Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

České Windows Vista jsou tady. Jak se s nimi pracuje?

Jak se pracuje ve Vistách? Máme pro vás první recenzi. Nová verze operačního systému Windows zítra přichází na český trh. Řeknete jí své "wow"? Ptejte se na nové Windows on-line.

Windows Vista přicházejí na trh se sloganem: The | foto: Pavel Kasík

V sobotu jsme se s vámi podělili o první dojmy s novou verzí Windows, kterou Microsoft dokončil v listopadu minulého roku, a 30. ledna přišla na trh oficiální distribuce. Na českou verzi jsme si museli měsíc počkat. Máme se na co těšit? Pro koho jsou nové Windows určeny? Přináší systém lepší bezpečnost, nebo jenom otravuje zbytečnými varováními?

popisek Ptejte se na nové Windows Vista
Online rozhovor s Tomášem Koškou z Microsoftu zde 

Instalace Windows Vista

Víc než jen naleštěná iXPéčka

V prvním dílu naší recenze jsme se podívali především na na grafickou stánku nových Windows. Efekty grafického rozhraní Aero si vysloužily pochvalu, stejně jako vylepšená práce s multimédii. Operační systém ale slouží především k poskytování prostředí pro ovládání ostatních programů a zajištění pohodlí uživatele. I v tomto ohledu přináší Vista změny. Většinou k lepšímu.

Windows Vista - AeroWindows Vista - AeroWindows Vista - Aero





Windows Vista přicházejí s novými nástroji pro práci se soubory, vývojáři tak obohatili možnosti současných složek. Mezi novinky patří třeba okamžitá navigace skrz historii procházení složek, uživatel tedy ví, v jaké složce je a jak se tam dostal. Práce se složkami doznala také určitých změn. Především soubory, ať už jsou zobrazené coby miniatury, nebo jako položky v seznamu, se chovají "živě" při přejetí kurzoru. To sice usnadňuje orientaci, na druhou stranu je obtížnější vytvářet výběr přetažením myši - není totiž žádné "vedle" názvu souboru.

Jakmile si na tento styl zvyknete, dokážete ocenit, že procházení souborů bylo obohaceno o podrobnější náhledy - buď ve vlastním podokně, nebo v zápatí okna složky a také v bublině při přejetí kurzorem. Zvláště práci s multimediálními soubory pak usnadní možnost přidávat souborům tzv. značky. Ti, kdo používáte např. Gmail nebo del.icio.us, tento pojem znáte pod pojmem labels nebo tags. Multimediální obsah můžete také hodnotit, hvězdičkou od jedné do pěti.


Značky

Složky - vyhledávání

SložkySložkySložky



Složky - vyhledáváníPotíže





Změny jsou i v názvosloví, místo "Tento počítač" už je tu jen "Počítač". Kosmetické změny se týkají aktivnější a očividnější reakce systému na akce uživatele - při přejetí myší získáme podrobnější informace takřka kdekoli, a třeba i takové dialogy o kopírování nebo mazání souborů jsou podrobnější. Může se zdát zbytečné informovat uživatele o tom, že právě mazaný soubor má rozlišení 3091x2048, ale hodit se to určitě někomu bude.

Microsoft útočí na multimédia, a Vistami chce docílit toho, aby pro uživatele nebylo nezbytné instalovat prohlížeče a přehrávače třetích stran. Zatímco Microsoft Fotogalerie těžko splní požadavky náročného fotografa a nabízí pouze základní funkce (kvalit programu typu Picasa nedosahuje, i když mnohé prvky převzala), přehrávač audio a video souborů ve Windows Media Player skutečně pokročilo. Vyhledávání je svižné a procházení katalogů nejen vizuálně příjemné.

Windows Media CenterWindows Movie MakerObrázková galerie





Vyhledávání může skutečně urychlit práci

Když už jsme u toho - vyhledávání považujeme z pohledu běžného uživatele za možná nejvýznamnější krok Vist směrem kupředu. Prakticky kdekoli máte na dosah vyhledávací okno a až na několik vyjímek (nezaindexovaný obsah půlminutu po vytvoření)  funguje velmi spolehlivě. Nemá cenu dohadovat se, zda Microsoft opisoval od OS X, Google Desktop nebo od někoho jiného - vyhledávání funguje a jakmile si na něj zvyknete, urychlí většinu úkonů spojených se spouštěním programů a otevíráním souborů o mnoho vteřin.
VyhledáváníVyhledáváníSložky - vyhledávání


VyhledáváníVyhledávání



Gadgets užitečné i zbytečné

Miniaplikace, ustájené v sidebaru nebo pasoucí se volně po ploše, jsou jistě první věcí, kterou čerstvý uživatel na svém monitoru po instalaci zaregistruje. Kromě vyhlazených hodin, kalendáře nebo sledování RSS můžete postahovat desítky dalších miniaplikací. A opět, jedná se o obdobu podobných věcí (Dashboard od Apple, Google Desktop Sidebar,  apod.), na užitečnosti to nic nemění. Ačkoli tu užitečnost bychom možná měli dát do uvozovek - jde skutečně spíše o hračky, zvláště nyní, kdy ještě není k dispozici velké množství gadgetů. Jako snad všechny novinky systému Vista, i tento lze vypnout. Ostatně protože si můžete nastavit jejich viditelnost, nemusí vám být na obtíž. Vyvolat je můžete do popředí stisknutím Win + mezerník.

Miniaplikace



Bezpečnost na každém kroku

Microsoft prý věnoval bezpečnosti systému velkou pozornost a kritici systému dodají, že o výsledek této pozornosti bude uživatel zakopávat na každém kroku. Na mysli mají funkci Řízení uživatelských účtů (USER Account Control - UAC). Ta vyžaduje potvrzení administrátorských práv pokaždé, když chcete změnit něco "systémového". To může být úprava nastavení monitoru, šifrování, správa uživatelů, přístup do registrů apod. Windows se tak brání nejen nechtěným změnám neznalých uživatelů, ale také zabrání některým spyware a další havěti, aby si v počítači dělaly, co chtějí.

I pokud je uživatel přihlášen jako administrátor, musí kliknutím v bezpečném módu (obrazovka potemní a pouze dialogové okno s informací o pozastavené operaci je aktivní) potvdit, že souhlasí s pokračováním. Obzvláště ze začátku, pokud se systémem experimentujete, se vám bude toto opatření zdát vyloženě otravné. Časem se ale ukázalo, že při běžné práci s počítačem prakticky nezdržuje. Podobné řešení správy práv je k vidění třeba v Linux Ubuntu (uživatelům této distribuce notoricky známý příkaz sudo apod.) neob v Mac OS X.

Verze Enterprise a Ultimate přicházejí s šifrováním celého disku BitLocker Drive Encryption. Zatím jsme neměli příležitost jej otestovat. Bezpečnější by měl být i Internet Explorer 7. Kromě phisingového filtru jsou také defaultně vypnuty ActiveX a navíc lze spustit Internet Explorer bez doplňků. Skončilo také provázání celého systému s Explorerem. Složky jsou procházeny prohlížečem složek (Windows Shell) a webové stránky Explorerem. Při vytvoření bodu obnovení systému se u souborů vytvářejí "Předchozí verze", dostupné z dialogu Vlastnosti.

Řešení problémůIE7 bez doplňkůPotíže




Aktualizace

Šifrování

Řešení problémů




Rodičovská kontrola

Pro lepší dohled nad potomky mají rodiče ve Vistách poprvé celkem komplexní kontrolu. Kromě filtrování obsahu webových stránek můžou rodiče např. určit, které programy může dítě spouštět, které hry hrát apod. (Na screenshotu můžete vidět paranoidní rodiče zakazující dětem i šachy). Nejen pro děti by byla asi potřeba funkce pro kontrolu povolených časů práce na počítači...

Rodičovská kontrola

Rodičovská kontrolaRodičovská kontrola - časová omezeníRodičovská kontrola



Architektura

Především programátory chtěl Microsoft oslovit, když nové Visty vybavil zabudovanou verzí .NET Framework verze 3.0. Tato platforma by měla vývojářům snazší vývoj aplikací díky využívání připravených knihoven. To také vyvrací onu domněnku "přemalovaných Win XP".

Hráči zase budou těžit z vistího DirectX verze 10, a je možné, že brzo budou některé nové hry dostupné pouze pouze pro Vistu. Měli jsme možnost jednu takovou hru vyzkoušet, ale zatím jsme se nedostali přes první level, takže recenzi očekávejte později...

Všechny verze Vist jsou k dispozici ve 32 i 64bitové verzi. Obě verze jsme neměli možnost porovnat, podrobnosti o tom, jak si vedou co do výkonu najdete třeba zde.

Kritika a kontroverze

Námitky proti Vistám jsou malicherné i zásadní. K těm méně vážným bych zařadil fakt, že mnoho uživatelů konkurenčních systémů poukazuje na do očí bijící podobnost některých "inovací" (viz např. toto vtipné video porovnávající Visty s OS X). Myslím, že na poli operačních systémů je celkem jasné, že od sebe všichni tak trochu opisují. Např. v případě linuxových distribucí zaměřených na desktopy se to někdy považuje dokonce za ctnost, že se dokázaly přiblížit návykům uživatelů. Windows používá drtivá většina desktopů, tak proč jejich uživatelům nedopřát výběr z toho, co nabízejí jiné operační systémy?

Mnohem relevantnější námitkou je velká hardwarová náročnost nových Vist. Aby byl počítač Vista Ready, musí mít alespoň 512 MB RAM a 800 MHz, pro provoz grafického rozhraní Aero je potřeba obého alespoň giga, a navíc grafická karta (128 MB a výše) podporujcí WDDM a Hardware Pixel Shader 2.0. Windows Vista sice nabízejí různé nové technologie pro lepší správu paměti, nicméně pokud tu paměť někdo nemá, nic mu to neprospěje. Pro rychlý běh Vist jsou doporučené ještě o něco rychlejší sestavy. Některý hardware navíc nenajde u Vist pochopení a uživatel bude muset shánět aktualizované ovladače (nám se to několikrát stalo při přehrávání videa, což byl také jediný případ, kdy něco na Vistách spadlo).

PotížeŘešení problémůŘešení problémů




Rozšířenou námitkou je také kritika zabudovaných ochran DRM (Digital Right Management). Velmi zjednodušeně jde o to, že pokud si budete přehrávat řekněme obsah ve formátu HD-DVD, může si obsah vyžádat šifrované spojení s výstupní komponentou - třeba LCD televizí. Kontrola takového spojení (Protected Video Path) prý může vést k nestabilitě a neúměrným systémovým nárokům. Podle jiných zpráv nejde o nic tak fatálního a tato ochrana prý ještě několik let nebude využívána.

Co na to IT manager?

Zeptali jsme se pana Stanislava Grünfelda:

1. Myslíte, že Windows Vista jsou nějakým způsobem přelomová? Nebo souhlasíte s tím, že jsou to "přimalovaná XP"? Proč (konkrétně)?

Windows VISTA přináší rozhodně mnohem více než jen nový grafický styl a je škoda, že zrovna tohoto si různá média všímají nejvíce. Nemyslím si, že se jedná přímo o revoluci, ale rozhodně je to výrazný evoluční pokrok.

2. Co považujete za největší přínos nových Windows Vista? Co naopak považujete za nešťastné?

Zatím je těžké toto hodnotit, ale Vista obsahuje spoustu vylepšení (ať už výrazně změněné jádro a nebo jen drobné uživatelské "vychytávky"), které mohou výrazně přispět k oblibě tohoto OS. Nenapadá mne nic výrazně negativního.

3. Přináší Windows Vista skutečný pokrok v oblasti bezpečnosti? Mohou zabudované ochrany digitálního obsahu skutečně ohrozit stabilitu nebo uživatelský komfort?

Věřím, že Vista budou bezpečnější OS - například i tak triviální krok jako oddělení role administrátora od běžného uživatele přispěje ke zvýšení bezpečnosti - stejně jako třeba automatické zapnutí FW v XP professional SP2 (mimochodem tento FW je ve VISTA opět vylepšen).

Současně je skoro každé zabezpečení více či méně restriktivní a tak může být pro určité uživatele omezující – zvláště při seznamování se s tímto OS.




Drobnosti a subjektivní pocity

Ještě bych rád zmínil několik maličkostí, které mně osobně na novém systému zaujaly. Pokud jste četli předchozí článek, jistě víte, že se mi velmi líbí svižnost a plynulost rozhraní Aero. Kromě toho jsou zde další drobnosti, které někomu mohou vyhovovat, jiný si jich ani nemusí všimnout. Tak třeba kontrola hlasitosti. Kromě celkové hlasitosti můžete nastavovat hlasitost jednotlivým běžícím programům odděleně. Jde o skvělý nápad (alespoň na jiném operačním systému o ničem podobném nevím) a konečně můžete ztlumit konkrétní aplikaci a přitom poslouchat hudbu nebo prezentovat bez obav z přerušování zvuky třeba z kecálků.

VyhledáváníSložkyKopírování


Přesunout


Hlasitost

Potěšilo mne, že Windows nic nenamítaly proti tomu, že chci používat jako implicitní prohlížeč jiný, než IE7. A hlavně, že přes Firefox jedou i všechny funkce (update, stahování gadgetů a tak). Také vyhledávání v indexovaném obsahu má možností nastavení dostatek. Jedna z nich je, že implicitním vyhledávačem bude jiný, než microsoftí Live. A v IE7 si dokonce můžete vytvořit svůj libovolný vyhledávací panel.

Líto mi naopak je, že v české verzi Windows Vista není k dispozici ovládání hlasem, na které jsme se všichni těšili. No alespoň mají Češi o bezpečnostní díru méně...

Vyhledávání IE7



Závěr

Upgradovat, či neupgradovat? To je, oč tu běží. Ale možná o to neběží právě teď. Windows XP budou podporovány ještě několik let a jejich přeinstalace na Vistu, zdá se, proběhla bez problémů. Pokud jste s XP spokojení, není kam spěchat, revoluce v pravém slova smyslu se nekoná. Nicméně když se k přestupu rozhodnete a budete mít k dispozici odpovídající vybavení, tak až si zvyknete na některé zpočátku matoucí novinky, nejspíše nebudete upgradu litovat. A pro OEM instalace na nových, rychlých strojích, kde nehrozí konflikty s hardwarem, nevidím pro běžného uživatele důvod Visty neinstalovat. Uvidíme, zda Microsoft přijde s nějakou zajímavou cenovou nabídkou a osloví tak váhající uživatele.


Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....