Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Programy pro přenos souborů na internetu aneb Ovládněte FTP servery

Ačkoli lze soubory z internetu stahovat přímo z webového prohlížeče, je někdy výhodnější a pohodlnější použít specializovaný nástroj tzv. FTP klienta. Tyto přehledné a grafické programy se za vás připojí k serveru a stáhnou všechny programy co jen budete chtít.

Přenášení souborů prostřednictvím internetu je dnes jednou z nejčastěji používaných služeb této sítě. Pro pohodlné stahování a nahrávání dat ze serverů nemusíte mít ani hlubší znalost síťové komunikace. Stačí vám totiž jeden z FTP klientů, který poskytuje výhody grafického prostředí.

Mezi oblíbené služby internetu patří přenos souborů pomocí FTP (File Transfer Protocol) protokolu. Díky němu se ke svým souborům nebo novým verzím oblíbených programů máte možnost dostat během několika vteřin. Zejména pak v případě přenosu většího počtu souborů ve složitějších adresářových strukturách se bez spolehlivého a rychlého FTP klienta neobejdete. Pokud provozujete vlastní internetové stránky, může se vám hodit pro pohodlnější ukládání souborů, než-li přes webové rozhraní.

Přesto, že existuje velké množství specializovaných aplikací věnujících se pouze přenosu dat, v některých případech může velmi dobře posloužit i nespecializovaný nástroj. Mnoho moderních FTP programů je dnes totiž vybaveno velkým množstvím mnohdy pro někoho zbytečných funkcí, které většina uživatelů programu vůbec nevyužije. Ti, kteří hledají jednoduchý freewarový nástroj pro kopírování souborů přes internet mohou zkusit např. SmartFTP či souborový manažer Total Commander. Druhý jmenovaný si totiž kromě zprávy souborů v počítači či místní síti poradí i s přenosem dat na dálku prostřednictvím celosvětové sítě. Pokud požíváte jiného správce souborů, pak i on může obsahovat zabudovaného FTP klienta.

FileZilla 2.2.18 – freeware
Pěkný a přehledný FTP klient pro stahování programů z FTP serverů. Obsahuje celou řadu funkcí např. udržování připojení, podpora SLL a GSS, automatická volba mezi binárním a textovým módem, podpora firewallu a proxy, přenos podle typu souboru, možnost přizpůsobení vzhledu rozhraní. Je určen jak pro nováčky, tak pro zkušené uživatele. Navíc je v češtině.

 • Stahujte na této adrese (3.3 MB).
 • CuteFTP 7.1 Home – shareware
  Jde o snadno ovladatelný FTP klient nabízející vyváženou kombinaci výkonu, bezpečnosti a jednoduchého ovládání pro uživatele v domácnosti, včetně začátečníků. Použití usnadňuje průvodce připojením, podpora manipulace se soubory pomocí myši, možnosti filtrování, řazení a vyhledávání, plánovač automatických přenosů. Bezpečnost je zajištěna podporou šifrovaného 128-bitového SSL přenosu. Integrován je HTML editor. Umožňuje třídění místních i vzdálených adresářů a disponuje drag and drop (táhni a pusť) uploadováním souborů.

 • Stahujte na této adrese (4.8 KB).
 • Encrypted FTP (EFTP) 3.3.1.145 – freeware
  Je FTP klient/serverová aplikace, která nabízí podobné funkce jako klasický FTP klient, ale se šifrováním. Používá kombinaci šifrovacích klíčů, čímž poskytuje maximální ochranu přenášených dat. Toho lze však dosáhnut pouze v případě, že komunikace probíhá mezi klientem EFTP a EFTP serverem. V sobě zahrnuje několik pokročilých rysů, jako IP omezení, logování, seznam neschválených uživatelů.

 • Stahujte na této adrese (2.9 MB).
 • FlashFXP 3.4 beta - shareware
  Velmi zdatný FTP klient s podporou navázání na přerušené spojení, podporou proxy a http. Uploadování se provádí metodou táhni a pusť. Disponuje velmi pěkným grafickým prostředím. Obsahuje i funkci pro přenos souborů z jednoho serveru na druhý bez nutnosti data ukládat na pevný disk místního počítače! Navíc umí i naslouchat na portech.

 • Stahujte na této adrese (2.7 MB).
 • FTP Voyager 12.3 – shareware
  Program s velmi příjemným vzhledem, vypadající jako Průzkumník Windows, ovládáním a množstvím funkcí. Mimo jiné disponuje plánovačem, technologií táhni a pusť a přenosem více souborů z jednoho serveru. Možná také uvítáte filtry, díky kterým lze nadefinovat zobrazení konkrétních souborů dle předem zadaných kritérií. Svoje soubory s tímto produktem můžete aktualizovat pouhým jedním kliknutím myši. Podporuje zabezpečenou komunikaci přes SSL.

 • Stahujte na této adrese (2.3 MB).
 • SmartFTP 2.0 build 993 – freeware
  Tento klient je vybaven jen minimem funkcí, které jsou zapotřebí pro komunikaci s okolím. Perfektně zvládá výpadky serverů a spolupracuje s proxy, přenos lze šifrovat pomocí SSL. Velice dobře je také řešeno přepínání mezi jednotlivými servery. Bez většího nastavení lze z tohoto pomocníka dostat maximum. Nechybí ani spolupráce s firewallem. Obsahuje i internetový prohlížeč a existuje i pro 64bitové verze Windows.

 • Stahujte na této adrese (2.4 MB).
 • IW FTPort Client v. 3.60.375 – freeware
  IW FTPort Client je český FTP klient se světovými parametry. Obsahuje mnoho užitečných funkcí jako paralelní přenosy, navazování přerušeného přenosu, plánování dávek pro stahovaní (časovaná FTP fronta), uchop a pusť, FTP konzoly, přenosy celých adresářů, atd. Ve verzi bez šifrovacích modulů je zdarma. Máte-li zájem o šifrování, je vám k dispozici 30denní demoverze. Bohužel již dlouhou dobu není vyvíjen.

 • Stahujte na této adrese (3 MB).
 • FTP Commander 7.8 - freeware
  FTP klient, jenž je zdarma a disponuje funkcemi srovnatelnými s většinou podobných programů (kopírování, mazání, vytváření adresářů...). Nabízí uživatelské rozhraní v klasickém dvoupanelovém rozložení. Předdefinováno je již několik serverů, takže můžete snadno stahovat z velkých světových FTP. Pro verze obsahuje i dvoucestné výměny souborů, synchronizaci adresáře a několikanásobný download či funkci „Keep connection“, která zamezí tomu, aby se FTP server po určitém intervalu nečinnosti odpojil. Komunikuje s proxy a firewallem.

 • Stahujte na této adrese (644 KB).
 • LeechFTP 1.3 – freeware
  Obsahuje opravdu vše, co by klient měl mít. Mimo základních funkcí disponuje přehledem všech připojených, probíhajících a dokončených transferů. Plná podpora drag and drop. Uploadovat lze najednou až na několik rozdílných serverů. Program je možné počeštit, ale bohužel již delší dobu není vyvíjen.

 • Stahujte na této adrese (623 KB).
 • AceFTP 3.72 Free - freeware
  AceFTP3 Free je program pocházející z dílen společnosti Visicom. Jde o volnou verzi AceFTP 3 Pro klienta s nabídkou základních funkcí. Nechybí tak integrovaný prohlížeč, přenos více souborů, navázání na přerušený přenos a monitorování. Pro verze nabízí navíc snímky serveru a mnohem více.

 • Stahujte na této adrese (2.9 MB).
 • SecureFX 3.0.5 – shareware
  SecureFX je flexibilní klient pro zabezpečený přenos souborů s využitím Secure Shell protokolu (SSH). Součástí je utilita podporující příkazový řádek pro vytváření skriptů dávkových úloh k automatizaci bezpečných transferů souborů bez zásahu uživatele a podpora automatické obnovy a dokončení přerušených přenosů.

 • Stahujte po registraci na této adrese.
  • Nejčtenější

  Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

  v diskusi je 108 příspěvků

  17. června 2024

  V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

  Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

  v diskusi je 7 příspěvků

  19. června 2024

  Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

  {NADPIS}

  {LABEL} {POPISEK}

  Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

  v diskusi je 57 příspěvků

  15. června 2024

  Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

  Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

  v diskusi je 23 příspěvků

  18. června 2024

  Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

  {NADPIS}

  {LABEL} {POPISEK}

  Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

  v diskusi je 13 příspěvků

  14. června 2024

  Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

  Unikátní televizor děti nejspíš nadchne, ale má nepochopitelnou slabinu

  v diskusi je 1 příspěvek

  20. června 2024

  Do rukou se nám dostal nejspíš jediný televizor na trhu, který je určený přímo pro děti. Má odolné...

  OBRAZEM: Zlatou éru dopravního letectví nám připomene ikonická Caravelle

  v diskusi je 22 příspěvků

  19. června 2024

  U příležitosti letního sezonního zvyšování intenzity letecké dopravy nad Evropou si ukažme obrázky...

  Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

  v diskusi je 7 příspěvků

  19. června 2024

  Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

  Nedávno odepisovaná nejvzdálenější sonda Voyager zase posílá všechna data

  v diskusi je 37 příspěvků

  18. června 2024  16:51

  Přelom minulého a letošního roku byl pro sondu Voyger 1 velice dramatický. Pozemní tým se s ní...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

  S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

  Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

  Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

  Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

  Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

  Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

  Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

  Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

  Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...