Robot v domácnosti zatím moc práce neudělá, pokud tedy nepočítáme robota kuchyňského a robotické vysavače. Práce v domácnosti je totiž hodně pestrá a humanoidní roboti mají zatím pořád problém s chůzí do schodů, natož s věšením prádla na šňůru. Pověřit roboty domácími pracemi by bylo neekonomické a technicky neúměrně náročné.
Místo toho tu máme koncept robůtka Jibo. Ruku k dílu nepřiloží, žádné ruce ani jiné chápavé končetiny nemá. Měl by vám to ale vynahradit jinou chápavostí: pozná vás, vaši náladu a vaše záměry, bude vás poslouchat na slovo a dohledávat vám potřebné maličkosti. Pokud máte hosty, postará se o pořizování fotek a videí během celé akce (i když fotky budou trochu jednotvárné, protože Jibo se v podstatě nehne z místa, může se díky zajímavě řešenému krku jen otáčet a naklánět).
„Kdy naposledy se k vám technika chovala jako k člověku?“ ptá se Cynthia Breazealová, zakladatelka a šéfka společnosti Jibo. „Chceme, aby vám technologie pomáhaly být blíže lidem, na kterých vám záleží. Společně se nám může podařit polidštit techniku.“
Jibo je zatím jen koncept, který se uchází o přízeň zákazníků v crowdfundingové kampani na Indiegogo. Nutno říci, že se mu daří - vybral již přes 1 200 000 dolarů (přibližně 24,5 milionu korun). Jeden robot stojí v předprodeji přibližně 600 dolarů, tedy 12 tisíc korun, což odpovídá ceně lepšího tabletu. Pokud půjde vše podle plánů výrobců, na trh by se měl robot dostat koncem roku 2015.
Rodinný robot? Nebo stojan na mobil?
Na první pohled nepřipomíná Jibo nic, co bychom dnes mohli koupit v běžném obchodě s elektronikou. Zjednodušeně můžeme robůtka přirovnat ke kulatému tabletu, který ovládá svůj vlastní stojánek. Video ukazuje, že náklonu "hlavy" docílí Jibo otáčením sešikmeného spodního dílu oproti podobně seříznutému dílu hornímu. To zabrání některým mechanickým poruchám, na které jsou podobné stojánky náchylné.
Stojánek se stará o to, aby se Jibo vždycky otáčel směrem k vám. Pomáhají mu v tom dvě kamery a směrové mikrofony. Nejenže to působí "přirozeně", ale tohoto sledování se dá využít i při videokonferencích. Robot zaměří kameru vždy na toho, kdo právě mluví. Při vzrušenější debatě by to mohlo být zmatené, ale pro normální skupinové "skypy" to problém nebude, naopak.
A co Jibo nabídne dále? Může za vás fotit party. Tedy za předpokladu, že ho vždy vezmete s sebou a postavíte na správné místo. Se svými 2,7 kily to není zrovna drobeček do batohu a mimo domov ho asi nepoužijete. Proto výrobce místo toho slibuje, že se Jibo propojí s vaší domácností a zařídí pro vás první poslední.
A tady končí to, co může výrobce zodpovědně slíbit, a začíná sci-fi. Jibo bude číst vaše e-maily a vzkazy v hlasové schránce (docela zastaralá věc na pomocníka budoucnosti). Bude vám vždy k dispozici, ale to znamená, že si jej s sebou budete muset nosit po bytě. Pozná vás podle tváře a hlasu a zabaví vaše děti - samozřejmě, který rodič by ztrácel čas čtením pohádek s dítětem, které se teprve učí nuance jazyka. Ať se od syntetického hlasu pěkně naučí, jak se správně vyjadřovat. Vývojoví psychologové vám potvrdí, že nejlepší, co může malé dítě dělat, je snažit se vyslovit příkaz tak, aby mu rozuměl počítač... Je to opravdu to polidštění techniky, o kterém doktorka Breazealová tak nadšeně mluví?
Konkurence: chytré hodinky a systémy velkých firem
V konceptu robůtka Jibo spatřujeme dva zásadní nedostatky. Ten první spočívá v jeho obtížné přenosnosti. Představte si, že když jdete z pokoje do obýváku, musíte s sebou táhnout skoro tříkilového robota. Jak často vás to bude bavit? Zvlášť když budete mít v kapse mobil nebo na rukou chytré hodinky. To raději najdete odpověď tam. Kromě videokonferencí a odlišného „osobního“ zarámování totiž robůtek nenabídne nic, co by nezvládl běžný smartphone.
S tím souvisí druhá nevýhoda - Jibo se snaží konkurovat systémům velkých firem, jako je Google, Microsoft nebo Apple. Všichni z nich se snaží o vývoj systému pro propojenou domácnost. A přestože zatím jsou všichni od cíle celkem daleko, budou v mnohem lepší pozici pro oslovení vývojářů, výrobců i distributorů. Jibo - i když vybral 12krát více peněz, než si předsevzal - bude spíše neobvyklá hračka. A pokud nepřijdou vývojáři s opravdu kreativními nápady a užitečnými příklady použití, velmi rychle se okouká.