Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Stačí jedna minuta a mají váš hlas. Program pak dokáže mluvit jako vy

aktualizováno  10:25
Společnost Lyrebird má nový program, kterému stačí minuta nahrávky něčí mluvy, aby ji dokázal napodobit. Využívá k tomu strojové učení.

Napodobování cizích hlasů pomocí umělé inteligence (ilustrační foto) | foto: montáž: Pavel Kasík - Technet.czProfimedia.cz

Služba Lyrebird odkáže z jednominutové nahrávky vytvořit „získat hlas“ mluvčího.

Jmenuje se Lyrebird a může změnit některé jistoty, které na tomto světě máme. Nový algoritmus vyvinutý v laboratoři MILA lab na kanadské University of Montréal totiž může přinést trochu legrace, ale hodně problémů. Podle slov jeho tvůrců mu stačí jen jedna minuta záznamu hlasu k tomu, aby jej dokázal imitovat. Autoři hodlají svůj nápad dodávat jako vývojářské knihovny (API) dalším vývojářům, kteří tak budou moci funkci napodobování hlasu vložit do nejrůznějších aplikací..

Jak z popisu systému vyplývá, není třeba, aby si systém nahrál konkrétní slova či věty, které má služba Lyreird reprodukovat. Z jednoho minutového záznamu má získat dostatečná data k tomu, aby dokázal například syntetizovat hlas vašeho známého nebo třeba prezidenta USA, případně diskuzi prezidentů.

Následující ukázka je počítačem generovaná:

Progran Lyrebird (pojmenovaný podle australského opeřence známého schopností napodobovat zvuky ze svého okolí) využívá strojového učení, konkrétně tzv. „hluboké neuronové sítě“, které se učí na vzorcích a poté sestavují nové obsahy, v tomto případě audio (více o neuronových sítích).

Lyrebird si poradí i s různými intonacemi. Stejnou větu tak nikdy nepronese úplně stejně, vždy zní trošičku jinak. Výsledný program by měl navíc umožňovat manuálně nastavit různé parametry týkající se dikce, intonace, emocí atd., což může ještě dále zvýšit důvěryhodnost imitované nahrávky.

Ukázka stejné věty pronášené opakovaně imitovanými mluvčími:

K čemu to jde použít, nebo rovnou zneužit?

Každý si asi dokáže představit, jaké škody může podobná aplikace napáchat. Ať již jde o soudní jednání, lákání peněz i z jinak obezřetných uživatelů, obcházení hlasem aktivovaných zabezpečovacích systémů nebo prostě jen dehonestace nějaké osoby.

Výrazně lépe se tak budou podvrhávat zvukové nahrávky, které nyní museli manipulátoři slepovat se zachycených útržků vět a slov oběti, případně využít služeb schopného imitátora.

Tvůrci sice mají na své stránce prohlášení o etice, ale to se spíše vysmívá všem kritikům. „Naše technologie vyvolává důležité společenské otázky. Zvukové nahrávky jsou nyní považovány za silný důkaz. Mohlo by tedy dojít ke zneužití naší technologie například k manipulaci, dehonestaci a dalším problémům souvisejícím s krádeží hlasu někoho jiného. Tím, že naši technologii představíme veřejně, chceme předejít rizikům. Doufáme, že si všichni brzy uvědomí, že taková technologie existuje a že je možné kopírovat hlas někoho jiného. Obecněji bychom chtěli upozornit na problematiku důkazů, jakými by v blízké budoucnosti mohly být zvukové nahrávky,“ píše firma.

Není první, ale je nejrychlejší

Na podobné novinky si ale zřejmě opravdu musíme zvykat. Firma není jediná, kdo podobný systém vyvíjí. Zatím sice nejde

Podobnou funkci slibuje systém VoCo, na kterém pracuje Adobe. Ten k analýze potřebuje asi dvacet minut nahrávky mluvčího. Když zástupce Adobe systém na jedné konferenci prezentoval, namluvil větu a začal si s ní různě hrát. Přehazoval slova, přes klávesnici přidal další a vždy nechal systém, aby novou větu přečetl. A opravdu se zdálo, že i nová slova jsou pronášena hlasem prezentujícího.

Archiv: firma Adobe představila koncept nástroje pro napodobování hlasů:

O podobný systém se jistě pokoušejí i další firmy. Pojem postfaktická doba tak možná brzy dostane ještě zlověstnější nádech.

Na Stanfordově univerzitě v Kalifornii zase vývojáři pracují na mapování pohybů z obličeje na obličej v reálném čase. V roce 2016 představili ukázku nástroje, který umí generovat fotorealistická videa obličejů na základě zdrojových dat zachycených například obyčejnou webkamerou.

Projekt Face2Face umí vytvářet videa cizích obličejů v reálném čase:

Aktualizace: Doplnili jsme zvukové ukázky, vyjádření firmy a popis programu. Změnili jsme ilustrační fotografii článku. Doplnili jsme informace o projektu Face2Face.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....