Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Kamera budoucnosti bude mít místo čočky pavučinu ze světločivných vláken

Představte, že byste mohli vidět do stran. Nebo dokonce dozadu. A nebo že by se vaše zorné pole rozšířilo na 360 stupňů. To vše by vám měl jednou umožnit nový typ kamery, jejíž návrh se rodí v laboratořích Massachusettského technologického institutu.

Videokamera, Ilustrační foto | foto: Profimedia

Zatím to zní jako hudba budoucnosti, ale co není, může již brzy být, alespoň vědci z věhlasného MIT (Massachusetts Institute of Technology) jsou o tom přesvědčeni. Jejich unikátní koncepce kamery, která místo klasických čoček používá sítě "utkané" z tzv. multimateriálových vláken, totiž slibuje opravdu nevídané možnosti.

Místo čočky síť

Běžné kamery potřebují k vytvoření obrazu čočku. Ta ohýbá světelné paprsky, které se od pozorovaného předmětu odrážejí, a soustřeďuje je na povrchu filmu nebo CCD snímačů. Přes mnohá technologická vylepšení tento princip za posledních několik desítek let prakticky nedoznal podstatnějších změn.

Avšak čočky, ať skleněné či umělé, mají omezené zorné pole. A navíc se mohou poměrně snadno poškodit, což mívá za následek snížení nebo ztrátu požadovaných vlastností. Naproti tomu kamera navržená výzkumným týmem z MIT, vedeným Yoelem Finkem, žádné čočky nepotřebuje. Ke snímání obrazu využívá jen a jen sítě ze speciálních multimateriálových vláken, která nedávno Finkův tým vyvinul.

Polovodič, kov a polymer

"Je to poprvé, kdy někdo ukázal, že jednoduché pletivo z vláken může snímat obrazy stejně jako kamera," říká Fink a pokračuje: "Naše práce přináší nový pohled na vidění a zobrazování." Multimateriálová vlákna o průměru menším než 1 milimetr tvoří drobounké kovové elektrody (v každém vlákně je jich 8) spojené s dvěma prstenci z polovodiče, to vše v izolačním obalu z polymeru.

Kamera bez čočky

Polovodičová vrstva snímá světlo a převádí ho v elektrický signál, který je elektrodami dále veden do mikroprocesoru. Ten pak vyhodnocuje data získaná ze všech vláken sítě. Podstatné je, že mikroprocesor nezpracovává jen informace o intenzitě a barvě světla dopadajícího na jednotlivá vlákna, ale i o směru, ze kterého přichází, což dovoluje významně rozšířit zorné pole.

Výsledný obraz je pak už jen věcí vhodného vizualizačního softwaru. Síťové uspořádání vláken přináší ještě další výhodu - informace už není soustředěna v jednom místě, nýbrž je rozložena po celém povrchu sítě. Když je nějaké vlákno poškozeno, jeho funkci ihned nahradí jiné, čímž se zvyšuje odolnost vůči poruchám.

Opět je za tím nanotechnologie

Budoucí použití multimateriálových optických sítí je skutečně rozsáhlé a nutně se nemusí omezit jen na fotografický a filmový průmysl. Jeden příklad za všechny - vlákna je možno vplést do textilních i jiných materiálů, třeba do látek vojenských uniforem.

Díky nim by pak vojáci mohli současně sledovat (skrz displeje umístěné v jejich přílbách) dění na celém bitevním poli, tedy ideálně v rozsahu až 360 stupňů. Při vývoji multimateriálových optických vláken vědci využili poznatků nanotechnologie, snad nejbouřlivěji se rozvíjejícího vědního oboru posledních let. Kupříkladu tlouštka polovodičových prstenců ve vláknech je asi jen 100 miliardtin metru.

Jak říká Fabien Sorin, spoluautor studie publikované nedávno v odborném časopisu Nanoletters: "Spojovat nanotechnologii, tedy obor, který je v popředí zájmu moderní vědy, s textilem a tkaninami, které patří mezi nestarší technologie lidstva, je velmi vzrušující."

Zdroj:

web.mit.edu
sciencenow.sciencemag.org

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....