Inteligence počítačových virů roste neuvěřitelnou rychlostí

Počet červů, které využívají známé nedostatky, se neustále zvyšuje. V blízké budoucnosti se uživatelé i firmy budou muset vypořádat s viry, které jsou stále utajenější a nesou s sebou stále větší destruktivní schopnosti.

Ten člověk už vyráběl viry sedm let. Říká si Melhacker a je možné, že je zodpovědný za epidemii Bugbearu, který byl v minulém roce druhým nejčastějším červem na internetu. Nyní tvrdí, že pracuje na novém viru, kterému pracovně říká Scezda a který má znamenat novou významnou hrozbu.

Podle toho, jak Scezdu popisuje, spadá tento „produkt“ do nové kategorie tzv. megačervů, které kombinují vlastnosti některých nejrozšířenějších červů a virů, jako jsou Sircam, Klez nebo Nimda. Tento megačerv používá generátor náhodných čísel, aby určil, jak dlouho zůstane skrytý v napadeném systému. Potom také náhodně zvolí jednu z mnoha metod, jak se rozmnožit.

Uvedené vlastnosti jsou základem současných megačervů obecně, přičemž megačervem někteří odborníci nazývají komplikovaný polymorfní škodlivý kód, který se spoléhá na různé metody rozmnožování.

Dnešní problémy
V minulém roce zaregistrovali výzkumníci z firmy Sophos dohromady 7 189 nových virů, červů a trojských koní, takže je dnes na světě dohromady již více než 78 000 takových kódů. Virové laboratoře Sophosu přitom průměrně vyrobí detekční procedury pro více než 25 nových virů denně.

V roce 2002 bylo se devět z deseti virů, které odhalily hlavní firmy zabývající se ochranou proti virům, šířilo hromadnými e-maily a využívalo známých nedostatků v aplikačním programovém rozhraní ve Win32. A 87 % všech zpráv o infekci se týkalo virů pro Windows.

„Počet červů, které využívají známé nedostatky, se neustále zvyšuje,“ říká Vincent Weafer, ředitel skupiny Symantec Security Response. „To je významné v tom, že se poněkud vzdalujeme od minulé módy zneužívání sociálního inženýringu.“

Nejdůležitějším nedostatkem zneužitým v minulém roce byla tzv. zranitelnost MIME (malformed MIME vulnerability), poprvé objevená v roce 2001. I když byla záplata dostupná víc než rok, viry a červi mohli využít tuto zranitelnost na počítačích, u nichž záplata ještě nebyla aplikována, a automaticky spustit virus, když se uživatel podíval na e-mail v náhledovém okně. „Brid, Bugbear, Nimda a Klez - všechny využívají tohoto nedostatku,“ říká Weafer.

„Dnes je hranice mezi červy a viry dost nejasná, protože ‚úspěšné‘ napadení má charakteristiku obou a šíří se přes internet,“ říká Dan Ingevaldson, vedoucí skupiny X-Force firmy Internet Security Systems. „Nejúspěšnější červi se chovají jako švýcarský armádní nůž, protože se šíří mnoha různými ověřenými metodami, jako je hromadný e-mail, nedostatky webových serverů nebo technologie peer-to-peer.“

Evoluce virů
Podle pracovníků z výzkumu se v blízké budoucnosti uživatelé i firmy budou muset vypořádat s viry, které jsou stále utajenější a nesou s sebou stále větší destruktivní schopnosti. Struart Stanford, ředitel společnosti Silicon Defence, naznačil v nedávné výzkumné studii nastupující hrozbu tajných červů, které se šíří pomaleji, ale zato takovým způsobem, aby je bylo možno jen těžko detekovat. „Prokázali jsme, že takovýto červ by dnes mohl poškodit až 10 milionů internetových uživatelů,“ poznamenává Stanford.

Výzkumní pracovníci týmu AVERT (AntiVirus Emergency Response Team) firmy McAfee Security říkají, že se setkali s virem, který využil technologie ADS (Alternate Data Streams) souborového systému NTFS. Tato technologie umožňuje, aby data byla uschována v neviditelných souborech spojených s viditelnými soubory NTFS, a nemohou být smazána bez mazání samotných souborů NTFS.

Uživatelé, kteří nemají povolení zapisovat do souboru, k němu ADS přidat nemohou. A i když ochrana souborů Windows zavedená ve Windows 2000 brání hackerům měnit chráněné systémové soubory, nebrání autorizovaným uživatelům, aby k nim přidali přidali ADS spolu s tajným, spustitelným kódem.

Hlavním úkolem ADS je umožnit kompatibilitu se soubory systému počítačů Macintosh. Ale v září roku 2000 našli ve firmě McAfee virus jménem Win2K.Stream, který se schovával právě v ADS. „Tento přístup funguje, protože většina antivirových produktů neskenuje charakteristiky ADS,“ říká Vincent Gullotto, viceprezident skupiny AVERT. Firma McAfee ovšem okamžitě po zjištění prvního viru tuto schopnost do svých produktů přidala. Gullotto však podle vlastních slov až dodnes neviděl další příklad tohoto přístupu.

Co chtějí
Mění se také záměry tvůrců červů a virů. V minulosti většina virů a červů prostě ničila data. Ale nyní se začíná ukazovat, že se mistři zákeřných kódů snaží data krást. „Vidíme, že vývoj postupuje směrem k získávání dat,“ říká Gullotto. „Minulý rok tu byl např. Sircam, který náhodně bral dokumenty ze složky Dokumenty.“

Weafer z firmy Symantec souhlasí. „Výsledky napadení se změnily z ničení dat na aplikaci trojských koní a kompromitaci počítačů, spolu s posíláním informací ven ze stroje do sítě,“ říká. „Své bezpečnostní záplaty je skutečně třeba si aktualizovat.“

Chris Wraight, technologický konzultant v Sophosu, upozorňuje, že uživatelé budou červy ve formě kombinovaných koktailů odstraňovat mnohem obtížněji než běžné škodlivé kódy. Takový červ podle něj může dopravit do počítače trojského koně nebo jiný virus, případně se může při nějaké příležitosti duplikovat. Takže, jenom proto, že jste našli nějakou infekci a odstranili jste ji, si ještě nemůžete být jisti, že jste objevili vše, a jste tedy v bezpečí.

Výhledy
I když převážná většina červů a virů je prozatím napsána tak, aby využívala známé nedostatky platformy Windows, někteří výzkumní pracovníci varují uživatele Unixu a Linuxu, aby si také dali pozor. Například zářijová epidemie červa Slapper na Linuxu infikovala více než 20 000 strojů a mohla být podle Weafera použita k útoku typu odepření služby (DoS, Denial of Service). „V obchodním světě neustále mícháme systémy Linux a Windows,“ říká. “Ti, kteří mají systémy Linux a Unix, předpokládali, že jsou imunní. Teď víme, že to není pravda,“ dodává.

Hlavním terčem pro některé autory virů a červů se může stát také framework .Net od Microsoftu. I když mají zatím .Net framework nainstalovaný jenom uživatelé, kteří používají Windows XP a Service Pack 1, tvůrci virů se dívají do budoucnosti. A to je právě ta potíž. Je totiž třeba se snažit nalézt správnou rovnováhu mezi akcí proti nynějším ohrožením a myšlením na hrozby budoucí.

„Nejlepší ochrana - právě teď i v budoucnu - je prostě být opatrný,“ říká Weafer. „Všímejte si bezpečnostních aktualizací a vypínejte nepotřebné služby.“ 

Článek přinášíme ve spolupráci s časopisem Computerworld

Nejčtenější

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

Z vesmíru se vrátila ryze ženská posádka s Katy Perry i přítelkyní Bezose

Teprve podruhé v historii se dostala do kosmického prostoru posádka složená pouze z žen. Právě v pondělí totiž odstartoval nosič New Shepard, aby posádku vynesl. Nejznámější členkou týmu mise NS-31...

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

Pozor na nová pravidla aerolinek. Na nabíjení z powerbanky pomalu zapomeňte

Porucha powerbanky cestujícího v lednu zapříčinila požár na palubě Airbusu A321. Požár naštěstí vypukl ještě před vzletem, všech 176 cestujících se podařilo evakuovat, ale letadlo bylo zcela zničeno....

Osobní dopravu do vzduchu má přenést unikátní rotor i jednomístný dron

O přenesení osobní dopravy do vzduchu se mluví poměrně dlouho, nechybí ani řada pokusů o výrobu létajícího stroje pro přesun na opravdu krátké vzdálenosti. Nedávno se objevily dvě novinky, které...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

21. dubna 2025

Rozbité vejce přinese zkázu Neapoli. Legenda se pojí s ostrovním hradem

Jméno neapolského Vaječného hradu vychází z legendy, podle které je v jeho útrobách ukryto vejce. Není to ovšem ledajaké vejce, alespoň co se týče jeho funkce. Legenda totiž praví, že rozbije-li se,...

21. dubna 2025

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

20. dubna 2025

Bojíte se svěřit svá data umělé inteligenci? Zkuste to lokálně. Víme jak

Premium

Kolem generativní umělé inteligence panuje řada obav. Jednou z nich může být strach o vlastní data, která při komunikaci se systémem sdílíte. Další problém může nastat, když z nějakého důvodu...

20. dubna 2025

Potápěč si na Facebooku koupil vrak lodi, potopené torpédem v roce 1917

Koupit si loď je krásné, ale zároveň velmi zavazující. Majitele čeká náročná údržba, náklady na kotvení apod. Britský potápěč našel ekonomičtější řešení, když si na portálu Facebook Marketplace...

19. dubna 2025

Filozofové předpověděli, kterak zlé myslící stroje ovládnou svět. Už zase

Posledních několik dnů se hodně mluví o prognóze AI 2027. Jde o jednasedmdesátistránkový dokument, mapující možný vývoj velkých jazykových modelů v blízké budoucnosti. V tomto článku shrneme jeho...

18. dubna 2025  15:58

Výzkum 14 153 443 projevů v americkém Kongresu: zákonodárci opouštějí fakta

Zástupci amerických občanů se ve svých řečech přestávají odkazovat na ověřitelné skutečnosti. Nahrazují je intuicí a osobními dojmy. Pokles začal už v sedmdesátých letech minulého století. Současný...

18. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

18. dubna 2025

Vzdálená planeta má známky života, hlásí vědci. Je tu však několik „ale“

Vesmírný teleskop Jamese Webba přinesl podle skupiny vědců z Cambridgeské univerzity zajímavý objev na 124 světelných let vzdálené planetě K2-18b. V atmosféře této planety totiž odhalili molekuly...

17. dubna 2025  12:57

Bulharsko zažilo před 100 lety nejbrutálnější teroristický útok v dějinách

V polovině dubna 1925 se v bulharské Sofii odehrál nejhorší teroristický útok v dějinách země. Konečná bilance: 213 mrtvých a 500 zraněných. Bombový útok měli na svědomí místní komunisté, spekulovalo...

17. dubna 2025  10:30

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Apple připravuje systém, který má změnit to, jak využíváte jeho iPady

Za necelé dva měsíce by měla společnost Apple představit novou generaci operačního systému pro své tablety. A mohla by to být změna, která konečně přinese větší využití potenciálu, který toto...

17. dubna 2025

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

17. dubna 2025,  aktualizováno  12:05