Sobota 14. prosince 2019, svátek má Lýdie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 14. prosince 2019 Lýdie

RIAA v Americe narazila. Hromadné žaloby kvůli P2P se přesunou do Evropy

aktualizováno 
Odvolací soud postavil americkému hudebnímu průmyslu do cesty těžkou překážku. RIAA bude muset podávat jednotlivé žaloby, aby od poskytovatelů internetu získal údaje sdílejících uživatelů. Na masivní tažení za vymáháním autorských práv se podle IFPI mají připravit také evropští uživatelé internetu.

 

RIAA nemůže získat osobní data uživatelů bez soudu

Washingtonský odvolací soud uštědřil pořádný políček americké hudební asociaci. Rozhodl totiž, že organizace RIAA nemůže nutit poskytovatele internetového připojení (ISP), aby jí sdělili osobní data uživatelů, kteří nebyli oficiálně obžalováni.

Původní rozhodnutí v případu Verizon vs RIAA, vydané oblastním soudem v lednu 2003, totiž umožnilo asociaci obejít zdlouhavou soudní proceduru a získat data o uživatelích internetových přípojek jen zasláním žádosti s odkazem na zákon DMCA. Tento verdikt byl tvrdě kritizován organizacemi na ochranu lidských práv. Poukazovaly na to, že by se tak k citlivým informacím mohl dostat prakticky kdokoliv, aniž by musel prokazovat oprávněnost svého nároku.

Znamená to, že se nemohou opakovat přehmaty, jako byla například žaloba šedesátileté sochařky. Současně se však pro usvědčené uživatele P2P sítí ztrácí naděje, že se s hudebním průmyslem dohodnou na mimosoudním vyrovnání ještě před tím, než je hudební průmysl požene k soudu.

Pro RIAA je výrok soudu velkým zklamáním. Podle slov prezidenta organizace Caryho Shermana to sice značně zkomplikuje cestu k narušitelům autorských práv. Rozhodně je to ale prý nezastaví. "Nic se nemění, nahrávání a stahování jsou pořád nelegální. Na začátek roku chystáme další vlnu žalob," hrozí Sherman uživatelům internetu.

Budou Evropané další lovnou zvěří?

Podle prohlášení Jay Bermana, šéfa Mezinárodní federace fonografického průmyslu (International Federation of the Phonographic Industry - IFPI), se evropští uživatelé P2P sítí mohou připravit na stejnou nadílku, jakou letos dostali od RIAA jejich američtí kolegové. Signály ukazují na to, že se národní copyrightové organizace připravují hromadné žaloby na stovky, možná i tisíce jednotlivců, kteří sdílejí hudbu na internetu.

Přispěla k tomu pravděpodobně také nejnovější studie společnosti Nielsen/NetRatings, která monitoruje dění v celosvětové síti. Ta totiž hovoří o tom, že po sérii žalob ze strany RIAA sice síť KaZaa opustila přibližně polovina Američanů, o to víc se ale objevilo uživatelů ze starého kontinentu. Evropané podle Nielsen/NetRatings v současnosti dominují systémům eDonkey či DirectConnect.

Pan ředitel Berman sice plány IFPI blíže nespecifikoval, ale nezapomněl dodat, že jedinou zbraní proti internetovým pirátům je důsledné uplatňování platných zákonů. V mnoha evropských zemích, včetně naší vlasti, však bude mít poloviční pravomoce: Stahování je zde zcela legální.

A my dodáváme

Další vyhrožování soudy ze strany hudebního průmyslu překvapivě přichází v době, kdy se celé odvětví odlepilo ode dna a prodej nosičů po několika letech stoupá. Ve Spojených státech se zvyšuje počet prodaných alb na CD, a to i přes až udivující tempo stahování souborů z placených hudebních knihoven. Mnoho evropských trhů (např. Velká Británie, Francie) vykazuje stabilně vyrovnané výsledky.

Ani celosvětově si činovníci nahrávacích společností nemohou stěžovat. Klesá sice prodej CD singlů a hudebního videa na VHS, ale vzhůru letí prodej jednotlivých skladeb prostřednictvím internetu, daří se také hudebním DVD a rostoucí křivky provázejí nové nosiče DVD Audio a SACD. Obecně se tomuto jevu říká evoluce.

Mnoho papíru i webových stránek již bylo popsáno o tom, že žalobami na uživatele si hudební průmysl jen podřezává pomyslnou větev, že zabíjí neocenitelný kanál pro propagaci vlastní produkce. Autory těchto textů jsou často odborníci - ekonomové, analytici a internetoví specialisté. Jistý Richard Warner, který už od mládí utratil za elpíčka, kazety a cédéčka celé jmění, musel zaplatit RIAA čtyři tisíce dolarů za svou dcerku, která se řízením osudu ocitla v P2P síti. Pan Warner se proto ptá: "Proč hudební průmysl pořád persekuuje své nejvěrnější příznivce?"

Letošní čísla ukazují, že odepisované odvětví dostalo druhou šanci. Jen by ji nemělo propásnout.

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

V Benešově udeřil virus, který vydírá nemocnice i města po celém světě

V benešovské nemocnici pravděpodobně zaútočil typ počítačového viru, který dokáže z provozu vyřadit policii, úřady i...

Molotovův koktejl: finský lihovar přinášel zkázu sovětským tankistům

Podobně jako nouze naučila Dalibora housti, museli se finští obránci během zimní války spolehnout v boji se sovětskými...

Nevíte co? Tipy na dárky, o kterých možná nevíte, že existují

„Hele, to je dobré, to jsem neznal,“ překvapí nás občas někdo údivem nad věcí, kterou považujeme za docela běžnou....

USA testují vojáka budoucnosti. Přes brýle uvidí nebezpečí a neztratí cíl

Na vojenské základně Fort Pickett ve Virginii testují vojáci brýle s průhledovými displeji IVAS (Integrated Visual...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Microsoft ukázal nové logo Windows a s ním překreslil stovku aplikací

Společnost Microsoft pokračuje ve svém plánu překreslit celý operační systém Windows na Fluent Design. Nově ukazuje asi...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Software zdarma: ovládejte Windows kontextovým menu

Kontextové menu je dobrý pomocník. Lze s ním vytvářet e-maily, odesílat a kopírovat soubory, tisknout i sdílet. Funkce...

Microsoft ukázal nové logo Windows a s ním překreslil stovku aplikací

Společnost Microsoft pokračuje ve svém plánu překreslit celý operační systém Windows na Fluent Design. Nově ukazuje asi...

Nejlepší programy pro práci s komprimovanými archivy

RAR a ZIP jsou sice nejznámějšími archivy, které v sobě ukrývají data v komprimované podobě, ale existují i další...

Software zdarma: hudební přehrávač na steroidech či zamykání PDF

Perfektní správu vlastní hudby s možností ji přehrávat odkudkoliv, či dokonce nabídnout ke stažení komukoliv, zvládne ...

Najdete na iDNES.cz