Ještě před patnácti lety to pro nás byl jenom "létající disk" - plastová hračka, se kterou se dala ukrátit dlouhá chvíle na pláži nebo v parku. To už ale do Česka pronikaly první skutečné létající disky Frisbee. V čem se liší? Frisbee není jenom hračka, ale také sportovní pomůcka, se kterou se hrají celosvětové turnaje v disciplínách jako Frisbee Ultimate nebo Frisbee Golf.
Historie Frisbee disku je ale mnohem starší a celkem zajímavá. Plastový létající disk učaroval nejen studentům, kteří později přišli s pravidly hry Frisbee Ultimate, ale také vědcům, snažící se jej využít třeba pro vojenské účely. Trochu paradoxní, uvážíme-li, že hra Frisbee Ultimate je nerozlučně spojená s férovostí a bezkontaktností.
Historie Frisbee
Nejstarší disky známe od koho jiného než od Řeků. Ti s nimi již 400 let před Kristem soutěžili v rámci olympijských her, podobným způsobem, jaký vídáme na moderní olympiádě. Objevují se zkazky o tom, že římští vojáci používali štíty (asi menší ze štítů) k házení. Odtud navíc pocházejí i první teorie o použití Frisbee coby zbraně - Římané prý v bitvě u Zarmy vrhali směrem k Kartágincům nabroušené štíty.
Zato moderní historie a původ prvního Frisbee disku je poněkud neostrá. Nejpravděpodobněji je ale původ dnešních disků spojen se společností The Frisbie Pie, která, jak název napovídá, pekla koláče. Od roku 1887 do roku 1958 se zde pekly koláče pro nedalekou univerzitu Yale.
Hlavní obchodní artikl, koláče, prodávala pekárna v několika velikostech, každý z koláčů pak byl v plechové "vaničce". Jak vzpomíná Charles O. Gregory, během jeho studií (1920) "si starší studenti házeli s těmito kovovými obaly právě tak, jako si mladí dnes házejí s frisbee diskem." Spory se vedou o to, zda šlo o obaly koláčů nebo sušenek.
Neuvěřitelný archeologický nálezDůvěřuj, ale prověřuj Počátkem roku 1968 nalezli archeologová, zkoumající v Utahu vykopávky po dávných indiánských kmenech, několik fragmentů něčoho, co tvarem velice připomínalo moderní frisbee talíře. Na jednom z nich byl i nápis, vyhotovený ve starém nářečí. Když jej archeologové rozluštili, přečetli si přibližně toto: "Hraj, chytej, vymýšlej hry. Let - hoď." A hned bylo jasno: jde o padělek. Podobnost s instruktážním nápisem na Frisbee discích od Wham-O nemohla být náhodná: "Play catch. Invent games. To fly, flip away backhand. Flat flip flies straight. Tilled flip curves." |
V roce 1948 přišel Walter Frederick Morrison a jeho společník Warren Franscioni s plastovou verzí Frisbie. Nejenže šla chytat lépe než kovové talíře, jelikož byla skutečně navržena k házení a létání, byla přesnější a létala dále. Morrison se později osamostatnil a přišel na trh s legendárním talířem Pluto Platter - vyhmátl tak módní vlnu související se senzačními zprávami o mimozemských létajících talířích.
Morrison vzpomíná na neúspěšné pokusy, které létajícímu disku předcházely, třeba na prototyp, kdy použili směs butylstrarátu: "Dokud bylo slunce, nebyl žádný problém, ale pak (po západu slunce) se stal disk trochu křehkým, a když jste ho nechytili, rozletěl se na milión kousků!"
Zdokonalený talíř už ale těmito neduhy netrpěl. Společnost Wham-O, která se výroby ujala, funguje dodnes. Její spoluzakladatel Rich Knerr vzpomínal: "Napřed se talíře ne a ne ujmout. Ale my jsme věděli, že jsou dobré, a tak jsme je rozšiřovali po zemi, abychom zvětšili náš trh." Během výletů po USA se setkávali zejména se studenty, kde také poprvé použili termín Frisbee (fonetická hříčka na původní Frisbie), slovo pravděpodobně pochází z Harvardu.
Armáda a frisbee
V roce 1968 byl pro Frisbee velký rok: vznikla hra Frisbee Ultimate a armáda (konkrétně americké námořnictvo) začalo experimentovat se zapojením Frisbee do svého arzenálu. Dnes již víme (nebo aspoň myslíme, že víme), která z cest se ukázala schůdnou, ale tehdy to jasné nebylo.
V roce 1972 vyšlo najevo, že americká armáda utratila 375 tisíc dolarů (tehdejších dolarů, tedy dnešních téměř 1,5 milionu USD) za vývoj speciálního mechanismu, který je schopný Frisbee disky automatizovaně a přesně házet. Proč?
Armáda používá světlice k označování cílů náletů. Tyto světlice obvykle padají zpomalovány padáčkem, což je nespolehlivé a zvyšuje objem světlic. Kdyby namísto toho k zemi pomalu padalo pohybem stabilizované točící Frisbee, které má profil podobné křídlu letadla, generující vztlak...
Proběhla série testů, jak v aerodynamickém tunelu, tak v terénu. Robotem hozené Frisbee disky létaly bezchybně. Ale stačilo pár gramů nákladu a jejich stabilita byla v troskách. Frisbee disky tedy neunesly funkční světlici a vývoj projektu byl zastaven. Více v angličtině: The Frisbee Fiasco (TIME, 1972)
I dnes armáda pravděpodobně pracuje na discích a jejich uplatnění v bojových situacích. Případem budiž válečné létající disky, které mají být schopny pronásledovat nebezpečné jedince a dokonce je i zneškodňovat, aťuž ovládány umělou inteligencí, nebo na dálku řízené. A to nemluvíme o větších létajících strojích, které mají tvar disků a jsou ve fantaziích vynálezců rovněž velice oblíbené.
Hry s Frisbee
My se ovšem vrátíme ke studentům a mladým lidem, se kterými je ostatně Frisbee spojováno nejčastěji. Ale často ani mladí lidé, kteří si házejí diskem v parku, netuší, že kolem Frisbee existují sporty, a to sporty náročné, populární a hrané na světové úrovni.
Frisbee Ultimate
Tou nejznámější a nejrozšířenější hrou je Frisbee Ultimate (často jen Ultimate, čti altimit/altimejt). Poprvé představil koncept hry Ultimate Joel Silver na Columbia High School v New Jersey. O rok později se sehrál první zápas. Zformovaly se týmy, zpočátku trénující na parkovištích. Koncové čáry byly označeny telefonními sloupy.
Frisbee Ultimate - tato a další fotografie z www.lukasicek.com (CC)
Frisbee Ultimate je kolektivní bezkontaktní hra s létajícím diskem. Dva týmy (obvykle 7 hráček/hráčů v každém týmu) spolu soupeří o vyšší skóre, hraje se diskem o váze 175 gramů. Zde je výňatek z pravidel, upravený a zjednodušený pro potřeby amatérské hry:
-
Hřiště: obdélníkové hřiště, na obou koncích jsou vyznačené tzv. koncové zóny
Začátek hry: oba týmy začínají na čarách svojí zóny, bránící tým vyhodí disk směrem k útočícímu týmu. -
Pohyb disku: hráči si přihrávkami předávají disk. Disk (nebo hráč s diskem) se nesmí dotknout outu, disk se nesmí dotknout země. Chytí-li disk zároveň útočník i obránce, hra pokračuje a disk zůstává útočníkovi.
-
Skóre: bod získává tým v případě, že člen týmu přihraje disk z hřiště (bílá oblast) do koncové zóny soupeře , a zde jej jeho spoluhráč chytí. Tým získá bod a zůstává v této zóně, bránící se přesouvají na opačnou stranu hřiště, kam jim skórující tým disk hodí a začíná hra o další bod.
-
Turnover (výměna): ve chvíli, kdy se nezdaří přihrávka (disk se dotkne země, srazí jej soupeř, chytí jej soupeř, disk je v outu) se střídají role útočníků a obránců, tedy ti, co si nyní přihrávali diskem, se stávají obránci.
-
Obrana: Ultimate je bezkontaktní a ohleduplná hra. Bránící hráč stojí u útočníka s diskem maximálně jeden. Počítá se s odstupem na šíři disku, obrana by měla být důsledná, ale rozhodně ne hrubá. Zakázán je jakýkoli dotek hráčů nebo dotek disku, který drží druhý hráč. Útočník nesmí obránce odstrkovat nebo naznačovat hod směrem k němu. Při obraně obránce může počítat ve vteřinových intervalech, pokud útočník do 10 sekund neodhodí, nastává turnover.
-
Fauly si hráči hlídají sami: Frisbee Ultimate je velice férová hra. Je nemyslitelné a přísně zakázané, aby hráč použil úmyslně kontaktu s druhým hráčem k získání výhody ve hře. Pokud se tak nedopatřením stane, má na to okamžitě hráč, který se omylu dopustil, nebo kdokoli ze zúčastněných, upozornit slovem "faul". Hra se zastaví a dojde k zopakování situace. Nedochází k výměně, nejsou žádné tresty, každý se podle svého vědomí vrátí na místo, kde byl před spornou situací.
-
Spirit of the Game - Frisbee Ultimate zdůrazňuje férovost, sportovní chování a otevřenost. Soutěživost je na místě, ovšem mnohem důležitější je respekt mezi hráči, jejich zapojení do hry a pozitivní zážitek obou týmů, čistá radost ze hry.
Text převzat se souhlasem z blogu: Frisbee Ultimate Pravidla. Originální pravidla v angličtině obsahují mnohé další body a podrobnosti.
Frisbee Ultimate se hraje nejen v USA, ale po celém světě. První světový šampionát se konal již v roce 1983, ve švédském Gothenburgu. V současné době hraje Ultimate odhadem 100 tisíc lidí ve 40 zemích, Ultimate Players Association sdružuje 13 tisíc hráčů. U nás se organizací zabývá Česká asociace létajícího disku.
Ukázka hry Frisbee Ultimate:
Discgolf
Discgolf je variace na golf s Frisbee diskem místo míčku. Hraje se často na stejných hřištích, jen místo jamek je použit speciální koš s řetězy. Podobně jako v golfu používají hráči různé hole, i v Discgolfu může hráč volit z různých gramáží disku a dosahovat tak rozdílné kombinace jeho doletu, stability a ovladatelnosti.
FrisbeeMoje osobní zkušenosti s Frisbee S Frisbee mám jen ty nejlepší zkušenosti, a to už od roku 2001, kdy jsem se s létajícím diskem poprvé setkal jako se sportovním náčiním u amerických instruktorů angličtiny. Dva roky poté jsem se o Frisbee začal více zajímat, poznal rozdíl mezi originálním frisbee diskem a neznačkovým plastikovým talířem. Několik měsíců jsem Frisbee Ultimate hrál na "víceméně" závodní úrovni, než jsem musel kvůli zranění kolene skončit. Přesto bylo Frisbee nadále mým oblíbeným sportem. Jak je patrné z mých článků o Frisbee, považuji hru Ultimate za jednu z nejférovějších kolektivních her. Mám pocit, že i na vysoké úrovni je pořád zachována přátelskost a férovost, že Spirit of the Game není jen prázdný pojem, že jde opravdu o duchaplnou hru, a přitom hru velice náročnou na běhání, taktiku a přesnost. Zájemcům o hru doporučuji Českou asociaci létajícího disku, případně jakýkoli za asi deseti českých Ultimate týmů. Nebo ostatně skoro jakoukoli skupinu lidí ve vašem okolí, kteří se o Frisbee Ultimate zajímají - jistě vás nasměrují k dalším informacím a zážitkům. Kde koupit Frisbee disk Jak už bylo řečeno, není disk jako disk. Originální Frisbee disky (obvykle značky Discraft) se u nás prodávají za bezmála pět set korun. Pokud máte účet na eBay, doporučuji jej využít: právě včera mi dorazil balík se čtyřmi disky, z nichž některé (červený 175 g) stály pouhých osm dolarů. Svítíci 175g pak deset dolarů. |
Frisbee Freestyle
Freestyle patří mezi sporty, kde se kromě výkonu hodnotí především umělecký dojem. Jde vlastně o gymnastiku s Frisbee diskem. Jeden nebo více hráčů předvádí sestavu s (obvykle) rotujícím diskem, různé triky, hody a chyty. Ukázka.
Až příště uvidíte pár lidí, jak si házejí plastovým talířem, budete už vědět, že není talíř, jako talíř. A když budete mít čas, připojte se a zahrajte si. Vždyť se z toho přece nestřílí.
Odkazy:
-
Česká asociace létajícího disku (česky)
-
Frisbee.cz (česky)
-
První hod Frisbee diskem (anglicky)
-
Historie frisbee - odkazy (anglicky)
-
Historie Frisbee Ultimate (anglicky)
-
Historie Frisbee disku (anglicky)
-
Frisbee - historie (anglicky)
-
30 faktů o Frisbee (anglicky)
-
Legrační zajímavosti o Frisbee (anglicky)
- Historie Frisbee disku (anglicky)