Platforma MorphOS a Pegasos: dědicové Amigy

Příznivců počítačů Commodore Amiga je stále dost. A Amiga není mrtvá, k jejím odkazu se hlásí řada softwarových i hardwarových platforem. Tou, která v poslední době vzbudila velký ohlas, je operační systéem MorphOS a jeho hardware platforma Pegasos. A vypadá to na opravdu podařené spojení...

Počítače Commodore Amiga odchovaly celou generaci příznivců počítačů a ti na ně nedají dodnes dopustit. Jak by ne - na svoji dobu převratné grafické prostředí, výborný výkon, celá řada aplikací a báječných her. Mnoho pamětníků si povzdechne nad tím, jaké by to mohlo být, kdyby Amiga převálcovala Windows nejenom technicky, ale i obchodně...

Od doby bájných pětistovek a dvanáctistovek uběhlo mnoho času, jenže operační systém, který původně na Amigách vzniknul s nimi neumřel. Pravda, nejde o starý dobrý původní AmigaOS s jeho grafickým prostředím Workbench, ale o celou plejádu nástupců, kteří jsou tak či onak s Amigou svázáni.

Jedním z velmi zajímavých amiga-like operačních systémů je právě MorphOS, nedávno do světa vypuštěný ve verzi 1.4, která vzbudila velikou pozornost. MorphOS spatřil světlo počítačového světa už v roce 1997 (vyvíjel se od roku 1995 pod křídly společnosti phase5), kdy vznikl pro Amigy jako operační systém zvládající plně využívat PowerPC karet, které se dávaly jako druhá karta do klasických Amig vybavených procesory Motorola 68k. Systém MorphOS je tedy od počátku postaven na silné optimalizaci pro PowerPC platformu, zvládá ale i běh aplikací pro 68k - na intelovskou platformu ho ale nenainstalujete.

Hardware Pegasos

Jenže co s tím? PowerPC najdete v počítačích Apple, ovšem bylo by asi poněkud hardware Pegasosnehospodárné si je kupovat proto, abyste z nich vymazali MacOS a instalovali si MorphOS. Proto také vznikla hardware platforma Pegasos podporovaná firmami IBM a Motorola a vznikající pod křídly firmy Genesi. Tato platforma se dnes nabízí ve dvou verzích, kdy si můžete vybrat mezi základní deskou MicroATX osazenou procesore PowerPC G3 na 600 MHz nebo PowerPC G4 na 1000 MHz, desku lze dále rozšiřovat a osazovat standardními PC díly jako jsou disky ATA-100, paměti (DDR - až 8 GB), AGP, PCI 2.1, USB a FireWire produkty, připojovat klávesnici a myš přes PS/2 port atd.

Pegasos platformu tedy můžete osadit jako běžný počítač - může používat vypalovačky, kamery, TV karty a mnoho dalšího, již integrovaný je 10/100/1000 Mbps ethernet. Podporované grafické karty pocházejí z rodin ATI, 3dfx, SiS a 3d Labs - před nákupem karty je dobré konzultovat stránky systému, zda tato karta je instalována. Pokud je, stačí ji dát do slotu a MorphOS si ji najde a zprovozní bez vašeho zásahu.  Pro další podporovaný hardware je potřeba navštívit tuto stránku.

Operační systém MorphOS 1.4

Hardware bez podpory operačního systému není k ničemu. MorphOS ve verzi 1.4 představuje velmi silný a efektivní systém - což o sobě může tvrdit mnoho začínajících operačních systémů. Pro uživatele je ale také podstatné to, že je graficky velmi podařený. Už samotné "nabootování" systému bude pro uživatele Windows menším šokem - systém je plně připraven během čtyř vteřin.

Grafické prostředí MorphOS se jmenuje MUI - Magic User Interface, jeho pracovní prostředí se pak jmenuje Ambient. Grafický vzhled si můžete samozřejmě plně přizpůsobit, na obrázku ale vidíte, jak to MorphOSu hezky sluší (takhle to vypadá po instalaci).

MorphOS - pracovní prostředí

A takhle vypadá MorphOS 1.4 s otevřenými aplikacemi - to velké okno je konfigurace systému a dole vidíte přehrávač hudby Kaya.

MorphOS - takhle vypadá  s otevřenou aplikací... 

Vlastnosti MorphOS

MorphOS podporuje celou řadu souborových systémů, ať již klasický Amiga Fast File System (FFS), tak žurnálový Smart File System (SFS) a samozřejmě systémy pro CD jako Joliet nebo ISO 9660 a samozřejmě FAT. Podporu dalších souborových systémů je možné rychle přidat, protože podpora je řešena plug-in software moduly.

MorphOS je rychlý a výkonný operační systém s podporou preemptivního multitaskingu a všech funkcí moderních operačních systémů. Není to novinka - sedm let vývoje je poznat na tom, že systém je stabilní a dopilovaný, netrpí dětskými nemocemi. I to je důvod, proč je o něj stále častěji zájem. Už první hardware platforma Pegasos vybavená PowerPC procesory porovnání výkonu PowerPC Pegasos platformy s AMDna 600 MHz zaznamenala docela slušný ohlas. Pravda, většinu lidí mate pracovní frekvence procesoru, která je oproti Intel procesorům docela nízko. Výkon PowerPC a Intel platformy se dá jen velmi obtížně porovnávat, navíc nezáleží ani na výkonu procesoru, jako na tom, jak rozumně jej umí operační systém využívat. A MorphOS se naučil PowerPC platformu ždímat velmi dobře, takže jeho uživatelé si pochvalují, jak rychle se s ním pracuje i na 600 MHz PowerPC počítačích. 

Na obrázku vpravo vidíte porovnání výkonu G4 a AMD AthlonXP procesoru ve hře Quake III.

S operačním systémem se dodává celá řada utilit a software, je příznačné, že MorphOS a prakticky všechen základní software pro něj je zdarma. Se systémem tedy dostáváte utilitu pro stahování a zpracování obrázku z kamer a fotoaparátů, software pro scanování i internetový prohlížeč Voyager, u nějž je deklarována i podpora flash a SSL, ale i přehrávač hudby v MP3 a Ogg Vorbis nebo filmů.

Na obrázku je detail takzvaného Ambient panelu - hlavní ovládací lištičky MorphOS.

MorphOS Ambient Panel

 

A také Linux...

Abyste se u platformy Pegasos necítili ochuzeni, můžete používat i jakékoliv další operační systémy běžící pod PowerPC, s platformou dostáváte i Linux založený na Debian distribuci, vybrat si ale můžete i distribuce Suse, Madrake, Gentoo atd. Kdyby vám ani Linux nestačil, k distpozici je také OpenBSD a jestli se chcete dát na exotické operační systémy, hotové jsou porty Aros, Knoppix, NewOS a QNX, další se chystají. A pomocí emulátoru můžete spustit i staré dobré AmigaOS nebo MacOS pro 68k platformu, případě MacOS X - pokud si seženete licenci.

Emulátor 68k procesoru a možnost spouštění Amiga programů je dalším zajímavým lákladlem - tento software za ta léta stále neztratil svoje kouzlo a mnoho lidí si ho rádo spustí. Jenže na PowerPC procesory je k dispozici i celá řada her, ačkoliv je jasné, že pozornost herních vývojářů se zaměřuje hlavně na jiné platformy.  I tak si může svého Quake spustit - na obrázku je hra Software Tycoon, v níž se vracíte do roku 1982 a vytváříte softwarové imperium.

MorphOS - hra Software Tycoon

Ceny za hardware

Funkce jsou zajímavé, ale jaké jsou ceny Pegasos platformy? Za základní desku osazenou PowerPC G4 procesorem na 1 GHz zaplatíte 500 euro, za verzi G3 s 600 MHz zaplatíte 300 euro. Cena u českých prodejců se pohybuje okolo 22 000 Kč resp 17 000 Kč včetně DPH.

Na trh se pomalu dostávají i kompletní sestavy - ačkoliv zatím pouze z dílny Pegasosu. Díky standardnímu MicroATX provedení ale není problém desku vestavět do běžně prodávané krabice a osadit vlastními díly a cenu sestavy tak snížit.

MorphOS je zajímavý operační system a jeho velikou výhodou oproti ostatním pokusům o nový operační systém je fakt, že má za sebou sedmiletý vývoj. Přesto po dlouhou dobu unikal pozornosti médií - zřejmě proto, že se pohyboval pouze mezi Amiga fandy. V posledním PC Magazine o něm velmi nadšeně psal známý IT komentátor John Dvorak, když ho označil za "next platform shift", což vyneslo MorphOS na oči veřejnosti.

Má Dvorak pravdu a je MorphOS tou další velkou změnou v operačních systémech?

Užitečné odkazy: 

  • Morphos.net - oficiální stránky systému.
  • Stránky české Czech Pegasos user group s mnoha radami a podrobnostmi.
  • Pegasos-czech - český distributor platformy Pegasos.

Nejčtenější

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

Z vesmíru se vrátila ryze ženská posádka s Katy Perry i přítelkyní Bezose

Teprve podruhé v historii se dostala do kosmického prostoru posádka složená pouze z žen. Právě v pondělí totiž odstartoval nosič New Shepard, aby posádku vynesl. Nejznámější členkou týmu mise NS-31...

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

Pozor na nová pravidla aerolinek. Na nabíjení z powerbanky pomalu zapomeňte

Porucha powerbanky cestujícího v lednu zapříčinila požár na palubě Airbusu A321. Požár naštěstí vypukl ještě před vzletem, všech 176 cestujících se podařilo evakuovat, ale letadlo bylo zcela zničeno....

Osobní dopravu do vzduchu má přenést unikátní rotor i jednomístný dron

O přenesení osobní dopravy do vzduchu se mluví poměrně dlouho, nechybí ani řada pokusů o výrobu létajícího stroje pro přesun na opravdu krátké vzdálenosti. Nedávno se objevily dvě novinky, které...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

21. dubna 2025

Rozbité vejce přinese zkázu Neapoli. Legenda se pojí s ostrovním hradem

Jméno neapolského Vaječného hradu vychází z legendy, podle které je v jeho útrobách ukryto vejce. Není to ovšem ledajaké vejce, alespoň co se týče jeho funkce. Legenda totiž praví, že rozbije-li se,...

21. dubna 2025

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

20. dubna 2025

Bojíte se svěřit svá data umělé inteligenci? Zkuste to lokálně. Víme jak

Premium

Kolem generativní umělé inteligence panuje řada obav. Jednou z nich může být strach o vlastní data, která při komunikaci se systémem sdílíte. Další problém může nastat, když z nějakého důvodu...

20. dubna 2025

Potápěč si na Facebooku koupil vrak lodi, potopené torpédem v roce 1917

Koupit si loď je krásné, ale zároveň velmi zavazující. Majitele čeká náročná údržba, náklady na kotvení apod. Britský potápěč našel ekonomičtější řešení, když si na portálu Facebook Marketplace...

19. dubna 2025

Filozofové předpověděli, kterak zlé myslící stroje ovládnou svět. Už zase

Posledních několik dnů se hodně mluví o prognóze AI 2027. Jde o jednasedmdesátistránkový dokument, mapující možný vývoj velkých jazykových modelů v blízké budoucnosti. V tomto článku shrneme jeho...

18. dubna 2025  15:58

Výzkum 14 153 443 projevů v americkém Kongresu: zákonodárci opouštějí fakta

Zástupci amerických občanů se ve svých řečech přestávají odkazovat na ověřitelné skutečnosti. Nahrazují je intuicí a osobními dojmy. Pokles začal už v sedmdesátých letech minulého století. Současný...

18. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

18. dubna 2025

Vzdálená planeta má známky života, hlásí vědci. Je tu však několik „ale“

Vesmírný teleskop Jamese Webba přinesl podle skupiny vědců z Cambridgeské univerzity zajímavý objev na 124 světelných let vzdálené planetě K2-18b. V atmosféře této planety totiž odhalili molekuly...

17. dubna 2025  12:57

Bulharsko zažilo před 100 lety nejbrutálnější teroristický útok v dějinách

V polovině dubna 1925 se v bulharské Sofii odehrál nejhorší teroristický útok v dějinách země. Konečná bilance: 213 mrtvých a 500 zraněných. Bombový útok měli na svědomí místní komunisté, spekulovalo...

17. dubna 2025  10:30

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Apple připravuje systém, který má změnit to, jak využíváte jeho iPady

Za necelé dva měsíce by měla společnost Apple představit novou generaci operačního systému pro své tablety. A mohla by to být změna, která konečně přinese větší využití potenciálu, který toto...

17. dubna 2025

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

17. dubna 2025,  aktualizováno  12:05