Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Lego slaví 50 let. Vděčíme za něj dánskému truhláři a dvěma požárům

  11:00
Jedna z nejoblíbenějších a nejuniverzálnějších hraček na světě měla skromné začátky. Dnes už ji zná každý a Lego fascinuje nemluvňata i programátory. Hodně se jej vyrábí i v ČR. Pojďme zavzpomínat na dětská léta, Lega i naše.
Lego kostiček je na celém světě šedesátkrát více, než lidí

Lego kostiček je na celém světě šedesátkrát více, než lidí | foto: Profimedia.cz

Kdyby se vám do ruky dostala jediná kostička lega, a kdybyste doposud žili odříznuti od světa, nejspíš byste nechápali, co je principem této hračky. Stačila by ale další kostička, a už by vám to docvaklo. Doslova.

Spojování, kombinace a fantazie k legu patří stejně neodmyslitelně, jako pestré barvy, kvanta různých kostiček a obrázkové návody. Lego zná zkrátka každý. Ale právě proto by vás mohlo zajímat, jak tato stavebnice vznikala, jakými změnami prošla a jakých podob se za svou dlouhou historii dočkala.

Sen truhláře

Firma, která dnes stojí za produkcí stovek miliard plastových kostiček, měla skromné začátky. Dánský truhlář Ole Kirk Christiansen si v roce 1916 pořídil truhlářskou dílnu v Billundu a spolu s několika učni vyráběl nábytek pro farmáře z okolí.

V roce 1924 jeho dílna vyhořela. Christiansena to ale nezlomilo. Naopak, postavil dílnu novou, větší, a rozhodl se rozšířit i sortiment vyráběných výrobků. Proč se ale Ole Kirk o osm let později vrhl na hračky, není zcela jisté. Některé verze mluví o tom, že bylo toto rozhodnutí motivováno ekonomickými pobídkami od vlády, lidé z Christiansenova kruhu zase vzpomínají, že tesařská dílna už nepřinášela zisky. K rozhodnutí vyrábět hračky mohly Oleho pobídnout i miniatury nábytků, které vyráběl pro lepší názornost při výrobě skutečných kusů.

Každopádně, v roce 1932 začal Christiansen s výrobou dřevěných hraček (vozítka, náklaďáky, autíčka, prasátka). Kvůli celosvětové hospodářské krizi ale rodiny často neměly na zaplacení, nebo mu platily přímo v zemědělských produktech. Proto musel Ole i nadále pokračovat i s konstrukcí nábytku. V době, kdy se přihnala a odehnala mánie jo-jo, nastoupil do dílny k otci syn Godtfred.

 Ole a Godtfred Kirk Christiansen

Ole Godtfred Christiansen a jeho syn (už s kostičkami Lego)

Proč právě Lego?

Jméno Lego vzešlo z interní soutěže mezi zatím šesti zaměstnanci firmy.  Název značky hraček ale vymyslel sám Christiansen. Zvažoval buď Legio (což mělo implikovat, že hraček budou celé legie) nebo právě Lego. Jde o složeninu dánské fráze "leg godt", tedy "hraj si dobře". Později společnost zjistila, že Lego se dá volně přeložit z latiny jako "sestavuji", ačkoli je to poněkud odchýleno od obvyklého významu slovesa legere (sbírat, učit se). Také řecké sloveso lego znamená sestavovat nebo stavět zeď, jak se můžeme dočíst v Homérově Odysee.

A na sestavování brzy došlo. Hned, jak se plast dostal do širšího povědomí a objevily se nové technologické postupy, naskočila firma Lego na vlak pokroku. Jejich první modulární hračkou byl rozebíratelný náklaďák. V roce 1947 se otec a syn Christiansenovi dostali k hračce jménem Kiddicraft s názvem "samozapadací stavebicové kostičky", které si patentoval Hilary Harry Fisher Page z Británie.

O dva roky později přišlo Lego se svou vlastní kostičkou, "samospojitelnou kostičkou". Vyráběli ji z acetátu celulózy. Kostičky měly na horní straně několik kruhovitých výstupků a na spodní hranaté otvory, takže kostičky šlo napasovat na sebe. Daly se secvaknout, ale šly snadno rozložit.

Lego děti - ilustrační fotka

Hračka se setkala s nezájmem a neúspěchem u veřejnosti. Myslelo se, že plastové hračky zkrátka ty dřevěné nemohou nahradit. Ale Christiansenovi se nevzdali. V roce 1954 přišli s myšlenkou "hračkového systému", Godtfred náhle viděl ten neobyčejný potenciál, který Lego nabízelo. Museli ale napřed ještě vyřešit několik technologických chybiček, aby kostičky lépe držely.

Povedlo se jim to v roce 1958, kdy přišla na svět moderní Lego kostička. Právě před padesáti lety na ní Christiansen starší získal patent. O tři roky později platil i jeho patent v USA:

Patent na LEGO kostičku Patent na LEGO kostičku

Roku 1958 Ole Christiansen umírá a společnost přebírá jeho syn. Zakládá nové divize a pouští se do produktových řad. Když firmu roku 1960 postihl druhý požár, který zničil většinu dílen na dřevěné hračky, byla už divize plastových hraček natolik silná, že mohla převzít vedoucí úlohu. To už měla firma 450 zaměstnanců.

V roce 1961 přicházejí první lego kolečka, bez kterých bychom si my kluci nedokázali Lego představit. Už za tři roky bylo na trhu více než padesát různých Lego skládaček.


 

 Časová osa Lega (Gizmodo.com)

Časová osa Lega (zdroj: Gizmodo.com)


Růst a celosvětová expanze

V roce 1963 se Lego rozhodlo změnit materiál kostiček ve prospěch trvanlivějšího ABS plastu. I po 40 letech jsou kostičky stále plně kompatibilní s těmi dnešními. Zajímavé je, že manuály začalo Lego ke svým stavebnicím přibalovat až v roce 1964.

Přišly také vláčky Lego (v roce 1966 4,5V, později 12V), které patří k nejúspěšnějším Lego řadám. Kromě toho se objevily i hračky cílené na mladší děti: Lego Duplo. Kostičky byly dvakrát tak veliké, takže byly kompatibilní s kostičkami menšími. Přišly také řady zaměřující se na dívky.

Lego holčičky - ilustrační fotka


Legoland

V červnu 1968 otevřelo Lego v Billundu svůj první Legoland. Na třech akrech tu byly k vidění modely miniaturních měst, sestavené výhradně z lego kostiček. První rok se sem přišlo podívat 625 tisíc návštěvníků, později se návštěvnost ustálila na milionu ročně a park se rozrostl osminásobně.

Lego Einstein- ilustrační fotka  Lego děti - ilustrační fotka


 Další Legolandy vznikaly s postupem času, jak si Lego dobývalo svět. My to máme nejblíže do německého Günzburgu, Angličani mají zmenšenou verzi Londýna ve Windsoru a americký Legoland je v kalifornském Carlsbadu.

 Kde se vyrábí lego

Velká část výroby Lega probíhá v České republice a Lego Group sem chce přesunout i další část své produkcePanáček Lego

Známý panáček přišel na scénu roku 1978. Nejprve se vyráběly verze s prázdným obličejem, různé barvy pleti a různé výrazy, později se ale ujala dodnes nejoblíbenější podoba: žlutý usměvavý panáček s ohybatelnýma nohama a rukama.

Lego panáček - ilustrační fotka

Později přibyly různé helmy a paruky, s příchodem pirátské edice také nové malůvky na obličeji panáčků. A v posledních letech jsme svědky mnoha licencovaných sérií, jako je Lego Star Wars, Lego Harry Potter nebo třeba NBA, takže si znovu můžete koupit různé barvy pleti a obrovskou škálu vousatých a brejlatých obličejíčků.

Lego a technika

Je jasné, že Lega se chopili nadšení malí technici a vytvářeli z něj celé světy. Firma jim umožnila, aby se svých kostiček nemuseli vzdávat, protože "to je pro děti", a vytvořila řadu Technic, která umožňuje zkonstruovat vysoce funkční modely aut a dalších mechanismů.

V roce 1985 přišlo Lego se stavebnicovými prvky obsahujícími spínače, baterky, motůrky, pípátka a další součástky, které umožňovaly vytvářet jednoduché elektronické mechanismy. S příchodem počítačů se objevily i programovatelné modely, které se s řadou Mindstorm NXT nadále rozrůstají.

LEGO Mindstorms LEGO Mindstorms


Finanční problémy

Po roce 2003 se Lego potýkalo se ztrátami. Kvůli deficitu 220 milionu dolarů byl z vedení odvolán prezident společnosti Poul Plougmann a do čela se postavil Kjeld Kirk Kristiansen (CEO od 1979). Kjeld je vnukem původního zakladatele, Ole Kirk Christiansena, a v současnosti asi nejbohatší občan Dánska.

Za cenu hromadného propouštění se Legu povedlo srovnat ztrátu. Kjeld pověřil nového prezidenta a dal do společnosti 800 tisíc dánských korun. Do budoucna firma plánuje prodat některé z parků Legoland a přesunout větší část výroby kostiček do České republiky.

Prioritou společnosti jsou tedy nyní zisky, nikoli vývoj nových produktů.


Rekordní kostičky LEGO - čísla a zajímavosti

 • na každého člověka na světě připadá asi 62 kostiček Lega
 • s Legem si hrálo asi 400 milionů lidí
 • každý rok se vyrobí 19 miliard nových dílků Lega (36 tisíc každou minutu)
 • tři standardní (4x2) kostičky lze spojit 1060 způsoby
 • šest takových kostiček už byste mohli pospojovat 915 miliony způsoby
 • každou sekundu se po světě prodá sedm krabic Lega
 • kostičky jsou pro ideální spojovatelnost vyráběny s přesností na 2 mikrometry

(zdroj: Gizmodo)

Lego logo
Lego patří k nejoblíbenějším hráčkám bez přílišného ohledu na věk. Už od necelého roku mohou děti skládat dostatečně velké kostičky (Quatro, Duplo), později přejdou na základní lego a pak třeba i lego Technic. Důležité je, že v 18 letech se lega vzdát nemusíte, a je jasné, že mnozí tak nečiní.

To, že lego je hračka pro každou generaci, svědčí ostatně i tato videa. Ať už jde o krátké loutkové filmy, Bible ilustrovaná Lego postavičkami nebo o časosběrné (time-lapse) sekvence mnohahodinového skládání, je z nich jednoznačně cítit zaujetí touto geniálně verzatilní kostičkou.

Stavba z lega (time-lapse animace)

Továrna z lega na lego

Lego přišlo také s nápadem poskytnout hravý materiál dospělým podnikajícím lidem. Série Lego Serious Play chce povzbudit kreativitu v prezentacích a podnikání. Známá je také role Lega ve firmě Google - když se v devadesátých letech nechtěli Larry a Sergey dlouho "párat" se sestavováním krabic pro pevné disky, sestavili je prostě z Lega. Dodnes je Lego součásti Google kultury a některé přijímací testy vyžadují jeho použití.

Lego zkrátka přineslo kreativitu i do plastových hraček a podílelo se na výchově generací dětí na celém světě. Přestože toto už jsou druhé padesátiny, které lego slaví (poprvé slavili padesátku od založení firmy, tedy v roce 1982), přejeme Legu všechno nejlepší do dalších let. Myšlenka Lega je tak krásně prostá a přitom prostorná, že ji budou nové hračky těžko překonávat.

Odkazy:

Autor:
 • Nejčtenější

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Sedm signálů, že se vám do počítače naboural hacker

Máte nepříjemný pocit, že ve vašem počítači či v zařízení, které je připojené k internetu, není něco v pořádku?...

Windows 11 se blíží, ale vy si je možná nebudete moci nainstalovat

Premium Už za čtrnáct dní bude na trh oficiálně uvedena nová verze operačního systému Windows, která má nahradit Windows 10....

ZX Spectrum, kapesní kalkulačka. Zemřel vynálezce Sinclair, bylo mu 81 let

Ve věku 81 let zemřel Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky. Přispěl rovněž k rozšíření osobních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejdříve šok a pak horečnatá práce. Jak se vyklízelo nebe 11. září 2001

Okolnosti teroristických útoků z 11. září 2001 provedených dopravními letadly v USA jsou známé do nejmenších detailů....

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

 • Další z rubriky

Mrazivé noci a piloti na kyslíku. Závod balonů je jako moderní verneovka

Legendární závod vodíkových balonů Pohár Gordona Bennetta opět dokazuje, že právem nese označení nejnáročnější letecký...

I tři dny ve vzduchu počasí navzdory. Startuje Pohár Gordona Bennetta

O víkendu se mezi zvýšený letecký provoz v souvislosti s evakuací z Kábulu přimísí ještě jedna složka letectví –...

Nejdříve šok a pak horečnatá práce. Jak se vyklízelo nebe 11. září 2001

Okolnosti teroristických útoků z 11. září 2001 provedených dopravními letadly v USA jsou známé do nejmenších detailů....

OBRAZEM: Obří Do X při slavné cestě málem shořel. A ustál i další nehodu

Dopravní letoun Dornier Do X překvapil v roce 1929 svými rozměry a hmotností. Obrovský létající člun se stal legendou,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...