Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

HP a Universal vzkazují pirátům: Zničíme vás! Někdo ale v kampani lže...

Představitelka HP Carly Fiorina oznámila na CESu úmysl tvrdě prosazovat digitální správu autorských práv. Její aktivitu posvětil šéf labelu Interscope, který si na pomoc přizval Sheryl Crow, rappera 50 Cent a kytaristu U2. Muzikanti ale represivní politiku hudebního průmyslu dvakrát nepodporují.

Šéfka Hewlett-Packard Carly Fiorina tvrdě vystoupila proti pirátům. Na konferenci v rámci veletrhu CES překvapivě napadla své spoluobčany a způsoby používání současné technologie. Spotřebitelé prý sdílením hudby podrývají americkou ekonomiku a morálku národa. HP se chce podle jejích slov stát vůdčí společností v zabezpečování hardware a software digitální správou autorských práv (Digital Rights Management - DRM).

"Jenom proto, že je tak snadné krást hudbu, bychom se tak neměli chovat. Je to nelegální, je to špatné a my jako technologická společnost s tím můžeme něco udělat. Počínají tímto rokem budou všechna naše zařízení respektovat digitální práva," prohlásila Fiorina od řečnického pultu.

DRM vždy a všude

Dále uvedla, že cílem společnosti je nabídnout nejlepší DRM technologii, ať už vlastní, nebo třetího výrobce. Leccos napovídá ohlášená spolupráce s firmou Apple. HP patrně zruší vyvoj některých produktů z oblasti přenosných zařízení, které nahradí přeznačkovaný přehrávač iPod.

Efektivní DRM systémy ale existují a zákazníci jsou již dnes omezováni v tom, jak mohou nakládat s nosiči, které si legálně koupili. HP se najednou rozhodne, že zábavnímu průmyslu musí pomoci, místo aby se starala o vlastní zákazníky. Tím se současný trend v uplatňování restriktivních opatření jen zhorší.

Fiorina dlouze mluvila o tom, jak současné, dlouho očekávané technologie konečně fungují a jaké přinášejí neomezené možnosti. Jedním dechem se ale dodává, že tyto možnosti je třeba co nejvíc omezit. Společnost, jejímž mottem je sloveso 'vynalézat' (Invent) dělá vše pro to, aby utlumila inovaci a zavřela cestu k novým obchodním modelům a novým trhům.

Nastrčení a vystrčení

Aby dodala svým slovům váhu, pozvala si šéfka HP na pódium člověka z nejpovolanějších, ředitele labelu Universal Interscope. Jimmy Iovine se svého úkolu zhostil dokonale a hned začal vypočítávat, co všechno je na sdílení hudby špatného:

"Pirátství škodí dětem, protože se učí nerespektovat základní vztahy mezi kreativitou a vlastnictvím. Škodí jejich rodičům, protože se na tom podílí! Zdá se vám to osobní? JE to osobní," hřímal ze stupínku starší vrásčitý pán, oblečený jako dospívající. Návštěvníky veletrhu označil za nemorální sebranku zabíjející hudební průmysl.

Vedle agitátora stály hvězdy hudebního nebe. Sheryl Crow, člen kapelu U2 David 'The Edge' Evans a Dr. Dre měli vyjádřit svůj názor na výměnu souborů. Nakonec jen pět minut mlčky pobyli na jevišti a šli domů. Opravdu impresivní.

Iovine na závěr vytáhl z rukávu poslední eso. Šokovaným divákům nastínil úryvek konverzace s rapperem známým jako 50 Cent. Ten údajně na zmínku o vysokoškolákovi, který si vydělával pálením hudebních cédéček, zareagoval slovy: "Dej mi adresu toho kluka a já mu sním oběd a odjedu v jeho autě."

Jako když tiskne

Ředitel Interscope si nemohl vybrat zářnější příklad. 50 Cent je chlapík, jehož sdílení loni poznamenalo nejvíc. Fanoušci si totiž koupili jen 6,5 milionu kopií jeho desky a rapper se tak stal nejprodávanějším umělcem. Navíc již dříve prohlásil, že mu P2P sítě vlastně pomáhají v kariéře - psali jsme o tom zde (odstavec "Být na internetu dřív než v obchodech je terno!"). Proto nás taková změna názoru zarazila.

Podivovali se i redaktoři britského magazínu The Register, kteří našli na doméně RapBasement.com aktuální rozhovor s "postiženým" rapperem. Jeho odpovědi na otázky kolem internetu se ani v nejmenším neshodují s tím, co davu předložil "pan Interscope". 50 Cent říká:

"Nemám s piráty žádný problém. Myslím, že lidi hlavně hledají a zkoušejí, protože se je průmysl snaží ošidit tím, že jim nabídl desku s jednou dvěma dobrými skladbami. Myslím, že i lidi, kteří stahují muziku, půjdou do obchodu a tu desku si koupí, když si ji nejdřív poslechnou a uslyší tam spoustu dobré muziky. Podle mě šíření hudby po internetu hodně pomáhá novým umělcům. Jakmile někdo zjistí, že ten dotyčný je dobrý, nabídne ho na síti a ta hudba se nakonec rozšíří tak, že se stane populární."

Takže žádné kradení aut, ani hladovění studentů. Internet je mezi muzikanty "in". Možná 50 Cent jen žertoval a Iovine to nepochopil. Anebo pochopil, ale jeho slova použil po svém.

Ani Sheryl Crow není žádný bojovník proti pirátům. Naopak se angažovala při vzpouře proti nahrávacím společnostem, kdy hudebníci založili Koalici nahrávajících umělců (Recording Artists Coalition - RAC). Nelíbilo se jim, jakým způsobem RIAA rozděluje poplatky jednotlivým interpretům, ani to, že je vydavatelé zastupují proti jejich vůli např. při tažení proti P2P sítím. Požadovali, aby veškerá autorská práva patřila jim a ne labelům.

Košťata uchopit - teď!

Pan Iovine během svého projevu jen házel špínu na všechny okolo, ale na sebe samotného zapomněl. Činovníci hudebního průmyslu rychle zapomínají na to, jak okrádali vlastní zákazníky uměle vyhnanými cenami, jak zatajovali fakta o výsledcích hudebního trhu, jak brečeli nad vlastními problémy a přitom z nich vinili někoho jiného.

Až si labely zametou před vlastním prahem a místo pro zloděje začnou vydávat CD pro hudební fanoušky tak, jak si to přejí, bude vše v pořádku. Jenže taková vize zavání utopií.

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 53 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Umělá inteligence Microsoftu má výpadek. Firmě nefunguje ani vyhledávač

v diskusi je 1 příspěvek

23. května 2024  15:56

Nasazení umělé inteligence úzce souvisí s internetovou dostupností. A právě nyní se ukazuje tato...

Bezpečné přihlašování je důležité. Vyzkoušet můžete tři známé aplikace

v diskusi jsou 3 příspěvky

23. května 2024

V dnešním digitálním světě se již téměř neobejdeme bez systému umožňujícího prokázat se...

Paleontolog: Dinosauři byli chytří jako opice. Stavěli pasti, předávali si kulturu

v diskusi jsou 2 příspěvky

23. května 2024

Premium Paleontolog Štěpán Pícha je odborným garantem Dinosauria Museum Prague. Plochu o velikosti menšího...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...