Je tomu již téměř rok, co firma Steorn oznámila, že se jim povedl šokující objev - generátor s vyšší než stoprocentní účinností. Tedy dynamo, které vyprodukuje více energie, než kolik jí přijme. Z vědeckého hlediska je to, mírně řečeno, nesmysl. A akademická obec neváhala s tím, aby nadšencům ze Steornu sdělila, co si o nich myslí "Zákon o zachování energie". Vynálezci se ale nevzdávají a nadále pracují na vývoji této technologie.
Vědci už po staletí odmítají nejrůznější konstrukce tzv. perpetuum mobile, tedy strojů, které by dodávaly energii věčně (nebo by alespoň věčně fungovaly), ale to vynálezce neodradilo od dalších a dalších pokusů, jak obelstít fyzikální zákony. Těžko říci, jestli je to obdivuhodné, nebo úsměvné.
Zpátky do Irska. Firma Steorn objevila údajný zdroj energie náhodou - snažili se zvýšit účinnost současných generátorů. A při jednom z pokusů se jim účinnost vyšplhala přes 100 %. Začali se jevu věnovat a postupně se prý vyšplhali až na 400 %. Ne, že by na tom zvlášť záleželo, jakmile by byla překonána stoprocentní hranice, padly by naše současné představy o energii, spolu s např. prvním termodynamickým zákonem.
Chyba v měření?
"Máme problém, jde nám z toho víc energie, než kolik do toho strkáme," tak celá ta záležitost s "free energy machine" začala. Napřed prý společnost chtěla technologie zkoumat pod pokličkou, neboť se báli odmítnutí ze strany vědců. Ale nakonec se rozhodla vše zveřejnit, a v srpnu 2006 uveřejnila v listu The Economist celostránkový inzerát, v němž vyzývá vědce, aby jejich závěry ověřili.
Vydali tehdy také následující video:
Mluví zde o tom, že jejich vynález může změnit svět, zbavit lidi závislosti na klasických zdrojích energie i nutnosti pídit se po alternativách. Realisticky smýšlejícím jedincům nelze při takovýchto větách vyčítat notnou dávku skepse, na druhou stranu nemůžeme ani vědcům ze Steornu vyčítat jejich nadšení. Podle svých slov již do vývoje technologie umožňující získávat neomezené množství energie "odnikud" investovali přes 2,7 milionu dolarů.
Podrobný článek
Článek o firmě Steorn
Guardian Unlimited, 2006
V co autoři doufají?
Zařízení, na kterém ve firmě Steorn pracují, se jmenuje Orbo. Podle tvůrců je to cesta ke konci energetické krize - zdarma dostupná energie pro každého. Princip Orba se podezřele podobá mnoha konceptům strojů typu perpetuum mobile využívajících magnetů. Není třeba dodávat, že žádný z těchto strojů nikdy prokazatelně nefungoval. Uvědomme si, že u stroje, který si dělá ambice na "věčný chod", by to nemělo být tak těžké ověřit...
Autoři Orba naměřili až 400% účinnost přeměny elektrické energie (použité k roztočení rotoru) ve výslednou energii (získanou klasickým dynamem). Samotný přístroj je mechanické povahy, vše prý závisí na správném umístění magnetů v unikátní (nyní již patentované) konstelaci.
Zjednodušený princip přístroje Orbo
Posvítíme si na ně? Prý to zatím nejde...
Po téměř roce uspořádala firma Steorn veřejnou prezentaci výsledků vývoje zařízení, a to v Londýně, v muzeu Kinetica. Nejprve ji odložili a nakonec skončila neúspěchem: "Zvorali jsme to..." přiznal šéf Sean McCarthy. Na vině prý bylo i nevhodné osvětlení místa a další podmínky.
Svět tak mohl alespoň blíže nahlédnout, jak zařízení vypadá:
Jde o ryze mechanické zařízení, které sestává z rotoru a statoru. Rotor je roztočen motorem... a pak už produkuje energii, alespoň tak to tvrdí vynálezci. Sami prý nevědí, odkud se energie bere.
Blázni, nebo objevitelé díry v zákonech fyziky?
Zajímavý článek na BBC připomíná, že ze zákona o zachování energie vychází mnoho dalších poznatků moderní fyziky. Jde o obecně uznávaný princip, a proto mnoho vědců automaticky odmítá, že by stroj firmy Steorn mohl fungovat.
McCarthy přiznává, že neví, kde se energie bere. Spekuluje, že by se mohlo jednat o reziduální energii, o které mluvil poprvé Einstein. Nebo že by šlo o zásah tzv. temné hmoty?
A nebo by mohlo jít o chybu v měření výsledné účinnosti. Podle Erica Ashe kombinovanou s "dlouhodobým odmítáním reality", a pan McCarthy by se měl vrátit zpátky k vývoji softwaru, kteroužto oblast opustil, aby se plně věnoval přístroji Orbo.
Ve světě vynálezů se nevyplácí předpovídat, že je něco nemožného. Zkušenosti i fakta však zatím jasně hovoří v neprospěch těchto zapálených vynálezců: jejich kolečka se budou točit dlouho, ale ne věčně. Věčná je nicméně touha takovýto stroj najít. Jak vynálezci Orba rádi připomínají: "Mnoho velkých věcí začíná jako porušování zajetých pravidel."
Odkazy:
-
Guardian článek (anglicky)
-
Magnetické motory (anglicky)
- Oficiální stránky firmy Steorn (anglicky)
- Steorn na anglické Wikipedii
- Podobné snahy jiného vynálezce (anglicky)
- Jedna z mnoha diskusí na toto téma (česky)