Nejlepší internetové apríly: sto let staré YouTube vs. 3D komiks

  12:00aktualizováno  12:00
První duben, bláznů čas. A všichni blázni do technologií mohou obdivovat vtípky, které pro ně podobní nadšenci z malých i velkých webových firem připravili. Vítěze bychom letos nenašli, ale pobavili jsme se.

YouTube v režimu němého filmu z roku 1911

"Apríl je den, který nám připomíná, jací jsme těch zbývajících 364 dní," řekl roku 1894 Mark Twain na adresu mezinárodní tradice prvodubnových vtípků, kachen a parodií. Tradiční už je apríl v masmédiích, ale i firmy a servery pravidelně připravují více či méně povedené nachytávky. Střílejí si ze sebe či z konkurence, upozorňují na aktuální směšné trendy a samozřejmě i na sebe.

Pokrok nezastavíš

Nejeden z vtípků s vážnou tváří představuje nějakou technologickou vychytávku, která je sice na první pohled směšná, nicméně ne o moc podivnější, než mnohé skutečné novinky. Do této kategorie patří třeba Gmail Motion - možnost ovládat gmailového webklienta pomocí pohybů těla. Je třeba říci, že jde tak trochu o napodobení vtípku s obličejovým ovládáním prohlížeče Opera.

Gmail Motion
Gmail Motion

Jak Gmail, tak Opera takto chtěli upozornit na to, že jejich produkty nabízejí mnoho klávesových zkratek a "mouse gestures" pro snadné ovládání.

YouTube si zase připomnělo časy němých filmů doprovázených jen podmanivou piánovou improvizací. Prvního dubna jste si takto mohli zavzpomínat u každého videa: zrno, přeskakující obraz, sépiový nádech. Některým videím to slušelo.

YouTube 1911

YouTube 1911

Google připravil, jako obvykle, celou řadu aprílů, od deseti vtípků schovaných do map až po tiskovou zprávu oznamující, že firma Contoso (fiktivní společnost, kterou používá Microsoft ve svých příkladech, šablonách a prezentacích) kompletně přešla do cloudu na Google služby. S přehledem Google aprílů si dali práci na (se společností Google neprovázaném) blogu Google Operating System.

3D všude, kam se podíváš

Čtenáři Technetu dobře vědí, že 3D zobrazení ovládá další a další oblasti zábavního průmyslu. Mnohé z 3D pokusů jsou šílené samy o sobě, takže není až tak těžké vymyslet ad absurdum dotažené vtípky, které si z tohoto trendu utahují. Jejich provedení ale mohlo být celkem náročné. Vyhledávač hudby Grooveshark přešel do anaglyfického 3D, webový komix xkcd zase převedl své 2D komiksy do třetího rozměru s trochou programování a s vydatnou pomocí nadšené komunity. Na 3D bez brýlí jsme ale mrkali víc.

XKCD 3D

XKCD 3D

Grooveshark

Grooveshark

Kolegyně z Mobil.cz už psala o aprílové fotografické aplikaci Lomography, která omezí počet snímků na 36 a výsledné fotografie uvidíte až po dvou týdnech. Kodak naopak posunul nereálnost digitálních snímků vestavěním automatizovaných montáží pro vzpomínky takové, jaké chcete mít.

Kodak

Kodak Relationshifffft

Jaký má apríl pro firmu význam?

K čemu jsou aprílové vtípky a fámy dobré? Jistě, firmy mohou ukázat smysl pro humor a upozornit na sebe. Stojí to ale za riziko, že zmatou potenciální či stávající uživatele?

Podle Douga Edwardse, bývalého zaměstnance Google, jsou sice návštěvníci aprílem občas zmateni a považují jej za nevhodný. "Celkově jsou ale apríly velice populární, což dosvědčují tisíce dopisů, které jsme dostali," svěřil se Edwards na síti Quora. Vzpomíná také, jak Google uvedl svůj převratný Gmail prvního dubna, jako takový vtip na druhou. "Nebyl to dobrý nápad, a neradím nikomu, aby to zkoušel. Na začátku to vypadalo dobře, ale mnoho novinářů nerado vydávalo opravy a naštvalo je to."

Pryč s dětmi, české vtípky atd.

Oproti řekněme roku 2009 byl letošní apríl trošičku chudší. Ani raději nebudeme vyhlašovat nějaké vítěze nebo šampióny. Ale pár vtípků si ještě zmínku zaslouží:

Windows 7 Pen

Microsoft svým českým fanouškům na Facebooku nabídl nový produkt s vysokou spolehlivostí, výdrží a kompatibilitou: Windows 7 Pen

Lamer.cz

Lamer.cz překvapil opravdu pěknou animací legendárního PacMana, který postupně užíral stránku

Google Helvetica

Google Helvetica - optimalizované písmo pro některé dotazy

Pixmac

Další povedený český apríl: fotobanka Pixmac kompletně "přeložila" svoje stránky do nářečí, které pro nedostatek jiných slov označíme za "hustokrutopřísné". Nápaditost popisků kolísala od trapných až po fantasticky vynalézavé.

Ryanair

Ryanair potěšil mnoho lidí oznámením, že od října zavede lety bez dětí na palubě. "Když přijde na děti, všichni milujeme ty svoje, ale pochopitelně se vyhýbáme střetu se spratky ostatních spolucestujících," uvedli v tiskové zprávě.

Google Blimp

Google Blimp - "Na ta malá písmenka v reklamách není vidět, konečně to napsali na něco, z čeho se dá číst," libuje si uživatelka.

Pokud ještě aprílů nemáte dost, podívejte se na (tak trochu) udržovaný seznam českých i světových vtípků. Nebo s Technetem zavzpomínejte na semafor, podzemní sklepení,zaručené šeky a odhalené fotomontáže.

Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

„Opravdu všichni přežili?“ Pilot bez motorů zázračně přistál v kukuřici

Let SV R178 společnosti Ural Airlines po úspěšném nouzovém přistání v...

„Zázrak nad Ramenskoje“, tak ruský tisk překřtil leteckou nehodu z 15 srpna 2019, která se odehrála nedaleko Moskvy....

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

Jak prodělat miliardu dolarů? Gigant se s ostudou zbavuje blogové platformy

Cena služby Tumblr klesla mezi lety 2013 a 2019 o 99 %

Americká společnost Verizon prodává blogovací službu Tumblr. Ještě před šesti lety měl Tumblr hodnotu 1,1 miliardy...

Google spouští nové Nákupy. Nabídne i garanci správného doručení

Nákupy Google

Google ve Spojených státech nyní nabízí upravenou službu Nákupy. Ta pracuje s personifikovanější nabídkou na základě...

Google mi vzal ve volbách miliony hlasů, tvrdí Trump. Jak na to přišel?

Donald Trump obvinil společnost Google z toho, že v roce 2016 manipulovala s...

Americký prezident obvinil společnost Google z toho, že zmanipulovala 2,6 až šestnáct milionů hlasů v prezidentských...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠANCE PRO ABSOLVENTY - AUTOMECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 18 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz