Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Microsoft ukázal Windows zdarma i spojení mobilu, tabletu, PC a Xboxu

San Francisco (Od zpravodaje Technet.cz) - Microsoft v úvodní prezentaci při zahájení výroční vývojářské konference Build přítomné doslova zasypal novinkami. O některých se již vědělo dopředu, jiné naplnily něčí přání a další byly opravdovým překvapením. Jako třeba Windows zdarma pro menší zařízení.
Vývojářská konfernce Build začala 2. dubna

Vývojářská konfernce Build začala 2. dubna | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

První Build bez otců zakladatelů a možná i první, který neodstartoval šéf Microsoftu. To byly první dvě novinky, které ukazovaly, že se Microsoft mění. Hlavní slovo tak neměl nový velitel Microsoftu Satya Nadella, ale Terry Meyreson, který má na starosti operační systémy. Nadella si sice nenechal úvodní konferenci ujít, ale vystoupil na ní až zcela na závěr, kdy především odpovídal na dotazy.

Ale vraťme se na začátek, který byl věnován novinkám v operačním systému Windows Phone, respektive přicházející generaci Windows Phone 8.1. Většina novinek byla již známa z různých úniků dopředu, a tak se očekávalo především jejich potvrzení.

Těchto novinek se dotkneme jen okrajově, podrobněji je rozebírají kolegové z Mobil.iDNES.cz.

Představeno tak bylo centrum událostí (action centre), které přináší nový systém upozornění a nastavení. Další novinka, která se by se klidně mohla rozšířit i mimo Windows Phone, je Wi-Fi Sense. Ta dokáže vybrat rychlejší a silnější síť při více dostupných a také jednoduše umožní připojit více zařízení k domácí síti bez zadání hesla, protože jej dokáže sdílet vybraným kontaktům. Zároveň na ně ovšem uplatní i nastavené restrikce na využití síťových služeb.

Uživatelé ocení i novou klávesnici s podporou Shape Wiriting, což je variace na Swipe u Androidu. Líbit se také může funkce, která přepne telefonní hovor do videochatu na Skypu.

Hlasová asistentka z akční hry

Velký prostor dostala virtuální asistentka Cortana, pojmenovaná podle hrdinky ze hry Halo. Ostatně Microsoft je touto hrou poněkud posedlý, protože název planety z této hry Threshold využil jako kódové označení pro připravovanou další generaci Windows.

Cortana je funkčně velice podobná Siri, ale samozřejmě využívá prostředky Microsoftu. Má vlastní živou dlaždici, umí asistovat při vyhledávání, zadávání položek do kalendáře, má vlastní poznámkový blok a umí plnit spoustu automatizovaných úkolů, a pomůže vám tak třeba srovnat kolidující termíny v kalendáři. A samozřejmě konverzovat s ní můžete přirozenou angličtinou. Mluvit česky ji však hned tak neuslyšíte. Vše je zatím v betaverzi.

Update pro počítačové Windows 8.1

Příliš nových informací o vylepšení Windows 8.1 jsme nečekali i proto, že se únik jedné z předprodukčních verzí byl přímo ze stránek Microsoftu. Potvrdilo se tak, že Windows budou detekovat zařízení, na kterém běží. Poznají, když mají k dispozici dotykový displej, nebo ne, a podle toho se nastartují do nového rozhraní, nebo na starou plochu.

V další generaci Windows bude zpátky přítomna variace na "Start" menu, budou v něm živé Windows aplikace.

Také jsme názorně viděli připojení aplikací z nového grafického rozhraní (Metro) na klasickou pracovní plochu. Spuštěné aplikace pro nové rozhraní budou mít vlastní zástupce na systémové liště, a při práci na ploše o nich tak uživatel bude mít přehled. A naopak, lištu patřící k desktopovému rozhraní bude možné vyvolat a napevno ukotvit i v aplikacích nového rozhraní. Podle všeho však může graficky kolidovat se samotnou aplikací, což by mohlo být předmětem dalších aktualizací.

Zajímavé bylo doplnění dlaždic o kontextové menu, které se otevře kliknutím pravým tlačítkem myši na konkrétní dlaždici.

Na obrazovce s dlaždicemi je nově vyhledávací tlačítko a lze přímo z ní využít nabídku pro vypnutí, uspání nebo restart systému. Pro tyto úkoly tak již nebude třeba vytahovat boční ("charm") lištu. Lépe je také integrováno hledání v obchodu s aplikacemi. Obrazovku s živými dlaždicemi může primárně nabízet přehled všech aplikací, pokud si to uživatel přeje a nastaví si to. Při práci s myší drobnější ikony nevadí. Pomocí myši tak nebudete muset realizovat gesta vymyšlená pro dotykové ovládání.

DirectX 12 má být velmi efektivní při využívání grafických výpočetních zdrojů.

Pro Windows 8.1 bude také nová verze pohybového ovladače Kinect (v2) a podpora DirectX 12.

Brzy se se všemi novinkami seznámí každý uživatel Windows 8.1 systémů, protože je 8. dubna vydá Microsoft k všeobecnému užití. Ke stažení bude Update pro Windows 8.1 nabídnut prostřednictvím Windows Storu. Přesně tento den přitom končí podpora Windows XP.

Rozhraní Windows se přizpůsobuje pro obsluhu klávesnicí a myší.

Univerzální aplikace vládne všem

Možná největším překvapením pro všechny přítomné bylo představení systému "univerzální aplikace pro Windows (Universal Windows Apps) ". Ten by měl vývojářům výrazně ulehčit práci při optimalizaci softwaru pro různé platformy.

Jednou naprogramovaná aplikace by tak měla prakticky bez úprav běžet perfektně na malém displeji telefonu, obrazovce počítače, nebo na televizi. Systém totiž podporuje hlavní platformy Windows, tedy operační systém pro mobily (Windows Phone), tablety (Windows RT) a počítače (Windows) a také konzoli Xbox.

Jednotná informační platforma: Windows na chytrém telefonu, tabletu, i PC.
Jednotná informační platforma: stejné aplikace poběží na chytrém telefonu,...

Jednotná informační platforma: stejné aplikace poběží na chytrém telefonu, tabletu i PC. A nakonec i XBox.

To sice nemusí koncového uživatele zase až tak zajímat, ale rozhodně se mu bude líbit, že jednou zaplacenou aplikaci si bude moci pustit na jakémkoliv zařízení Windows, bez omezení a dalších plateb.

Universal Windows Apps bude podporovat i nové Visual Studio, jehož schopnostem byla na úvodní přednášce věnována také významná část.

Dotykové Office

Prsty si dosud s kancelářským balíkem Office moc nerozuměly. Ale poté, co minulý týden Microsoft uvedl Office pro iPad, se čekalo, jak se popere s dotykovými Office i pro další platformy. Office pro Android jsme sice nedočkali, ale pro dotykové displeje s Windows ano.

Vše je přizpůsobeno pro ovládání prsty a zálohováno na cloudové úložiště OneDrive, a díky tomu je například k dispozici neomezené vracení provedených akcí. Podobně jako u on-line kancelářských balíků zvládne i nový dotykový Office spolupráci více uživatelů.

Nový Office bude univerzální aplikací, stejná bude na chytrých telefonech, tabletech i počítačích. Ale zatím je vše ve vývojové fázi, takže si na uvedení ještě nějakou dobu počkáme.

Internet věcí s Microsoftem

Windows pro internet věcí, v tomto případě v piánu. Pohání jej jádro Windows 8.1 na úsporném procesoru.

Jak se již objevilo v dopoledním úniku, připravuje si Microsoft půdu pro vstup do oblasti internetu věcí. Na pódiu ukázal platformu Galileo, ve které běží procesor Quark od Intelu, a také jsme viděli první piano poháněné jádrem Windows 8.1, Ovládané bylo vzdáleně přes telnet. Je to jenom legrácka, ale Microsoft to podle všeho myslí s internetem věcí a nositelnou elektronikou velmi vážně.

A konečně: Windows zdarma

I proto oznámil, že svou platformu pro internet věcí nabídne zdarma. Co však bylo nečekané a vyvolalo v sále pozdvižení, bylo oznámení, že všechna Windows, která budou určena pro zařízení s menší úhlopříčkou než devět palců (22 cm), budou také zdarma. Tuto bombu firma vypustila těsně před tím, než se ke slovu dostaly nové telefony Nokia, o kterých si můžete přečíst u kolegů zde.

Nakonec se objevil i Satya Nadella, který shrnul novou filozofii Microsoftu.

"Začali jsme jako společnost, která byla zaměřena na vývojáře. Pak jsme se stali společností vytvářející nástroje, ještě před tím, než jsme byli společností pro Office a než jsme byli firma s Windows," řekl na začátku šéf firmy.

"Nyní se zaměřujeme na inovace. Vytváříme co nejširší platformu, a sázíme na ni," doplnil později.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...