Vybavujeme počítač zdarma dostupnými aplikacemi v češtině

aktualizováno 
Dostali jste pod stromeček počítač s Windows a chcete ho opatřit základními aplikacemi, aby byl chráněn před nebezpečím, obsahoval základní sadu kancelářských aplikací, dalo se s ním pohodlně surfovat na internetu, pracovat s fotografiemi, přehrávat audio, ale i video soubory, spravovat soubory na discích, komunikovat on-line, prohlížet PDF dokumenty, vypalovat a pracovat s elektronickou poštou? Tak zkuste náš přehled.

Nezapomeňte na vánoce ani na vás počítač

Je-li váš počítač nový, pak většinou obsahuje operační systém Windows. Některé z nich jsou dokonce vybaveny dalšími programy od jiných dodavatelů. Ve většině případů jde bohužel o zkušební verze. Po jejich vypršení přestanou fungovat a vy si je tak budete muset zakoupit. Naštěstí existují i jejich zdarma dostupné alternativy. My vám přinášíme přehled těch základních, které by dle našeho názoru rozhodně v novém počítači neměly chybět, a navíc jsou k dispozici zcela zdarma a v češtině.

Antivirová ochrana
Avast! 4.8 Home – freeware
Pro ochranu operačního systému Windows, vašeho soukromí a dat byste měli mít instalovaný antivirový program. Zkuste například ten od české společnosti Alwil Software. Umožňuje hledat známé počítačové viry, trojské koně, vytvářet a kontrolovat databázi integrity, spouštěné i ukládané programy, otevírané dokumenty a elektronickou poštu. Produkt je pro domácí nekomerční použití zdarma. Po instalaci nebo do několika dnů je nutné pro trvalé použití zdarma provést registraci.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (27,5 MB).

  Avast! Home Edition

  Ochrana proti útokům z internetu
  Sunbelt Kerio Personal Firewall 4.6 – freeware

  Aby k vám do PC nevstoupil hacker, spyware či jiný záškodník, je dobré mít kromě antiviru také firewall. Pro Sunbelt Kerio Personal Firewall (dříve český produkt) je jedno z volně dostupných řešení pro počítače vybavené operačním systémem Windows 2000 a vyšší. Tento profesionální firewall (který vyvinula česká společnost Kerio a před třemi roky prodala společnosti Sunbelt), vám tak umožní získat absolutní kontrolu nad výměnou informací mezi vaším PC a internetem. Mezi hlavní výhody tohoto produktu patří filtrování citlivých informací (hesla, čísla kreditních karet apod.), blokování vyskakujících pop-up oken, zákaz cookies a spyware programů, filtrování reklamních bannerů. Plná verze pracuje 30 dní, poté se přepne do zdarma dostupné, kde nejsou k dispozici některé pokročilé funkce (filtrování obsahu, statistiky a administrační rozhraní). Samozřejmě je kompletně v češtině.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (5,7 MB).

  Kerio Firewall

  Kancelářský balík
  OpenOffice 3.0 – GPL

  Pro psaní textů, vytváření tabulek, grafů a prezentací se hodí kancelářský balík. Ten obsahuje většinu potřebných aplikací, které jsou navzájem provázané. OpenOffice.org je projekt vyvíjený nejen zdarma, ale podílí se na něm firmy jako Sun Microsystems, Novell, IBM, Google a další. Obsahuje textový editor Writer, tabulkový procesor Calc, kreslicí nástroj Draw a program na tvorbu prezentací Impress. Podporuje formát OpenDocument, který je mezinárodní ISO normou, a je založen na XML. Nechybí ani kontrola českého pravopisu či tezaurus a ještě více. Ukládat umí i do PDF (včetně editace), otevírat a upravovat soubory .docx, .xlsx, .pptx a další, které byly vytvořeny v MS Office 2007.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (112 MB).

  OpenOffice 3.0

  Internetový prohlížeč
  Mozilla Firefox 3.0 – open source

  Jestliže vám nevyhovuje Internet Explorer, pak můžete zkusit jiný browser. Díky Firefoxu můžete procházet nejen stránky v internetu, ale především si ho zdarma rozšířit o stovky doplňků. V polovině letošního roku vyšel Firefox již ve třetí verzi a kromě novinek patrných na první pohled (změněný vzhled tlačítek zpět a vpřed, tedy takový prvek, který má pomoci vizuálně odlišit starou verzi od nové) umožní vyhledávat kromě adres i v historii a oblíbených položkách (včetně titulků stránek), ale toto vyhledávání umožňuje i kombinovat a najdou se i další funkční vylepšení.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (7 MB).

  Firefox - nové přepínání mezi panely (v Minefield)

  Prohlížení a práce s fotografiemi
  IrfanView 4.2 – freeware

  Jeden z nejoblíbenějších freewarových prohlížečů a konvertorů obrázků, který je navíc i v českém jazyce. Podporuje nejrozšířenější grafické formáty BMP, JPG, TIFF, PSD včetně animovaných GIFů. Také umožňuje přehrávat mnoho zvukových, animačních a filmových souborů. Mezi jeho přednosti patří rychlé prohlížení adresářů, vytváření prezentací, dávkové konverze, snímání obrazovky, vyřezávání části obrázku a různé efekty.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,2 MB).

  IrfanView

  Úprava fotografií
  GIMP 2.6 - GPL

  A chcete-li vylepšovat své fotografie nebo si hrát s obrázky, pak zkuste GIMP. Jde o grafický program, který byl navrhnut pro operační systémy Linux. Stal se tak populární, že se zabydlel i na OS Windows. Najdete v něm všechny nástroje, které patří do dobrého grafického editoru. Lze v něm upravovat či tvořit digitální malby s nejrůznějšími efekty a je tak schopen konkurovat v mnoha ohledech Photoshopu. Editor pracuje se všemi běžnými grafickými formáty, nabízí rozšíření funkcí pomocí zásuvných modulů a široké možnosti přizpůsobení uživatelského rozhraní. Samozřejmě je v češtině.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (15 MB).

  GIMP

  Přehrávání video- a audiosouborů
  Media Player Classic Home Cinema 1.1 – open source

  Abyste neměli problém přehrát téměř jakýkoliv audio či video soubor, pak většinou potřebujete dvě věci. Nějaký multimediální přehrávač a sadu filtrů či kodeků. Instalace kodeků či filtrů nemusí vždy dopadnout dobře a pak je to zbytečné. Pokud si však pořídíte tento program, máte vystaráno. Jde o obdobu klasického Windows Media Playeru, přidává však navíc řadu zajímavých funkcí a umožňuje přehrávat velké množství multimediálních souborů. Oproti přehrávači z dílny Microsoftu umí Media Player Classic přehrávat audiosoubory (MP3, VMA, Ogg apod.), zobrazovat obrázky, přehrávat filmy na DVD-Video a soubory AVI, MPEG, RealMedia, Quick Time, a dokonce video na Blu-ray discích. Výhodou je i to, že se nemusí instalovat.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,7 MB).

  Media Player Classic – Home Cinema

  Rozbalování a zabalování souborů
  7-Zip 4.6 – GPL

  Ve Windows byste měli mít nějaký produkt, který umí pracovat s komprimovanými archivy (soubory s koncovkou RAR, ZIP atd.). Dobrý je WinRAR či WinZIP. Tyto programy však nejsou zdarma. To však není případ 7-Zip aplikace. Jde o volně distribuovatelný komprimační program s vlastním formátem 7z, který může být ve většině případů účinnější než formát RAR či ACE. Vysoký kompresní poměr s novým 7z formátem využívající metody LZMA. Pracuje s formáty - 7z, ZIP, CAB, RAR, ARJ, GZIP, BZIP2, Z, TAR, CPIO, RPM a DEB. Vytváří samorozbalovací archivy pro 7z formát. Integruje se s Windows Shell, obsahuje výkonného správce souborů a je i v češtině.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (911 KB).

  Programy pro USB - 7zip

  Správa souborů
  FreeCommander 2008 – freeware

  Pro správu souboru na pevném disku slouží Průzkumník Windows. Ten je však trochu neohrabaný. Řada z uživatelů tak zná Total Commander. Ten je bohužel placený. Avšak je tu podobná náhrada, která je zcela zdarma - FreeCommander. Mimo jiné obsahuje i prohlížeč souborů s podporou HEX, binary, textu nebo obrazového zobrazení.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,3 MB).

  FreeCommander

  Komunikační program
  Miranda IM 0.7 – freeware

  Prostřednictvím internetu a specializovaných komunikačních sítí je dnes bez větších problémů možné komunikovat v reálném čase či zjistit, zda je váš kamarád on-line a ochoten s vámi komunikovat. Pro tento způsob komunikace lze využít hned několik sítí – ICQ, Yahoo!, Skype, AOL, Microsoft, Jabber atd. Každá síť má svého oficiálního klienta. Avšak existují i neoficiální klienti, kteří přidávají řadu funkcí navíc. Některé z nich dokonce umožňují vést rozhovory napříč všemi sítěmi. Proto získávají stále více na své popularitě. Takový je i klient Miranda. Více se o něm můžete dozvědět zde.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (8,3 MB).

  Miranda

  Prohlížení PDF souborů
  Foxit PDF Reader 2.2 – freeware

  I přestože máte již nainstalovaný program, který umí pracovat se soubory typu PDF (balík OpenOffice), není špatné mít i tento produkt. Ten vám totiž během chvilky otevře PDF soubor, a navíc může sloužit i ke čtení eBooků (elektronických knih). Jeho předností je především rychlá práce a kratší čas potřebný k otevření dokumentu, než který potřebuje jeho konkurent v podobě Adobe Reader. I tento produkt je v češtině.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,7 MB).

  Foxit Reader

  Vypalování CD, DVD a Blu-ray
  Ashampoo Burning Studio Free 6.7 – freeware

  Co by to bylo za počítač, kdyby neuměl vypalovat na optické disky. Přestože ve Windows funkce vypalování přítomna je, nenabízí tolik komfortu a možností. Proto zkuste například produkt Ashampoo Burning Studio Free. Program zapisuje na CD, DVD a Blu-ray média (z přepisovatelných to jsou potom CD-RW, DVD+RW, DVD-RW, DVD-RAM a BD-RE). Umožňuje tak vytvářet datové, ale i VCD, SVCD, DVD-video a audio CD disky. Vytvářet a vypalovat lze i ISO soubory. Navíc umožňuje ukládat hudbu z Audio CD do formátů MP3, Ogg, WMA a jiných. Díky speciálním průvodcům je přitom vypalování velmi snadné. Stačí zvolit, co chcete pálit, a po několika klicích budete mít disk vypálen. Po deseti dnech používání budete vyzváni k bezplatné registraci.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (5,7 MB).

  Ashampoo Burning Studio FREE

  Poštovní klient
  Mozilla Thunderbird 2.0 – GPL

  Pro pohodlnou práci s elektronickou poštou je dobré využít tzv. e-mailového klienta. Takovým je například zdarma dostupný Mozilla Thunderbird. Pochází ze stejných programátorských dílen jako prohlížeč Firefox. Klient vás překvapí zejména svou rychlostí a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Velký důraz je kladen na bezpečnost. Poradí si s filtrováním spamů, ochrání vás před viry. Mezi další jeho přednosti patří – podpora více účtů, kódování e-mailů, automatické připojování podpisu a možnost měnit vzhled. Obsahuje i RSS čtečku, SSL a TLS šifrování. Poštu stahuje jak přes POP3, tak i IMAP, a tudíž není problém s ním obsluhovat e-mail na freemailových účtech (Seznam.cz, Centrum.cz, Gmail.com apod.). Program je lokalizován do češtiny, a to včetně nápovědy. Ve standardu neobsahuje kalendář.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,3 MB).

  Thunderbird

 •  

  Nejčtenější

  Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

  Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

  Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

  Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

  Suchoj T-4

  Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

  Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

  Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

  Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

  Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

  Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

  Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

  Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

  DAB rádio Pure Oasis Flow

  Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

  Další z rubriky

  Do Windows míří jádro Linuxu a microsoftový prohlížeč Edge bude na macOS

  Šéf Microsoftu Satya Nadella na konferenci Build 2019.

  Microsoft tento týden pořádá výroční vývojářskou konferenci Build. Je zaměřena hlavně na velké systémy, ale na začátku...

  Jak na převod textů pro pohodlné čtení v čtečce elektronických knih

  Ilustrační foto - čtečka knih

  Elektronické čtečky knih nemusí nutně sloužit pouze ke čtení zakoupených digitálních verzí knih. Pokud se v nich chcete...

  Záplatujte hned, nabádá Microsoft. Opravil chybu, brzy ji někdo zneužije

  Nebezpečná chyba se týká vzdáleného přístupu na pracovní plochu a postihuje...

  Firma Microsoft našla ve starších operačních systémech Windows závažnou chybu umožňující útočníkům ovládnout počítač a...

  Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
  Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

  Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

  Najdete na iDNES.cz