Kámen s tváří Marie. Sloup pro pražské Staroměstské náměstí budí opět vášně

  16:34aktualizováno  16:34
Československu bylo několik dní a v ulicích začalo vyřizování účtů se symboly starého mocnářství. Musely zmizet pomníky, kterými se královské hlavní město ještě nedávno pyšnilo. Pro sochy Habsburků, vojevůdců nebo světců už nebylo místo. Některé skončily v depozitářích, jiné, jako mariánský sloup ze Staroměstského náměstí, roztříštěné na dlažbě.

Sochař Petr Váňa a jeho spolupracovníci vezou do Prahy kamenné díly na obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. (11. června 2019) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Spory o jeho obnovu trvají dodnes a zdá se, že teď mají navrch příznivci jeho obnovy. Pod Karlovým mostem od úterý kotví loď s kopií strženého sousoší. Sochař Petr Váňa tak odstartoval další pokus o jeho obnovení. K tomu mu stále chybí poslední razítko.

V sobotu na Staroměstském náměstí plánuje uspořádat veřejné shromáždění. Na místo, kde sloup před sto lety stál, chce dopravit první kvádry a znovu začít odkrývat dlažbu. Jeho první pokus na konci května nevyšel. Odkryl dlažbu, pod kterou se skrývají původní barokní základy, ale pak mu strážníci zakázali pokračovat kvůli chybějícímu povolení na zábor veřejného prostranství.

Fotogalerie

Podle právního zástupce má přitom Váňa platné stavební povolení. Nyní čeká pouze na zmiňované povolení záboru od Prahy 1 a Technické správy komunikací (TSK). O jeho vydání požádal úřady na konci května. „Stavebnímu úřadu Prahy 1 byla doručena žádost o povolení záboru, která však obsahovala formální nedostatky. Žadatel byl vyzván k doplnění žádosti, což se k dnešnímu dni nestalo. Řízení je nyní výhradně v kompetenci státní správy,“ uvedla Kateřina Písačková, tisková mluvčí Prahy 1.

Jestli a kdy správce náměstí razítko vydá, zatím není jasné. „V následujících dnech proběhnou ještě další jednání,“ uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková.

Praha neví, co chce

Zmatek do obnovy sloupu ve své podstatě vnášejí nejednotná rozhodnutí magistrátu z posledních několika let.

Zatímco úřad vedený primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) Společnosti pro obnovu mariánského sloupu všechna potřebná potvrzení pro obnovu vydal, magistrátní radní pod vedením Adriany Krnáčové (ANO) a teď Zdeňka Hřiba (Piráti) s obnovou sloupu nesouhlasí. A proto město prostřednictvím pražské Technické správy komunikací blokuje vydání posledního svolení.

Před 100 lety dav strhl Mariánský sloup v Praze, pomník je nechtěný i dnes

„Magistrát doufal, že nám díky jeho nečinnosti propadne stavební povolení. Podali jsme správní žalobu, ale jednání zatím nebylo nařízeno. Samospráva nám svou nečinností zamezuje stavět, tedy zasahuje do výkonu státní správy,“ postěžoval si Karel Kloud, místopředseda společnosti.

Magistrát si za posledním rozhodnutím stojí. „Stále je platné usnesení pražského zastupitelstva ze září 2017, které nesouhlasí se záměrem obnovení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí,“ uvádí mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník.

Podle pražské radní pro kulturu a památky Hany Třeštíkové je to věc stavebního úřadu a TSK. „Není to teď záležitostí politiků, ale státní správy, proto vás poprosím, obraťte se na ni,“ vysvětluje.

ARCHIVNÍ VIDEO: Před 100 lety - Hlava odlétla jako uťatá a Mariánský sloup šel k zemi:

Petra Váňu a Společnost pro obnovu mariánského sloupu tlačí čas. Stavební povolení nabylo právní moci 22. července 2017. To znamená, že pokud stavebník nezahájí stavbu do dvou let, tak mu povolení propadne. Takže společnost musí stavbu buď zahájit, nebo požádat o prodloužení. Vybrala si první možnost.

60 tun na lodi

Kamenný náklad o hmotnosti přibližně 60 tun naložil Váňa a jeho spolupracovníci ve Staré Boleslavi na říční loď. Kopii barokního sousoší, zničeného na začátku listopadu 1918, připravovali léta. „Chceme lidem ukázat, na čem jsme dvacet let pracovali,“ řekl Váňa.

Hlava odlétla jako uťatá, liboval si Sauer. A Mariánský sloup šel k zemi

Přiveze zhruba 220 pískovcových dílů, hlavně budoucí schodiště a balustrádu kolem sloupu. „Přepravu a naložení jeřábem hradí soukromí dárci,“ vysvětluje sochař. Další díly už čekají v Praze.

Po požehnání knězem ze staroboleslavské farnosti vyplula loď do Prahy. Ke Karlovu mostu dorazila včera v podvečer. Na lodi plánuje Váňa dokončit poslední díly sloupu, například korintskou hlavici, na které stojí socha Panny Marie.

Pokud radnice Prahy 1 povolení k záboru nevydá, je připraven vše provést ručně, všechny kameny postupně dopravit na náměstí. Pod povrchem čekají původní základy, jejich existenci potvrdil před několika lety archeologický průzkum, zpracovaný jako součást stavebního povolení.

Přispěla i města

Na obnovu mariánského sloupu přitom už přispěly tisíce lidí. Významnou měrou se podílelo i 20 měst. Kámen k výrobě zakoupila například Olomouc nebo Hořice.

Společnost pro obnovu mariánského sloupu považuje jeho původní vztyčení v 17. století za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné umělecké dílo, od kterého se odvíjelo barokní sochařství v Čechách. Naopak podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. Obě skupiny se chodí pravidelně přít na pražské zastupitelstvo. A vlastně jen na okraj: stejná událost, vítězství nad Švédy, se v Brně slaví jako den města.

VIDEO: Stavitelé Mariánského sloupu rozebrali a zase složili kus Staroměstského náměstí (29. května 2019):

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zoufalství na dálnici. Sedíte a brečíte, vyprávějí manželé o nocích v Polsku

Eva Ševcová s manželem Janem. Celou cestu do Polska a zpět byla za volantem...

Měla to být vysněná dovolená. Kvůli porouchanému autu se z ní však stal horor. Pětičlenná rodina uvázla na polské...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

Sedmnáctiletá Bianca Devinsová, kterou zavraždil její přítel a snímky mrtvoly...

Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer...

Další z rubriky

Senát vytáhl do boje proti Zemanovi. Projedná ústavní žalobu na prezidenta

Prezident v projevu na francouzské ambasádě chválil navrhovaného českého...

Počínáním prezidenta Miloše Zemana, které je podle některých politiků již v rozporu s Ústavou ČR, se bude odpoledne...

Vnitro se soudí za zrušený tendr na policejní auta. ÚOHS si stojí za svým

Ministr vnitra Jan Hamáček vystoupil 23. července 2019 v Praze na tiskovém...

Ministerstvo vnitra podalo v úterý správní žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušit...

Senátoři projednají neveřejně ústavní žalobu na prezidenta Zemana

Prezident Miloš Zeman v Senátu (18. prosince 2013)

Senát ve středu odpoledne projedná návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana. „Jsem mírný optimista,“ hodnotí...

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.

Najdete na iDNES.cz