Když v japonské elektrárně Fukušima tsunami vyřadila z provozu všechna záložní bezpečnostní opatření a reaktory se začaly přehřívat, pokusila se společnost TEPCO provoz chlazení zajistit přivezenými dieselovými agregáty. Ale agregát nebylo jak jednoduše připojit, protože konstrukce s takovou událostí nepočítala, a tak došlo i na další nezvyklé kroky, na použití vojenských a policejních vodních děl.
Aby se to neopakovalo, musí být atomové elektrárny ve většině zemí světa připraveny k napájení zvenčí. A nyní k nim patří i Temelín. "Technici v Jaderné elektrárně Temelín zprovoznili další způsob doplňování vody do reaktoru, tentokrát nezávislý na dodávce proudu," popisuje novinku tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták. Dodává, že hasiči mohou zajistit chlazení reaktoru i v případě, že selže všech deset variant elektrického napájení. Jde o další opatření realizované v návaznosti na výsledky zátěžových testů EU.
Jak se chladí reaktor |
"I přes velké množství záloh na dodávku elektřiny, jsme hledali způsob, jak zajistit chlazení reaktoru i v případě, že všechny tyto záložní zdroje z nějakých příčin nebudou k dispozici,“ vysvětluje důvody úpravy Miloš Štěpanovský, ředitel JE Temelín.
Minulý týden byl nový systém fyzicky vyzkoušen. Díky tomu hasiči temelínské elektrárny získali potřebné zkušenosti. Při cvičení zjistili, že jsou fyzicky schopni za 45 minut zapojit mobilní čerpadlo, které čerpá vodu ze 200 metrů vzdálených bazénů chladící věže.
Na základě poučení z havárie elektrárny Fukušima prošlo v roce 2011 zátěžovými testy všech 140 evropských reaktorů. Tzv. stresstesty potvrdily, že projekt elektrárny je velmi robustní i s ohledem na nejhorší havarijní situace. Ovšem vždy je co zlepšovat.
ČEZ nazval jejich seznam Program zvyšování bezpečnosti elektrárny a v letech 2011-2012 bylo podle něj dokončeno dalších 18 opatření. Loni například technici ověřili možnost doplňování vody do kontejnmentu (tj. bezpečnostního obalu kolem reaktoru) pomocí hasičské techniky, zabezpečili průlezy k nádržím dieselgenerátorů, zodolnili kryty pro ukrytí personálu elektrárny nebo upravili a doplnili důležité postupy pro řešení havarijních stavů.
Zvyšování bezpečnosti tím nekončí. Aby hasiči nepřišli o svou techniku, pracuje se na seismickém zodolnění požární stanice. Připravuje se jedenáctý způsob elektrického napájení a důležitým bezpečnostním prvkem je také zvýšení kapacity zařízení na likvidaci vodíku v kontejnmentu. Tyto a ostatní zbývající úpravy by měly být hotovy v roce 2015.