Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Statisíce odběratelů dostanou chytré elektroměry, odhalí poruchu i krádež

Optická datová síť, obousměrný tok energie, chytré elektroměry. Společnost ČEZ Distribuce představila v rozvodně Řeporyje své plány na modernizaci distribuční elektrické sítě ve vztahu k decentralizovaným zdrojům, akumulaci a elektromobilitě.
V rozvodně je vše veliké. I stykače pro 110kV linku do pražských Jinonic.

V rozvodně je vše veliké. I stykače pro 110kV linku do pražských Jinonic. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Decentralizované zdroje, akumulace, elektromobilita. Českou distribuční síť čeká v příštích letech zásadní proměna, jen ČEZ do ní plánuje investovat 83 miliard korun, přičemž 23 miliard z toho zamíří do takzvané „digitalizace“ distribuční sítě. 

Konec velkých elektráren

Dosavadní topologie sítě, kterou bychom mohli zjednodušeně popsat jako „velká elektrárna – jednosměrná distribuční síť – spotřebitel“, totiž přestává být dostatečná. Musí se připravit na zásadní pokles stabilního instalovaného výkonu ukončením provozu dosluhujících velkých tepelných elektráren a nahrazení tohoto výkonu velkým množstvím menších decentralizovaných zdrojů – od menších fotovoltaických a větrných elektráren po maličké fotovoltaické systémy na střechách koncových uživatelů – dnes spotřebitelů, v budoucnosti i producentů.

A není to žádná vzdálená budoucnost. Jen v loňském roce bylo do sítě ČEZu připojeno 4 182 fotovoltaických zdrojů a 1 866 fotovoltaických zdrojů s akumulací energie. Akumulace energie znamená, že součástí systému jsou akumulátory, do kterých se přebytečná (aktuálně nespotřebovávaná) energie ze solárních panelů ukládá a je využita ve chvíli, kdy produkce poklesne a spotřeba vzroste.

Většina decentralizovaných zdrojů má totiž jednu slabinu – jejich výkon je závislý na intenzitě slunečního svitu nebo na rychlosti větru, a na rozdíl od tepelných a jaderných elektráren tak nenabízí stálý a snadno predikovatelný výkon. Tuto nevýhodu má řešit kombinace akumulace, inteligentního řízení sítě, operativního řízení spotřeby a flexibilní tarifikace.

Nástup elektromobility

Dalším fenoménem, který elektrickou distribuční síť ovlivní, je elektromobilita. Počítá se s tím, že v roce 2025 by mohlo v ČR jezdit až 232 000 elektromobilů, které budou z distribuční sítě čerpat energii pro svůj provoz. Distribuční síť je na takové množství vozidel dostatečně dimenzována, a ani jejich spotřeba nebude mít podle zástupců společnosti ČEZ na celkovou energetickou bilanci výraznější vliv. 

Čím však elektromobilita zasáhne energetiku výrazněji, je rozložení potřebného výkonu v čase a možná tvorba odběrových špiček při využívání veřejných rychlonabíječek.

Doma nabíjený elektromobil je z pohledu distributora běžný elektrický spotřebič, podobně jako třeba bojler, a rozhodně není třeba mít obavy, že „si pak soused ani neuvaří kafe“. Z hlediska zatížení sítě je podle Radima Černého z ČEZ Distribuce vhodné využívat třífázové nabíjení, které síť vytěžuje symetricky. A jak vždy opakujeme v recenzích elektromobilů, s třífázovým nabíjením lze rychleji nabíjet i nižšími proudy, a tím neomezit použití jiných domácích spotřebičů i s nižší hodnotou hlavního jističe.

Trochu jiná situace je u vysokorychlostních DC nabíjecích stanic, dnes se setkáváme nejen s 50kW stanicemi, ale také 75 a 150kW variantami. A takový volný příkon není zdaleka všude k dispozici a bude jedním z předmětů dalších investic. ČEZ Distribuce počítá s tím, že bude mít „červená tlačítka“, kterými bude moci v případě, že by v distribuční síti nastal z jakýchkoli důvodů stav nouze, tyto nabíječky od sítě dočasně odpojit. 

Chytrá síť

Digitalizovaná distribuční síť bude mít od té současné dva úplně nové přístupy. Bude počítat s obousměrným tokem energie – ke spotřebiteli i od spotřebitele – a bude doplněna obousměrnou datovou komunikací. ČEZ proto buduje svoji páteřní optickou síť, která má mít celkovou délku přes 7 000 kilometrů, přičemž v tuto chvíli jsou zhruba v polovině. 

Síť bude vybavena velkým množstvím senzorů a měřících zařízení, díky kterým bude mít řídící systém velmi přesný přehled o jejím vytížení a analýzou dat za delší časový úsek dokáže i lépe predikovat energetické toky. Novinkou budou chytré elektroměry, do roku 2027 jimi budou osazeni všichni zákazníci s roční spotřebou přesahující 6 MWh, přičemž do této kategorie často spadají i rodinné domy s elektrickým vytápěním nebo elektromobilem.

Rozvodna Řeporyje – z jedné strany 1 000 MW přívod z Temelína, z druhé desítky linek mířící do různých částí Prahy a okolních sídel.

Data z těchto elektroměrů budou dostupná distributorovi (tomu pomohou s řízením sítě) i zákazníkovi (tomu pomohou s plánováním spotřeby). Umožní to také vznik takzvaných dynamických tarifů, u kterých se bude měnit cena dodávané energie podle toho, zda jí bude v síti „přebytek“ nebo „nedostatek“. K dispozici budou i nástroje, které zákazníkovi umožní řídit provoz nejnáročnějších spotřebičů v dobách s nízkou cenou energie, i to povede ke stabilizaci sítě.

Většího uplatnění se dočká takzvané „hromadné dálkové ovládání – HDO“, které je dnes využíváno například pro systémy elektrického vytápění, distributor energie podle potřeby tyto spotřebiče vypíná a zapíná, a současně řídí vícesazbový elektroměr tak, aby spotřebu správně počítal ve vysokém (dražším) nebo nízkém (levnějším) tarifu . 

V budoucnu těchto tarifů bude mnohem více a budou přepínány v kratších intervalech a reakce zařízení budou uživatelem lépe definovatelná. A počítá se s tím, že toto spínání bude řídit i domácí nabíjení elektromobilů, přičemž pomocí systému vozidla a wallboxu již dnes bývá uživatelsky nastavitelné, jaký minimální stav nabití akumulátoru chcete mít vždy k dispozici (tj. co nejdříve se nabije na danou hodnotu, aby bylo vozidlo vždy operativně připraveno k cestě), a jak nabitý akumulátor chcete mít v čase plánovaného odjezdu (často je pro klidné cestování zbytečné a pro životnost akumulátoru nepříznivé nabíjet do 100 procent).

Budoucnost

K efektivnímu a přesnému řízení mají vést nejen měřící body v rozvodnách a transformátorovnách, ale také již několikrát výše zmíněné chytré elektroměry. Jejich součástí bude limiter, takže by se výše maximálního rezervovaného příkonu odběratele mohla ovládat operativně na dálku. Na dálku půjde i omezit nebo odpojit případný neplatící zákazník. 

Při dostatečném rozšíření elektroměrů jimi půjde hlídat i černý odběr nebo třeba odhalit porucha vedení, při které bude docházet ke ztrátě energie – data z elektroměrů v dané oblasti nebudou sedět s daty z přípojného uzlu. Takto budou samostatně sledovány i malé „clustery“, například chatová oblast. Ačkoli budou mít chataři kvůli dvakrát do roka použité cirkulárce vysoký fyzický jistič, distributor bude znát reálný příkon dané oblasti a může podle toho upravit i cenovou nabídku nebo třeba připojit další odběratele, na které by bez takovéto znalosti nezbyla kapacita.

Témata: ČEZ, elektrárna
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....