Společnost Panasonic ve Frankfurtu představila vybraným novinářům novinky pro letošní rok. Většinu z nich jsme již mohli vidět na letošním veletrhu CES v Las Vegas, ale až nyní je jasné, které z těchto produktů se dostanou na Evropský trh, respektive do Česka.
I tak se podařilo ukázat pár novinek, které doposud nebyly oficiálně představeny. Patří sem například připravovaná služba pro streamování hudby v nejvyšší možné kvalitě (hi-res), která bude fungovat pod hlavičkou prémiové značky Technics. Sice ji najdete na adrese technics.com/tracks, ale firma ji již v úterý spustila jen ve dvou evropských státech, kam „překvapivě“ nepatří Česko.
Poprvé také Panasonic představil zahnutou televizi. Ohnutých bude hned několik modelů. Společnost tak dohání své korejské konkurenty LG a Samsung, kteří už zahnuté televize dávno nabízejí. Panasonic se také hodlá pustit do výroby OLED televizorů. Do půl roku by měly být vidět první výsledky.
Nové televizory s Firefoxem s největším barevným rozsahem
Zajímalo nás, jak firma od CESu pokročila v implementaci nového operačního systému Firefox. V lednu, kdy se největší světový veletrh spotřební elektroniky konal, byl Firefox zatím jen v jakési demoverzi, ovládaný ovladačem od Logitechu.
Nyní se už Panasonic mohl pochlubit plnohodnotným systémem, který využívá všechny výhody HTML5, a to včetně otevřenosti. Diváci tak mají k dispozici zcela nový systém, který ale nezavrhuje všechno staré. I nyní si každý uživatel nastvaví vlastní domovskou obrazovku s aplikacemi, které využívá nejčastěji.
Hlavní nabídka nabízí tři hlavní odkazy. První vede ke sledování živého vysílání. Druhý otevře nabídku aplikací. Třetí pak nasměruje uživatele do nastavení, ke si může vybrat připojená zařízení (kabelem nebo bezdrátově). Pak už následují položky, které si uživatel přidá sám. Může to být v podstatě cokoliv, tedy televizní program, oblíbená stanice nebo aplikace i zařízení.
Na první pohled se Firefox OS na televizích Panasonic jeví velice přehledně. Na druhou stranu připnuté oblíbené položky jsou až na dalších stránkách, kam musí uživatel postupně dorolovat. To naštěstí není nic obtížného, protože systém reaguje velice svižně. Otázkou zůstává, jestli to tak zůstane, i když bude zaplněn aplikacemi.
Poprvé jsme viděli i nové dálkové ovládání, které bude dodáváno k nejvyšším modelům. Panasonic vsadil na malý model s dotykovou plochou a prohnutým designem.
Panasonic hodně sází na novou technologii zpracování obrazu označovanou jako 4K Pro. Ta využívá samostatný čtyřjádrový procesor 4K Studio Master, který se stará o zpracování obrazu. Jeho úkolem je mimo jiné sledovat pomocí systému 3D lookup tables barevné vstupy. Firma oproti běžné kontrole tří základních barevných kanálů (červeného, zeleného a modrého) u nejvyšších modelů CR850 a CX800 přibírá i azurový, purpurový a žlutý kanál. Panasonic tvrdí, že díky tomu zpracovávají tyto televizory 8 000 referenčních bodů oproti obvyklým 100 bodů.
Vedle toho se procesor 4K Studio Master chlubí i prací se čtyřnásobně vyšším množstvím stupňů šedi. Čip je připraven i na budoucí podporu systému označovaného jako posílený dynamický rozsah (HDR). Ten se začne vysílat, až se zúčastněné strany dohodnou na definitivní verzi příslušných standardů
Zcela nový je u televizorů systém podsvícení s názvem Panel Wide Colour Phosphor. Právě díky podsvětlovacímu LED panelu se 128 zónami může televizor pracovat s mnohem větším množstvím světla a pokrýt tak až 98 % barevného prostoru podle standardu Digital Cinema Initiative (DCI). Což je více, než má konkurenční technologie kvantových teček (Quantum Dot), která ale v jednom směru tento standard překračuje.
Takto vylepšený televizor si zaslouží i kvalitní zdroj signálu. A protože videa v nativním rozlišení 4K je zatím pomálu. Musí se uživatelé zpravidla spokojit s upscalingem.
To je mimo jiné i práce nového Blu-ray přehrávače Panasonic BDT700. Slibuje upscaling na 4K pomocí vlastního algoritmu, který dekóduje jas a barvu. Má přitom využívat zkušenosti z opačného procesu, kdy je natočený master komprimován zhruba na čtvrtinu, aby se na Blu-ray disk vešel.
Propojené audio
Systém ALL-connected audio propojí veškerý zvuk v domácnosti až neuvěřitelně komplexním způsobem, který je dle našich zkušeností jedinečný. Je postaven na čipu Qualcomm AllPlay a pomocí bezdrátových technologií propojí každé vaše zařízení v domácnosti, které je podporuje.
Firma nyní ve Frankfurtu ukázala vůbec první modely, které umí do této sdílené sítě vysílat nekomprimovaně i zvuk z CD či digitálního DAB rádia. Systém ALL-connected audio přitom podporují jak přehrávače a mikrosystémy, tak samostatné reproduktory a televize.
Nový systém Panasonic SC-ALL5CD přehrává CD, soubory z USB, přijímá rádio DAB+ a slibuje 40W výkon reproduktorů. Všechny zdroje přitom umí sdílet v rámci systému ALL-connected audio
V konečném důsledku si tak můžete zvuk z televize nebo z hi-res streamu poslat třeba na toaletu, když si potřebujete odskočit. Vše je přitom možné ovládat pomocí aplikace v mobilním telefonu nebo tabletu.
Nový systémový fotoaparát i pro Selfie
Řada nových fotoaparátů Lumix od Panasonicu se rozrostla o několik novým modelů. V Česku se z nich určitě objeví model Lumix GF7. Je to bezzrcadlovka s výměnnými objektivy, která má výklopný dotykový displej (180°) s rozlišením 1 Mpix, jenž umožní jednodušší tvorbu selfie fotografií.
Přístroj disponuje snímacím čipem Digital Live MOS s rozlišením 16 megapixelů. Panasonic má nový způsob ostření, kdy vedle metody porovnávání kontrastu nabízí v hůře osvětlených scénách režim režim Low Light AF. Už téměř samozřejmostí je u nových fotoaparátů připojení prostřednictvím wi-fi.