Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. března 2023 Světlana

Návod: Jak na automatické zálohování dat či celého disku v Neru

Aplikace v balíku Nero toho umí hodně. My se dnes podíváme blíže na tu s označením Nero BackItUp. Ta totiž umožňuje provádět manuální či automatické zálohy dat nebo i celých disků v počítači a tím vaše data chrání proti ztrátě či smazání.

Nero 8 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Pravidelnému zálohování by se měl věnovat každý z uživatelů počítačů. Jedině tak lze předejít nenávratnému odstranění dat v případě nějaké pohromy. Ať už jde o omylem smazaná data, napadnutí virem, selhání pevného disku či jiný problém, ve všech těchto případech se vystavujete vysokému riziku. Tím je ztráta dat.

Data se stávají čím dál tím více každodenní součástí našich životů. V PC jich vytvoříte za rok velké množství – může jít o dokumenty, prezentace, videa, digitální fotografie, zvukové soubory atd. Nikdo z nás by jistě nechtěl přijít např. o rodinnou sbírku fotografií z dovolené. Proto je zálohování velmi důležité. Bohužel si to většina uživatelů uvědomí, až když o data přijde. Nebuďte jako oni a začněte s pravidelnou zálohou ještě dnes a snižte tak riziko jejich ztráty.

Kouzlo jménem Nero BackItUp
Metod, jak zálohovat a čím zálohovat data, existuje několik. Můžete zálohovat na jiný pevný disk, na CD či DVD médium, na síťový disk, externí disk či pomocí nějaké služby na internetu (různá internetová úložiště). Zálohovat lze přitom buď manuálně, a to ručním kopírováním dat či pomocí softwaru, nebo automaticky. Aplikací existuje velké množství. Nechybí ani české produkty. Protože však kde kdo dnes vlastní Nero, má v něm i program Nero BackItUp (od Nera verze 6).

Co to je a co to umí?
Nero BackItUp umožňuje zálohovat soubory a složky nebo i celý pevný disk (vytvoří kopii disku) v PC. Můžete vytvářet i zálohy rozložené na několik disků CD, DVD nebo blu-ray či ukládat na jiný disk (i externí či síťový). Soubory a složky můžete libovolně obnovovat a úlohy zálohování plánovat jediným klepnutím myší. Tímto nástrojem lehce uchováte vaše data v bezpečí.

Nero BackItUp

Jak s programem pracovat
Máte-li aplikace z balíku Nero instalované v operačním systému, pak aplikaci spusťte ze Start nabídky kliknutím na ikonku Nero BackItUp. Zobrazí se hlavní okno. To je rozděleno na několik částí. Uprostřed se nachází okno, které vás informuje o provedených zálohách a ukazuje další úkoly. Vlevo pak máte na výběr několik možností. První slouží k tomu, abyste se odkudkoliv vrátili na tuto obrazovku. Volba Průvodci vás krok za krokem provede zálohováním. Prostě a jednoduše si vyberete, co budete chtít dělat, a vše ostatní je na průvodci, který vás tímto procesem provede krok za krokem.

Dále zde naleznete Zálohování souborů a Zálohování disků. Chcete-li zálohovat a nezajímá vás průvodce, pak vyberte tyto volby. Pomocí Obnovit spustíte proces obnovování bez průvodce. Dále zde je možnost Úlohy a Kalendář.

Nero BackItUp

Průvodce zálohou souborů a disků
Ve volbě Průvodce máte k dispozici několik možností, jak zálohovat či obnovovat data. Budete-li zálohovat vybrané typy souborů a složek, můžete buď vždy vytvářet nový archív se zálohou, anebo můžete aktualizovat ten stávající (pokud jste už někdy zálohovali). Pokud kliknete na tlačítko Více, které se nachází dole, můžete si prostřednictvím volby Přidat definovat filtry. Díky tomu můžete například vybrat zálohování složek, které obsahují podsložky a soubory, ale lze si zvolit i zálohování pouze určitých typů souborů (DOC, PDF, JPG apod.). V dalším kroku vyberete cílové úložiště. Doporučujeme zvolit takové, které není standardní součástí PC – buď externí disk, nebo DVD médium – případně interní disk, ze kterého potom vytvořený soubor se zálohou zkopírujete na jiné zařízení. Možnost Typ zálohy využijete tehdy, pokud budete chtít zálohovaný soubor aktualizovat. Pokud například zálohujete jednou týdně, stačí zvolit již vytvořený soubor a zde si vybrat, zda chcete aktualizovat zálohu, zvolit rozdílovou či přírůstkovou formu – více o těchto typech se dozvíte kliknutím na Informace.

Nero BackItUp

Před zálohováním si lze nechat vyhledat i viry a zvolit šifrování dat (chrání před zneužitím dat). Nastavit můžete i úroveň komprese, čímž lze ušetřit místo na zálohovaném zařízení. V posledním kroku spustíte zálohování, a pokud se jedná o velký balík dat, pak můžete využít volbu Po skončení vypnout PC.

Průvodce pro zálohu disku je podobný jako v předchozím případě, pouze s tím rozdílem, že nevybíráte k zálohování složky a soubory, ale jednotky či disky. Vyberte, co chcete zálohovat, a postupujte dále.

Nero BackItUp

Průvodce obnovou ze zálohy
Tato možnost vás krok za krokem provede obnovou zálohy z vytvořeného souboru se zálohou. Vy tedy zvolíte soubor se zálohou – pozor, takto nelze obnovovat jednotku, na které se nachází operační systém Windows. Po kliknutí na tlačítko Další si můžete zvolit způsob, jakým se data mají obnovovat, přitom nejvhodnější je druhá možnost. Nyní se stačí už pouze proklikat.

Průvodce pro tvorbu automatického zálohování
Abyste nemuseli na zálohování pamatovat, je tu k dispozici tzv. automatická možnost. Pokud si ji nastavíte, už na zálohování nebudete muset téměř myslet. Průvodce je podobný jako v případě zálohování, avšak s tím rozdílem, že se v něm nachází část Informace o úloze. Zde se totiž nastavuje, kdy se má záloha provádět. Zvolit můžete různé možnosti - denní, týdenní, měsíční, při prvním spuštění systému, při přihlášení, při nečinnosti, při změně adresáře. Zejména poslední možnost vám zaručí, že archív se zálohou bude vždy aktuální při každé změně. Nechybí ani nastavení v konkrétní datum a hodinu.

Průvodce pro kontrolu zálohy
Ten umožňuje otestovat, zda je záloha v pořádku a v aktuálním stavu.

Další možnosti
Kliknete-li na levé straně na ikonku Úlohy, zobrazí se všechny naplánované automatické zálohovací úlohy. Kalendář slouží k zobrazení toho, co jste kdy zálohovali. Kliknete-li na Soubor -> Předvolby, můžete měnit možnosti programu.

Spouštěcí disk
Abyste mohli v případě havárie disku či napadení operačního systému virem obnovit jednotku s Windows, musíte mít tzv. spouštěcí tedy bootovací CD či DVD disk. Ten vytvoříte pod volbou Nástroje -> Vytvořit spouštěcí disk. Při obnově toto médium budete potřebovat, stejně jako zálohovaný obraz pevného disku. Budete-li nuceni obnovovat, pak v BIOSu PC nastavte bootování z CD-ROM, vložte spouštěcí CD či DVD do mechaniky a objeví se speciální linuxová verze programu Nero BackItUp. I zde nechybí průvodce, který vás obnovou jednotky se systémem provede. Obnovovat lze jak z CD a DVD médií, tak i ze síťových a externích disků či flash pamětí.

Nero BackItUp

Závěrem
Nero BackItUp je jednoduchá aplikace, která vám, podobně jako její konkurence, může vytrhnout nejednou trn z paty. Navíc se ovládá velmi jednoduše a je v češtině. Jestliže jste si koupili balík Nero, pak ji máte zadarmo a byla by škoda její možnosti nevyužít, a tím vaše data nezabezpečit.

  • Nejčtenější

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Ukrajinské námořnictvo vstává z popela. Posílí ho korvety a minolovky

I když se vede válka na moři v rámci současného rusko-ukrajinského konfliktu jen omezeně, schopnost Ukrajiny udržet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence si sama najala člověka, aby vyřešil její problém

Umělá inteligence, která lže, aby z člověka vymámila spolupráci, bez které by nemohla vyřešit problém, může být noční...

A TOTO VÍTE? Co způsobuje ty velké výbuchy za lodí při lovu ponorky

Ponorkový boj si většina lidí spojuje s druhým světovým konfliktem. Ale základní prostředky boje proti ponorkám vznikly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět skvělých rad, jak nebýt na sociálních sítích za troubu

Pojmenovali jsme nejčastější prohřešky na internetu a sociálních sítích a přinášíme rady, jak jim předejít. Třeba se...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

Nový trik exekutorů: věřitel se za jednu korunu může hojit na dlužníkovi

Premium Exekutoři a věřitelé našli způsob, jak zůstat s dlužníkem ve hře o splacení dluhu, i když podle zákona mají exekuci...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Twitter spustil i v Česku placenou službu a hned se ozval evropský úřad

Na začátku března se sociální síť patřící Elonu Muskovi rozhodla rozšířit placenou službu do dalších regionů včetně...

Měly to být úspěšné věci Microsoftu, nakonec z nich byl propadák

Mezi nejpoužívanější produkty, které kdy Microsoft stvořil, bezesporu patří Windows, Internet Explorer, Office, Xbox...

Umělá inteligence pomůže v kancelářském balíku Microsoftu s analýzou i psaním

Microsoft chce svůj systém strojového učení s prvky umělé inteligence (UI) zapojit do další práce. Nový Copilot má...

Podívejte se na hřbitov produktů společnosti Google

Každý den není posvícení. Dokonce i takový technologický obr jako je společnost Google, dělá řadu chyb, nebo přijde s...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Bez milionu pro mercedes nelez. V testu autodealerů jsme skončili na rohožce

Exkluzivně Kvůli ekonomické nejistotě se Češi do nákupu nového vozu nehrnou. Mnohým autosalonům jako by na tom pramálo záleželo,...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...