Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Co umí nejlepší vypalovací programy zdarma

Vypálí filmy, obrazy disku i hudbu a ještě mnohem více. A navíc jsou zadarmo. Ohodnotili jsme pro vás 5 + 1 vypalovacích programů.
DVD ilustrační foto

DVD ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jestli jste nenašli pod stromečkem vytouženou krabici s vypalovacím balíkem Nero 9, nezoufejte. Sestavili jsme pro vás žebříček pěti nejlepších vypalovacích programů zdarma, kterému vévodí Ashampoo Burning Studio s čistou jedničkou z hodnocení bohaté nabídky užitečných funkcí a přehledného ovládání v češtině. Ovšem i Totally Free Burner na poslední příčce hodnocení si své uživatele jistě najde.

 Hodnocení programů

Zdarma použitelné vypalovací programy jsme hodnotili ve čtyřech kategoriích. Prvním hlediskem pro srovnání vypalovacích programů je samozřejmě nabídka funkcí pro vypalování různých typů optických médií. Hodnocení ovládání programů zohledňuje vzhled a ergonomii uživatelského rozhraní, rozmístění ovládacích prvků a dostupnost důležitých funkcí. Zvýhodněny jsou také programy přeložené do češtiny. V hodnocení multimediálních funkcí zohledňujeme nabídku nástrojů pro vypalování filmových a hudebních disků, možnost ukládání hudby z CD na disk počítače atd. Další kladné body v hodnocení získaly vypalovací programy za nabídku doplňkových funkcí pro zálohování nebo třeba výpis informací o disku a použité vypalovací mechanice.

Každý program jsme oznámkovali ve všech kategoriích známkami 1 až 5, jako ve škole. Výsledné pořadí určuje průměrná známka.

Ashampoo Burning Studio Free

První místo v žebříčku nemohlo uniknout bezplatné verzi programu Ashampoo Burning Studio. Čistou jedničku ve výsledném hodnocení si Burning Studio zaslouží za podporu vypalování CD, DVD i Blu-ray disků s daty, vypalování hudebních CD ze souborů ve formátech WAV, MP3, OGG, WMA i FLAC a vypalování disků s filmy ve formátech Video CD, Super Video CD a Video DVD.

Nechybí ani funkce pro přímé kopírování všech podporovaných typů disků. Burning Studio Exceluje také v doplňkové výbavě. Především umí ukládat skladby z hudebních CD do počítače, buďto ve formátu WAV nebo v komprimovaném formátu MP3, samozřejmě včetně nastavení kvality výstupu. Dalším užitečným nástrojem Burning Studia je speciální funkce pro zálohování důležitých dat z počítače. Můžete si přesně nastavit, které soubory a složky budou zálohovány a umístění záložního archívu (vypálení na disk, externí pevný disk, USB klíčenka atd.).

Nechybí ani možnost ochrany záložního archívu heslem, komprese zálohy nebo její rozdělení na menší části. Zbývá jen dodat, že Burning Studio má přehledné uživatelské rozhraní v češtině a velmi snadno se ovládá. Pokud bychom přece jen měli zmínit nějakou nevýhodu programu, pak by to byla absence možnosti nastavení detailnějších parametrů vypalování. To ale běžnému uživateli jistě vadit nebude.

Ashampoo Burning Studio Free6.75 stahujte ze Slunečnice zde. (5,7 MB, freeware)

Hodnocení:

Funkce pro vypalování: 1
Ovládání: 1
Multimédia: 1
Doplňkové funkce: 1
Výsledná známka: 1

Ashampoo Burning Studio Free

InfraRecorder

Na stříbrnou příčku se kvalifikoval open source vypalovací program InfraRecorder, který v pěkně přehledném uživatelském rozhraní v češtině nabízí všechny nezbytné funkce pro vypalování CD i DVD. Hned úvodní okno programu dává uživateli na výběr mezi podporovanými typy projektů. Nechybí možnost vytváření datových a hudebních disků, filmových DVD nebo funkce pro přímé kopírování CD a DVD.

Práce s obrazy disků zahrnuje jak jejich vypalování, tak i vytváření obrazů z vybraných dat. InfraRecorder zobrazuje také všechny potřebné informace o použité vypalovací mechanice a vloženém médiu. Pro mazání přepisovatelných disků jsou k dispozici hned čtyři různé metody. Jistě uvítáte také možnost ukládání skladeb z hudebních CD do počítače, a to jak v nekomprimovaném formátu WAV, tak i v komprimovaných souborech typu MP3, OGG a WMA. K ukládání hudebních CD do formátu MP3 stačí instalovat malý doplněk s kvalitním kodekem LAME.

Velkou výhodou vypalovacího programu InfraRecorder je, vedle zmíněného přehledného uživatelského rozhraní, i možnost použití aplikace v tzv. přenosné verzi. Na USB klíčence pak můžete s sebou nosit vypalovací program, použitelný bez instalace i v dalších počítačích. Že si InfraRecorder neporadí s vypalováním Blu-ray disků v současné asi ještě není úplně důležité.

InfraRecorder 0.46.2 stahujte ze Slunečnice zde. (3,2 MB, open source)

Přenosnou variantu vypalovacího programu najdete zde, doplněk pro práci s hudbou v MP3 zde.

Hodnocení:

Funkce pro vypalování: 2
Ovládání: 1
Multimédia: 2
Doplňkové funkce: 2
Výsledná známka: 1,75

InfraRecorder

FinalBurner Free

Vypalovací program FinalBurner Free nabízí sice velmi užitečné funkce, jeho uživatelské rozhraní ale rozhodně nepatří k nejlepším. Jedná se o bezplatně dostupnou verzi jinak komerčně distribuované vypalovací aplikace. Na tento fakt program na mnoha místech upozorňuje reklamou.

Důvodem poměrně vysokého hodnocení programu je především jeho bohatá nabídka doplňkových funkcí. Vedle běžného vypalování datových CD a DVD, hudebních CD a filmových DVD umí FinalBurner Free připravit video z digitální kamery pro vypálení jako filmové DVD, ukládat hudbu z CD do formátů MP3 a WAV, vytvářet bootovací disky i disky s jednoduchou startovací nabídkou nebo vytvářet a tisknout obaly na vypálené disky.

Jestliže se tedy smíříte s ne úplně pohledným uživatelským rozhraním a ne zcela intuitivním ovládáním, dostáváte k dispozici co do funkcí velmi kvalitně vybavenou vypalovací aplikaci. Placená verze FinalBurner Pro umí navíc pracovat s videem ve vysokém rozlišení (formát WMVHD), obsahuje funkci pro přímé kopírování disků a různá další vylepšení.

FinalBurner FREE 2.6.0.142 stahujte ze Slunečnice zde. (9 MB, freeware)

Hodnocení:

Funkce pro vypalování: 2
Ovládání: 2
Multimédia: 1
Doplňkové funkce: 1
Výsledná známka: 1,5

FinalBurner Free

BurnAware Free

Bezplatná verze komerčně distribuovaného vypalovacího nástroje BurnAware Free poslouží při vypalování CD, DVD i moderních Blu-ray disků. BurnAware vypaluje data, ISO obrazy disků, filmová DVD ze souborů v příslušném formátu i hudební CD ze souborů ve formátech WAV, MP3 a WMA.

BurnAware umí také vypsat základní informace o vloženém médiu a použité vypalovací mechanice. Samozřejmě nechybí ani funkce pro mazání přepisovatelných médií. Jednou z výhod programu je také jeho snadné a přehledné ovládání, se kterým si jistě poradí i méně zkušený uživatel. Průvodce instalací vám bude nabízet i instalaci doplňku internetového prohlížeče Ask Toolbar.

Doporučujeme vám ji zdvořile odmítnout (zrušením označení příslušných políček), stejně jako přesměrování vyhledávání a domovské stránky prohlížeče. Pokud si připlatíte za některou ze dvou komerčních verzí programu BurnAware, získáte navíc i funkce pro vypalování bootovacích disků a přímé kopírování CD a DVD (verze Home) nebo možnost vypalování disků ve více mechanikách současně (verze Professional).

BurnAware Free 2.2.0 stahujte ze Slunečnice zde.  (7,8 MB, freeware)

Hodnocení:

Funkce pro vypalování: 1
Ovládání: 2
Multimédia: 3
Doplňkové funkce: 2 
Výsledná známka: 2

BurnAware Free

Totally Free Burner

Nenechte se zmást špatnými známkami a posledním místem v hodnocení vypalovacích programů. Totally Free Burner je velmi jednoduchý, avšak zároveň plně použitelný vypalovací nástroj, který prostě jen nenabízí mnoho doplňkových funkcí a možností nastavení.

Mezi funkcemi programu najdeme především vypalování datových CD a DVD, vytváření hudebních CD ze souborů ve formátech MP3, WMA, OGG a WAV a vypalování filmových CD a DVD. Totally Free Burner podporuje vytváření Video CD a Video DVD ze souborů v příslušném formátu a struktuře. Film je tedy potřeba mít předem připravený, jelikož ve vypalovací aplikaci nedochází k žádné konverzi.

Ovládání programu je ve velmi snadné, stačí si jen v základní nabídce vybrat typ vytvářeného disku, určit soubory k vypálení a případně upravit několik málo dostupných nastavení nového disku. Totally Free Burner může být vítaným nástrojem pro uživatele, vypalující nejčastěji jednoduché projekty, kteří nehledají žádné další funkce kromě snadného vypalování a nepotřebují si hrát s nastaveními.

Totally Free Burner 4.0 stahujte ze Slunečnice zde. (1,1 MB)

Hodnocení:

Funkce pro vypalování: 3
Ovládání: 2
Multimédia: 3
Doplňkové funkce: 4
Výsledná známka: 3

Totally Free Burner 

Speciální tip

Doplňkový modul pro vypalování přímo z prostředí oblíbeného souborového manažeru Total Commander se trochu vymyká našim kategoriím pro hodnocení vypalovacích programů, jeho přínos je ale zcela zásadní. Jednoduchý doplněk totiž nabízí možnost vypalování datových i hudebních disků, ISO obrazů i filmových DVD, aniž byste musei spouštět vedle Total Commanderu jakoukoliv další aplikaci.

Prostě jen nakopírujete soubory k vypálení do speciální složky doplňku a necháte je vypálit na připravené médium. Nechybí ani základní možnosti nastavení vypalování, mazání přepisovatelných médií nebo ověření vypálených dat.

TCBurner 0.9.3 stahujte ze Slunečnice zde.  (0,8 MB, freeware)

Total Commander

Máte vlastní tipy na šikovné vypalovací programy použitelné zdarma nebo by žebříček sestavený podle vašich kritérií vypadal jinak? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:
Témata: DVD, hudba, software, USB
  • Nejčtenější

ANALÝZA: Poté, co neuspěl v té první, Putin chystá „Novou válku“

Premium Tváří v tvář dění posledních týdnů na ukrajinských frontách, vyhlásil Vladimir Putin částečnou mobilizaci. Jak...

Je redaktor užitečný idiot? Odpovídáme čtenáři rozčílenému elektromobily

Jen málokterá technologie polarizuje společnost tak jako elektromobilita. Někteří jí nekriticky fandí, jiní ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejjasnější pohled za 30 let. Webbův teleskop vyfotil prstence planety Neptun

Vesmírný teleskop Jamese Webba prokázal své další schopnosti. Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila nové snímky...

Pozoruhodný projekt polského lehkého bitevníku Skorpion se neujal

V letech 1987 až 1995 se v Polsku pracovalo na projektu lehkého bitevního letounu PZL-230 Skorpion. Neortodoxní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabte je, než vylezou na břeh. I „hořící moře“ mělo zastavit německou invazi

Seriál Po neúspěšných diplomatických nabídkách se Hitler odhodlal k vypracování plánů na invazi do Británie. Britům bylo...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Retro: Zažijte Windows 11 ve stylu 95 či XP

Chcete se vrátit do počítačové minulosti? Aspoň částečně zažít Windows verze 95, ME, XP či Vista? Chybí vám hlavní...

Majitel Facebooku chce umělou inteligencí kontrolovat Wikipedii

Společnost Meta, která vlastní sociální síť Facebook, se chystá pustit svůj systém strojového učení na kontrolu citací...

První asistent Googlu, který přinesl revoluční chytré karty, míří do propadliště dějin

Je tomu už deset let, co se objevil první pokus o inteligentního osobního asistenta společnosti Google. Služba dostala...

I na dovolené se hodí služby, které zpracují a zpřístupní vaše poznámky

Zatímco někteří lidé jsou v organizaci svých poznámek pečliví, dodržují strukturu, používají odrážky, tagy nebo...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

RECENZE: Kdy je i Karel Roden bezmocný. Filmový Indián dostal nulu

Covid, Putin, inflace, drahé energie a teď ještě Indián. V řetězci pohrom se dá alespoň té poslední čelit, prostě si...