Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

České Windows Vista jsou tady. Jak se s nimi pracuje?

Jak se pracuje ve Vistách? Máme pro vás první recenzi. Nová verze operačního systému Windows zítra přichází na český trh. Řeknete jí své "wow"? Ptejte se na nové Windows on-line.

Windows Vista přicházejí na trh se sloganem: The | foto: Pavel Kasík

V sobotu jsme se s vámi podělili o první dojmy s novou verzí Windows, kterou Microsoft dokončil v listopadu minulého roku, a 30. ledna přišla na trh oficiální distribuce. Na českou verzi jsme si museli měsíc počkat. Máme se na co těšit? Pro koho jsou nové Windows určeny? Přináší systém lepší bezpečnost, nebo jenom otravuje zbytečnými varováními?

popisek Ptejte se na nové Windows Vista
Online rozhovor s Tomášem Koškou z Microsoftu zde 

Instalace Windows Vista

Víc než jen naleštěná iXPéčka

V prvním dílu naší recenze jsme se podívali především na na grafickou stánku nových Windows. Efekty grafického rozhraní Aero si vysloužily pochvalu, stejně jako vylepšená práce s multimédii. Operační systém ale slouží především k poskytování prostředí pro ovládání ostatních programů a zajištění pohodlí uživatele. I v tomto ohledu přináší Vista změny. Většinou k lepšímu.

Windows Vista - AeroWindows Vista - AeroWindows Vista - Aero

Windows Vista přicházejí s novými nástroji pro práci se soubory, vývojáři tak obohatili možnosti současných složek. Mezi novinky patří třeba okamžitá navigace skrz historii procházení složek, uživatel tedy ví, v jaké složce je a jak se tam dostal. Práce se složkami doznala také určitých změn. Především soubory, ať už jsou zobrazené coby miniatury, nebo jako položky v seznamu, se chovají "živě" při přejetí kurzoru. To sice usnadňuje orientaci, na druhou stranu je obtížnější vytvářet výběr přetažením myši - není totiž žádné "vedle" názvu souboru.

Jakmile si na tento styl zvyknete, dokážete ocenit, že procházení souborů bylo obohaceno o podrobnější náhledy - buď ve vlastním podokně, nebo v zápatí okna složky a také v bublině při přejetí kurzorem. Zvláště práci s multimediálními soubory pak usnadní možnost přidávat souborům tzv. značky. Ti, kdo používáte např. Gmail nebo del.icio.us, tento pojem znáte pod pojmem labels nebo tags. Multimediální obsah můžete také hodnotit, hvězdičkou od jedné do pěti.


Značky

Složky - vyhledávání

SložkySložkySložkySložky - vyhledáváníPotíže

Změny jsou i v názvosloví, místo "Tento počítač" už je tu jen "Počítač". Kosmetické změny se týkají aktivnější a očividnější reakce systému na akce uživatele - při přejetí myší získáme podrobnější informace takřka kdekoli, a třeba i takové dialogy o kopírování nebo mazání souborů jsou podrobnější. Může se zdát zbytečné informovat uživatele o tom, že právě mazaný soubor má rozlišení 3091x2048, ale hodit se to určitě někomu bude.

Microsoft útočí na multimédia, a Vistami chce docílit toho, aby pro uživatele nebylo nezbytné instalovat prohlížeče a přehrávače třetích stran. Zatímco Microsoft Fotogalerie těžko splní požadavky náročného fotografa a nabízí pouze základní funkce (kvalit programu typu Picasa nedosahuje, i když mnohé prvky převzala), přehrávač audio a video souborů ve Windows Media Player skutečně pokročilo. Vyhledávání je svižné a procházení katalogů nejen vizuálně příjemné.

Windows Media CenterWindows Movie MakerObrázková galerie

Vyhledávání může skutečně urychlit práci

Když už jsme u toho - vyhledávání považujeme z pohledu běžného uživatele za možná nejvýznamnější krok Vist směrem kupředu. Prakticky kdekoli máte na dosah vyhledávací okno a až na několik vyjímek (nezaindexovaný obsah půlminutu po vytvoření)  funguje velmi spolehlivě. Nemá cenu dohadovat se, zda Microsoft opisoval od OS X, Google Desktop nebo od někoho jiného - vyhledávání funguje a jakmile si na něj zvyknete, urychlí většinu úkonů spojených se spouštěním programů a otevíráním souborů o mnoho vteřin.
VyhledáváníVyhledáváníSložky - vyhledávání


VyhledáváníVyhledáváníGadgets užitečné i zbytečné

Miniaplikace, ustájené v sidebaru nebo pasoucí se volně po ploše, jsou jistě první věcí, kterou čerstvý uživatel na svém monitoru po instalaci zaregistruje. Kromě vyhlazených hodin, kalendáře nebo sledování RSS můžete postahovat desítky dalších miniaplikací. A opět, jedná se o obdobu podobných věcí (Dashboard od Apple, Google Desktop Sidebar,  apod.), na užitečnosti to nic nemění. Ačkoli tu užitečnost bychom možná měli dát do uvozovek - jde skutečně spíše o hračky, zvláště nyní, kdy ještě není k dispozici velké množství gadgetů. Jako snad všechny novinky systému Vista, i tento lze vypnout. Ostatně protože si můžete nastavit jejich viditelnost, nemusí vám být na obtíž. Vyvolat je můžete do popředí stisknutím Win + mezerník.

MiniaplikaceBezpečnost na každém kroku

Microsoft prý věnoval bezpečnosti systému velkou pozornost a kritici systému dodají, že o výsledek této pozornosti bude uživatel zakopávat na každém kroku. Na mysli mají funkci Řízení uživatelských účtů (USER Account Control - UAC). Ta vyžaduje potvrzení administrátorských práv pokaždé, když chcete změnit něco "systémového". To může být úprava nastavení monitoru, šifrování, správa uživatelů, přístup do registrů apod. Windows se tak brání nejen nechtěným změnám neznalých uživatelů, ale také zabrání některým spyware a další havěti, aby si v počítači dělaly, co chtějí.

I pokud je uživatel přihlášen jako administrátor, musí kliknutím v bezpečném módu (obrazovka potemní a pouze dialogové okno s informací o pozastavené operaci je aktivní) potvdit, že souhlasí s pokračováním. Obzvláště ze začátku, pokud se systémem experimentujete, se vám bude toto opatření zdát vyloženě otravné. Časem se ale ukázalo, že při běžné práci s počítačem prakticky nezdržuje. Podobné řešení správy práv je k vidění třeba v Linux Ubuntu (uživatelům této distribuce notoricky známý příkaz sudo apod.) neob v Mac OS X.

Verze Enterprise a Ultimate přicházejí s šifrováním celého disku BitLocker Drive Encryption. Zatím jsme neměli příležitost jej otestovat. Bezpečnější by měl být i Internet Explorer 7. Kromě phisingového filtru jsou také defaultně vypnuty ActiveX a navíc lze spustit Internet Explorer bez doplňků. Skončilo také provázání celého systému s Explorerem. Složky jsou procházeny prohlížečem složek (Windows Shell) a webové stránky Explorerem. Při vytvoření bodu obnovení systému se u souborů vytvářejí "Předchozí verze", dostupné z dialogu Vlastnosti.

Řešení problémůIE7 bez doplňkůPotíže
Aktualizace

Šifrování

Řešení problémů
Rodičovská kontrola

Pro lepší dohled nad potomky mají rodiče ve Vistách poprvé celkem komplexní kontrolu. Kromě filtrování obsahu webových stránek můžou rodiče např. určit, které programy může dítě spouštět, které hry hrát apod. (Na screenshotu můžete vidět paranoidní rodiče zakazující dětem i šachy). Nejen pro děti by byla asi potřeba funkce pro kontrolu povolených časů práce na počítači...

Rodičovská kontrola

Rodičovská kontrolaRodičovská kontrola - časová omezeníRodičovská kontrolaArchitektura

Především programátory chtěl Microsoft oslovit, když nové Visty vybavil zabudovanou verzí .NET Framework verze 3.0. Tato platforma by měla vývojářům snazší vývoj aplikací díky využívání připravených knihoven. To také vyvrací onu domněnku "přemalovaných Win XP".

Hráči zase budou těžit z vistího DirectX verze 10, a je možné, že brzo budou některé nové hry dostupné pouze pouze pro Vistu. Měli jsme možnost jednu takovou hru vyzkoušet, ale zatím jsme se nedostali přes první level, takže recenzi očekávejte později...

Všechny verze Vist jsou k dispozici ve 32 i 64bitové verzi. Obě verze jsme neměli možnost porovnat, podrobnosti o tom, jak si vedou co do výkonu najdete třeba zde.

Kritika a kontroverze

Námitky proti Vistám jsou malicherné i zásadní. K těm méně vážným bych zařadil fakt, že mnoho uživatelů konkurenčních systémů poukazuje na do očí bijící podobnost některých "inovací" (viz např. toto vtipné video porovnávající Visty s OS X). Myslím, že na poli operačních systémů je celkem jasné, že od sebe všichni tak trochu opisují. Např. v případě linuxových distribucí zaměřených na desktopy se to někdy považuje dokonce za ctnost, že se dokázaly přiblížit návykům uživatelů. Windows používá drtivá většina desktopů, tak proč jejich uživatelům nedopřát výběr z toho, co nabízejí jiné operační systémy?

Mnohem relevantnější námitkou je velká hardwarová náročnost nových Vist. Aby byl počítač Vista Ready, musí mít alespoň 512 MB RAM a 800 MHz, pro provoz grafického rozhraní Aero je potřeba obého alespoň giga, a navíc grafická karta (128 MB a výše) podporujcí WDDM a Hardware Pixel Shader 2.0. Windows Vista sice nabízejí různé nové technologie pro lepší správu paměti, nicméně pokud tu paměť někdo nemá, nic mu to neprospěje. Pro rychlý běh Vist jsou doporučené ještě o něco rychlejší sestavy. Některý hardware navíc nenajde u Vist pochopení a uživatel bude muset shánět aktualizované ovladače (nám se to několikrát stalo při přehrávání videa, což byl také jediný případ, kdy něco na Vistách spadlo).

PotížeŘešení problémůŘešení problémů
Rozšířenou námitkou je také kritika zabudovaných ochran DRM (Digital Right Management). Velmi zjednodušeně jde o to, že pokud si budete přehrávat řekněme obsah ve formátu HD-DVD, může si obsah vyžádat šifrované spojení s výstupní komponentou - třeba LCD televizí. Kontrola takového spojení (Protected Video Path) prý může vést k nestabilitě a neúměrným systémovým nárokům. Podle jiných zpráv nejde o nic tak fatálního a tato ochrana prý ještě několik let nebude využívána.

Co na to IT manager?

Zeptali jsme se pana Stanislava Grünfelda:

1. Myslíte, že Windows Vista jsou nějakým způsobem přelomová? Nebo souhlasíte s tím, že jsou to "přimalovaná XP"? Proč (konkrétně)?

Windows VISTA přináší rozhodně mnohem více než jen nový grafický styl a je škoda, že zrovna tohoto si různá média všímají nejvíce. Nemyslím si, že se jedná přímo o revoluci, ale rozhodně je to výrazný evoluční pokrok.

2. Co považujete za největší přínos nových Windows Vista? Co naopak považujete za nešťastné?

Zatím je těžké toto hodnotit, ale Vista obsahuje spoustu vylepšení (ať už výrazně změněné jádro a nebo jen drobné uživatelské "vychytávky"), které mohou výrazně přispět k oblibě tohoto OS. Nenapadá mne nic výrazně negativního.

3. Přináší Windows Vista skutečný pokrok v oblasti bezpečnosti? Mohou zabudované ochrany digitálního obsahu skutečně ohrozit stabilitu nebo uživatelský komfort?

Věřím, že Vista budou bezpečnější OS - například i tak triviální krok jako oddělení role administrátora od běžného uživatele přispěje ke zvýšení bezpečnosti - stejně jako třeba automatické zapnutí FW v XP professional SP2 (mimochodem tento FW je ve VISTA opět vylepšen).

Současně je skoro každé zabezpečení více či méně restriktivní a tak může být pro určité uživatele omezující – zvláště při seznamování se s tímto OS.
Drobnosti a subjektivní pocity

Ještě bych rád zmínil několik maličkostí, které mně osobně na novém systému zaujaly. Pokud jste četli předchozí článek, jistě víte, že se mi velmi líbí svižnost a plynulost rozhraní Aero. Kromě toho jsou zde další drobnosti, které někomu mohou vyhovovat, jiný si jich ani nemusí všimnout. Tak třeba kontrola hlasitosti. Kromě celkové hlasitosti můžete nastavovat hlasitost jednotlivým běžícím programům odděleně. Jde o skvělý nápad (alespoň na jiném operačním systému o ničem podobném nevím) a konečně můžete ztlumit konkrétní aplikaci a přitom poslouchat hudbu nebo prezentovat bez obav z přerušování zvuky třeba z kecálků.

VyhledáváníSložkyKopírování


Přesunout


Hlasitost

Potěšilo mne, že Windows nic nenamítaly proti tomu, že chci používat jako implicitní prohlížeč jiný, než IE7. A hlavně, že přes Firefox jedou i všechny funkce (update, stahování gadgetů a tak). Také vyhledávání v indexovaném obsahu má možností nastavení dostatek. Jedna z nich je, že implicitním vyhledávačem bude jiný, než microsoftí Live. A v IE7 si dokonce můžete vytvořit svůj libovolný vyhledávací panel.

Líto mi naopak je, že v české verzi Windows Vista není k dispozici ovládání hlasem, na které jsme se všichni těšili. No alespoň mají Češi o bezpečnostní díru méně...

Vyhledávání IE7Závěr

Upgradovat, či neupgradovat? To je, oč tu běží. Ale možná o to neběží právě teď. Windows XP budou podporovány ještě několik let a jejich přeinstalace na Vistu, zdá se, proběhla bez problémů. Pokud jste s XP spokojení, není kam spěchat, revoluce v pravém slova smyslu se nekoná. Nicméně když se k přestupu rozhodnete a budete mít k dispozici odpovídající vybavení, tak až si zvyknete na některé zpočátku matoucí novinky, nejspíše nebudete upgradu litovat. A pro OEM instalace na nových, rychlých strojích, kde nehrozí konflikty s hardwarem, nevidím pro běžného uživatele důvod Visty neinstalovat. Uvidíme, zda Microsoft přijde s nějakou zajímavou cenovou nabídkou a osloví tak váhající uživatele.


Autor:
  • Nejčtenější

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Kometa, která se po 50 tisících letech vrací k Zemi, je vidět pouhým okem

Kometa s názvem C/2022 E3, či ZTF, se tento týden na své cestě Sluneční soustavou dostane k Zemi nejblíže. Pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Západní tanky mají ničení těch ruských v rodném listě

Ukrajinská armáda získá díky západní pomoci moderní tanky a obrněné transportéry standardů NATO. Zatímco na bojišti...

A TOTO VÍTE? Proč mají letadlové lodě ostrov vpravo

Seriál Nad letovou palubu letadlové lodě ční takzvaný ostrov, na němž se ukrývá mimo jiné velitelská věž, navigační můstek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Postavte se k tomu čelem. Letadla nikdy neomrzí

Úkolem následujícího kvízu je poznat typ letadla na fotografii z čelního pohledu. I když kvíz řada čtenářů magazínu...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Stačí zadat slova a umělá inteligence Googlu složí hudbu

Strojové učení s prvky umělé inteligence zvládne čím dále tím více věcí. Na základě několika klíčových slov umí napsat...

Neprozrazujete Microsoftu více, než byste chtěli? Zkontrolujte tato nastavení

Premium Data jsou to nejcennější, co firmy mají. Toho si je velmi dobře vědom i Microsoft, a tak uživatele v rámci „regulí“...

Kdo stojí za vznikem nejpoužívanějších klávesových zkratek

Používají se denně a pro řadu uživatelů by jejich absence znamenala problém. Řeč je o nejužitečnějších klávesových...

Ve Windows 11 se již brzy objeví těchto pět funkcí

Microsoft do operačního systému Windows 11 implementuje další sadu novinek. Kromě animovaných ikon a sekund v hodinách,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...