Fotoreportáž: byli jsme poslední lidé uvnitř největšího tanku na ropu v Evropě

Dnes bude uvedena do provozu největší nádrž na ropu v Evropě. Krátce před jejím definitivním uzavřením jsme se prosoukali dovnitř otvorem o průměru 60 centimetrů a připravili pro vás fotoreportáž.
Největší nádrž na ropu před napuštěním

Největší nádrž na ropu před napuštěním | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Jsme v Centrálním tankovišti ropy (CTR) v Nelahozevsi, kde se stýkají ropovody Družba a IKL. Za jasného dne držím v ruce fotoaparát s nasazeným bleskem, což vypadá poněkud nelogicky. Chystám se však do míst, kam slunce nikdy nesvítí a kam se po mně již nikdo hned tak nepodívá. Do největší nádrže na ropu.  

Člověk, který sem zavítá příště, bude oblečen v ochranném oděvu lidově zvaném atom bordel. Jsme poslední, kteří se do nové nádrže dostali ještě před napuštěním, a tudíž bez plynové masky. Příště už budou v prostoru výpary ropy. V Nelahozevsi je již pět stejně velkých nádrží naplněných ropou.

Společně s Petrem Pšeničkou ze společnosti Mero, a. s., stoupáme po strmých schodech do výšky kolem 19 metrů nad zemí (šest pater v paneláku). První cíl: pochůzkový ochoz vnějšího pláště nádrže na ropu. Větší ropné tanky jsou jen v Saúdské Arábii.

Nádrž H 11 o objemu 125 tis. metrů krychlových

Nádrž H11 o objemu 125 tis. metrů krychlových při pohledu z pochůzkového ochozu stěny jímky nádrže H12.

Náš druhý cíl: přes můstek dolů do meziprostoru mezi jímkou a nádrží. Nic pro klaustrofobiky. Šířka tři metry, hloubka 19,75 metrů. Prostor slouží k zachycení veškeré ropy, pokud by v nádrži náhodou vznikla trhlina.

Meziprostor mezi nádrží a jímkou

Meziprostor mezi nádrží a jímkou

Meziprostor mezi nádrží a jímkou

Meziprostor mezi nádrží a jímkou je přístupný po schodišti. Sem by odtékala ropa, kdyby došlo k havárii.

 
"Nádrž je konstruována jako tzv. nádrž v nádrži, což znamená, že samotný tank má okolo sebe vystavěnou ochrannou jímku, která v případě porušení pláště zachytí všechnu unikající ropu," říká Libor Penc, který je vedoucím dispečinku.
A co když vznikne díra ve dně? "Nádrž má dvojité dno, ze kterého jde vysát vzduch. Hodnota vzniklého vakua je snímána a převáděna do řídícího velínu CTR Nelahozeves. Změna indikuje havárii. V takovém případě se nádrž vyčerpá. Odsaje se také ropa z meziprostoru dna, nádrž se odstaví a opraví," dodává Penc.
Napouštěcí armatura nádrže

Napouštěcí armatura nádrže. Před ní vidíte rezervu pro přidání další armatury.

Čidlo, které zaznamená jako první únik ropy do meziprostoru

Čidlo, které zaznamená jako první únik ropy do meziprostoru. Spustí poplach a hlavně vypne všechna elektrická zařízení v meziprostoru. Tloušťka plechu nádrže je v těchto místech 39 mm, jímka má plech tlustý "jen" 33 mm.


Třetím cílem je vnitřek nádrže. Zapínám blesk. Strkám fotoaparát do otvoru o průměru 60 centimetrů a mačkám spoušť. Na druhou stranu nádrže to je 84,47 m. Výsledek za moc nestojí. Proto vstupujeme otvorem dovnitř. Pod nohama klape vakuovaná dvouplášťová podlaha. V dáli, skoro uprostřed, vidím kužel světla a žebřík.

Největší nádrž na ropu před napuštěním

Největší nádrž na ropu před napuštěním. Nad námi je 651 tun oceli plovoucí střechy.


Střecha nádrže je vlastně dvoupalubová loď, která plave na ropě. Má průměr 83 920 mm. Spodní paluba je tvořena z plechů o rozměrech 2 400 x 12 000 mm a o tloušťce 6 mm. Horní paluba je tvořena z plechů o rozměrech 2 400 x 12 000 mm a o tloušťce 5 mm. Celková váha střechy je 651 tun.
Největší nádrž na ropu před napuštěním

Ujdeme několik metrů. Otáčím se a fotografuji vstupní otvor. Zanedlouho zde bude ropa. Na tyčích je podepřeno 650 felicií...

  
Těsnění plovoucí střechy je provedeno pomocí dvojitého těsnění, a to primárního a sekundárního. Jednotlivé prvky těsnění jsou zhotoveny z nerezové oceli, žárově zinkované uhlíkové oceli a polyuretanové fólie vyztužené skelnými vlákny.

Výstavba nádrží

Během výstavby nádrže se montovala dvoupalubová plovoucí střecha.


Největší nádrž na ropu před napuštěním

Přicházíme k inspekčnímu otvoru, odkud se v budoucnu bude vstupovat dovnitř. Nad našimi hlavami je střecha, která po zaplnění prostoru plave na ropě.


Cíl čtvrtý: plovoucí střecha. Vystupujeme z inspekčního otvoru. Vypínám blesk.

Vstup do jednoho oddílu plovoucí střechy

Výstup z inspekčního otvoru.

Největší nádrž na ropu před napuštěním - plovoucí střecha

Jsme na plovoucí střeše. Vidíme plochy prachu, které sem naplavila dešťová voda.

Střecha má povrch o velikosti 5 540 m2. Pokud naprší 10 mm srážek, čerpadlo musí zvládnout kolem 55 tisíc litrů vody.
Místo pro čerpání dešťové vody

Místo pro čerpání dešťové vody.


Pochozí lávka na plovoucí střeše

Pochozí lávka na plovoucí střeše slouží především k inspekci odčerpávání vody.


Na fotografii je vidět konstrukci nádrže. Plášť nádrže tvoří devět lubů (tzn. devět řad na sebe navařovaných plechů), které jsou složeny z 243 plechů o rozměrech 2 200–2 850 x 9 840 mm. Spodní část pláště musí odolávat největšímu tlaku, proto je zde šířka plechu největší. Směrem vzhůru se pak síla plechu zmenšuje. Tloušťka plechů se pohybuje v rozmezí 10–39 mm.
Největší nádrž na ropu před napuštěním - plovoucí střecha

Sedm pater vzhůru po schodišti a před námi je výhled na horu Říp. Schodiště se posouvá po pochozí lávce podle pohybu plovoucí střechy, jeho stupně se přitom natáčejí.

 
Hašení nádrže a jímky nádrže je plně automatické. Hasicí pěna je dopravována na střechu nádrže a do prostoru jímky nádrže pomocí rozvodného potrubí a celkem dvaceti šesti kusy pěnotvorných soustav (12 kusů na nádrži, 14 kusů na jímce nádrže).

Hasící zařízení

Hasicí zařízení vrhá hasicí pěnu na těsnění. Pouze v tomto místě může vzniknout požár ropy a jejích par. Požár způsobuje ve většině případů blesk.


Druhá největší nádrž na ropu před napuštěním

Sesterská nádrž H11 je již napuštěna ropou.

Areál CTR Nelahozeves, v pozadí hora Říp

Areál CTR Nelahozeves, v pozadí hora Říp.

Velín CTR Nelahozeves

Šestý cíl. Provoz ropovodů Družba a IKL se řídí z velínu.

 Základní technické údaje 
 Výška nádrže  24 100 mm
 Výška jímky  19 750 mm
 Průměr nádrže  84 470 mm
 Průměr jímky  90 470 mm
 Šířka meziprostoru mezi stěnou nádrže a stěnou jímky  3 000 mm
 Maximální hladina ropy v nádrži  22 300 mm
 Maximální hladina ropy v jímce  19 450 mm
 Maximální objem ropy v nádrži  125 000 m3
 Průměr střechy  83 920 mm
 Počet palub střechy  2
 Hmotnost střechy  651 tun
 Míchání ropy v nádrži  3 trysky Jet mixérů
 Výstavba  červenec 2006 až červenec 2008

Jak se staví největší tanky na ropu


Výstavba nádrží

Výstavba nádrží

Výstavba nádrží

Výstavba nádrží

Nejčtenější

Jak nahodit slavný německý tank Tiger. Chce to hlavně nechat dobře zahřát

Můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale německý tank Tiger I je pravděpodobně nejslavnějším tankem druhé světové války. Bylo o něm napsáno hodně, ale v tomto textu se zaměříme na...

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

Před 65 lety padl rekord. Americká ponorka obeplula svět pod vodou

Ponorka USS Triton byla ve své době největší svého typu na světě. Měla také primát nejdelší americké ponorky, až v 80. letech ji překonala raketonosná třída Ohio. Jako první americká ponorka měla tři...

Před 20 lety poprvé vzlétl Airbus A380. Piloti mrzli, ale byli nadšeni

Když se 27. dubna 2005 poprvé odlepil od ranveje ve francouzském Toulouse, bylo na jeho palubě jen šest lidí. Největší dopravní letoun Airbus A380 okamžitě piloty nadchl lehkostí, s jakou reagoval na...

27. dubna 2025

Praha před 100 lety přemisťovala Vltavu do dnešního koryta

Práce na přeložení koryta Vltavy mezi pražskými Holešovicemi, Karlínem a Libní pokračovaly před sto lety naplno. Stavěl se také Libeňský most.

27. dubna 2025

Maršál prezidentem. Před 100 lety si Němci zvolili Hindenburga do čela státu

Dne 26. dubna 1925 si Němci ve 2. kole první přímé volby prezidenta v dějinách zvolili hlavou státu polního maršála Paula von Hindenburga.

26. dubna 2025

KVÍZ: Poznejte, co ukrývají unikátní kolorované snímky z druhé světové války, a soutěžte o výhru

Soutěž

U příležitosti letošních kulatých výročí konců druhé světové války – za necelé dva týdny v Evropě a začátkem září v Pacifiku a na Dálném východě – se můžete pokusit probojovat kvízem v rozpoznávání...

vydáno 26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

O víkendu bude novoluní. Přináší příležitosti pro noční fotografy

V neděli 27. dubna nastane nov – fáze Měsíce, při níž jeho strana přivrácená k Zemi zůstává zcela neosvětlená. Právě díky absenci měsíčního svitu je tato noc ideální pro pozorování a fotografování...

25. dubna 2025

Apple připravuje levnější VR soupravu, ale pošilhává po brýlích

Pře téměř dvěma roky společnost Apple představila svou náhlavní soupravu pro virtuální a rozšířenou realitu Vision Pro. Do prodeje se dostala v únoru 2024. I přes technickou vyspělost to však nebyl...

25. dubna 2025

Před 65 lety padl rekord. Americká ponorka obeplula svět pod vodou

Ponorka USS Triton byla ve své době největší svého typu na světě. Měla také primát nejdelší americké ponorky, až v 80. letech ji překonala raketonosná třída Ohio. Jako první americká ponorka měla tři...

25. dubna 2025

Před 100 lety Beneš urovnal spory s Polskem. Oživil je následně Mnichov

Československo-polské spory o hranice byly před 100 lety zažehnány: aspoň po dobu existence meziválečné republiky. Po Mnichovu ale Poláci znovu obsadili Těšínsko.

24. dubna 2025

Nepoctivost je lidská. Mnoho z nás o sobě neví, jestli bychom vzali úplatek

Štěpán Bahník z Vysoké školy ekonomické zkoumá morální rozhodování. Vloni se podílel na studii, která napodobovala situaci při vyplňování daňového přiznání. Vědce zajímalo, jak naše chování ovlivňují...

24. dubna 2025

Úžasný vesmír pohledem Hubbleova kosmického teleskopu, který slaví 35 let

Hubbleův vesmírný dalekohled (HST) se za 35 let svého působení stal ikonou. A když ho v mnoha ohledech překonávají přístroje na modernějších systémech v čele s teleskopem Jamese Webba, stále má své...

24. dubna 2025

Bič na Facebook, TikTok a další sociální sítě. EU nabídne kontrolu věku

Sociální sítě a další internetové služby mají věkové omezení, které však některé z nich nijak důsledně nekontrolují. To by se brzy mělo změnit. Evropská komise připravuje aplikaci, jež má ověřovat...

23. dubna 2025  17:59
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.