Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak si vytvořit prezentaci z fotografií?

Produkt Microsoft Photo Story 3 pro Windows slibuje, že vdechne život vašim digitálním fotografiím a doplní je o hudbu, mluvený komentář, pohyb a další prvky. My jsme se na něj podívali blíže a dnes vás s ním nejen seznámíme, ale naučíme i pracovat.

Společnost Microsoft na svých stránkách prezentuje zajímavý nástroj s označením Photo Story 3, který slibuje tvorbu fotoprezentací zdarma. Již nyní musíme říci, že redmondský softwarový obr nelhal a vyrobil nástroj, jenž je opravdu velice šikovný a funkčně kvalitní. Při uložení prezentace zkomprimuje program Photo Story 3 digitální fotografie do jednoho malého souboru, který zachovává dobrou kvalitu fotografií. Můžete ji odeslat e-mailem rodině a přátelům a lze ji rovněž prohlížet v počítači, v televizoru nebo v přenosném zařízení, aniž byste se museli potýkat s velkými soubory.

Chcete-li tedy vdechnout svým fotografiím život a prezentovat je pomocí jediného souboru, potom vám stačí pouze jeden program. Photo Story 3 je určen všem nadšencům digitální techniky a těm, kteří denně pracují s digitálními snímky. Díky dobře zvládnutému průvodci je tvorba první prezentace otázkou několika kliknutí a vlastně i minut. Výstupem je potom soubor, jehož kvalitu a velikost lze ovlivnit dle nastavených hodnot. Přehrát si ho lze nejen na počítači, ale také i na dalších zařízeních podporujících formát WMV.

Kde se vzal, tu se vzal
O tomto programu toho zatím moc napsáno nebylo. Proto jde tedy svým způsobem stále o jakousi novinku, i když je na světě již třetí verze. Ale právě třetí verze je jakousi revoluční. Nejen, že se posunula opět o krůček dále, ale změnila se i licenční politika. Photo Story 3 je od konce minulého roku totiž zcela zdarma. Tedy pro ty majitele operačního systému, kteří projdou ověřením legálnosti kopie Windows.

Stažení a instalace
Abyste program mohli začít používat, je zapotřebí splnit hned několik podmínek. Hlavním požadavkem je operační systém Windows XP (a jeho varianty). Jiným verzím tento software nenáleží. Poté byste „měli“ projít ověřením legálnosti Windows. V praxi to však není úplně nutné. To však nyní rozebírat nebudeme. A za třetí je zapotřebí mít v systému instalovaný DirectX 9 a Windows Media Player (WMP) v desáté verzi. Nižší verze WMP není přípustná, o čemž svědčí i obrázek níže. Download aplikace provedete na této stránce – Photo Story 3 5 MB. Česká verze zatím není bohužel dostupná. Na překladu se však prý usilovně pracuje. Samotnou instalací se stačí doslova pouze proklikat. Dokonce není vyžadován ani restart systému.

Photo Story 3

Jak vytvořit první fotoprezentaci
Program spustíte ze Start nabídky v položce Programy. Okamžitě se otevře průvodce, jenž je připraven vytvořit vaši první fotoprezentaci. Dále zde máte možnost upravit některou stávající (to se bude hodit při příštím startu programu) či přehrát již vyrobenou.

Photo Story 3

Vyberete-li první možnost, objeví se okno, kde pomocí tlačítka Import Pictures vložíte libovolnou fotogalerii pro prezentaci. Již zde si dobře všimněte umístěných tlačítek pro ovládání. Otevřete adresář, kde se nachází vaše fotografie a stiskněte klávesovou zkratku Ctrl+A, čímž označíte všechny soubory. Klikněte na OK.

Photo Story 3

Nyní si již můžete začít „hrát“ s nastavením, respektive dodatečnou editací jednotlivých obrázků (pokud to již nemáte hotové z jiného editoru). Zde lze díky inteligentním retušovacím funkcím pár oprav provést také. Možné je tedy okamžitě opravit efekt červených očí, opravit osvětlení či nedokonalé barvy a také aplikovat různé efekty (sépie, černobílá apod.). Jednotlivé fotografie lze snadno přizpůsobit pomocí nástrojů pro otáčení a ořezávání.

V dalších  krocích je možné doplnit obrázky o mluvený komentář, přidat textový popis a přizpůsobit jejich pohyb. Ve druhém kroku zadejte nadpis fotoprezentace a můžete přidat i efekt snímku. Ve třetím již přidáváte komentář a určujete pohyb snímků. To učiníte kliknutím na Customize Motion. Zde si lze definovat způsob zobrazení startovního snímku, dalších snímků a posledního snímku. První záložka tak slouží k přesunutí  či nastavení velikosti obdélníku v poli. Tak vyberete místo, kde má být zahájen pohyb pro první obrázek. Ve spodní části je možné definovat dobu zobrazení a pomocí tlačítka vpravo (zcela dole uprostřed) se lze přesunout na další snímek.

Photo Story 3

Záložkou Transition nastavujete režim přechodů mezi snímky. Na výběr jich máte hned 48 a dokonce si je můžete prohlédnout ihned. Po zavření okna můžete připojit mluvený komentář a do políčka vepište případný text charakterizující fotografii (ten můžete vepsat i do dalších a to klikáním na další snímky film. pásu).

Photo Story 3

V dalším kroku si připojte doprovodnou hudbu (ve formátech WMA, MP3 a WAV). K dispozici je i několik předdefinovaných nahrávek (tlačítko Create Music).

Photo Story 3

Opět klikněte na Next, čímž se přesunete do bodu nastavení výstupních parametrů pro export. Nejednoduší je si vybrat z některého z profilů (v boxíku Activities). Tlačítkem Settings lze výstup ještě částečně modifikovat.

Photo Story 3

Naposledy klikněte na Next, čímž začne proces generování videa. V závislosti na výkonu PC (třeba i desítky minut) začne program nashromážděná data zpracovávat. Na závěr se objeví okno, ve kterém je možné fotoprezentaci ihned přehrát.

Photo Story 3

Závěrem
Programu by šlo vytknout jen máloco. Někoho možná nenadchne možnost vybrat pouze jediný výstupní formát WMV, do kterého se fotoprezentace ukládá. Photo Story 3 je však dílem Microsoftu a tak pochopitelně protlačují vlastní formát - Windows Media Video. Tento formát má však dobré vlastnosti a dnes ho již podporuje značná část domácích spotřebičů vč. těch přenosných. A kdo ho přece jen nemusí, může si video konec konců pomocí nějakého konverzního nástroje převést např. do AVI či jiného formátu.

  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 96 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 108 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 7 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 25 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Kabelka nemusí být jen vak na věci. Český prototyp zažene útočníka

v diskusi je 6 příspěvků

21. června 2024

Kabelka nemusí být pouhým vakem na věci, může plnit spoustu funkcí sama o sobě. S touto tezí vznikl...

Největším lákadlem Historical Airshow 2024 byl americký zavalitý stíhač

v diskusi nejsou příspěvky

21. června 2024

Mladoboleslavská Historical Airshow patří již dlouho mezi nejvýznamnější letecké dny v České...

Může to být tikající bomba, říká česká vědkyně o metanu ukrytém v ledovcích

v diskusi jsou 4 příspěvky

20. června 2024

Premium Co se dělo ve vnitrozemských vodách před tisíci lety? To se skrze analýzu sedimentů na dně jezer...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 96 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...