Šéf Microsoftu: Výdrž MacBooků je příšerná, a navíc jsou ty počítače těžké

Exkluzivně
Exkluzivní rozhovor s ředitelem Microsoftu Stevem Ballmerem jsme měli jen chvilku před tím, než zahájil prodej Windows 7. Bavili jsme se o novém operačním systému, konkurenci, budoucnosti Windows a také o jeho vztahu s Billem Gatesem.

Během rozhovoru bylo focení zakázáno. Snímky pochází z keynote | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Před Skylight Studios v New Yorku, kde později proběhne uvedení Windows 7, postáváme již za časného rána. V prostorách, které o tři hodiny později zaplní stovky novinářů z celého světa, zatím kmitá pouze produkce. A přešlapují čtyři novináři - já a kolegové z Německa, Polska a Ruska. Jako jediní máme exkluzivní příležitost k rozhovoru s ředitelem Microsoftu Stevem Ballmerem.

Přesně v půl deváté vstupuje do místnosti. Svižně, razantně, bodře. Jeho stisk ruky je krátký a pevný. Dívá se při něm zpříma do očí. Působí nenuceně, otevřeně, často se od plic směje. Po chvíli ani nemám pocit, že mluvím s ředitelem největší softwarové společnosti na světě.

Rozhovor se samozřejmě točí kolem nových Windows, ale několikrát dojde i na konkurenci. Zatímco pro MacBooky nemá Ballmer pochopení, jako soupeře na poli distribuce hudby Apple uznává.

Steve Ballmer

Kterou novou funkci ve Windows 7 máte osobně nejraději?
Jako každý mám rád rychlost. Rychlost startu, rychlost uspání, rychlost opětovného probuzení, rychlost odezvy při běhu. Rychlost, rychlost, rychlost! To je číslo jedna. Za druhé mám rád nové uživatelské rozhraní. Čisté, jednoduché, variabilní. Ale úplně ze všeho nejvíc, musím přiznat, mám rád nové řešení bezdrátových sítí. Hodně cestuji, každou chvíli jsem někde jinde. Připojení k internetu je pro mě důležité. Ve Windows 7 je jednodušší a rychlejší. Snadno vyberu nejdostupnější síť a nejvýhodnější způsob připojení.

Inspirovali jste se při vývoji Windows 7 nějakým konkurenčním produktem?
Řekněme to tak, že v Microsoftu pracují bystří lidé. A ti sledují, jak uživatelé se systémem pracují, co používají, jak to používají, co jim vyhovuje. A díky porozumění potřeb uživatelů vyvíjíme Windows tak, aby co nejjednodušeji plnily úlohy, které po nich uživatelé chtějí.

Existuje funkce v nějakém konkurenčním operačním systému, kterou Windows zatím neumí, ale přál byste si to?
No, tak určitě jsou funkce, které ve Windows nejsou. Ale aktuálně mne nenapadá nic, co bych ve Windows postrádal. Bereme to takhle - máme podle mě vynikající produkt, máme z něj radost. A v tuto chvíli nemám na mysli nic, o čem bych si říkal „ták, tahle funkce je skvělá, škoda že ji ve Windows nemáme“.

Jak vidíte budoucnost operačních systémů. Nastane trend on-line systémů, takzvaných „cloud“ aplikací?
Budoucnost je obojí, nikoli jen jedno, nebo druhé. Chceme chytrý operační systém, co dokáže rozpoznat mluvenou řeč i váš hlas, s bohatou grafikou a vysokým výkonem. Ale také chceme být kdekoli připojeni k internetovým službám a využívat jejich širokých možností. Nejsme ale jediní.

Google má snad tři operační systémy, chlapci z Mozilly mají také operační systém... Firefox totiž není jen prohlížeč, je to vlastně operační systém, tedy prostředí pro spouštění aplikací. Windows budou spojovat oboje.

Obrázek není k dispozici

Koho považujete za svého největšího budoucího konkurenta? Je to Apple, je to Google, jsou to linuxové distribuce?
Možná Oracle. U koncových uživatelů v domácí sféře to bude pravděpodobně jeden z těch tří, co jste jmenoval. Těžko říci který. A není pro mě ani podstatné říct - ano, tohle je náš největší konkurent. Raději máme mnoho dobrých konkurentů. Sony dělá skvělou práci v oblasti herních konzolí, Nokia je náš partner, ale zároveň i konkurent. Máme spoustu dobrých soupeřů.

Apple nevydrží a je těžký

Proč by měl dnešní uživatel Apple přejít na PC s Windows 7?
No, položme si otázku, proč by měl vůbec někdo upgradovat svůj hardware? Záleží, co mu na něm vadí. Zrovna dneska ráno jsem mluvil s jedním uživatelem MacBooku. A stěžoval si na výdrž baterie. Výdrž baterií je u MacBooků příšerná! Navíc MacBooky jsou tak těžké!

Pokud chcete lehký počítač s velkou výdrží baterie - to je dobrý důvod ke změně na PC. Pokud chcete používat všechny aplikace, co vám běží na Macu, a k tomu spoustu dalších, je to očividně dobrý důvod k přechodu na PC. Chcete menší obrazovku? Přejděte na PC. Větší obrazovku? Přejděte na PC. Důvod k přechodu na PC se odvíjí od toho, co vás na vašem Macu rozčiluje.

V jednom rozhovoru jste označil svůj vztah k Billu Gatesovi jako vztah mezi manželem a manželkou... (Steve Ballmer mne přerušuje takřka hurónským smíchem)
Já myslím, že jsem spíše řekl „bratři“. Bratři mi znějí pravděpodobněji. Ale dobrá.

... mluví vám Bill do práce? Přichází s nápady a myšlenkami, třeba i do vývoje Windows 7?
S Billem se vidím několikrát měsíčně, vyměňujeme si e-maily, telefonujeme si. Schází se i s vývojovými týmy. Ale většinu času a energie nyní věnuje své nadaci.

Obrázek není k dispozici

Windows 7 byly připravovány ve spolupráci s mnoha partnery, v čem se to lišilo od přípravy Vist?
Víte, v principu to bylo v mnohém stejné. Rozdíl je především ve velké pauze mezi XP a Vistami. Měli jsme velké zpoždění. Partneři tak vlastně pořád nevěděli, kdy nastane ten okamžik, a budou nové Windows. Kvůli zpoždění jsme byli pro partnery méně předvídatelní. Nyní to bylo lepší, zpoždění nenastalo a partneři to vycítili. Udělali jsme lepší práci a naši partneři taky.

(O spolupráci s Microsoftem mi vyprávěli i přítomní zástupci japonského vedení společnosti Sony. Microsoft jim vyhradil samostatné oddělení, které optimalizovalo některé komponenty systému pro notebooky a počítače Vaio. Spolupráce probíhala i s fotoaparáty a televizory, kvůli napojení na „Windows Experience“. Podobnou spolupráci mi potvrdili i zástupci Aceru a dalších firem. - pozn. autora)

Jak důležité je pro Microsoft uvedení Windows 7 na trh?
Tento rok se prodá 300 milionů kopií systému Windows. Windows 7 je náš nový hlavní produkt. Je rychlejší, má uživatelsky jednodušší rozhraní a nabízí více možností pro vývojáře softwaru i hardwaru. V tomto smyslu je to největší letošní technologická událost. Spolupracujeme s výrobci hardwaru a vzniká spousta fascinujících produktů.

Jakého podílu na trhu chcete s Windows 7 dosáhnout?
Jak jsem řekl, tento rok bude prodáno 300 milionů počítačů se systémem Windows. Většina se jich prodá předinstalovaných, na další budou Windows nějakým způsobem doplněna později. Apple prodá 12 milionů počítačů. Patří nám tedy asi 96 procent trhu. Nejslabší podíl na trhu máme v USA, zde to činí 91 %. S Windows 7 chceme podíl trhu v USA ještě zvětšit. Víte co, v některých zemích na Mac nenarazíte, a pokud ano, tak široko daleko není druhý. Tam nám podíl na trhu moc růst nemůže.

Světová ekonomika je v období recese. Nebojíte se, že se to negativně odrazí na prodejích Windows 7?
Vše, co se děje s ekonomikou, doléhá úplně stejně na nás i naše konkurenty. Krize je pro všechny stejná. Budeme svoji práci dělat co nejlépe a věříme, že si Windows 7 své zákazníky najdou. A podívejte se taky, jak levné jsou nyní počítačové systémy, mňam! (“Mňam“ doplní gestem, kterým se zpravidla chválí nedělní oběd. - pozn. red.)

Vezměte si třeba současnou nabídku obchodního řetězce Best Buy. Za 1 199 USD dostanete desktop s monitorem plus notebook plus netbook. Za cenu jednoho iMacu dostanete tři HP počítače s Windows 7. No ták, vždyť je to neuvěřitelná nabídka!! (nadšením skoro křičí) Vždyť takhle dostupné ty přístroje nikdy nebyly. A to navzdory dnešní ekonomice.

Zune v Evropě možná nebude. Apple je silný soupeř

Je možné říci, že Windows Vista byly pro Microsoft zklamání? Znamená uvedení Windows 7 pro Visty „sbohem a šáteček“?
Tak to jsem nikdy neřekl. (o poznání zvážní, dokonce bych řekl, že ho otázka trochu urazila) A ani si to nemyslím.

Na světě jsou stovky milionů počítačů, na kterých běží Visty. Máme rádi ten produkt, máme rádi uživatele, kteří ho používají. Vím, že okolo Vist bylo spousta diskusí a komentářů, ne vždycky v dobrém. Ale máme stovky milionů uživatelů a musím říci, že stovky milionů spokojených uživatelů. Sledujeme jejich odezvu. Vydáním Windows 7 neukončujeme výrobu Vist. Budeme pokračovat v jejich dodávání, dokud o ně bude zájem.

Visty nebyly zcela kompatibilní s XP. Museli jsme určité věci změnit, ale bylo to důležité pro zvýšení bezpečnosti a stability systému. Z tohohle hlediska jsou Windows 7 mnohem dál, i v kompatibilitě.

Obrázek není k dispozici

Kdy myslíte, že bude spuštěn Zune Marketplace v Evropě?
Přehrávače Zune možná do Evropy dodávat vůbec nebudeme. Apple je v oblasti přehrávačů opravdu tvrdý konkurent. Ale samotný Zune Marketplace začneme integrovat do telefonů s Windows a do služeb Windows Live.

A kdy to nastane v Evropě?
To nemohu upřesnit.

Alespoň rámcově - v horizontu dvou tří nebo čtyř let?
Nemohu upřesnit, ale asi se shodneme, že 4 roky zní jako příliš dlouhá doba.

Dvacet minut na rozhovor jsme o trochu překročili. Po poslední odpovědi tak okamžitě energicky vstane, řekne: „Díky že jste přišli, díky za vás čas.“ Podá nám ruku a rychle odchází připravit se na keynote.

  • Nejčtenější

Šarlatán, či génius? Vědec se před 100 lety chlubil vynálezem paprsku smrti

v diskusi je 17 příspěvků

6. dubna 2024

Před 100 lety lidé doslova hltali v novinách zprávy o převratném vynálezu „the death ray“, tedy...

Hlavně zaujmout. Do Sněmovny dorazili před 100 lety komunisti z Podkarpatské Rusi

v diskusi je 20 příspěvků

7. dubna 2024

Na začátku dubna 1924 se poprvé do Prahy na schůze Národního shromáždění dostavili premiérově nově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

Apple vzdal vlastní auto, ale chystá se domácnosti zaplavit roboty

v diskusi je 32 příspěvků

5. dubna 2024

I Apple si někdy dokáže ukousnout příliš velké sousto, které se mu pak vzpříčí v hrdle. Naposledy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 17 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 3 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Tyto obrázky určitě budete znát. Všechny ikonické tapety z Windows XP

v diskusi je 31 příspěvků

12. dubna 2024

Jsou to fotografie či grafické motivy, které mnozí z nás vídali denně. Sada základních tapet pro...

Messenger opravuje směšné nedostatky, a přidává nové funkce

v diskusi je 9 příspěvků

11. dubna 2024  12:41

Společnost Meta oznámila nové funkce „kecálka“ Messenger. Při odesílání fotek přibude tlačítko...

Co kdyby Švejk velel válečné lodi? Zkuste si to ve World of Warships

11. dubna 2024

Advertorial Do oblíbené počítačové hry World of Warships vstupuje nová postava českého velitele. Tím není nikdo...

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...