Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Platforma MorphOS a Pegasos: dědicové Amigy

Příznivců počítačů Commodore Amiga je stále dost. A Amiga není mrtvá, k jejím odkazu se hlásí řada softwarových i hardwarových platforem. Tou, která v poslední době vzbudila velký ohlas, je operační systéem MorphOS a jeho hardware platforma Pegasos. A vypadá to na opravdu podařené spojení...

Počítače Commodore Amiga odchovaly celou generaci příznivců počítačů a ti na ně nedají dodnes dopustit. Jak by ne - na svoji dobu převratné grafické prostředí, výborný výkon, celá řada aplikací a báječných her. Mnoho pamětníků si povzdechne nad tím, jaké by to mohlo být, kdyby Amiga převálcovala Windows nejenom technicky, ale i obchodně...

Od doby bájných pětistovek a dvanáctistovek uběhlo mnoho času, jenže operační systém, který původně na Amigách vzniknul s nimi neumřel. Pravda, nejde o starý dobrý původní AmigaOS s jeho grafickým prostředím Workbench, ale o celou plejádu nástupců, kteří jsou tak či onak s Amigou svázáni.

Jedním z velmi zajímavých amiga-like operačních systémů je právě MorphOS, nedávno do světa vypuštěný ve verzi 1.4, která vzbudila velikou pozornost. MorphOS spatřil světlo počítačového světa už v roce 1997 (vyvíjel se od roku 1995 pod křídly společnosti phase5), kdy vznikl pro Amigy jako operační systém zvládající plně využívat PowerPC karet, které se dávaly jako druhá karta do klasických Amig vybavených procesory Motorola 68k. Systém MorphOS je tedy od počátku postaven na silné optimalizaci pro PowerPC platformu, zvládá ale i běh aplikací pro 68k - na intelovskou platformu ho ale nenainstalujete.

Hardware Pegasos

Jenže co s tím? PowerPC najdete v počítačích Apple, ovšem bylo by asi poněkud hardware Pegasosnehospodárné si je kupovat proto, abyste z nich vymazali MacOS a instalovali si MorphOS. Proto také vznikla hardware platforma Pegasos podporovaná firmami IBM a Motorola a vznikající pod křídly firmy Genesi. Tato platforma se dnes nabízí ve dvou verzích, kdy si můžete vybrat mezi základní deskou MicroATX osazenou procesore PowerPC G3 na 600 MHz nebo PowerPC G4 na 1000 MHz, desku lze dále rozšiřovat a osazovat standardními PC díly jako jsou disky ATA-100, paměti (DDR - až 8 GB), AGP, PCI 2.1, USB a FireWire produkty, připojovat klávesnici a myš přes PS/2 port atd.

Pegasos platformu tedy můžete osadit jako běžný počítač - může používat vypalovačky, kamery, TV karty a mnoho dalšího, již integrovaný je 10/100/1000 Mbps ethernet. Podporované grafické karty pocházejí z rodin ATI, 3dfx, SiS a 3d Labs - před nákupem karty je dobré konzultovat stránky systému, zda tato karta je instalována. Pokud je, stačí ji dát do slotu a MorphOS si ji najde a zprovozní bez vašeho zásahu.  Pro další podporovaný hardware je potřeba navštívit tuto stránku.

Operační systém MorphOS 1.4

Hardware bez podpory operačního systému není k ničemu. MorphOS ve verzi 1.4 představuje velmi silný a efektivní systém - což o sobě může tvrdit mnoho začínajících operačních systémů. Pro uživatele je ale také podstatné to, že je graficky velmi podařený. Už samotné "nabootování" systému bude pro uživatele Windows menším šokem - systém je plně připraven během čtyř vteřin.

Grafické prostředí MorphOS se jmenuje MUI - Magic User Interface, jeho pracovní prostředí se pak jmenuje Ambient. Grafický vzhled si můžete samozřejmě plně přizpůsobit, na obrázku ale vidíte, jak to MorphOSu hezky sluší (takhle to vypadá po instalaci).

MorphOS - pracovní prostředí

A takhle vypadá MorphOS 1.4 s otevřenými aplikacemi - to velké okno je konfigurace systému a dole vidíte přehrávač hudby Kaya.

MorphOS - takhle vypadá  s otevřenou aplikací... 

Vlastnosti MorphOS

MorphOS podporuje celou řadu souborových systémů, ať již klasický Amiga Fast File System (FFS), tak žurnálový Smart File System (SFS) a samozřejmě systémy pro CD jako Joliet nebo ISO 9660 a samozřejmě FAT. Podporu dalších souborových systémů je možné rychle přidat, protože podpora je řešena plug-in software moduly.

MorphOS je rychlý a výkonný operační systém s podporou preemptivního multitaskingu a všech funkcí moderních operačních systémů. Není to novinka - sedm let vývoje je poznat na tom, že systém je stabilní a dopilovaný, netrpí dětskými nemocemi. I to je důvod, proč je o něj stále častěji zájem. Už první hardware platforma Pegasos vybavená PowerPC procesory porovnání výkonu PowerPC Pegasos platformy s AMDna 600 MHz zaznamenala docela slušný ohlas. Pravda, většinu lidí mate pracovní frekvence procesoru, která je oproti Intel procesorům docela nízko. Výkon PowerPC a Intel platformy se dá jen velmi obtížně porovnávat, navíc nezáleží ani na výkonu procesoru, jako na tom, jak rozumně jej umí operační systém využívat. A MorphOS se naučil PowerPC platformu ždímat velmi dobře, takže jeho uživatelé si pochvalují, jak rychle se s ním pracuje i na 600 MHz PowerPC počítačích. 

Na obrázku vpravo vidíte porovnání výkonu G4 a AMD AthlonXP procesoru ve hře Quake III.

S operačním systémem se dodává celá řada utilit a software, je příznačné, že MorphOS a prakticky všechen základní software pro něj je zdarma. Se systémem tedy dostáváte utilitu pro stahování a zpracování obrázku z kamer a fotoaparátů, software pro scanování i internetový prohlížeč Voyager, u nějž je deklarována i podpora flash a SSL, ale i přehrávač hudby v MP3 a Ogg Vorbis nebo filmů.

Na obrázku je detail takzvaného Ambient panelu - hlavní ovládací lištičky MorphOS.

MorphOS Ambient Panel

 

A také Linux...

Abyste se u platformy Pegasos necítili ochuzeni, můžete používat i jakékoliv další operační systémy běžící pod PowerPC, s platformou dostáváte i Linux založený na Debian distribuci, vybrat si ale můžete i distribuce Suse, Madrake, Gentoo atd. Kdyby vám ani Linux nestačil, k distpozici je také OpenBSD a jestli se chcete dát na exotické operační systémy, hotové jsou porty Aros, Knoppix, NewOS a QNX, další se chystají. A pomocí emulátoru můžete spustit i staré dobré AmigaOS nebo MacOS pro 68k platformu, případě MacOS X - pokud si seženete licenci.

Emulátor 68k procesoru a možnost spouštění Amiga programů je dalším zajímavým lákladlem - tento software za ta léta stále neztratil svoje kouzlo a mnoho lidí si ho rádo spustí. Jenže na PowerPC procesory je k dispozici i celá řada her, ačkoliv je jasné, že pozornost herních vývojářů se zaměřuje hlavně na jiné platformy.  I tak si může svého Quake spustit - na obrázku je hra Software Tycoon, v níž se vracíte do roku 1982 a vytváříte softwarové imperium.

MorphOS - hra Software Tycoon

Ceny za hardware

Funkce jsou zajímavé, ale jaké jsou ceny Pegasos platformy? Za základní desku osazenou PowerPC G4 procesorem na 1 GHz zaplatíte 500 euro, za verzi G3 s 600 MHz zaplatíte 300 euro. Cena u českých prodejců se pohybuje okolo 22 000 Kč resp 17 000 Kč včetně DPH.

Na trh se pomalu dostávají i kompletní sestavy - ačkoliv zatím pouze z dílny Pegasosu. Díky standardnímu MicroATX provedení ale není problém desku vestavět do běžně prodávané krabice a osadit vlastními díly a cenu sestavy tak snížit.

MorphOS je zajímavý operační system a jeho velikou výhodou oproti ostatním pokusům o nový operační systém je fakt, že má za sebou sedmiletý vývoj. Přesto po dlouhou dobu unikal pozornosti médií - zřejmě proto, že se pohyboval pouze mezi Amiga fandy. V posledním PC Magazine o něm velmi nadšeně psal známý IT komentátor John Dvorak, když ho označil za "next platform shift", což vyneslo MorphOS na oči veřejnosti.

Má Dvorak pravdu a je MorphOS tou další velkou změnou v operačních systémech?

Užitečné odkazy: 

  • Morphos.net - oficiální stránky systému.
  • Stránky české Czech Pegasos user group s mnoha radami a podrobnostmi.
  • Pegasos-czech - český distributor platformy Pegasos.
Autor:
  • Nejčtenější

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně...

3. října 2024

Číňané vymysleli superkavitační pohon pro ponorky. Má ovšem jednu chybu

Vynález by mohl podmořským plavidlům umožnit dosahovat extrémně vysokých rychlostí, srovnatelných s proudovými letadly. Jde o druh laserového pohonu, který se teoreticky zkoumá už desítky let....

7. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

Evropská sonda letí zjistit, zda máme proti asteroidu soudného dne šanci

Je to dva roky a několik dní, co americká sonda DART záměrně narazila do měsíce Dimorphos asteroidu Didymos. Stalo se tak v rámci testu planetární obrany, tedy možné budoucí obrany Země před úderem...

7. října 2024  14:15,  aktualizováno  16:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence zvětšováním hloupne. Nesečte ani 47309068053 s 95464

Premium

Velké jazykové modely jsou už na webu k dispozici nějakou dobu. Spousta lidí si je zvykla používat každý den. Je však třeba dávat pozor. I ty nejlepší AI pořád selhávají při zdánlivě primitivních...

3. října 2024

Proč má Bluetooth královský rodokmen a co všechno se už naučil

Málokterá technologie se vplížila do našeho běžného života tak nenápadně, a přitom užitečně, jako Bluetooth. Od smartphonů a notebooků po televize a reproduktory se stala nepostradatelnou součástí...

8. října 2024

Evropská sonda letí zjistit, zda máme proti asteroidu soudného dne šanci

Je to dva roky a několik dní, co americká sonda DART záměrně narazila do měsíce Dimorphos asteroidu Didymos. Stalo se tak v rámci testu planetární obrany, tedy možné budoucí obrany Země před úderem...

7. října 2024  14:15,  aktualizováno  16:56

Nobelisté za fyziologii a medicínu zkoumali mikroRNA, ovlivňuje rakovinu

Ve švédském Stockholmu začalo v pondělí udělování Nobelových cen. Jako první byla vyhlášena cena za fyziologii a lékařství. Získali ji Američané Victor Ambros a Gary Ruvkun.

7. října 2024  11:37,  aktualizováno  13:33

Číňané vymysleli superkavitační pohon pro ponorky. Má ovšem jednu chybu

Vynález by mohl podmořským plavidlům umožnit dosahovat extrémně vysokých rychlostí, srovnatelných s proudovými letadly. Jde o druh laserového pohonu, který se teoreticky zkoumá už desítky let....

7. října 2024

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...