Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 23. září 2023 Berta

Tipy na software: 10 nejlepších benchmarků, které prověří výkon PC

Po instalaci nové součásti počítače je dobré ji otestovat. Pokud naopak potřebujete zjistit, která ze stávajících zlobí, dochází jí dech nebo snad brzdí výkon systému, i tehdy použijte programy, které vám udělají přehled o výkonu počítače, a dokonce ho podrobí pořádné zátěži.

Ilustrační foto - výkon | foto: Creative Commons

Ať už chcete posoudit, jak špatně nebo jak dobře váš počítač funguje, mohly by se vám hodit programy, co vám to sdělí. Chcete-li řešit nějaký problém, nečekejte, až se vyřeší sám. K dispozici jsou programy, co provedou hardwarový audit a prozradí o přítomných komponentách potřebné informace a také ty, které systém zatíží a prozradí nejslabší články řetězce.
 

CPU-Z 1.9 – freeware

CPU-Z poskytuje kompletní přehled hardwarových specifikací počítače. U procesoru podá detailní informace o typu, použitém socketu, počtu jader, počtu a velikosti cache, výrobní technologii, frekvenci, násobiči, napětí a tak dále. U základní desky pak najdeme data jako výrobce a typ desky, verzi BIOSu, čipovou sadu či jaký je použit grafický subsystém. Nechybí ani údaje o pamětích – frekvence, časování, počet kanálů, detaily o jednotlivých paměťových slotech atd. Jistě uvítáme i základní informace o grafické kartě či integrovaném čipu. Zobrazené informace lze exportovat do TXT souboru.

Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (2,9 MB).

HWMonitor 1.4 – freeware

HWMonitor nejen vizualizuje výrobce a model hardwarových komponent v PC, ale také zobrazuje některé parametry v reálném čase. Jde například o spotřebu energie, otáčky ventilátoru, procentuální využití systému, frekvence a teploty. To může být užitečné v případě, že s počítačem jsou nějaké problémy – přehřívá se, dochází k jeho vypínání apod. Informace si lze uložit do textového souboru.

Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (1,6 MB).

SiSoftware Sandra Lite 20 – freeware

Tento plně vybavený benchmarkový balíček aplikací je určen uživatelům, kteří jsou velmi dobře informováni o vnitřním fungování svých počítačů, a pro podniky, které potřebují provést podrobnou analýzu na více počítačích. Pomůže s testováním šířky pásma paměti počítače, porovná výkon sítě, energetickou účinnost počítače a mnohem více. Další užitečnou vlastností je jeho online referenční databáze – porovná zjištěné hodnoty s jinými podobnými počítači, aby vám poskytl lepší představu o tom, jak výkonný máte PC a co by pomohlo jeho výkon zlepšit.

Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (163 MB).

Speccy 1.3 – freeware

Tato malá systémová utilitka pochází od stejných autorů jako více známé programy CCleaner či Defraggler. S její pomocí odhalíte podrobné informace o hardwaru ukrývajícím se v počítači (CPU, základní deska, RAM, grafická karta, pevný disk a další) včetně údajů o teplotě některých komponent. Na první pohled se jeví jako aplikace pro administrátory, ale nenechte se zmást. Opak je pravdou. Běžným uživatelům nabízí jednoduchou možnost, jak zjistit vše o PC či případně pro potřebu jeho upgradu, takže se nemusí bát, že by dostali mnoho podrobných údajů. Zjištěné výsledky lze navíc exportovat do souboru (XML či TXT) nebo na web.

Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: NE (lze doinstalovat)
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (6,6 MB).

Fraps 3.5 – freeware

Není-li vám pojem FPS cizí, potom vězte, že tento program se právě na měření počtu zobrazených snímků osobního počítače zaměřuje. Dokáže vytvořit fotografii nebo video v reálném čase z programů, které fungují na DirectX nebo OpenGL. Také se používá při natáčení her nebo filmů. V rohu obrazovky může program ukazovat počet FPS (snímků za sekundu). V základním režimu natáčí video v rozlišení 2 560 × 2 650 px. Tvoří screenshoty ve formátu JPEG, PNG, TGA nebo BMP. Vytváří video soubory o velikosti přes 100 GB, ale soubory jsou z důvodu kompatibility ukládány po 4 GB na soubor.

Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (2,5 MB).

ATTO Disk Benchmark 4 – freeware

Znají a používají ho recenzenti z celého světa. Jde o program, který se používá pro testování rychlostí diskových úložišť. Jak výkonné je to vaše si můžete lehce změřit i vy. ATTO Disk Benchmark určuje výkon jak pevných disků, tak SSD disků, ale i RAID polí či těch externích. Testy umožňuje provádět přenosem dat o určitých velikostech (od 512 B do 64 MB) a přenosových délkách (od 64 KB do 32 GB). Velikosti si zvolíte v hlavním okně a můžete začít testovat. Podporuje jak postupné dávkování jednotlivých datových souborů, tak hromadné a má také režim pro nepřetržité testování. Samozřejmostí je měření v nedestruktivním módu, tedy zápisy, které provádí, nijak nezasáhnou případná uložená data. Výsledky benchmarku lze exportovat do obrázku pro pozdější uchování.

Informace o programu
Operační systém: Mac OS X, Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (388 KB).

SSD-Z 16 – freeware

Poskytuje podrobné informace nejen o Solid State Drive (SSD) úložištích, ale i dalších diskových zařízeních, která jsou připojena k počítači. Zobrazí údaje o řadiči, technologii zpracování dat, typ NAND, schopnosti řízení, dat ze SMARTu, rozhraní, povolí měnit TRIM a podávat další informace. Rovněž obsahuje informace o diskových oddílech a další identifikátory. Kromě toho všeho se hodí i pro měření výkonnosti disků. Snadno tak lze otestovat jejich výkon pomocí benchmarků a změřit přístupovou a přenosovou rychlost.

Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (422 KB).

Crystal Disk Mark 8.8 – open source

I tento program slouží k testování výkonu datového úložiště. Jeho náplní práce je měření přenosové rychlosti HDD, USB jednotek, ale i SSD disků. Chcete-li tedy znát informace o nejvyšší a průměrné rychlosti datových úložišť, potom můžete použít tento nástroj. Výsledky zobrazuje v reálném čase, a to pomocí grafů. V nich je vidět rychlost čtení i zápisu (zvolit lze sekvenční i náhodné). Definovat lze i testovací velikost souboru.

Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: NE
 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (4,6 MB).

Game Fire 6.5 – freeware

Hrajete-li často hry, potom velmi dobře víte, jaké problémy mohou nastat v případě krátkodobého či snad dlouhodobého zpomalení operačního systému, případně snad výpadku internetu (především u on-line her). Pokud se hra začne cukat v tom nejhorším možném momentě, můžete přijít o body či život. Dalo by se říci, že se tomu dá předcházet dostatečným výkonem PC, ale za krátkodobé výpadky může i sám operační systém, respektive procesy a aplikace v něm přítomné a spouštějící se pro různé účely. Game Fire vám pomůže toto nejen eliminovat, ale také zrychlit a celkově optimalizovat počítač pro hraní her. Jde na to chytře, a to aktivací svého režimu, který dočasně vypne nepotřebné funkce a služby systému Windows.

Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (9,3 MB).

TweakPower 1.1 – freeware

TweakPower v jednom balíčku obsahuje vše pro ladění výkonu operačního systému a programů v něm instalovaných. Obsahuje pokročilé optimalizátory výkonu, které vám pomohou dosáhnout rychlejší start Windows, rychlejší otevírání aplikací, a tak možnost pracovat efektivněji. Navíc zefektivní i hraní her. Vlastně vrací zpět výkon, který je postupně ztrácen používáním počítače.

Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (7,1 MB).

Který z programů pro měření výkonu PC byste doporučili?

celkem hlasů: 431

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 18. prosince 2020. Anketa je uzavřena.

HWMonitor
HWMonitor 150
Žádný
Žádný 76
CPU-Z
CPU-Z 35
SiSoftware Sandra Lite
SiSoftware Sandra Lite 26
Jiný
Jiný 21
Speccy
Speccy 20
Game Fire
Game Fire 19
ATTO Disk Benchmark
ATTO Disk Benchmark 18
SSD-Z
SSD-Z 17
TweakPower
TweakPower 17
Fraps
Fraps 16
Crystal Disk Mark
Crystal Disk Mark 16
 • Nejčtenější

Američané upravili tank Abrams na nebezpečné výlety do města

Tank M1 Abrams byl vyvinutý jako náhrada zastarávající řady tanků M48/M60 Patton a protiváha nové generace sovětských...

Ta podoba. Vlaky světových diktátorů jsou luxusní pevnosti

S nedávnou cestou severokorejského diktátora Kim Čong-una do Ruska se do popředí zájmu veřejnosti dostaly pancéřové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový obrněnec z Francie pro 21. století. Průzkumný Jaguar má ničit i tanky

Vzhledem k historii své země, francouzská armáda musela a musí plnit úkoly i na jiných válčištích, než je...

KOMENTÁŘ: Fetiš jménem Apple a zbytečný humbuk kolem jeho novinek

Hodinu a půl jsem čekal na nějaké pořádné inovace a pak přišly titulky. Tak nějak bych shrnul svůj dojem z úterního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak by mohl vypadat svět, kdyby dinosauři nevyhynuli

Na konci křídy rozpoutal dopad planetky Chicxulub procesy, které vedly k vyhynutí neptačích dinosaurů. Co by se však...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Google bojuje s halucinacemi umělé inteligence. Ta si sama výroky ověří

Google spouští novou verzi chatbota Bard využívajícího velký jazykový model PaLM2. Vedle toho, že ho napojuje na řadu...

Úrovně rizika a hrozeb. Jak experti posuzují omezení umělé inteligence

Premium Nejen právníci a mnohé státy volají po regulaci umělé inteligence. Slyšet jste mohli i některé odborníky z řad...

V Google fotkách vám s úpravou snímků pomůže i umělá inteligence

Google fotky je služba nabitá různými nástroji pro organizaci fotografií i videí, jejich úpravu, zálohování a sdílení....

Osvojte si tyto postupy a váš notebook vydrží na baterii rozhodně déle

Patrně jste si již někdy přáli, aby výdrž baterie notebooku s Windows byla delší. Různé technologie se v tom snaží...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...