Sobota 10. dubna 2021, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. dubna 2021 Darja

Tvor s krkem dlouhým jako autobus měl 18 krčních obratlů

Pokud byste chtěli spatřit živočicha s prokazatelně nejdelším krkem, museli byste putovat strojem času až do středně jurské Číny.

Rekonstrukce přibližného vzezření středně jurského čínského sauropoda xinjiangtitana. I přes své obří rozměry byl poměrně lehce stavěným zástupcem své skupiny a hmotností se ani zdaleka nepřibližoval například největším jihoamerickým titanosaurům. S výškou až kolem 17 metrů (zhruba jako pětipatrová budova) však patřil nepochybně k nejvyšším živočichům všech dob | foto: Danny Cicchetti; Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Jak je dobře známo, sauropodní dinosauři disponovali vůbec nejdelšími krky mezi všemi známými obratlovci v dějinách života na Zemi. Trochu se jim v tomto směru podobali mořští plazi plesiosauři, jejich nepříbuzní druhohorní současníci, jinak se k nim ale žádný suchozemský nebo mořský tvor neblížil (což platí i pro současné žirafy s délkou krku maximálně asi 2,4 metru). 

Paleontologové stále nevědí, který z dosud známých sauropodů mohl mít krk nejdelší, ve hře jsou přitom zejména rody Mamenchisaurus (u problematického druhu M. sinocanadorum kolem 12 metrů), Supersaurus (až 15 metrů) a Barosaurus (až 17 metrů). 

Vzhledem k nekompletnímu fosilnímu materiálu ale můžeme délku krků těchto dávných obrů jen velmi přibližně odhadovat. A tak nezbývá než obrátit svoji pozornost k nejdelší téměř kompletně dochované krční páteři ve fosilním záznamu a zjistit délku krku s dostatečně velkou mírou jistoty. 

Obr s dlouhým krkem

Ačkoliv nám jméno jejího majitele mnoho neřekne, samotná míra je natolik impozantní, aby opravňovala k jeho vyzdvižení a bližšímu představení. Kdo je tedy z hlediska délky krku aktuálním „rekordmanem“? Stejně jako zmiňovaný mamenchisaurus pochází i tento dinosaurus z území dnešní Číny, kde žil jen o několik milionů let dříve (období střední jury, věk kelloway, asi před 164,6 milionu let). 

Fosilie tohoto mamenchisaurida byly objeveny v roce 2012 v sedimentech geologického souvrství Čchi-kche-tchaj (Qiketai) na území provincie Sin-ťiang v severozápadní části Číny. O rok později byl obr dlouhý podle dosud učiněných odhadů asi 27 až 32 metrů a vážící mezi 25 a 40 tunami formálně popsán jako Xinjiangtitan shanshanensis (doslova Titán ze Sin-ťiang, pocházející z oblasti Šanšan). 

O velikosti tohoto dinosaura svědčí například i série hrudních obratlů, dosahující délky 372 cm, velmi robustní stehenní kost o délce 165 cm nebo kost holenní dlouhá 98 cm. Jak dlouhý byl ale krk tohoto impozantního asijského sauropoda? Podrobně tuto otázku rozebral letos v lednu paleontolog Matthew Wedel na populárním webu SVPOW. Vychází přitom zejména z novější vědecké studie čínských paleontologů, publikované v roce 2018.

V ní jsou uvedeny přesnější rozměry a orientace jednotlivých částí skeletu, včetně cervikálních obratlů. Nejdelší tělo krčního obratle (konkrétně se jedná o dvanáctý krční obratel) měří na délku úctyhodných 123 centimetrů, což z něj činí aktuálně pátý nejdelší dosud objevený krční obratel sauropoda.

Přibližná velikost a tvar těla mamenchisauridního sauropoda druhu Xinjiangtitan...

Přibližná velikost a tvar těla mamenchisauridního sauropoda druhu Xinjiangtitan shanshanensis. Při délce kolem 30 metrů vážil tento obří býložravec asi 25 až 40 tun. Jeho krk s minimální délkou 13,4 metru je patrně nejdelším potvrzeným krkem u všech dosud známých živočichů. Někteří sauropodi mohli mít tuto část těla ještě o několik metrů delší, u žádného z nich se nám ale nedochovala dostatečně kompletní část cervikální páteře.

Totožnost některých kosterních částí byla v nové studii přehodnocena a celkově byly fosilie lépe vypreparovány a rekonstruovány. Výsledkem bylo představení série 18 krčních obratlů, vytvářejících v podstatě nepřerušený „artikulovaný“ celek. Deset obratlů mělo své tělo delší než 1 metr a pokud bychom si přimysleli chrupavčitou okolní tkáň, pak bychom museli odhadnout délku krku čínského mamenchisaurida až na 15,1 metru! 

Nejmenší možná délka, odpovídající natěsno spojeným obratlům, pak činí přesně 13,36 metru. A to je stále délka pořádného autobusu nebo tří větších osobních aut za sebou. Celkovou délku těla xinjiangtitana odhaduje sám Wedel až na 33,55 metru, ačkoliv konstatuje, že se paradoxně jednalo spíše o lehce stavěného sauropoda, který byl „dost malý na to, aby jeho kostra fosilizovala vcelku“. 

Podstatnější je, že díky relativně vysoké kompletnosti fosilie typového exempláře rodu Xinjiangtitan můžeme vcelku přesně odhadnout minimální délku jeho krku. A ta činí přinejmenším oněch 13,4 metru, což je zatím absolutní rekord v celé živočišné říši v rámci všech období vývoje života na naší planetě. Pro úplnost můžeme dodat, že další v pořadí ze všech kompletně dochovaných krčních páteří sauropodů je ta, kterou v roce 1972 popsali čínští paleontologové u druhu Mamenchisaurus hochuanensis (9,5 metru) a na třetí pomyslné příčce je pak Giraffatitan brancai s krkem dlouhým 8,5 metru

Je prakticky jisté, že někteří sauropodi měli krk ještě podstatně delší, což dokládá například krční obratel o délce 137 cm, patřící patrně enormně velkému diplodokidovi rodu Supersaurus nebo Barosaurus. Krky dlouhé přes 11 metrů měli téměř určitě také zástupci rodů Sauroposeidon a Patagotitan

Vraťme se ale na závěr zpět k rodu Xinjiangosaurus. Tento obří sauropod měl nepochybně enormně dlouhý krk, ale jinak spadal spíše do střední velikostní kategorie a obřím titanosaurům se svojí hmotností ani nepřibližoval. Přesto mohl být díky svému krku jedním z nejvyšších dinosaurů, jehož hlava se možná pohybovala ve výšce až kolem 17 metrů. A to je celý trojnásobek výšky nejvyšší známé žirafy.

Tento mamenchisaurid patrně využíval své impozantní výšky ke spásání listů ve větvích vysoko nad zemí, kam jeho potravní konkurenti jednoduše nedosáhli. Doufejme, že se o těchto fantastických jurských sauropodech v budoucnu dozvíme ještě více zajímavých informací.

Článek vznikl pro Dinosaurusblog Vladimíra Sochy a byl redakčně upraven. Původní verzi včetně bohatého odkazového rejstříku najdete zde.

Autor:

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

„Stíhací ferrari“ má problém. Je až příliš výkonné a exkluzivní

Program amerických „neviditelných“ letounů F-35 prochází zřejmě nejhlubší krizí od svého zahájení, když o výrazném...

Fanoušek zřejmě vyfotil tajný dron, o kterém se pouze spekulovalo

O tajném projektu výškového stealth dronu Northrop Grumman RQ-180 se spekuluje řadu let. Až nedávno se ho podařilo...

Když má umřít Bambi, veřejnost se bouří. I když si to Bambi zaslouží

Neochota zabíjet roztomile a něžně vypadající zvířátka, i když je to zrovna zapotřebí, se může snadno obrátit proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel novinář a spisovatel Karel Pacner. Byl u startu prvních lidí na Měsíc

Zemřel kolega, novinář a autor literatury faktu Karel Pacner, oznámila Česká televize. Bylo mu 85 let. Psal o vesmíru a...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Z boeingu v jedenácti kilometrech nic nevyhodíte, směje se pilot konspiraci

Pravda bývá nudnější než konspirační teorie, zejména proto, že v ní platí fyzikální zákony. Jak moc je děravé tvrzení o...

Velký bratr na vašem malém gauči. Co všechno o vás ví vaše elektronika?

Premium Když si varnou konvici zapnete přes mobil, ušetříte 8 sekund. Je to hodně, nebo málo výměnou za informaci, kdy, kde a...

SpaceX chtělo rychle vyřešit exploze svých lodí. A způsobilo tím další

Poslední explozi prototypu lodi Starship zřejmě způsobil dodatečně nainstalovaný náhradní systém. Ten loď paradoxně...

Služební cesty od stolu ve 3D. Virtuální veletrhy mohou vypadat jako hra

Virtuální výstavy, konference a veletrhy byly v posledních měsících nezbytností. Pokud budou fungovat i po pandemii...

Malá „sopka“ s velkým hlasem. Zpívala s Gottem, zemřela v zapomnění

V hrdle prý neměla zlato, ale zápalnou směs. „Mrňavou“ zpěvačku Janu Robbovou přirovnávali na počátku kariéry v 70....

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...