Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vybavujeme počítač zdarma dostupnými aplikacemi v češtině

Dostali jste pod stromeček počítač s Windows a chcete ho opatřit základními aplikacemi, aby byl chráněn před nebezpečím, obsahoval základní sadu kancelářských aplikací, dalo se s ním pohodlně surfovat na internetu, pracovat s fotografiemi, přehrávat audio, ale i video soubory, spravovat soubory na discích, komunikovat on-line, prohlížet PDF dokumenty, vypalovat a pracovat s elektronickou poštou? Tak zkuste náš přehled.

Nezapomeňte na vánoce ani na vás počítač

Je-li váš počítač nový, pak většinou obsahuje operační systém Windows. Některé z nich jsou dokonce vybaveny dalšími programy od jiných dodavatelů. Ve většině případů jde bohužel o zkušební verze. Po jejich vypršení přestanou fungovat a vy si je tak budete muset zakoupit. Naštěstí existují i jejich zdarma dostupné alternativy. My vám přinášíme přehled těch základních, které by dle našeho názoru rozhodně v novém počítači neměly chybět, a navíc jsou k dispozici zcela zdarma a v češtině.

Antivirová ochrana
Avast! 4.8 Home – freeware
Pro ochranu operačního systému Windows, vašeho soukromí a dat byste měli mít instalovaný antivirový program. Zkuste například ten od české společnosti Alwil Software. Umožňuje hledat známé počítačové viry, trojské koně, vytvářet a kontrolovat databázi integrity, spouštěné i ukládané programy, otevírané dokumenty a elektronickou poštu. Produkt je pro domácí nekomerční použití zdarma. Po instalaci nebo do několika dnů je nutné pro trvalé použití zdarma provést registraci.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (27,5 MB).

  Avast! Home Edition

  Ochrana proti útokům z internetu
  Sunbelt Kerio Personal Firewall 4.6 – freeware

  Aby k vám do PC nevstoupil hacker, spyware či jiný záškodník, je dobré mít kromě antiviru také firewall. Pro Sunbelt Kerio Personal Firewall (dříve český produkt) je jedno z volně dostupných řešení pro počítače vybavené operačním systémem Windows 2000 a vyšší. Tento profesionální firewall (který vyvinula česká společnost Kerio a před třemi roky prodala společnosti Sunbelt), vám tak umožní získat absolutní kontrolu nad výměnou informací mezi vaším PC a internetem. Mezi hlavní výhody tohoto produktu patří filtrování citlivých informací (hesla, čísla kreditních karet apod.), blokování vyskakujících pop-up oken, zákaz cookies a spyware programů, filtrování reklamních bannerů. Plná verze pracuje 30 dní, poté se přepne do zdarma dostupné, kde nejsou k dispozici některé pokročilé funkce (filtrování obsahu, statistiky a administrační rozhraní). Samozřejmě je kompletně v češtině.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (5,7 MB).

  Kerio Firewall

  Kancelářský balík
  OpenOffice 3.0 – GPL

  Pro psaní textů, vytváření tabulek, grafů a prezentací se hodí kancelářský balík. Ten obsahuje většinu potřebných aplikací, které jsou navzájem provázané. OpenOffice.org je projekt vyvíjený nejen zdarma, ale podílí se na něm firmy jako Sun Microsystems, Novell, IBM, Google a další. Obsahuje textový editor Writer, tabulkový procesor Calc, kreslicí nástroj Draw a program na tvorbu prezentací Impress. Podporuje formát OpenDocument, který je mezinárodní ISO normou, a je založen na XML. Nechybí ani kontrola českého pravopisu či tezaurus a ještě více. Ukládat umí i do PDF (včetně editace), otevírat a upravovat soubory .docx, .xlsx, .pptx a další, které byly vytvořeny v MS Office 2007.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (112 MB).

  OpenOffice 3.0

  Internetový prohlížeč
  Mozilla Firefox 3.0 – open source

  Jestliže vám nevyhovuje Internet Explorer, pak můžete zkusit jiný browser. Díky Firefoxu můžete procházet nejen stránky v internetu, ale především si ho zdarma rozšířit o stovky doplňků. V polovině letošního roku vyšel Firefox již ve třetí verzi a kromě novinek patrných na první pohled (změněný vzhled tlačítek zpět a vpřed, tedy takový prvek, který má pomoci vizuálně odlišit starou verzi od nové) umožní vyhledávat kromě adres i v historii a oblíbených položkách (včetně titulků stránek), ale toto vyhledávání umožňuje i kombinovat a najdou se i další funkční vylepšení.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (7 MB).

  Firefox - nové přepínání mezi panely (v Minefield)

  Prohlížení a práce s fotografiemi
  IrfanView 4.2 – freeware

  Jeden z nejoblíbenějších freewarových prohlížečů a konvertorů obrázků, který je navíc i v českém jazyce. Podporuje nejrozšířenější grafické formáty BMP, JPG, TIFF, PSD včetně animovaných GIFů. Také umožňuje přehrávat mnoho zvukových, animačních a filmových souborů. Mezi jeho přednosti patří rychlé prohlížení adresářů, vytváření prezentací, dávkové konverze, snímání obrazovky, vyřezávání části obrázku a různé efekty.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,2 MB).

  IrfanView

  Úprava fotografií
  GIMP 2.6 - GPL

  A chcete-li vylepšovat své fotografie nebo si hrát s obrázky, pak zkuste GIMP. Jde o grafický program, který byl navrhnut pro operační systémy Linux. Stal se tak populární, že se zabydlel i na OS Windows. Najdete v něm všechny nástroje, které patří do dobrého grafického editoru. Lze v něm upravovat či tvořit digitální malby s nejrůznějšími efekty a je tak schopen konkurovat v mnoha ohledech Photoshopu. Editor pracuje se všemi běžnými grafickými formáty, nabízí rozšíření funkcí pomocí zásuvných modulů a široké možnosti přizpůsobení uživatelského rozhraní. Samozřejmě je v češtině.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (15 MB).

  GIMP

  Přehrávání video- a audiosouborů
  Media Player Classic Home Cinema 1.1 – open source

  Abyste neměli problém přehrát téměř jakýkoliv audio či video soubor, pak většinou potřebujete dvě věci. Nějaký multimediální přehrávač a sadu filtrů či kodeků. Instalace kodeků či filtrů nemusí vždy dopadnout dobře a pak je to zbytečné. Pokud si však pořídíte tento program, máte vystaráno. Jde o obdobu klasického Windows Media Playeru, přidává však navíc řadu zajímavých funkcí a umožňuje přehrávat velké množství multimediálních souborů. Oproti přehrávači z dílny Microsoftu umí Media Player Classic přehrávat audiosoubory (MP3, VMA, Ogg apod.), zobrazovat obrázky, přehrávat filmy na DVD-Video a soubory AVI, MPEG, RealMedia, Quick Time, a dokonce video na Blu-ray discích. Výhodou je i to, že se nemusí instalovat.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,7 MB).

  Media Player Classic – Home Cinema

  Rozbalování a zabalování souborů
  7-Zip 4.6 – GPL

  Ve Windows byste měli mít nějaký produkt, který umí pracovat s komprimovanými archivy (soubory s koncovkou RAR, ZIP atd.). Dobrý je WinRAR či WinZIP. Tyto programy však nejsou zdarma. To však není případ 7-Zip aplikace. Jde o volně distribuovatelný komprimační program s vlastním formátem 7z, který může být ve většině případů účinnější než formát RAR či ACE. Vysoký kompresní poměr s novým 7z formátem využívající metody LZMA. Pracuje s formáty - 7z, ZIP, CAB, RAR, ARJ, GZIP, BZIP2, Z, TAR, CPIO, RPM a DEB. Vytváří samorozbalovací archivy pro 7z formát. Integruje se s Windows Shell, obsahuje výkonného správce souborů a je i v češtině.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (911 KB).

  Programy pro USB - 7zip

  Správa souborů
  FreeCommander 2008 – freeware

  Pro správu souboru na pevném disku slouží Průzkumník Windows. Ten je však trochu neohrabaný. Řada z uživatelů tak zná Total Commander. Ten je bohužel placený. Avšak je tu podobná náhrada, která je zcela zdarma - FreeCommander. Mimo jiné obsahuje i prohlížeč souborů s podporou HEX, binary, textu nebo obrazového zobrazení.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,3 MB).

  FreeCommander

  Komunikační program
  Miranda IM 0.7 – freeware

  Prostřednictvím internetu a specializovaných komunikačních sítí je dnes bez větších problémů možné komunikovat v reálném čase či zjistit, zda je váš kamarád on-line a ochoten s vámi komunikovat. Pro tento způsob komunikace lze využít hned několik sítí – ICQ, Yahoo!, Skype, AOL, Microsoft, Jabber atd. Každá síť má svého oficiálního klienta. Avšak existují i neoficiální klienti, kteří přidávají řadu funkcí navíc. Některé z nich dokonce umožňují vést rozhovory napříč všemi sítěmi. Proto získávají stále více na své popularitě. Takový je i klient Miranda. Více se o něm můžete dozvědět zde.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (8,3 MB).

  Miranda

  Prohlížení PDF souborů
  Foxit PDF Reader 2.2 – freeware

  I přestože máte již nainstalovaný program, který umí pracovat se soubory typu PDF (balík OpenOffice), není špatné mít i tento produkt. Ten vám totiž během chvilky otevře PDF soubor, a navíc může sloužit i ke čtení eBooků (elektronických knih). Jeho předností je především rychlá práce a kratší čas potřebný k otevření dokumentu, než který potřebuje jeho konkurent v podobě Adobe Reader. I tento produkt je v češtině.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,7 MB).

  Foxit Reader

  Vypalování CD, DVD a Blu-ray
  Ashampoo Burning Studio Free 6.7 – freeware

  Co by to bylo za počítač, kdyby neuměl vypalovat na optické disky. Přestože ve Windows funkce vypalování přítomna je, nenabízí tolik komfortu a možností. Proto zkuste například produkt Ashampoo Burning Studio Free. Program zapisuje na CD, DVD a Blu-ray média (z přepisovatelných to jsou potom CD-RW, DVD+RW, DVD-RW, DVD-RAM a BD-RE). Umožňuje tak vytvářet datové, ale i VCD, SVCD, DVD-video a audio CD disky. Vytvářet a vypalovat lze i ISO soubory. Navíc umožňuje ukládat hudbu z Audio CD do formátů MP3, Ogg, WMA a jiných. Díky speciálním průvodcům je přitom vypalování velmi snadné. Stačí zvolit, co chcete pálit, a po několika klicích budete mít disk vypálen. Po deseti dnech používání budete vyzváni k bezplatné registraci.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (5,7 MB).

  Ashampoo Burning Studio FREE

  Poštovní klient
  Mozilla Thunderbird 2.0 – GPL

  Pro pohodlnou práci s elektronickou poštou je dobré využít tzv. e-mailového klienta. Takovým je například zdarma dostupný Mozilla Thunderbird. Pochází ze stejných programátorských dílen jako prohlížeč Firefox. Klient vás překvapí zejména svou rychlostí a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Velký důraz je kladen na bezpečnost. Poradí si s filtrováním spamů, ochrání vás před viry. Mezi další jeho přednosti patří – podpora více účtů, kódování e-mailů, automatické připojování podpisu a možnost měnit vzhled. Obsahuje i RSS čtečku, SSL a TLS šifrování. Poštu stahuje jak přes POP3, tak i IMAP, a tudíž není problém s ním obsluhovat e-mail na freemailových účtech (Seznam.cz, Centrum.cz, Gmail.com apod.). Program je lokalizován do češtiny, a to včetně nápovědy. Ve standardu neobsahuje kalendář.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,3 MB).

  Thunderbird

  • Nejčtenější

  KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

  v diskusi je 19 příspěvků

  13. května 2024

  Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

  Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

  v diskusi jsou 3 příspěvky

  11. května 2024

  Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

  v diskusi je 10 příspěvků

  15. května 2024

  Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

  Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

  v diskusi je 9 příspěvků

  13. května 2024  20:34

  Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Jakou výzbroj má země, jejíž historie je protkána bojem o vlastní existenci

  v diskusi je 26 příspěvků

  12. května 2024

  Izraelské obranné síly byly oficiálně ustanoveny 26. května 1948, krátce po vzniku novodobého...

  Jak Muskova firma vyřešila problém prvního čipu v mozku člověka

  v diskusi je 5 příspěvků

  18. května 2024

  Neuralink je jedna z firem Elona Muska, o které se mnoho mluví. V lednu totiž zavedli její...

  Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

  v diskusi je 14 příspěvků

  17. května 2024

  Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

  Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

  v diskusi je 5 příspěvků

  16. května 2024

  V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

  Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

  v diskusi je 12 příspěvků

  15. května 2024  7:53

  Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

  Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
  Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

  Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

  Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

  Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

  Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

  Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

  Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

  Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

  Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

  Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

  Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...