Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak jednoduše otočit obrázek ve Windows XP

V dnešním článku si povíme o možnosti, jak dostat příkazový řádek Windows XP na hlavní lištu, ukážeme si, jak na vyhledávání zvolených slov z webové stránky ve Firefoxu, poradíme, jak otočit obrázek či jak odstranit problémy s otevíráním PDF v IE. A čekají vás ještě další postupy.

Tipy a triky pro začátečníky 

231 – jak dostat řádek pro příkazy na hlavní lištu Windows XP
Často popisujeme tipy a triky pro něž potřebujete příkazový řádek Windows. Jeho grafickou podobu naleznete pod tlačítkem Start, pod položkou Spustit. Pod nabídkou Programy se potom schovává i obdoba řádku v MS-DOSu. Chcete-li zadávat příkazy do řádky jinak či ještě rychleji bez proklikávání, můžete zkusit následující tip. Klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní liště a vyberte Panely nástrojů -> Adresa. V hlavním panelu se objeví nová lišta s řádkem, který pracuje stejně, jako příkazový řádek.

Tipy a triky pro začátečníky

232 – jak hledat ve Firefoxu
Internetový prohlížeč, stejně jako Internet Explorer disponuje funkcí pro vyhledávání. Sdružení Mozilla Foundation šlo však dále, než programátoři Microsoftu a tak vyhledávací vlastnosti ve Firefoxu jsou na mnohem lepší úrovni, než-li v IE. Otevřete-li si internetovou stránku ve Firefoxu, aktivujete okno pro vyhledávání klávesovou zkratkou Ctrl+F (tedy stejně jako v IE). Zde vlastně nejde ani tak o okno, jako spíše o lištu (zcela dole). Do řádku Najít vepíšete hledaný výraz a nyní pouze stiskněte Enter. Opakovaným stisknutím klávesy Enter se přesunete na další hledaný výraz. K dispozici máte navíc i nalezení předchozího výrazu či zvýraznění slov (označí nalezené slova barvou) a rozlišování malých a velkých písmen. Červeným křížkem lištu uzavřete.

Tipy a triky pro začátečníky

233 – jak otočit obrázek ve Windows XP
Máte-li některé své snímky pořízené na svislo a rádi byste je otočili, můžete tak učinit přímo i ve Windows XP. Dokonce nemusíte instalovat další dodatečné softwarové vybavení. Stačí, když otevřete Průzkumník Windows tam, kde máte umístěné fotky a v nástrojové liště kliknete na Zobrazit -> Miniatury. Nyní klikněte pravým tlačítkem myši na snímek, čímž otevřete dialogové okno. V něm mimo jiné naleznete i položky Otočit ve směru chodu hodinových ručiček a proti nim. Tímto způsobem otočení však může dojít ke snížení kvality obrázku, na což je zapotřebí pamatovat!

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

234 – další nárůst výkonu u NTFS disků
Disk formátovaný souborovým systémem NTFS je dokonalejší, než-li jeho předchozí verze (FAT16 a FAT32). Také je méně náchylný k chybám a je výkonnější. Jeho rychlost se dá však ještě zvýšit a to několika úpravami systémového registru. Tedy pokud oželíte poměrně méně využívanou informaci. Pokud Windows otevřou adresář na svazku NTFS, dojde k aktualizaci času posledního přístupu – pozor neplést s položkou Změněno! To znamená, že změní jeho čas a datum. Pokud používáte hodně adresářů, může taková úprava snížit odezvu operačního systému. Přitom při zakázání této vlastnosti se systém může věnovat jiným, potřebnějším procesům. Otevřete editor registru (Start -> Spustit a do řádku vepište příkaz regedit). Otevře se okno registru a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou hodnotu DWORD s označením NtfsDisableLastAccessUpdate (případně ji modifikujte). Poklikejte na ni a přidělte jí hodnotu 1. Změny se projeví po restartu PC.

Tipy a triky pro pokročilé

235 – problémy s otevíráním PDF v IE
Používáte-li pro surfování celosvětovou sítí Internet Explorer a trápí vás problém, kdy kliknete na odkaz pod nímž se ukrývá dokument ve formátu PDF a on se neotevře? Pokud ano a místo toho se v prohlížeči objeví pouze jakási ikonka či červené X, můžete tento problém lehce vyřešit. Nejprve zkuste přejít na nejnovější verzi Adobe Readeru (předchozí nejprve odinstalujte), pokud to nepomůže, zkuste Reader spustit a přesuňte se na Úpravy -> Předvolby a klikněte na Internet. Zde zkontrolujte zatržení Zobrazovat PDF v prohlížeči. Poslední možností je registrace souboru pdf.ocx do systému. To provedete kliknutím na Start -> Spustit a vepsáním příkazu regsvr32 "C:\Program Files\Adobe\Acrobat 6.0 CE\Reader\ActiveX\pdf.ocx". Pozor! Cesta k Readeru je u každé verze trochu odlišná. Proto nejprve zkontrolujte, kde se Reader na disku nachází a cestu upravte. O úspěšném provedení budete vyrozuměni.

Tipy a triky pro pokročilé

236 – jak obnovit otevírání v nativním ZIP komprimátoru ve Windows XP
Také jste si do Windows XP doinstalovali jiný komprimační program a nyní byste rádi, aby se při poklikání na soubor v ZIPu jako výchozí spouštěl ten standardně obsažený v operačním systému? Pokud ano, ukážeme si jak na to. Možností je hned několik. Ale abyste si mohli být stoprocentně jisti funkčností, je nejlepší provést zásah do registru Windows XP. Otevřete editor a vyhledejte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\.zip. Nyní se přepněte na pravou stranu a poklikejte na řetězovou hodnotu s označením (Výchozí). Zde smažte původní hodnoty a vepište novou CompressedFolder. PC nyní restartujte.

Tipy a triky pro pokročilé

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Umělá inteligence Microsoftu má výpadek. Firmě nefunguje ani vyhledávač

23. května 2024  15:56

Nasazení umělé inteligence úzce souvisí s internetovou dostupností. A právě nyní se ukazuje tato...

Bezpečné přihlašování je důležité. Vyzkoušet můžete tři známé aplikace

23. května 2024

V dnešním digitálním světě se již téměř neobejdeme bez systému umožňujícího prokázat se...

Paleontolog: Dinosauři byli chytří jako opice. Stavěli pasti, předávali si kulturu

23. května 2024

Premium Paleontolog Štěpán Pícha je odborným garantem Dinosauria Museum Prague. Plochu o velikosti menšího...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...