Vynořila se Jobsova přednáška z roku 1983. Předpověděl iPad i iTunes

Počítač, který si budete nosit všude s sebou a pochopí ho i malé dítě. V roce 1983 to bylo naprosté sci-fi, ale Steve Jobs už tehdy mluvil o konkrétních krocích. Přednáška se v úplné podobě objevila na internetu právě při výročí úmrtí zakladatele společnosti Apple.

Mozaika Steva Jobse a jeho klíčových zařízení (autor: Charis Tsevis) | foto: Profimedia.cz

Steve Jobs

Vizionář a zakladatel firmy Apple zemřel před rokem.

Za svého života pomohl přinést revoluci do přinejmenším pěti oblastí: počítačů, mobilních telefonů, hudebního průmyslu, filmového průmyslu a designu. Pod jeho vedením se z firmy Apple stala nejcennější firma světa.

Apple v pátek umístil na své stránky téměř dvouminutové vzpomínkové video, které se spustí při vstupu na web a je následováno vzkazem současného šéfa Tima Cooka.

Steve Jobs v roce 1984

"Počítač v knize, který každý pochopí", "lidé se budou pomocí počítačových sítí bez překážek spojovat na základě svých rozličných zájmů" a "studenti si ani nedokážou představit, jak psát práce bez počítače." To je několik výroků, které dělají z Jobse obdivovaného vizionáře. Pronesl je totiž sebevědomě počátkem 80. let.

"Dává to smysl? Moc jsem se včera nevyspal," žertuje snílek Jobs a nabízí mimoděk vysvětlení, kde se všechny ty vize vzaly.

Jobs na Mezinárodní designové konferenci v Aspenu (IDCA) přednášel v roce 1983 především o historii počítačů. Tato přednáška je celkem standardním výčtem toho, čím tehdy ani ne čtyřicetiletá historie počítačů oplývala. Ale nově nalezená nahrávka odhalila, že z dnešního "retrofuturistického" pohledu je nejzajímavější následující část s Jobsovými odpověďmi na otázku z publika: "Jak budou tyhle všechny počítače fungovat dohromady?"

Internet propojí lidi podle jejich zájmů

"Zatím je počítač spíše jednotka sama pro sebe. Ale lidé je budou chtít spojit a komunikovat. Budou se vyvíjet standardy, zatím mluví každý typ počítače jinak," zjednodušuje Jobs problematiku počítačových sítí pro publikum, které má zájem především o design. "Ale už máme za sebou první úspěšné sítě," připomíná třeba LAN (Local Area Network) síť v laboratořích XEROX Parc. "A stala se zajímavá věc. Lidé začali zakládat distribuční seznamy, kde si vyměňovali informace o všem možném, co je zajímalo: technické věci, volejbal, vaření..."

"Netrvalo dlouho, a těch seznamů bylo víc než lidí. A myslím, že přesně to se stane. Jakmile počítače propojíme, začnou propojovat lidi na základě jejich specifických společných zájmů." Jobs předpovídá, že přibližně v roce 1988 bude propojení běžné v kancelářích a v rozmezí let 1993-1998 i v domácnostech. Není to špatná předpověď nástupu internetu.

Tablety, které každý pochopí

Vize budoucnosti

Co všechno Jobs předpověděl, nebo se to tak aspoň dnes může jevit?

  • iPad a tabletové "počítače, velké jako kniha, které si bude každý nosit s sebou"
  • éru internetové a mobilní komunikace a všudypřítomné sítě, která bude lidem umožňovat přístup k informacím podle jejich zájmů (v tom ho Vannevar Bush předešel skoro o 40 let)
  • Google Street View a virtuální realitu v mapách (popisuje již tehdy existující projekt MIT)
  • předpovídá App Store a mluví o podobnosti obchodu s nahrávkami a obchodu s aplikacemi - iTunes dnes nabízí obojí
  • studenti už si za pár let nedokážou představit práci bez počítače (beze zbytku splněno)

Nejcitovanější částí řeči se pochopitelně stala ta, která jako by vypadla ze slavné Jobsovy řeči pronesené o 27 let později. Bez papíru a většího rozmýšlení nadšeně vykreslil lidem vizi skutečně osobního počítače a také toho, jak se k němu dostat: "Strategie firmy Apple je opravdu jednoduchá. Chceme vyvinout neuvěřitelně výkonný počítač a strčit ho do knihy, abyste ho mohli nosit všude s sebou. Takový, který se naučíte používat během dvaceti minut. (...) A opravdu chceme, aby nabízel bezdrátové spojení a vy nemuseli nic propojovat."

Jobs přiznává, že s technologií dostupnou v roce 1983 je to zhola nemožné. "Měli jsme tedy tři možnosti. Za prvé: nedělat nic. Ale všichni jsme mladí a neklidní, takže to jsme zamítli. Za druhé: dát do knihy podřadný počítač (piece of garbage). A to umíme. Ale dělají to naši konkurenti, takže to dělat nemusíme," vysloužil si charismatický Jobs opět smích z publika. "Třetí možností bylo navrhnout takový počítač, který bychom časem rádi dali do té knihy, i když ne hned. A to jsme udělali, vejde se do krabice a jmenuje se LISA. A máme štěstí, že i po této velikosti počítače je náhodou poptávka, je vyprodaný do konce roku, firmy jej kupují rychleji, než je vyrábíme," maluje Jobs osud počítače trochu růžověji. "Takže firmám se vyplatí zaplatit za takový počítač deset tisíc dolarů za kus a tyto firmy zaplatí vývoj počítačů nové generace."

Jobs se také o 20 let sekl s odhadem toho, kdy se mu tento revoluční počítač v knize (pod kterým z dnešního pohledu nemůžeme nevidět tablet) povede uvést na trh. Pokud bychom v "počítači v knize" chtěli vidět notebooky, je jeho odhad (přelom 80. a 90. let) celkem přesný. Ostatně také jeden z prvních náznaků, osobní digitální asistent Newton se zrodil přibližně v této době (více o zrodu tohoto PDA na Gizmodu). A přestože si nezískal masovou popularitu, měl Jobs v roce 2010 na co navazovat.

Počítače a studenti, počítače a soukromí

Jobs přednáší grafikům, a tak se rád pochlubí: "Než přišel Apple, měli jsme všichni na počítači ohyzdná písma, kde i bylo stejně široké jako w. Bylo nemyslitelné zobrazit více písem naráz. Lisa zvládá proporcionální písma, na obrazovce je vidíte v rozlišení 80 dpi, vytisknout je můžete na laserové tiskárně v rozlišení 300 dpi. Za tři roky už žádného studenta ani nenapadne psát esej jinak než na počítači."

Počítač Apple Lisa (1983) se jmenuje podle dcery Steva Jobse a představoval první počítač s oddělitelnými komponentami pro domácí použití, což bylo akcentováno i využitím myši.

Další otázka z publika není na nahrávce slyšet. Neslyší ji dobře ani sám Jobs. "Něco s obrovskými databázemi a naším soukromím?" ujišťuje se. "Dnes je k dispozici mnoho informací, ale není k dispozici nic, co by je destilovalo. Naše schopnost filtrovat informace a najít v nich něco užitečného je velmi malá. Pokud chceme vytvořit distribuovanou společnost, kde schopnost porozumět a filtrovat informace je dostupná každému, musí být tyto nástroje decentralizované. Takže první způsob, jak zajistit, aby naše soukromí nebylo zneužito, je chytře distribuovat informace do více databází," horuje Jobs, jehož firma v prvním desetiletí 21. století patřila spíše k těm uzavřeným.

Dále už líčí web, jak jej dnes známe: "Díky této decentralizaci budu moci přijít domů a vyhledat si konkrétní články z novin nebo rozhodnutí soudu, budu moci zvolit filtry a sledovat jen to, co mě zajímá." Už tehdy Jobs upřednostňuje pohodlí před soukromím: "Nejvíce mne zajímá, jak proměnit informace k tomu, aby byly užitečné."

Zatím se s počítači jenom oťukáváme

Během přednášky samozřejmě zazněly i předpovědi, které se nevyplnily, a navíc znějí v kontextu současného dění přinejmenším vtipně: "Skupina z MIT přijela před pár lety do Aspenu a nafotografovala každou ulici, každou křižovatku. Takže jste pak mohli na obrazovce sledovat, jako kdybyste šli ulicí, rozhlédnout se na křižovatce. Není to zrovna užitečné, ale ukazuje to obrovský potenciál technologií," říká Jobs smějícímu se publiku. My dnes víme, že Google Street View patří k nejoblíbenějším funkcím map.

Steve Jobs a Steve Wozniak v roce 1978

A jedna Jobsova teze zůstává stále platná: "Co se týče počítačů, jsme teprve ve fází zamilovanosti. Máme počítače, ale upadáme stále do starých zvyků." Jobs tehdy samozřejmě narážel na zrod osobních počítačů, především jeho oblíbenkyně jménem LISA, ale mnoho starých rituálů samozřejmě hraje roli v našem vnímání technologií dodnes. "Začínáme se osvobozovat od starých zvyků. Je to opravdu vzrušující."

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 30 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Nyní startuje naposledy

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. března 2024  15:36

Přímý přenos Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 30 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...