Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak zálohovat DVD? Otestovali jsme několik programů

Máte doma DVD vypalovačku a sbírku filmů na digitálních nosičích? A víte, že si DVD můžete zazálohovat, používat kopii a ochránit tak drahý originál před poškozením? Testovali jsme pět zálohovacích programů, které "naklonování" DVD hravě zvládnou.

Zálohování DVD médií se s rozmachem vypalovaček stává stále častěji diskutovaným tématem. Jak si můžeme ochránit investici do filmů na nikoliv levných originálních nosičích? Otestovali jsme několik programů, které slouží k vytvoření záložních kopií filmů.

CloneDVD
Kdo by pod tímto názvem čekal další užitečnou aplikace z dílny Elby Software, byl by patrně zklamán. Produkt, který pochází od uskupení CloneDVD.net, tak trochu parazituje na slávě CloneCD, jedinečného programu pro zálohování čehokoliv na (chráněných) CD. Jeho kvalit však zatím ani zdaleka nedosahuje.

CloneDVD 1.2

Program slouží k vytvoření a následnému vypálení image původního DVD. A protože současná média mají kapacitu 4,7 GB, vyplývá z toho, že jej lze použít pouze pro filmy na jednovrstvých DVD (DVD-5). Rozhraní je velice jednoduché, proces se více méně automaticky odehraje ve dvou dějstvích: uložení image a vypálení disku. Třetí volba umožňuje pro kontrolu přehrát DVD nadefinovaným softwarovým přehrávačem.

CloneDVD 1.2

Pro úspěšné zkopírování stačí pouze zvolit zdrojovou mechaniku, určit umístění dočasných souborů a cílové ISO image, která je následně vytvořena ze souborů zkopírovaných z DVD na harddisk. K vypálení používá CloneDVD vlastní modul, rychlost záleží čistě na mechanice a typu použitého média.

CloneDVD 1.2

Program obsahoval spoustu chyb, které korektní tvorbě spustitelného DVD zamezovaly. Například hned po stažení dat z DVD dočasné soubory smazal a pak už nebylo z čeho vytvořit image. Tento problém jsme vyřešili nastavením atributu R (tedy pouze pro čtení) všem kopírovaným souborům a DVD se konečně dočkali. Bohužel jej nebylo možné přehrát ani v počítači, natož ve stolním přístroji, neboť disk měl nekorektní strukturu - místo adresáře VIDEO_TS byly všechny soubory v rootu.

V době uzávěrky byla na webu clonedvd.net ke stažení nová verze 1.21, které by měla všechny chyby opravovat. Plná verze programu stojí 49,95 USD, na stránkách je 14denní plně funkční trial.

DVD-ToolBox

Nejnovější produkt francouzské firmy VSO Software, která má za sebou takové projekty jako BlingWrite Suite či CopyToCD/DVD. DVD-ToolBox nekopíruje celý disk, je postaven výhradně pro zálohu hlavního filmu, a to nejlépe tak, aby se pokud možno vešel na jedno DVD.

DVD-ToolBox

Program automaticky vybere na disku nejdelší pořad a uživateli dá vybrat, které titulky a jazyk zvukového doprovodu chce zkopírovat. Pokud bude film kapacitu prázdného DVD i tak převyšovat, DVD-ToolBox nadbytečné kapitoly odřízne a přenechá druhému médiu. Následně je vytvořena ISO image, již lze ihned vypálit pomocí CopyToDVD (je součástí instalace), případně později libovolnou jinou aplikací (např. Nero).

DVD-Toolbox

Aktuální verze DVD-ToolBoxu je zcela zdarma, stáhnout jej můžete zde (3,9 MB). Firma v současnosti pracuje na placené "Pro" verzi, jež bude umožňovat zachování kompletní struktury původního disku, přidání dalších titulků či editaci filmu.

DVDxCopy

Famózní počin americké společnosti 321 Studios, kvůli kterému se firma dostala do stále nerozhodnutého soudního sporu s Hollywoodem. Pomocí DVDxCopy lze vytvořit plně funkční záložní kopie filmů včetně precizního rozdělení materiálu na dvě média. Program umí korektně zkopírovat i disky s několika epizodami televizních seriálů.

DVDxCopy

Dalším specifikem DVDxCopy je ochrana záložního média proti kopírování. Z originálů umožňuje vytvořit libovolný počet kopií, za záložních disků ale další kopie již nevytvoří. Na začátku každého disku je umístěno upozornění, že se jedná o záložní disk pro vlastní potřebu. Ve filmu jsou navíc zakódovány údaje o registraci, takže v případě neoprávněného šíření filmů pomocí DVDxCopy je velice jednoduché dopadnout viníka.

DVDxCopy

Zájemci o program si mohou stáhnout 14denní trial, plná verze stojí 99,99 USD. Podrobně jsme se DVDxCopy věnovali v této recenzi.

DVD2One

Co udělat, aby se delší film vešel na jedno DVD-R médium? Přepočítáme ho! Vezmeme si k tomu vhodný nástroj, kterým je kupříkladu DVD2One. Může zkopírovat buď celý disk, nebo jen samotný film. Ve dvou boxech je třeba určit umístění zdrojových souborů a cílový adresář. Video můžeme nechat automaticky vypálit pomocí CopyToDVD.

DVD2One DVD2One

V dalších dvou oknech vybereme z DVD stopy, jež chceme mít i na cílovém disku, rovněž můžeme určit, jaké zvukové doprovody a titulky u filmu zůstanou. Kliknutím na tlačítko Start se spustí proces konverze. Program si neporadí s ochranami na DVD, potřebuje mít na harddisku již dekryptovaná data.

DVD2One

Stáhnout si můžete zkušební verzi, jež zpracuje pouze prvních 30 minut filmu. Program je k mání za 39,99 EUR.

DVD Shrink

Funkčně podobný jako DVD2One, ale co do uživatelského rozhraní mnohem propracovanější je program DVD Shrink. Za zdroj dat může sloužit jak původní DVD, tak i soubory na harddisku.

DVD Shrink

Software dá uživateli na výběr, zda chce disk zkopírovat v původní podobě, vyjmout některé součásti (Re-Author) nebo přepočítat obsah pro vypálení na DVD-R (Re-Encode), přičemž obě volby pro modifikaci dat lze skloubit. Šikovnou možností je volba regionu, v němž bude možné záložní video přehrát.

DVD Shrink

Program analýzou původního materiálu zjistí, nakolik je film možné zkomprimovat, a nabídne tabulku s účinkem komprese a délkou výsledného souboru. Dále lze klasicky vybrat zvukové stopy a titulky a odstartovat konverzi. Během procesu si můžeme nechat zobrazovat aktuálně zpracovávané video, ovšem bez této funkce je práce znatelně rychlejší. Soubory lze následně vypálit pomocí libovolného software.

DVD Shrink

DVD Shrink je zcela zdarma a nabízí tak zcela bezkonkurenční poměr cena/výkon. Stáhnout si jej můžete přímo zde.

Témata: software
  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo obavy mnoha profesionálů z oboru, že Titan se nikdy neměl nořit do takových...

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

Premium

Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se tentokrát můžeme těšit nejen na nové funkce, ale očekává se i odstranění tří aktuálních. Jaký byl...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Měnící se rotace zemského jádra vyčtená ze zemětřesení může měnit délku dnů

Že se od doby vzniku Země zpomaluje kvůli slapovým jevům její rotace je všeobecně známo. Již nějakou dobu se však pozornost vědců zaměřuje i na rotaci vnitřního jádra. Nová studie zkoumající...

Čeští potápěči vyřešili záhadu z války. V Jadranu identifikovali ponorku

Po třech letech práce se českému týmu technických potápěčů podařilo jasně identifikovat vrak ponorky z první světové války u chorvatských břehů. Díky badatelskému výzkumu a 22 ponorům do hloubky 85...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Jak unikli vyhynutí jediní dodnes žijící dinosauři

Dlouho byly okolnosti jejich přežití do kenozoika zahaleny závojem tajemství, v poslední době ovšem nové výzkumy vrhly na tuto problematiku mnohem více světla.

Čína dovezla jako první na světě vzorky z odvrácené strany Měsíce

Pouzdro z čínské lunární sonda Čchang-e 6 přistálo podle plánu v úterý ráno v severočínském regionu Vnitřní Mongolsko. Uvnitř pouzdra se nachází vzorky odebrané z odvrácené strany Měsíce. Asijská...

Čeští potápěči vyřešili záhadu z války. V Jadranu identifikovali ponorku

Po třech letech práce se českému týmu technických potápěčů podařilo jasně identifikovat vrak ponorky z první světové války u chorvatských břehů. Díky badatelskému výzkumu a 22 ponorům do hloubky 85...

Nastal čas rozmyslet si, zda je dost bezpečné používat klasické heslo

V digitálním světě se hesla stala klíčovým prvkem pro ochranu našich online identit a přístupu k citlivým informacím. Nicméně počet hesel a jejich správa se stává čím dál náročnější a riziko...

Nejen Apple a Microsoft, i Google má zařízení se svou AI. A není to mobil

O generativní umělé inteligenci Gemini od Googlu se hovoří především jako systému spuštěném přes internet v prohlížeči nebo aplikaci nebo jako pomocníkovi v mobilních telefonech. Nyní ho společnost...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...