Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Fukušima oddechuje, aby jí dál neteklo do bot

Do budov poničených reaktorů jaderné elektrárny ve Fukušimě už začínají vstupovat lidé. Riskují, aby zprovoznili čerpadla a zabránili dalším únikům radioaktivní vody do okolí.

Už před několika týdny se do budov reaktorů poškozené jaderné elektrárny Fukušima dostali roboti. Jimi naměřené hodnoty radioaktivity nebyly vůbec nízké, přesto je následují i lidé. Důvodem jsou neustálé potíže s odpadem vznikajícím při chlazení reaktorů, tedy s radioaktivní vodou. K jejich řešení jsou zapotřebí lidské ruce.

Bez klimatizace neděláme

Řešení problému s vodou  začíná u vzduchu. Od 6. května funguje u reaktoru jedna klimatizace napojená z vedlejší haly s turbínami. Ventilace má zbavit vzduch uvnitř reaktoru většiny nebezpečných látek (především jódu 131). Lidé by se pak v budovách mohli pohybovat i déle než jen pár minut.

Doutnající bazény

Kromě záběrů ventilační techniky, která má umožnit lidem vstup do budov samotných reaktorů, jsme v posledních dnech získali také poprvé možnost podrobnějšího pohledu na další palčivý problém Fukušimy: bazény s vyhořelým palivem.

I v těch totiž vzniká teplo a u několika z nich hrozilo, kvůli odstávce elektrického proudu, poničení paliv a únik radioaktivity do okolí. (podrobnější vysvětlení najdete zde)

Ze záběrů se zdá, že vyhořelé palivo zvládlo období bez chlazení bez větší úhony. Obaly se na první pohled zdají neporušené. V reaktoru 4, který už byl v době zemětřesení odstavený, není vidět žádný problém. "Palivo skutečně nevypadá vůbec poškozené, na druhou stranu se z tohoto pohledu mnoho poznat nedá," říká odborník na jadernou energetiku Dušan Kobylka z ČVUT.

Nepřehlednější je situace v bazénu reaktoru číslo 3. Ten v době zemětřesení pracoval, po výpadku proudu se přehřál a došlo na něm k výbuchu. Silná exploze rozmetala lehkou halu kolem reaktoru a zaplnila bazén troskami a odpadem.

Právě vdechnutí radioaktivních látek rozptýlených ve vzduchu je pro pracovníky nejnebezpečnější jak podle provozovatele elektrárny, společnosti Tepco, tak i odborníků. "Dekontaminace je v takovém případě totiž téměř nemožná," řekl Technetu před časem Leoš Navrátil, předseda Společnosti pro radiobiologii a krizové plánování České lékařské společnosti.

Cílem je podle Tepco dosáhnout poklesu radioaktivity na méně než jednu tisícinu sievertu za hodinu (dokonce předpokládají, že by mohli dosáhnout zhruba na polovinu tohoto množství). I to je mimořádné vysoká dávka. Průměrný člověk dostane zhruba dvaapůl tisícin sievertu za celý rok.

Dělníci ve Fukušimě mohou podle předpisů dostat celkovou maximální dávku 250 tisícin siervertu, takže by v podobných podmínkách mohli odvést nějakou práci. V reaktoru by nepracovali na běžné směny, ale nejspíš vždy maximálně několik desítek minut najednou.

Bez ventilace by to bylo zcela nepředstavitelné. Roboti vyslaní do Fukušimy naměřili hodnoty v rozmezí zhruba od 10 do 50 tisícin sievertu za hodinu.

Fukušima už oddechuje

Ventilace podle všeho pracuje celkem správně. Když technici o víkendu poprvé vstoupili do budovy reaktoru číslo jedna, nedošlo podle Tepco k úniku významnějšího množství radioaktivity do okolí.  

Zatím ale není jasné, zda už se podařilo dosáhnout cílové hladiny radioaktivity, tedy pod jednu tisícinu sievertu za hodinu. Teoreticky to možné je. Model uvedený na jeho internetových stránkách tvrdí, že by úroveň radioaktivity měla klesnout na přijatelnou úroveň už zhruba 20 až 30 hodin po spuštění ventilace.

Aktuálně dělníci spěchají do zamořených prostor hlavně proto, aby elektrárně ulevili v problémech s přebytkem radioaktivní vody. Reaktory, či spíše palivo v nich, totiž stále vytváří teplo a ještě několik měsíců budou. Proto se stále chladí dodáváním vody zvenčí. Voda reaktory ovšem jen protéká, protože nefungují čerpadla, která by udržovala její oběh zařízením. Reaktorové nádoby v podstatě fungují jako velký prasklý chladič, ze kterého ovšem spodem vytéká radioaktivní voda (či pára).

Tato "zářící" H2O ale představuje velký logistický problém. Skladovací kapacity na místě jsou omezené a vypouštět ji nelze. Tepco by tedy podle zveřejněného plánu chtělo zprovoznit cirkulaci vody reaktory a uzavřít tak chladící okruh. Pára by se odvedla na kondenzátory, zchladila a znovu odvedla do jádra jako na každé fungující jaderné elektrárně.

Aby toho inženýři dosáhli, musí se na prvním reaktoru odvést spousta práce. Dělníci budou instalovat nová zařízení na sledování hladiny vody přímo v reaktorové nádobě a také na vhánění dusíku do tohoto prostoru. Dusík má bránit případné explozi vodíku a kyslíku.

Plán Tepca na rozhýbání oběhu vody se také neobejde bez pomoci stávajících zařízení v elektrárně, která budou vyžadovat důkladnou kontrolu a možná i opravy. To všechno jsou práce, které musí udělat lidé. Roboti nestačí. Začíná další kolo dnes asi nejnevděčnějšího zaměstnání na světě.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....