Tipy a triky pro Windows 10: Jak najít ztracený notebook či tablet

aktualizováno 
Sledovat pohyb přenosného zařízení s Windows 10 je teď hračkou. Podíváme se tak na to, jak se nenechat rušit, jak umlčet Office a další aplikace, jak na režim v letadle, jak změnit název PC či jak omezit sledování.

Tipy a triky pro Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak sledovat, kde se nachází zařízení

Vybrané společnosti se již nějaký ten rok snaží umožnit detekovat ztracené či odcizené zařízení. Notebooky, tablety či smartphony jsou tak vybavovány mechanismy, které to umožní na dálku. Dojde-li tak k zapnutí zařízení a má-li povolenou konektivitu, dokáže nahlásit svoji polohu. A tuto funkci konečně také do Windows 10 defaultně implementoval Microsoft. Najdete ji v Nastavení -> Aktualizace a zabezpečení -> Najít moje zařízení. Aby ji bylo možné využít, je nutné být k zařízení přihlášen účtem Microsoft. Následně stačí kliknout na Změnit. Jakmile funkci aktivujete, lze zařízení sledovat na stránce Správa zařízení https://account.microsoft.com/devices. Bohužel má funkce ještě co dohánět, protože zatím lze pouze sledovat, kde se nachází, ale počítač nelze zamknout, zaslat na něj zprávu ani smazat jeho obsah.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak se nenechat rušit

Windows 10 nabízí zajímavý režim, který odstaví všechny notifikace, a tak je možné na PC pracovat bez toho, aby se v informační části hlavního panelu zobrazovala nějaká upozornění. Pokud kliknete na ikonu zprávy vedle hodin a z menu zvolíte Období klidu, nebudete systémem Windows rušeni. Bohužel kdybyste chtěli tuto funkci dále nastavovat (hodily by se např. automatické přechody dle časových plánů), potom to není možné. Programátoři Windows na to jaksi pozapomněli, snad se v další aktualizaci dočkáme.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak umlčet Office a další aplikace

Obdoba předchozí funkce, akorát s tím rozdílem, že si lze nastavit, jaká upozornění dostávat, v sobě ukrývá možnost Oznámení a akce. Najdete ji pod volbou Nastavení -> Systém -> Oznámení a akce v části Oznámení. Zde je pomocí voleb možné aktivovat a deaktivovat tipy Windows, oznámení aplikací, oznámení na zamykací obrazovce, budíky či všechny zprávy z balíku Microsoft Office anebo Outlooku.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak na Režim v letadle

Další zajímavou funkcí, která umožní nerušeně pracovat a zamezí v komunikaci na síti, je funkce Režim v letadle. Ten léta pracuje úspěšně v telefonech, kdy například pomáhá deaktivovat jeho komunikaci, když se nacházíte v letadle. Nyní je tato vymoženost přítomna i ve Windows 10, kde pracuje obdobně. Opět ikonou zprávy v informační části hlavního panelu lze vyvolat menu a zde funkci aktivovat, čímž dojde k deaktivaci wi-fi, mobilních dat a Bluetooth.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak změnit název PC

Windows 10 při instalaci náhodně vygenerují název počítače. Ten lze změnit ještě během prvního spuštění, nebo dodatečně. Můžete se tak snadno zbavit názvu jako např. DESKTOP-XP123 a pojmenovat ho třeba podle umístění či použití. Na pracovní ploše použijte klávesovou zkratku Windows + Pause Break. Otevře se okno Systém. Klikněte vpravo na Změnit nastavení. V tomto okně tlačítkem Změnit vyvolejte dialogové okno a zadejte nový název. Změny uložte kliknutím na OK a po restartu se aktivují.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak omezit sledování

Windows 10 oproti předchozím systémům trpí jedním velkým neduhem: sledují a odesílá řadu informací. Při prvním spuštění jde řada sledovacích mechanismů odmítnout, ale kde to učinit dodatečně? V Nastavení. V jeho části klikněte na Soukromí. Dole zvolte volbu Zpětná vazba a diagnostika. V prvním otevíracím menu s názvem Četnost zpětné vazby vyberte volbu Nikdy. K dispozici jsou i další volby, ale ty pouze nastavují, jak často mají být data odesílána do ústředí Microsoftu.

Tipy a triky pro Windows 10

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Software zdarma: Okna Windows v záložkách nebo čas strávený na PC

Ilustrační foto - notebook

TiDyTabs vám pomůže seskupit programy do jednoho okna formou záložek. Zjistit, kolik času jste při které aktivitě na PC...

iTunes končí. Pro „jablíčkáře“ povinnou aplikaci nahradí tři nové

Česká verze iTunes store

Po osmnácti letech v pondělí skončil program, bez kterého se svého času neobešel žádný iPod. iTunes. Pro některé...

Software zdarma: proměňte PC či smartphone v monitorovací centrum

AtHome Video Streamer

AtHome Video Streamer umí ke kontrole domácnosti využít i kameru smartphonu. Multimediální server Emby pošle data do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz