Poslouchají špínu, vozí obličeje a létají oknem. Novinky iRobot 2014

  0:02
Mnichov (Od zpravodaje Technet.cz) - Společnost iRobot do Mnichova přivezla jak nové a výkonnější robotické vysavače a vytírače, tak i svého prvního univerzálního tele-prezenčního robota. A nechyběl ani (starší) vojenský robotek FirstLook za půl milionu, toho jsme několikrát hodili ze schodů.
Scooba 450 za vás vydrhne podlahu. Jasný důvod k úsměvu.

Scooba 450 za vás vydrhne podlahu. Jasný důvod k úsměvu. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Od roku 2002, kdy na trh přišel první robotický vysavač Roomba, jich iRobot vyrobil a prodal bezmála deset milionů. Nyní na setkání v Mnichově představil dva nové modely Roomba se systémem AeroForce, který zakladatel a ředitel společnosti iRobot Colin Angle považuje za největší inovaci od samotného vzniku robotických vysavačů.

Nová Roomba nemá kartáče a ...

Na podvozku nových vysavačů řady 800 nenajdete klasické kartáče, ale dva gumové válce se šipkovitě se sbíhajícími výstupky.

Podvozek robotického vysavače Roomba 880 se systémem AeroForce

Ty rotují proti sobě a odhazují nečistoty do proudu nasávaného vzduchu. Zároveň čechrají vlákna koberce, čímž usnadňují uvolnění nečistot. Oproti kartáčům mají dvě výhody. Zatímco kartáči může vzduch proudit, skrze gumové válce se nedostane a tak se zmenšil a jasně ohraničil prostor, kudy nasávaný vzduch proudí. Při stejném výkonu motoru se tak zvýšila rychlost nasávaného vzduchu a tím i účinek sání. Podle výrobce se sací výkon oproti předchozím generacím zvýšil pětinásobně a celková účinnost čištění vzrostla o 50 procent.

Nové robotické vysavače Roomba 880 a 870 ...

... a zakladatel společnosti iRobot Colin Angel.

Druhou výhodou by měla být snadnější údržba - na gumové válce se tolik nechytají vlasy, zvířecí chlupy a prachové chuchvalce a nemusíte je tedy často čistit. O více než polovinu se zvýšila i nádoba na vyluxované nečistoty, výstup vzduchu prochází HEPA filtry.

... poslouchá nečistoty

Pohyb vysavače po místnosti je řízen inovovaným systémem iAdapt, který využívají i starší modely. Pro zajímavost - jeho základy vznikly během vývoje robota hledajícího miny pro armádu.

Vyjmuté gumové válce systému AeroForce

Mikrofon systému iAdapt

Při průjezdech náhodnými trasami by měla Roomba každé místo projet z různých stran a zvýšit tak šance, že rotujícím válcům nic neunikne. Mikrofon, který je skryt za rotujícími válci, Roomba poslouchá "rachot" prolétávajících nečistot a smítek, takže ví, do kterých částí vysávané plochy se má ještě vracet. A vrací se tam, dokud neodstraní všechny nečistoty. Roomba 880 stojí (v přepočtu) 24 490 korun.

Nový vytírač Scooba má pozabíjet 99,3 % bakterií

Vytírač podlah Scooba se dočkal nové verze s číslem 450. Princip čištění je stále stejný. Vysavač stříká na podlahu vodu s čistícím prostředkem, rotující kartáč uvolní z podlahy nečistoty a sací mechanismus doplněný stírací lištou pak špinavou vodu odvede pryč, do nádoby na špinavou vodu.

Podle informací výrobce je přepracovaný navigační systém iAdapt optimalizovaný pro mokré čištění a tak by za sebou neměl nechávat stopy a každé místo na podlaze projet minimálně dvakrát. Kartáč rotuje rychlostí 600 otáček za minutu, výrobce zvýšil i sací výkon a celková účinnost čištění se měla zvýšit oproti předchozímu modelu trojnásobně.

Podvozek Scooba 450 s odejmutými nádržemi na čistou i špinavou vodu a vyjmutou stírací lištou.

Na jednu nádobu vody vysavač vyčistí plochu až 30 metrů čtverečních, využít můžete i zkráceného režimu pro menší místnosti.

Zatímco vysavače Roomba fungují dle uživatelských recenzí (a našich zkušeností) velmi dobře, předchozí generace Scooby sklízela i značnou kritiku - ne ve všech prostorech a na všech podlahách dováděla dobrou práci. Zda vylepšení nového modelu pověst Scooba vylepší, se teprve uvidí. Scooba 450 přijde na zhruba 21 490 korun.

Tele-přítomnost AVA-500

Termínem tele-přítomnost (v angličtině "telepresence"), se rozumí virtuální přítomnost a pohyb na jiném místě prostřednictvím telekomunikací. Do veřejného povědomí se robotická tele-přítomnost dostala díky seriálu Teorie velkého třesku, kde si zahrál robot Texai společnosti Willow Garage - v seriálu mu říkali "Shelbot", protože virtuálně zastupoval jednu z hlavních postav, doktora Sheldona Coopera.

iRobot do Mnichova přivezl novinku, podstatně sofistikovanějšího robota AVA-500. Ten vyjde bezmála na neskutečných 1,5 milionu korun, proto jej výrobce nabízí i k pronajmutí, za zhruba 40 000 korun na měsíc.

Je to trochu hromotluk, ale nemusíte se jej bát - díky pokročilé senzorice nezajede ani křečka.

K čemu vlastně takový robot je? Má člověka zastoupit a reprezentovat v místě, kde v tu chvíli nemůže být. Na jednání, kontrole výrobní haly, prohlídce nových firemních prostor ... cokoli vás napadne. Uživatel sedí u počítače nebo tabletu, díky kameře je jeho obličej na obrazovce robota a on vidí na svém displeji to, co vidí kamera robota.

Robodoktor

Na stejných základech je postaven lékařský robot RP-VITA, který má dokonce certifikaci americké komise pro kontrolu potravin a léčiv, díky čemuž může být používán ve zdravotnických zařízeních.

Tele-přítomnost zde dává lékaři (například úzce zaměřenému specialistovi z jiné nemocnice) a disponuje dálkově ovládaným lékařským vybavením - například stetoskopem, teploměrem, nebo špičkovou kamerou, která dokáže zazoomovat třeba na zornici oka, nebo ekzém.

Obousměrně je zajištěn i přenos zvuku. Robot se umí pohybovat v prostoru jak na základě instrukcí zastoupeného uživatele, tak i někoho, kdo kupříkladu vede prohlídku výrobní haly. A právě možnost samostatného pohybu je pro tele-přítomnost důležitá.

Robot si umí celé prostory sám namapovat, lze mu však i "podstrčit" CADové výkresy známého prostoru. Dokáže sám najít nejvhodnější trasu z místa "A" do místa "B" a díky pokročilé senzorice se vypořádá i s pohyblivými překážkami bez toho, aby do nich vůbec narazil.

AVA-500 je vybavena laserovým detektorem, který prozkoumává dráhu až na 30 metrů dopředu. Dokáže tak vymyslet objízdnou trasu bez toho, aby k překážce vůbec dojel.

Ovládací aplikace AVA-500 s plánkem prostoru, ve kterém probíhala prezentace.

Pro bližší prohlídku okolí slouží stereoskopické kamery, které dávají pozor zejména na pohyblivé překážky, které se do dráhy dostaly na poslední chvíli. A posledním senzorem je sonar, který dokrývá slepá místa 3D kamery a hlídá i menší předměty, které AVA nesmí "převálcovat".

Robot vydrží až šest hodin v provozu, díky inteligentnímu nabíjení sám vyhledá dokovací stanici a dobije akumulátory.

"Druhá strana", tedy ten, koho robot zastupuje, nemusí mít k dispozici žádnou speciální výbavu. Stačí běžné standardizované telekonferenční video, nebo aplikaci v tabletu či chytrém telefonu, která umožní komunikaci i další ovládání.

Házecí robot FirstLook

Nejvíce novinářské pozornosti pochopitelně přitahoval maličký armádní robot FirstLook. Ten slouží jako průzkumník v místech, kam by byl vstup člověka "naslepo" nebezpečný.

Díky bočním otočným ramenům dokáže FirstLook zdolat i schody. Kamery mohou díky infračerveným světelným diodám pracovat i ve tmě.

Robot dokáže překonat i velmi prudké stoupání či klesání, dokáže zdolat schody, a pokud se převrátí, sám se zase postaví na pásy. Revolučně je vyřešena doprava robota do míst, které má prozkoumat - obsluha jej tam jednoduše hodí. Díky hmotnosti 1,5 kg jej není problém prohodit například oknem v prvním patře. Bez potíží by měl přežít i pád z výšky pěti metrů.

Robot je vybaven čtveřicí kamer (z každé strany má jednu) a vestavěným mikrofonem a reproduktorem, který zajistí komunikaci například s lidmi zasypanými při zemětřesení v budovách. Pomocí připravených úchytů a systémového konektoru lze připevnit i různé další vybavení. Mezi časté patří kupříkladu výsuvná HD kamera s reflektorem, nebo senzor CO2. V areálu elektrárny Fukušima roboty jezdily s Geiger-Mullerovými počítači.

Robot je překvapivě malý a lehký. Hodit strojem za bezmála půl milionu korun však chtělo určité sebezapření.

Dálkové ovládání a přenos zvuku jsou realizovány proprietárním "super-node" systémem, signál si tak mohou stroje postupně předávat i na velké a pro jeden vysílač nedosažitelné vzdálenosti. 

Cestu redaktora na prezentaci novinek hradila společnost iRobot.

  • Nejčtenější

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně...

3. října 2024

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parní lokomotiva, která nikdy nemohla přijet uhlím napřed

Vedle parních lokomotiv „obyčejné“ konstrukce vznikaly také parní lokomotivy méně obvyklé, až vyloženě neortodoxní, kam patří i stroje systému Fairlie. Obousměrné lokomotivy Fairlie vypadají na první...

30. září 2024

Opravdu byste se před T. rexem neschovali ani v autě?

Za poslední čtvrtstoletí se objevilo několik studií, které přišly s odhady konkrétní síly a tlaku, jimiž dokázal Tyrannosaurus rex působit na svoji kořist. Výsledky různých výzkumů se značně liší v...

29. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bojová technika se roztavila. Jak Sověti testovali jaderné zbraně na civilistech

Premium

Stalo se před 70 lety. Sovětský svaz v rámci tajného projektu vývoje jaderných zbraní provedl pokus, při němž si na svých vlastních lidech – civilistech i vojácích – testoval, co nukleární výbuch umí...

28. září 2024

Slunce umí i „táboráky“, ale největší překvapení připravilo letos, říká astronom

Premium

Díky družicím, které se přibližují k naší mateřské hvězdě, snad lidstvo jednou poodhalí největší záhadu sluneční fyziky: Proč je povrch Slunce chladnější než jeho atmosféra? Do té doby si ovšem s...

6. října 2024

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

Je Intel v koncích? Ždímá AMD akumulátor? Vyzkoušeli jsme nové procesory

Vyzkoušeli jsme notebooky s nejnovějšími procesory AMD, Intel a Qualcomm. Víme, jaký výkon nabídnou, jak rychle vyždímají akumulátor a podle čeho si je máte vybrat a jaký skok představují oproti...

5. října 2024

Když selžou padáky, může SpaceX nově zachránit astronauty i díky motorům

Kosmická loď Crew Dragon vozí astronauty na oběžnou dráhu a zpět už od roku 2020, ale přesto její vývoj nekončí. Nově může v případě nouzové situace využít své silné motory SuperDraco k bezpečnému...

5. října 2024

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...