Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Co umí nejlepší vypalovací programy zdarma

Vypálí filmy, obrazy disku i hudbu a ještě mnohem více. A navíc jsou zadarmo. Ohodnotili jsme pro vás 5 + 1 vypalovacích programů.
DVD ilustrační foto

DVD ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jestli jste nenašli pod stromečkem vytouženou krabici s vypalovacím balíkem Nero 9, nezoufejte. Sestavili jsme pro vás žebříček pěti nejlepších vypalovacích programů zdarma, kterému vévodí Ashampoo Burning Studio s čistou jedničkou z hodnocení bohaté nabídky užitečných funkcí a přehledného ovládání v češtině. Ovšem i Totally Free Burner na poslední příčce hodnocení si své uživatele jistě najde.

 Hodnocení programů

Zdarma použitelné vypalovací programy jsme hodnotili ve čtyřech kategoriích. Prvním hlediskem pro srovnání vypalovacích programů je samozřejmě nabídka funkcí pro vypalování různých typů optických médií. Hodnocení ovládání programů zohledňuje vzhled a ergonomii uživatelského rozhraní, rozmístění ovládacích prvků a dostupnost důležitých funkcí. Zvýhodněny jsou také programy přeložené do češtiny. V hodnocení multimediálních funkcí zohledňujeme nabídku nástrojů pro vypalování filmových a hudebních disků, možnost ukládání hudby z CD na disk počítače atd. Další kladné body v hodnocení získaly vypalovací programy za nabídku doplňkových funkcí pro zálohování nebo třeba výpis informací o disku a použité vypalovací mechanice.

Každý program jsme oznámkovali ve všech kategoriích známkami 1 až 5, jako ve škole. Výsledné pořadí určuje průměrná známka.

Ashampoo Burning Studio Free

První místo v žebříčku nemohlo uniknout bezplatné verzi programu Ashampoo Burning Studio. Čistou jedničku ve výsledném hodnocení si Burning Studio zaslouží za podporu vypalování CD, DVD i Blu-ray disků s daty, vypalování hudebních CD ze souborů ve formátech WAV, MP3, OGG, WMA i FLAC a vypalování disků s filmy ve formátech Video CD, Super Video CD a Video DVD.

Nechybí ani funkce pro přímé kopírování všech podporovaných typů disků. Burning Studio Exceluje také v doplňkové výbavě. Především umí ukládat skladby z hudebních CD do počítače, buďto ve formátu WAV nebo v komprimovaném formátu MP3, samozřejmě včetně nastavení kvality výstupu. Dalším užitečným nástrojem Burning Studia je speciální funkce pro zálohování důležitých dat z počítače. Můžete si přesně nastavit, které soubory a složky budou zálohovány a umístění záložního archívu (vypálení na disk, externí pevný disk, USB klíčenka atd.).

Nechybí ani možnost ochrany záložního archívu heslem, komprese zálohy nebo její rozdělení na menší části. Zbývá jen dodat, že Burning Studio má přehledné uživatelské rozhraní v češtině a velmi snadno se ovládá. Pokud bychom přece jen měli zmínit nějakou nevýhodu programu, pak by to byla absence možnosti nastavení detailnějších parametrů vypalování. To ale běžnému uživateli jistě vadit nebude.

Ashampoo Burning Studio Free6.75 stahujte ze Slunečnice zde. (5,7 MB, freeware)

Hodnocení:

Funkce pro vypalování: 1
Ovládání: 1
Multimédia: 1
Doplňkové funkce: 1
Výsledná známka: 1

Ashampoo Burning Studio Free

InfraRecorder

Na stříbrnou příčku se kvalifikoval open source vypalovací program InfraRecorder, který v pěkně přehledném uživatelském rozhraní v češtině nabízí všechny nezbytné funkce pro vypalování CD i DVD. Hned úvodní okno programu dává uživateli na výběr mezi podporovanými typy projektů. Nechybí možnost vytváření datových a hudebních disků, filmových DVD nebo funkce pro přímé kopírování CD a DVD.

Práce s obrazy disků zahrnuje jak jejich vypalování, tak i vytváření obrazů z vybraných dat. InfraRecorder zobrazuje také všechny potřebné informace o použité vypalovací mechanice a vloženém médiu. Pro mazání přepisovatelných disků jsou k dispozici hned čtyři různé metody. Jistě uvítáte také možnost ukládání skladeb z hudebních CD do počítače, a to jak v nekomprimovaném formátu WAV, tak i v komprimovaných souborech typu MP3, OGG a WMA. K ukládání hudebních CD do formátu MP3 stačí instalovat malý doplněk s kvalitním kodekem LAME.

Velkou výhodou vypalovacího programu InfraRecorder je, vedle zmíněného přehledného uživatelského rozhraní, i možnost použití aplikace v tzv. přenosné verzi. Na USB klíčence pak můžete s sebou nosit vypalovací program, použitelný bez instalace i v dalších počítačích. Že si InfraRecorder neporadí s vypalováním Blu-ray disků v současné asi ještě není úplně důležité.

InfraRecorder 0.46.2 stahujte ze Slunečnice zde. (3,2 MB, open source)

Přenosnou variantu vypalovacího programu najdete zde, doplněk pro práci s hudbou v MP3 zde.

Hodnocení:

Funkce pro vypalování: 2
Ovládání: 1
Multimédia: 2
Doplňkové funkce: 2
Výsledná známka: 1,75

InfraRecorder

FinalBurner Free

Vypalovací program FinalBurner Free nabízí sice velmi užitečné funkce, jeho uživatelské rozhraní ale rozhodně nepatří k nejlepším. Jedná se o bezplatně dostupnou verzi jinak komerčně distribuované vypalovací aplikace. Na tento fakt program na mnoha místech upozorňuje reklamou.

Důvodem poměrně vysokého hodnocení programu je především jeho bohatá nabídka doplňkových funkcí. Vedle běžného vypalování datových CD a DVD, hudebních CD a filmových DVD umí FinalBurner Free připravit video z digitální kamery pro vypálení jako filmové DVD, ukládat hudbu z CD do formátů MP3 a WAV, vytvářet bootovací disky i disky s jednoduchou startovací nabídkou nebo vytvářet a tisknout obaly na vypálené disky.

Jestliže se tedy smíříte s ne úplně pohledným uživatelským rozhraním a ne zcela intuitivním ovládáním, dostáváte k dispozici co do funkcí velmi kvalitně vybavenou vypalovací aplikaci. Placená verze FinalBurner Pro umí navíc pracovat s videem ve vysokém rozlišení (formát WMVHD), obsahuje funkci pro přímé kopírování disků a různá další vylepšení.

FinalBurner FREE 2.6.0.142 stahujte ze Slunečnice zde. (9 MB, freeware)

Hodnocení:

Funkce pro vypalování: 2
Ovládání: 2
Multimédia: 1
Doplňkové funkce: 1
Výsledná známka: 1,5

FinalBurner Free

BurnAware Free

Bezplatná verze komerčně distribuovaného vypalovacího nástroje BurnAware Free poslouží při vypalování CD, DVD i moderních Blu-ray disků. BurnAware vypaluje data, ISO obrazy disků, filmová DVD ze souborů v příslušném formátu i hudební CD ze souborů ve formátech WAV, MP3 a WMA.

BurnAware umí také vypsat základní informace o vloženém médiu a použité vypalovací mechanice. Samozřejmě nechybí ani funkce pro mazání přepisovatelných médií. Jednou z výhod programu je také jeho snadné a přehledné ovládání, se kterým si jistě poradí i méně zkušený uživatel. Průvodce instalací vám bude nabízet i instalaci doplňku internetového prohlížeče Ask Toolbar.

Doporučujeme vám ji zdvořile odmítnout (zrušením označení příslušných políček), stejně jako přesměrování vyhledávání a domovské stránky prohlížeče. Pokud si připlatíte za některou ze dvou komerčních verzí programu BurnAware, získáte navíc i funkce pro vypalování bootovacích disků a přímé kopírování CD a DVD (verze Home) nebo možnost vypalování disků ve více mechanikách současně (verze Professional).

BurnAware Free 2.2.0 stahujte ze Slunečnice zde.  (7,8 MB, freeware)

Hodnocení:

Funkce pro vypalování: 1
Ovládání: 2
Multimédia: 3
Doplňkové funkce: 2 
Výsledná známka: 2

BurnAware Free

Totally Free Burner

Nenechte se zmást špatnými známkami a posledním místem v hodnocení vypalovacích programů. Totally Free Burner je velmi jednoduchý, avšak zároveň plně použitelný vypalovací nástroj, který prostě jen nenabízí mnoho doplňkových funkcí a možností nastavení.

Mezi funkcemi programu najdeme především vypalování datových CD a DVD, vytváření hudebních CD ze souborů ve formátech MP3, WMA, OGG a WAV a vypalování filmových CD a DVD. Totally Free Burner podporuje vytváření Video CD a Video DVD ze souborů v příslušném formátu a struktuře. Film je tedy potřeba mít předem připravený, jelikož ve vypalovací aplikaci nedochází k žádné konverzi.

Ovládání programu je ve velmi snadné, stačí si jen v základní nabídce vybrat typ vytvářeného disku, určit soubory k vypálení a případně upravit několik málo dostupných nastavení nového disku. Totally Free Burner může být vítaným nástrojem pro uživatele, vypalující nejčastěji jednoduché projekty, kteří nehledají žádné další funkce kromě snadného vypalování a nepotřebují si hrát s nastaveními.

Totally Free Burner 4.0 stahujte ze Slunečnice zde. (1,1 MB)

Hodnocení:

Funkce pro vypalování: 3
Ovládání: 2
Multimédia: 3
Doplňkové funkce: 4
Výsledná známka: 3

Totally Free Burner 

Speciální tip

Doplňkový modul pro vypalování přímo z prostředí oblíbeného souborového manažeru Total Commander se trochu vymyká našim kategoriím pro hodnocení vypalovacích programů, jeho přínos je ale zcela zásadní. Jednoduchý doplněk totiž nabízí možnost vypalování datových i hudebních disků, ISO obrazů i filmových DVD, aniž byste musei spouštět vedle Total Commanderu jakoukoliv další aplikaci.

Prostě jen nakopírujete soubory k vypálení do speciální složky doplňku a necháte je vypálit na připravené médium. Nechybí ani základní možnosti nastavení vypalování, mazání přepisovatelných médií nebo ověření vypálených dat.

TCBurner 0.9.3 stahujte ze Slunečnice zde.  (0,8 MB, freeware)

Total Commander

Máte vlastní tipy na šikovné vypalovací programy použitelné zdarma nebo by žebříček sestavený podle vašich kritérií vypadal jinak? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:
Témata: DVD, hudba, software, USB
  • Nejčtenější

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...

Solární elektrárna na Sahaře by změnila svět k horšímu, tvrdí studie

Sahara osazená solárními panely by možná naplnila sen o zelené poušti i nevyčerpatelném zdroji čisté energie. Skrývá v...

Česko bude raketová velmoc. Ale jen v tom špatném smyslu

Česká armáda se chystá na nákup nové generace protiletadlových raketových systémů. Ale je poněkud nepochopitelné, že si...

Úspěch. Americká laboratoř přistála na Marsu i s malým vrtulníkem

NASA přiletěla na Mars znovu vyzkoušet nejtěžší přistávací manévr, jaký lidstvo na jiné planetě doposud provedlo....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otevřel se padák a sonda dosedla. NASA zveřejnila záběry přistání na Marsu

NASA zveřejnila tříminutový videozáznam čtvrtečního přistání robotické sondy Perseverance na povrchu Marsu. Jde o...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Aktivujte si vyšší level ochranného štítu Windows

Prozkoumejte s námi užitečná a méně známá nastavení antiviru a firewallu Microsoft Defender. Objevíte funkce, které...

Zrychlete PC přechodem na SSD, a to i bez přeinstalace Windows

Starší nebo levnější notebooky můžete zrychlit upgradem na rychlý SSD disk. Zmenší se i energetická náročnost a...

Před videohovorem už doma nemusíte uklízet. Nastavte si falešné pozadí

Proč se chlubit svým chaosem v obývacím pokoji, když si jako pozadí můžete zvolit kvetoucí strom, louku, místnost s...

Uzrál čas vyzkoušet Edge. Verze 88 přináší hromadu vylepšení

Nejnovější verze browseru Chromium Edge společnosti Microsoft přináší mezi jinými funkci uspávání karet snižující...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...