Hlava odlétla jako uťatá, liboval si Sauer. A Mariánský sloup šel k zemi

  0:05aktualizováno  0:05
Zlomové události českých dějin s sebou často nesly i vlny odstraňování svědků minulosti. A podobně jako po roce 1989 mizely pomníky komunistické éry, také po vzniku Československa 28. října 1918 byla obětí přeměn řada památek na Rakousko-Uhersko a habsburský absolutismus. Jako skutečné či domnělé symboly národního ponížení padaly v tehdejší protikatolické náladě i barokní mariánské sochy i svatí Janové Nepomučtí. Tak 3. listopadu 1918 skončil i mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí.

Při návratu demonstrantů z tábora lidu na Bílé hoře (výročí bělohorské porážky připadalo na 8. listopad) ho strhli především žižkovští občané za pomoci tamních hasičů. 

Jedni údajně tahali za lano, druzí je s holemi v rukou jistili před hněvem zejména místních obyvatel, kteří vyběhli z domů a šli sloup bránit. Nešlo o spontánní výbuch lidového hněvu, ale o načasovanou akci, jakýsi happening bohémy kolem Franty Sauera. Sloup byl ostatně označován za „památku bělohorského vítězství“ už v 19. století.

Historie sloupu

Pomník přitom objednal pro město císař Ferdinand III. na paměť uhájení Prahy před Švédy, ukončení třicetileté války a k oslavě Panny Marie Immaculaty (Neposkvrněné). Byl chápán jako výraz vděčnosti za pomoc a ochranu v nejvyšší nouzi a poděkování Panně Marii, ke které, obrazu Panny Marie Rynecké, se Pražané během obléhání Švédy společně modlili. Dílo Jana Jiřího Bendla bylo vztyčeno v roce 1650 a vysvěceno o dva roky později. Sloup patřil k nejstarším mariánským sloupům v Evropě, starší byly v Římě (1614), Mnichově (1638) a ve Vídni (1647).

Téměř čtrnáctimetrový korintský sloup nesl dvoumetrovou pozlacenou sochu Panny Marie stojící na přemoženém drakovi. V rozích několikastupňového podstavce byly čtyři skupiny andělů zápasících s nečistými silami zla. Výklenek soklu zdobil gotický deskový obraz Panny Marie Rynecké od neznámého malíře ze 14. století. Z úrovně náměstí se k podstavci vstupovalo po třech schodech.

Sloup jako gnómon

Zajímavostí je, že sloup sloužil jako gnómon - jeho stín se v pravé poledne kryl s takzvaným pražským poledníkem, který je dodnes vyznačený v dlažbě náměstí. Poblíž místa, kde byl postaven sloup, stávala šibenice, která byla po vztyčení sloupu přemístěna za město.

O návrat pomníku usilují od roku 1990 členové Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu (SOMS). Již v roce 1993 zasadili do dlažby nový základní kámen a před patnácti lety představili dokončenou sochu Panny Marie od sochaře Petra Váni. Nyní je již nový sloup dokončen. Skládá se z desítek opracovaných dílů o celkové váze 118 tun. 

Šestimetrový a 22 tun vážící dřík sloupu je z pískovce, pro který byl Váňa až v Indii. Sokl je z pískovcového bloku darovaného italským městem Vitorchiáno, sanktuárium, tedy místo pro uložení kopie deskového gotického obrazu Panny Marie Rynecké, je z mrákotínské žuly darované majitelem lomu. Ostatní části jsou převážně z božanovského pískovce z Božanova na Náchodsku.

Obnova sloupu?

Projekt obnovy sloupu, který si vyžádá asi čtyři až pět milionů korun a je financován především dary, má i řadu odpůrců. Sloup je totiž mnohdy stále chápán jako monument protireformačního katolicismu. Jsou i hlasy proti tomu, aby pomník stál v blízkosti místa, kde bylo 21. června 1621 popraveno 27 českých pánů, reprezentantů nekatolického stavovského odboje. Společnosti také stále chybí souhlas pražského magistrátu s obnovením sloupu (loni v září pražští zastupitelé rozhodli, že sloup na Staroměstském náměstí nechtějí), nedávno však získala stavební povolení.

Naopak zastánci mariánské památky v ní vidí zničené kulturní dědictví a obnovu chápou i jako výraz smíru a tolerance. Navíc sloup na náměstí podle jeho zastánců patří i proto, že když zde v letech 1903 až 1915 vyrostl pomník mistra Jana Husa, tak jeho autor Ladislav Šaloun rozložil hmotu pomníku více horizontálně právě v kontrastu k vertikále mariánského sloupu. 

Oba monumenty stály vysunuty z osy náměstí a vzájemně se tak vyvažovaly - výtvarně, a v podstatě i ideologicky. Katolická církev navíc letos nechala jako gesto ekumenického smíření vrátit na průčelí nedalekého Týnského chrámu pozlacený kalich s hostií, aby připomínal, že tento kostel býval od počátku 15. století do roku 1621 předním kostelem strany podobojí.

V seriálu Před 100 lety připomínáme obrazem události z domova i ze světa, které se odehrály na den přesně před sto lety. Vzpomínáme na osobnosti z politiky, kultury i sportu. Popisujeme průběh válek, zrod revolucí i formování států. Zachycujeme úspěchy i nezdary klíčových postav historie, objevy a vynálezy.

Autor:

Před 100 lety v jiný den

3
listopad
1918

Nejzajímavější

Lidovky.cz

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Mírová konference v Paříži změnila světovou rovnováhu sil

Mírová konference v Paříži změnila světovou rovnováhu sil

Před sto lety, 18. ledna 1919, začala v Paříži mírová konference, kterou uspořádaly vítězné mocnosti první světové...

Výmarská republika nahradila císařství, vydržela do Hitlera

Němci si zvolili svůj první parlament před 100 lety

Právě před 100 lety Němci poprvé volili své poslance tzv. Výmarské republiky. Začala existence prvního demokraticky...

Povstání Spartakovců v Německu skončilo před 100 lety v krvi

Pokus o levicový puč v Německu definitivně zkrachoval

12. ledna 1919 definitivně zkrachoval pokus o levicový puč v Německu. Právě před 100 lety skončilo v krvi povstání...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz