín zprovoznili další způsob doplňování vody do reaktoru, tentokrát nezávislý na dodávce proudu," popisuje novinku tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták. Dodává, že hasiči mohou zajistit chlazení reaktoru i v případě, že selže všech deset variant elektrického napájení. Jde o další opatření realizované v návaznosti na výsledky zátěžových testů EU.

Jak se chladí reaktor

"I přes velké množství záloh na dodávku elektřiny, jsme hledali způsob, jak zajistit chlazení reaktoru i v případě, že všechny tyto záložní zdroje z nějakých příčin nebudou k dispozici,“ vysvětluje důvody úpravy Miloš Štěpanovský, ředitel JE Temelín.

Minulý týden byl nový systém fyzicky vyzkoušen. Díky tomu hasiči temelínské elektrárny získali potřebné zkušenosti. Při cvičení zjistili, že jsou fyzicky schopni za 45 minut zapojit mobilní čerpadlo, které čerpá vodu ze 200 metrů vzdálených bazénů chladící věže. 

Na základě poučení z havárie elektrárny Fukušima prošlo v roce 2011 zátěžovými testy všech 140 evropských reaktorů. Tzv. stresstesty potvrdily, že projekt elektrárny je velmi robustní i s ohledem na nejhorší havarijní situace. Ovšem vždy je co zlepšovat.

ČEZ nazval jejich seznam Program zvyšování bezpečnosti elektrárny a v letech 2011-2012 bylo podle něj dokončeno dalších 18 opatření. Loni například technici ověřili možnost doplňování vody do kontejnmentu (tj. bezpečnostního obalu kolem reaktoru) pomocí hasičské techniky, zabezpečili průlezy k nádržím dieselgenerátorů, zodolnili kryty pro ukrytí personálu elektrárny nebo upravili a doplnili důležité postupy pro řešení havarijních stavů.

Zvyšování bezpečnosti tím nekončí. Aby hasiči nepřišli o svou techniku, pracuje se na seismickém zodolnění požární stanice. Připravuje se jedenáctý způsob elektrického napájení a důležitým bezpečnostním prvkem je také zvýšení kapacity zařízení na likvidaci vodíku v kontejnmentu. Tyto a ostatní zbývající úpravy by měly být hotovy v roce 2015.

 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Ryby vidí tmu jinak. Český objev z hloubi moří se dostane do učebnic

Beztrnovka stříbřitá má na poměry hlubokomořských tvorů poměrně nenápadný...

Bioložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty se s kolegy „potopila“ do oblasti, která je Čechům obvykle vzdálená:...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Další z rubriky

Tesla má vlastní čip pro autonomní řízení. Umožní jí sdílené taxi

Tesla model 3.

Elon Musk oficiálně ukázal čip, který inženýři firmy Tesla speciálně navrhli tak, aby dokázal v automobilech této...

Z takových kostiček stavěli nacisté jaderný reaktor. A mohl fungovat

Uranová kostka, která se v roce 2013 objevila na Marylandské univerzitě.

Nečekaný „dárek“ z dob německého jaderného programu znovu ukazuje, co chybělo Němcům k sestrojení vlastního funkčního...

Nejpomalejší, máte padáka! O výpovědi rozhodují stroje, přiznal Amazon

O tom, kdo bude propuštěn z distribučního centra Amazonu, rozhodují automaty...

Zasedl si na vás šéf a dal vám výpověď? Pro zaměstnance v amerických distribučních centrech Amazonu je taková otázka...

Najdete na iDNES.cz