Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zálohování DVD má červenou, DVDxCopy je nelegální

Oblastní soud v San Franciscu dal za pravdu filmovým studiím a zakázal vývoj a prodej programu DVDxCopy. S jeho pomocí mohli uživatelé vytvářet záložní kopie vlastních DVD. Vývojáři však neházejí flintu do žita a o práva zákazníků chtějí bojovat v samotném Kongresu.

Noční můra se stala skutečností, spotřebitelé přišli o možnost zálohovat legálně zakoupené nosiče. Soudkyně oblastního soudu v San Franciscu Suzanne Illston rozhodla, že komerčně prodávaný program DVDxCopy porušuje zákon DMCA a tudíž je nelegální.

Konec digitálním kopiím

Osm měsíců trvající proces skončil v pátek 20. února 2004. Klíčovou kauzu, která měla majitelům originálních nosičů jednou provždy zaručit právo na digitální kopii, softwarová společnost 321 Studios prohrála. Soudkyně označila jejich aplikaci za nelegální, protože podle litery zákona DMCA jsou nezákonné všechny prostředky, sloužící k narušení ochranných mechanismů. Účel jejich použití zákon nerozlišuje. 321 Studios tak musí do 27. února stáhnout program DVDxCopy z prodeje v celých Spojených státech a přestat vyvíjet všechny podobné aplikace.

Představitelé filmové lobby MPAA byli spokojení: "Firmy jsou odpovědné za vývoj produktů, které jsou v souladu se zákonem a neumožňují ilegální aktivity jejich zákazníků," sdělil v prohlášení předseda organizace Jack Valenti a dodal, že digitální věk si žádá silné zabezpečení autorských práv při všech způsobech distribuce.

321 Studios: Odvoláme se!

Představitelé softwarové firmy už pochopitelně tak nadšení nebyli. "Doufali jsme v opak, ale i na tuto variantu jsme připraveni. Pochopitelně nesložíme zbraně, ale proti rozsudku se odvoláme. V tomto procesu jde o příliš mnoho, než abychom to nechali jen tak! Je to proces důležitý jak pro naše zákazníky, tak i pro vývoj naší kultury," řekl ředitel 321 Studios Robert Moore.

Současně s odvoláním chce Moore prostřednictvím právníků požádat o odklad výkonu rozsudku do doby, než o věci rozhodne vyšší instance, a DVDxCopy se mohlo dál prodávat. "Už od počátku jsme věděli, že to bude běh na dlouhou trať. Jsme ale odhodláni dosáhnout práva spotřebitelů chránit své intestice u nejvyššího soudu, nebo přímo v Kongresu," nechal se Moore slyšet.

Práva jsou, ale...

Soudkyně Suzanne Illston nijak nezpochybnila práva uživatelů pořídit si záložní kopii původního disku. Problém je v použitých prostředcích. "Jedná se o samotnou technologii, nikoliv o způsoby možné manipulace s copyrightovaným materiálem. Nakládání s diskem k legálním účelům však není ospravedlnění pro porušování autorských práv výrobcem aplikace," zdůvodnila svůj rozsudek.

Illston již v průběhu slyšení v květnu loňského roku naznačila, jakým směrem se bude případ ubírat. Na argumenty o férovém užití (fair-use), k němuž program DVDxCopy slouží, odpovídala otázkou: "Ale porušuje se tím zákon, že?" Kritiky, upozorňující na porušování svobody slova, tiší tím, že uživatelé přece nejsou zákonem nijak omezeni: záložní kopii si mohou vytvořit i bez ripování DVD - analogovou cestou. I na videokazetě to bude stále ten samý pořad, za který zaplatili.

To však má dva háčky: první spočívá v tom, že drtivá většina DVD je kódována systémem Macrovision, který modifikuje obrazový signál a analogovou kopii znemožňuje. Za druhé, i kdyby to možné bylo, zákazník si kupuje za drahé peníze licenci na doživotní přístup k veškerému materiálu uloženému na DVD. Proč by se po jeho poškození měl spokojit s méně kvalitní kopií na VHS - s polovičním rozlišením obrazu, stereo zvukem místo prostorového podání a bez bonusových materiálů?

Připomeňme, že v našich krajích je použití tzv. nekalých pomůcek, mezi něž DVDxCopy nepochybně spadá, pro osobní potřebu povoleno. Na besedě se studenty ČVUT to sdělila ředitelka České protipirátské unie mgr. Markéta Prchalová.

Změna je potřebná, jenže kdy přijde?

"Tento rozsudek nezakázal jen vývoj a prodej DVDxCopy, ale v podstatě všech podobných programů. Podtrhl tak nutnost reformy zákona DMCA. Ani Kongres při jeho schvalování určitě neměl v úmyslu vymýtit veškeré kopírování pro legální účely," soudí právník Fred von Lohman.

Změny visí ve vzduchu, ale návrh dvojice republikánských poslanců Boucher-Doolittle ani po roce stále není na pořadu dne. Uvolnění napětí kolem autorských práv a zabezpečovacích mechanismů se patrně dočkáme až s volbu nového prezidenta USA.

  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 111 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 10 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Měnící se rotace zemského jádra vyčtená ze zemětřesení může měnit délku dnů

v diskusi je 33 příspěvků

23. června 2024

Že se od doby vzniku Země zpomaluje kvůli slapovým jevům její rotace je všeobecně známo. Již...

Jak unikli vyhynutí jediní dodnes žijící dinosauři

v diskusi jsou 3 příspěvky

22. června 2024

Dlouho byly okolnosti jejich přežití do kenozoika zahaleny závojem tajemství, v poslední době ovšem...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 27 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Nastal čas rozmyslet si, zda je dost bezpečné používat klasické heslo

v diskusi jsou 3 příspěvky

25. června 2024

V digitálním světě se hesla stala klíčovým prvkem pro ochranu našich online identit a přístupu k...

Nejen Apple a Microsoft, i Google má zařízení se svou AI. A není to mobil

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. června 2024

O generativní umělé inteligenci Gemini od Googlu se hovoří především jako systému spuštěném přes...

Měnící se rotace zemského jádra vyčtená ze zemětřesení může měnit délku dnů

v diskusi je 33 příspěvků

23. června 2024

Že se od doby vzniku Země zpomaluje kvůli slapovým jevům její rotace je všeobecně známo. Již...

Masaryk před 100 lety poprvé navštívil „svou“ Masarykovu univerzitu v Brně

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk navštívil 22. června 1924 poprvé univerzitu, která nesla a stále...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...