Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gándhí proti Britům. Politik zahájil před 100 lety boj o Indii

  0:05
Před 100 lety Gándhí zahájil v Britské Indii první etapu nenásilného odporu proti britské koloniální vládě.

Osobnost indického politika, bojovníka za národní nezávislost a svébytného myslitele Móhandáse Karamčanda (Mahátmy) Gándhího ovlivnila životy miliony lidí na celém světě, zvláště těch utlačovaných. Jeden z největších duchů Indie, jak bývá mnohými označován, svou rodnou zemi vyvedl z britského područí a dokázal, že zvítězit se dá i beze zbraně v ruce. Gándhí, který byl ale 30. ledna 1948 ve svých 78 letech zavražděn, se narodil 2. října 1869.

Propagátor nenásilí a lásky ke všemu a všem čerpal hlavní náboženské a filozofické síly zejména z posvátné knihy hinduismu Bhagavadgíta, inspiroval se ale i biblí, koránem či také esejí Občanská neposlušnost amerického filozofa Henryho Davida Thoreaua či knihou Království boží v nás ruského spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého. A jeho myšlenky ovlivnily desítky pozdějších politiků včetně kupříkladu Martina Luthera Kinga, Nelsona Mandely či Aun Schan Su Ťij.

Zpočátku Gándhího života nic nenasvědčovalo tomu, že by drobný Móhandás měl dospět v muže, který se stane vzorem pro miliony lidí. Narodil se v Pórbandaru v západoindickém státě Gudžarát v kastě bohatého obchodníka. Ve škole nijak nevynikal, naopak se vyznačoval velkou dávkou plachosti, nízkou sebedůvěrou a samotářstvím. Ve třinácti letech se oženil se stejně starou dívkou jménem Kasturbáí. Rozhodující zkušeností pro jeho další duchovní vývoj se ukázaly být dva dlouhodobé pobyty v cizině.

Tříletý pobyt v Londýně, kde v letech 1888-1891 studoval práva, se nesl v duchu pokusů a omylů. Ohromený a nezkušený mladík se všemožně snažil vyrovnat britským gentlemanům, záhy ale zjistil, že pouhá vnější nápodoba mu kýženou vnitřní jistotu nepřináší. Začal pomalu experimentovat s prostším způsobem života. Po návratu domů nezavadil o kloudný případ, a tak s jistou úlevou přijal práci právního poradce indické firmy muslimského obchodníka Dady Abdully v jihoafrické Pretorii.

Z původně plánovaného jednoletého pobytu se vyklubalo 21 let. V Jižní Africe se poprvé setkal s projevy rasové diskriminace, objevil své poslání a začal vystupovat proti omezování práv indických přistěhovalců, za což neunikl věznění. Ačkoliv mu jeho úspěšná právnická praxe umožňovala život v luxusu, čím dál více přimykal k asketickému způsobu života. Hodně času věnoval četbě náboženských spisů zejména Bhagavadgíty a srovnával je s vlastními zkušenostmi. Jeho život opanoval ideál nesobecké služby druhým.

O příslušnících jiných ras se ale občas vyslovoval dosti diskriminačně. V době, kdy sdílel celu s černochy, napsal: „Mnozí z domorodých vězňů jsou sotva o jeden stupeň vzdáleni od zvířat.“ Nebo: „Negři a čínští vězňové jsou divocí vrahové a jsou velmi amorální. Negři jsou, což lze vztáhnout na všechny, necivilizovaní, problematičtí, velmi špinaví a žijí skoro jako zvířata.“ Loni v prosinci byla právě kvůli jeho tehdejším rasistickým výpadům z kampusu univerzity v ghanské Akkře odstraněna jeho socha.

Do Indie se Mahátma (Velký duch; tento titul se začal používat v roce 1914) vrátil s pověstí umírněného politika jako zkušený veterán nenásilného odporu (ahinsá - nenásilí), přesvědčený, že dokáže dosáhnout politického osvobození Indie bez použití násilí za předpokladu vytrvání ve vnitřní pravdě (satjágraha). Aby se seznámil s poměry v rodné zemi, vydal se na dvouletou poznávací cestu. Začal propagovat odmítání spolupráce s koloniálními úřady, vyzýval k občanské neposlušnosti, spočívající v nerespektování nespravedlivých zákonů. Svou energii soustředil na obnovení sebeúcty těch nejnesvobodnějších, kasty nedotknutelných, které nazval božími dětmi (haridžané).

V roce 1919 stanul v čele nově založeného Indického národního kongresu (INK), jehož cílem bylo získání úplné nezávislosti Indie. O tři roky později ale za svoji kampaň opět skončil ve vězení. Vyvrcholením protestů občanské neposlušnosti proti britskému monopolu se stal Gándhím organizovaný, měsíc trvající solný pochod, při němž tisíce Indů absolvovaly v roce 1930 cestu dlouhou 320 kilometrů k pobřežnímu městu Dándí pro vlastní sůl. Tisíce osob včetně jejich vůdce skončily ve vězení, mnoho z nich bylo zbito nebo zabito. Dosáhly ale svého, britský solný monopol byl zrušen.

Přestože byl Gándhí významným protivníkem britské vlády, ta si ho v předválečných a válečných letech již nedovolila nepozvat na vyjednávání o poválečném uspořádání Indie. V srpnu 1947 byla Indie rozdělena podle náboženského klíče, i přes Gándhího odmítavý postoj. Aby alespoň utišil náboženské střety mezi hinduisty a muslimy, které ani po rozdělení neustávaly, zahájil v lednu 1948 protestní hladovku v duchu svého hesla „Bez činu zůstává i ta nejkrásnější myšlenka bezcennou“. Po pěti dnech získal od vůdců znepřátelených skupin slib, že krveprolití bude zastaveno.

Pár dní na to, 30. ledna 1948, byl Gándhí cestou na pravidelnou modlitbu v indické metropoli Dillí zastřelen hinduistickým extremistou Náthurámem Gódsém. Za svůj násilný čin byl Gódsé odsouzen k trestu smrti. Gándhí po sobě zanechal čtyři syny a odkaz, který neztrácí na aktuálnosti. 

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 16 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...