Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Panasonic Festival 2003: Nahrajte si DVD, upečte si chleba

Ani pátý festival firmy Panasonic nebyl skoupý na zajímavé produkty. Firma představila své stolní DVD rekordéry, novou řadu digitálních fotoaparátů a kamkordérů včetně DVD kamery. Chystá také smršť přenosných MP3/WMA přehrávačů. Zajímavou novinkou je revoluční domácí digitální pekárna.

Přesně po roce se včera otevřely brány již pátého festivalu společnosti Panasonic, konaného letos pod heslem "Výstava moderního umění". V prostorách pražského Žofína, zrekonstruovaných po loňských záplavách, si mohli novináři s předstihem prohlédnout novinky digitální techniky, které během roku dorazí na tuzemský trh. Většinu výrobků jsme si mohli osahat přímo v reálu, na něco nám musel stačit produktový katalog.

Sálu v přízemí vévodil masivní sádrový podstavec, jehož bleděmodrý odstín soustavně ničil automatiku našeho fotoaparátu. Na soklu byly vystaveny poslední výkřiky elektronické módy. Přesněji řečeno - výkřiky za posledního půl roku. Díky našemu zpravodajství z veletrhů Comdex a CeBIT již mnohé produkty nebyly žádnými neznámými. Alespoň jsme odhalili tajemství záhadného jukeboxu s 5GB PC Card harddiskem a slotem na SD karty. SV-PT1 není přehrávač, ale databanka, kam lze v terénu ukládat data z SD karet - typicky digitální fotografie. Snímky lze přímo z úschovny promítat na televizi, přenést do počítače pomocí USB nebo disk vyjmout a připojit přes rozhraní PCMCIA.

Databanka SV-PT1

Zajímavá jsou řešení pro tisk fotografií z paměťových karet. Panasonic představil dvě termosublimační tiskárny: mobilní SV-P20, produkující výstupy o velikosti kreditních karet, a domácí tiskárnu fotografií pohlednicového formátu s označením NV-AP10. Vybavena je USB 2.0, dovede zpracovat obrázky až do velikosti 25 megapixelů a k činnosti ji můžeme nutit dálkovým ovladačem.

Termosublimační tiskárna NV-AP10

Z kartových SD přehrávačů se kromě již dříve představené multimediální hračky SD-AV20 dosud žádné novinky neobjevily. Nástupci modelů SV-SD50 a SV-SD80 mají přijít až v létě, respektive na podzim. Je vidět, že se tyto dva zajímavé kousky stále dobře prodávají.

Opačný trend je patrný v oblasti digitálních fotoaparátů a kamer, kde se s inovacemi roztrhl pytel. Původní kolibří automat Lumix F7 je nahrazen třímegovým DMC-F1. Panasonic jej bude dodávat ve čtyřech barevných provedeních: stříbrné, černé, modré a červené. Víte - pro děti... Fajnšmekrům je určena digitální zrcadlovka DMC-FZ1, sice jen se dvěma megapixely, zato s 12x optickým zoomem, šitým na míru světoznámou Leicou. Objektiv si po celé škále zoomu zachovává světelnost F2,8. Chvění ruky hravě vyrovná optický stabilizátor. Fotoaparát je vyráběn ve stříbrné i černé variantě.
Novou várku digitálů uzavírají poloautomatická dvojčata LC33 a LC43 se třemi, resp. čtyřmi miliony světlocitlivých bodů.

Digitální zrcadlovka DMC-FZ1

Snahu o co nejmenší miniDV videokameru korunují čtyři nové ultrakompaktní modely řady NV-GS. Také ty jsou dostupné v několika barevných variacích a navíc jsou vybaveny dálkovým ovládáním na kabelu. I při svých minimálních rozměrech nabízejí 10x optický zoom. 500x digitální zvětšení je spíše na okrasu, užitečnější bude noční režim, s nímž kamery natáčejí i za úplné tmy.

miniDV kamera NV-GS10

Obloukem se dostáváme k platformě DVD. K vidění bylo několik přehrávačů, převážně v ultratenkém designu. Mezi modely byl jasnou jedničkou DVD-S75. Oblíbencem návštěvníků se stal přesně podle parafrázovaného rčení "mezi stříbrnými černý králem". Sestava s receiverem SA-XR45 prostě nešla přehlédnout.

Panasonic DVD-S75 a receiver SA-XR45

Sympatické je, že Panasonic již do všech přehrávačů integruje přímou podporu DVD-Audio disků. Nové přístroje jsou také vybaveny víceúčelovým čipem High M.A.T., jenž byl vyvinut ve spolupráci s Microsoftem. Čip umožňuje přehrávání hudebních souborů MP3 a WMA a prohlížení obrázků ve formátu JPEG. Při prezentaci jsme také zaslechli cosi o možnosti playbacku Windows Media Video a MPEG4. Podpory DivX se ale asi od Microsoftu nedočkáme.

Přítomnost čipu High M.A.T. signalizuje toto logo

Panasonic nazval svou řadu DVD rekordérů DIGA - což je paradoxně také název postaršího telefonu od Philipsu. Prohlédnout jsme si mohli tři aktuální modely. DMR-E50 je "pouhý" rekordér s tunerem, DMR-E60 je novější bráška se sloty pro SD karty a PCMCIA. DMR-HS2 je vyspělý model vybavený PCMCIA slotem a pevným diskem v kapacitě 40 GB, na nějž lze uložit až 52 hodin videa. Všechny rekordéry disponují FireWire portem (zde QLink) pro jednoduché nabírání videa z digitální kamery a možností sledování videa při současném nahrávání. Přístroje standardně zapisují na DVD-RAM, zužitkují i nosič DVD-R kompatibilní se stolními přehrávači.

DVD rekordér DMR-HS2
DVD rekordér DMR-E60
DVD rekordér DMR-E50

Na Žofíně nechyběla ani první DVD kamera Panasonicu, model VDR-M30. O ní jsme nedávno informovali v této aktualitě. "Naživo" nás velice mile překvapily kompaktní rozměry, stejně jako desetinásobný optický zoom.

DVD kamera VDR-M30 DVD kamera VDR-M30

Bohužel se nedostalo na digitální audio. Do expozice se již nevešlo, a tak jsme s produktovým manažerem rozmlouvali nad novými typy pouze v katalogu. Rozhodně zajímavě vypadá MP3 mikrosystém SC-PM28 s changerem na 5 CD a údajnou kapacitou 2000 souborů, což by ukazovalo na přítomnost pevného disku. V letošní nabídce najdeme i jeden klasický stříbrný minisystém, který nám může naservírovat komprimované sobory, ovšem tentokrát pouze z CD. Jezevčíkům se 'empétrojkový' trend letos ještě vyhnul, uvidíme napřesrok.

MP3 mikrosystém SC-PM28 MP3man SL-J900

Hotové zemětřesení postihlo discmany. Pokud najdeme nějaký přenosný CD přehrávač bez podpory MP3, dá se to považovat za malý zázrak a například u letošních modelů autorádií tomu není jinak. MP3 prostě letos u Panasonicu "jede", a tak se postupně setkáme s netradičně, až extravagantné řešenými přehrávači s přídavnými reproduktory (SL-J900, viz obrázek výše), ultratenkými discmany (SL-CT800, obrázek vlevo dole) či přímým nástupcem populárního SL-MP35 s displejem tvaru kruhové výseče (SL-MP80, obrázek vpravo dole). Portfolio Panasonicu letos nabídne MP3/CD přehrávač pro každého, narazíme i na podporu WMA, displeje s ID3 Tagy i bez. Příjemné je, že cena nejnižších modelů by se měla pohybovat již pod hranicí tří tisíc korun.

MP3 discman SL-CT800 MP3man SL-MP80

Na festivalu jsme mohli zahlédnout i spoustu dalších zajímavostí. Procházeli jsme kolem projektorů, plasmových obrazovek, domácích kin, ovšem zdaleka největší kuriozitou byla revoluční domácí pekárna, která se vejde na kuchyňský stůl. Stačí nasypat přísady, naprogramovat a pekárna SD-253 sama zvládne celý proces od mixování, hnětení a kynutí těsta, až po samotné pečení. Na konci bytem zavoní čerstvý chléb, bílý, tmavý či dietní - přesně dle vašeho přání.

Domácí pekárna SD-253

Nechte si tedy při pročítání přehledu novinek firmy Panasonic chutnat a připravte se na první lahůdky, které k vám z Technetu dorazí již zanedlouho.

  • Nejčtenější

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 54 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple nám ukázal novinky a kde všude nasadil umělou inteligenci

v diskusi jsou 4 příspěvky

10. června 2024  18:27,  aktualizováno 

V pondělí začal Apple ukazovat novinky v softwarových produktech. Na každoroční konferenci WWDC se...

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi nejsou příspěvky

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Už 100 let mohou fotbalisté vstřelit gól přímo z rohu

v diskusi je 11 příspěvků

16. června 2024

Už 100 let mohou dát fotbalisté gól přímo z rohu. V červnu 1924 tuto možnost otevřelo svým...

Jakmile zacvaknou kola, přijde uvolnění. Z Austrálie domů v letadle z roku 1960

v diskusi je 5 příspěvků

16. června 2024

Na konci ledna přistála na letišti v Podhořanech nedaleko Chrudimi malá formace letadel v čele s...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 54 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...