1. duben je již tradičně dnem, kdy se nedá věřit ničemu. Přesto se každý rok po světě vyrojí stovky větších či menších, povedenějších či méně povedených, do očí bijících či propracovaných "aprílů". Jak asi víte, o apríly se velice zajímáme, a tak vám na 30. dubna přinášíme seznam těch technických, které nás zaujaly, ať už nápadem, provedením nebo důvěřivostí těch, kteří jim sedli na aprílový lep. Aprílové žertíky totiž často mnohé vypovídají o palčivosti otázek, lidské neznalosti nebo o "zprávách, které visí ve vzduchu."
Jarní úklid internetu
"Z důvodu jarního čištění internetu bude tento mimo provoz na 24 hodin, od půlnoci 31. března do 2. dubna," hlásal e-mail z roku 1997. Čištění zdůvodňoval nutností prošťouchnout ucpané linky. Odstraněny budou mrtvé účty, zbytečné soubory a bludné e-maily. Čištění měla zajistit čtveřice japonských robotů (multi-lingual Internet-crawling robots Toshiba ML-2274). Uživatelé byli instruování, aby:
-
odpojili všechny terminály a lokální sítě od Internetu
-
vypnuli všechny servery nebo je odpojili od Internetu
-
odpojili od Internetu všechny disky
-
nepřipojovali za žádných okolností nic k internetu
Vtípek pochopitelně navazuje na starší vtipy, které upozorňovaly na pravidelné pročištění telefonních systémů. Uživatelé měli na sluchátko navléci igelitové pytlíky, aby zachytili prach, které čištění linek pravděpodobně ze sluchátek vyfouká.
Falešná erupce sopky
Žít poblíž vulkánu může být stresující. Zvláště když se neškodný pahorek rozhodne ozdobit svůj vrcholek stoupajícím hustým černým dýmem. Právě to se stalo prvního dubna 1974, kdy obyvatele aljašského města Sitka vyděsil doutnající vrchol hory Mount Edgecumbe. Vyděšení obyvatelé se pomalu připravovali na případnou evakuaci.
Naštěstí se včas rozneslo, že jde o planý poplach, a podle některých o vůbec největší aprílový vtip v historii. Ne snad počtem ovlivněných lidí, ale svou náročností. Místní vtipálek Porky Bickar totiž natahal do neaktivního vulkánu stovky starých pneumatik a zapálil je. Traduje se, že když o šest let později došlo k erupci sopky Mount St. Helens, Bickarovi jeho soused řekl: "Tak tentokrát jsi to opravdu přehnal."
-
Podrobnosti a fotografie
Podle mnohých ale tehdejší situaci přehnalo více lidí. Bostonský Channel 7 využil 1. dubna 1980 zprávy o erupci sopky Mount St. Helens k tomu, aby přinesl falešnou reportáž o erupci nedalekého kopce v Miltonu (Great Blue Hill). Reportáž obsahovala i záběry stékající lávy a prohlášení prezidenta a starosty, že jde o "vážnou situaci" (takový záběr není v archivu těžké najít).
Reportér na konci segmentu držel ceduli s nápisem "April Fools", ale mnoho lidí na konec reportáže nečekalo. Příslušná místa už byla zaplavena vyděšenými telefonáty obyvatel Miltonu, a jeden muž, který bydlel nedaleko domnělého aktivního vulkánu, vynesl svou nemocnou ženu z domu a dali se na útěk. Channel 7 se za zprávu zahanbeně omluvil ještě ten večer, a producent zpravodajství byl propuštěn.
UFO přistává v Londýně...
31. května 1989 se tisíce motoristů zarazilo, když vidělo na okraji Londýna prolétat zářivý vznášející se objekt, který nešlo popsat jinak, než létající talíř. Za nějakou dobu talíř pomalu přistál na nedalekém poli. Přivolaní policisté vzápětí dorazili na místo domnělého setkání civilizací, a jeden z nich se odvážně přiblížil, svíraje obušek v předpažené ruce.
Ale když se otevřely dveře a objevila se menší, do stříbra oděná postava, policista se dal na útěk. Není divu. Nemohl vědět, že šlo o žertík miliardáře Richarda Bransona, který se rozhodl zkombinovat svou vášeň pro létání a lásku k aprílovým žertíkům. Původně plánoval přistát 1. dubna v Hyde Parku, ale záludný vítr mu místní i časovou pointu zkazil. I tak se na jeho výstup bude dlouho vzpomínat.
V této souvislosti nelze nepřipomenout slavné rozhlasové drama o útoku mimozemské civilizace. Když 30. října 1938 uslyšeli posluchači ze svých rádií o tom, že mimozemšťané přistáli na Zemi a rozprašují do ovzduší jed. Rozhlasové hře podle (pravděpodobně nadsazených) odhadů uvěřilo asi 1,7 milionů z celkového počtu šesti milionů posluchačů. Orson Welles, režisér této hry, se tak postaral o jednu z největších manipulací v historii, a to přesto, že na začátku hry bylo jasně řečeno, že se nejedná o skutečnost. Mnozí také pravděpodobně zmeškali počáteční upozornění, protože na stanici přeladili až později. Vysílání pak zdánlivě normálně pokračovalo, hudbu přerušovaly zpravodajské vstupy nebo rozhovory s odborníky (skeptického astronoma si zahrál sám Welles), a takovou boudu od seriózní stanice CBS posluchači asi nečekali. Příklad Války světů sloužil dlouhá léta jako demonstrace toho, jak jsou média vlivná.
Pí rovná se tři a basta
V dubnu 1998 vyšel v New Mexicans for Science and Reason článek o nové alabamské vyhlášce, která upravuje hodnotu "pí" z 3,14159... na "biblickou hodnotu" - tři. Článek se záhy rozšířil e-maily a webovými stránkami po celém světě, a teprve alabamští zákonodárci, překvapení rozlícenými telefonáty, zprávu popřeli.
Zajímavostí je, že Bible podle některých prohlášení skutečně obsahuje hodnotu čísla pí, neboť je v ní popsán průměr a obvod kruhové nádržky před jeruzalémským chrámem (deset loktů v průměru, obvod 30 loktů). Podle rabbiho Nehemiáše (druhé století po Kristu) to je proto, že jedna z hodnot je měřena z vnitřku, jedna z vnějšku.
Barevná televize snadno a levně
Když se v roce 1962 objevil na švédských obrazovkách Kjell Stensson, technický odborník tehdy jediné švédské televizní stanice, měl pro diváky skvělou zprávu. Barevnou televizi si mohou sami vyrobit velice levně, za použití pomůcek, které mají nejspíše doma. Stačí, když vezmou nylonovou punčochu a přetáhnou ji přes obrazovku, což vzápětí názorně předvedl.
"Je důležité, aby šlo o jemnou tkaninu. Experimentovali jsme s atletickým tílkem, ale efekt se nedostavil. Až tedy nasadíte punčochu na obrazovku, uvidíte najednou můj obraz v barvě," líčil tehdy divákům Kjell Stensson.
Nachytaly se tisíce lidí. I kdyby se jim nakrásně povedlo proměnit černobílý televizor v barevný, nejspíše by to nepoznali. Pravidelné barevné vysílání zahájilo Švédsko přesně o osm let později, 1. dubna 1970. Pro srovnání, v Československu začalo pravidelné barevné vysílání o tři roky později (první experimenty probíhaly již v roce 1963).
Funguje to! Létáme!
Podobný kousek se povedl populárnímu britskému astronomovi Patricku Moorovi. Ten na rádiu BBC Radio 2 oznámil, že 9:47 dopoledne, 1. dubna 1976, nastane astronomický úkaz, který se opakuje jen jednou za lidský život. Za Jupiter se na okamžik skryje (tehdy ještě planeta) Pluto, čímž dočasně sníží sílu zemské gravitace. Moore pověděl posluchačům, že pokud přesně na pokyn rádiu v daný čas vyskočí, zažijí jedinečný "povznášející" pocit.
Po oné povznášející minutě začaly do redakce rádia volat stovky lidí, kteří prohlašovali, že se pocit skutečně dostavil. Jedna žena dokonce tvrdila, že ona i jejích 11 přátel se vzneslo i se židlemi a létali po místnosti. Doufejme, že to byl z její strany apríl.
Zdravstvujtě, users!
Pamatujete ještě na Usenet, diskuzní platformu sahající až do počátků internetu? Americká síť ARPANET, do které se postupně připojovaly univerzity a instituce, a která se plynule rozvinula až do toho, čemu dnes říkáme Internet, zažila v roce 1984 šok. Z adresy chernenko@kremvax.UUCP přišla zpráva, že Sovětský svaz se připojuje k Usenetu. Konstantin Chernenko vysvětloval, že SSSR by se rád zapojil "do otevřené diskuze s americkými a evropskými uživateli."
Zpráva vzbudila vlnu reakcí a bouřlivou diskuzi. Teprve o dva týdny později se Piet Beertema z holandského CWI přiznal k tomuto aprílu. Podle některých jde o první internetový hoax vůbec. Když se o šest let později Moskva skutečně k Usenetu oficiálně připojila, muselo prohlášení doprovázet ujištění, že tentokrát se již o žert nejedná. Vadim Antonov, programátor a aktivní sovětský uživatel Usenetu, posléze skutečně založil gateway jménem kremwax, čímž dokázal, že "smysl pro humor technických nadšenců přesahuje kulturní bariéry."
Kupte si internet!
Chtěli byste si koupit kus internetu? Tisková zpráva z roku 1999, kterou převzal například Business Wire, slibovala přesně tuto možnost. Nově založená společnost Webnode měla podle tiskovky získat kontrakt s vládou, který jí umožňuje regulovat vlastnictví uzlů (nodes) tzv. "Internetu příští generace". Uzlů bylo kolem 50 milionů a jeden byl k mání za 100 dolarů. Podle toho, kolik dat by vaším uzlem proudilo, by váš uzel získával na ceně, a proto se prý čeká velký zájem.
A velký zájem se skutečně konal. "Dostali jsme asi 1400 e-mailů," vzpomíná Janice Shell. "Všichni chtěli více informací o tom, jak si uzly kupovat." A všechny nabídky spolupráce musely být odmítnuty, šlo totiž o zcela vymyšlenou firmu a aprílový žertík. Business Wire, který se na zprávu nachytal, se ovšem ve vtípku nezhlédl a jeho autory žaloval za podvod, porušení smlouvy, urážku na cti a spiknutí. Bylo to poprvé v historii, co Business Week někoho takto žalovala.
Za žertíkem stáli tři vtipálci: Bill Ulrich, webdesignér, který stránku webnode.com vytvořil, Jeffrey Mitchell, ředitel softwarové společnosti, a Janice Shell, kunsthistorička. Svým jednáním chtěli upozornit na podobné podvody, které se na internetu děly. "Chtěli jsme upozornit investory na možná nebezpečí investování do internetových firem."
Poznámka: Když jsem psal aprílový článek o tom, že Google koupil internet, tak jsem tento apríl ještě neznal. A druhá poznámka: společnost Westcom, která zmíněnou doménu koupila, nemá s původním vtípkem nic společného. "Zjistili jsme to asi týden po tom, co jsme projekt Webnode spustili," napsal mi Vít Vrba z Webnode.com. O systému pro vytváření webových stránek se více dočtete v rozhovoru o Webnode.com.
Pane surfaři, dýchnete nám do balónku!
Řízení pod vlivem alkoholu či omamných látek je velice nebezpečné a často vede k tragickým následkům. Proto je také většinou zemí zakázáno či regulováno zákonem. Ale zakázat opilým, aby šli na internet? Přesně to se svým čtenářům pokoušel namluvit novinář John Dvorak v dubnovém vydání časopisu PC/Computing. V jednání prý byl návrh zákona 040194 (tedy 04/01/94), který by zakazoval užití či zneužití alkoholu při přístupu na internet. Zároveň zakazoval probírat přes internet "záležitosti ohledně sexu".
Dvorak nabízel i zdůvodnění: "Internetu se říká 'Informační dálnice'. Já vím, zní to směšně, ale zdá se, že Kongres si myslí, že být opilý na dálnici je nepřípustné, ať už je to dálnice jakéhokoli druhu." Článek rozpoutal tak rozhořčenou odezvu, že kancelář senátora Edwarda Kennedyho musela vydat oficiální prohlášení popírající jakýkoli takový návrh.
Digitální Big Ben
Symbol Londýna, Big Ben, měl přejít na digitální číslice namísto ciferníku, aby tak udržel tempo s dobou. Alespoň to na apríla 1980 rozhlásila BBC. Odezva byla, jak jinak, rozhořčená. Naopak na nabídku japonské BBC, že první čtyři posluchači, kteří jim zavolají, původní hodiny získají, byla reakce velice promtní a pozitivní...
Nastavte čas odeslání pošty do minulosti
Stalo se vám, že jste promeškali termín? Měli jste do půlnoci poslat zprávu, ale teď už je druhý den poté? Nic není ztraceno. Služba Gmail Custom Time umožňuje nastavit čas odeslání na libovolné datum v minulosti, a to až do 1.4. 2004, kdy byl Gmail spuštěn. Výpovědi uživatelů jsou nadšené: "Býval jsem čestný člověk, ale už nemusím. Takhle je to mnohem jednodušší. Jsem teď mnohem produktivnější, když nemusím přemýšlet o tom, co je správné dělat v danou chvíli."
Ne, že by se to někdy nehodilo, ale nastavení času e-mailu do minulosti už je silné kafe. Google ovšem každoročně chrlí podobných aprílů několik. Letos to byl třeba blogovací systém, který po klinutí na I'm Feeling Lucky automaticky napíše blogový příspěvek, australský gDay, který umožňuje vyhledávat ve stránkách, které ještě nevznikly a na svět přijdou až za 24 hodin, nebo obydlení Marsu ve spolupráci s již zmíněným Richardem Bransonem a jeho Virgin Group. V loňských letech považuji za nejpovedenější Google TiSP, které slibovalo zavedení bezplatného Wi-Fi routeru a jeho připojení prostřednictvím vaší záchodové mísy.
Paměť na dvě věci
Kdyby alespoň na dvě věci. Takové paměti (Read and Write) jsou nejběžnější. Můžete do nich údaje zapisovat a pak je také číst. Obvyklé jsou též ROM (Read Only Memory), ovšem WOM (Write Only Memory), to už chce dávku fantazie.
Jako původce WOM je označována firma Signetics, jejíž inženýr připojil návrh WOM k ostatním, seriózně míněným návrhům. V katalogu roku 1972 pak firma v dubnovém vydání na dvou celobarevných stránkách paměť dopodrobna popisuje - Signetics' Model 25120 - fully-encoded, 9046 x N Random Access, Write Only Memory. Příslušný katalog je dnes sběratelskou raritou, spolu s dalšími letáky, které paměť propagovaly.
Existuje ovšem i několik reálných využití, kdy se paměť používá výhradně pro zápis. Jde o některé systémy, které ukládají data pro pozdější kontrolu, například černé skříňky v letadle lze považovat za write-only paměť, která je v případě vyšetřování naopak read-only. A sluší se zmínit také /dev/null, zvláštní soubor na unixových systémech, který ohlásí úspěšný zápis dat, ale pro čtení se vždy jeví jako prázdný.
"Prvního apríla je den, kdy si uvědomíme, co jsme zač těch zbývajících 364 dní v roce." (Mark Twain)
Každý rok se těším na nové aprílové vtipy. A každý rok, ať jsem sebepozornější, se na jeden dva z nich nachytám, alespoň na začátku. Myslím, že právě uvěřitelnost mnohých aprílů ukazuje, v jak neuvěřitelném světě žijeme...
Odkazy
-
Museum of Hoaxes (anglicky)
-
The Fools' Day (anglicky)
-
April Fools' day (Wikipedia.org, anglicky)